המשחקים הגדולים-פברואר

מאת אלישע שוחט

01.02.1964 הפועל ר"ג – הכח מכבי ר"ג 2 – 1
ליגה הלאומית, מחזור 14.

זה היה הדרבי ההיסטורי הראשון בתולדות רמת גן. אף שגם המשחקים הקודמים בין השתיים נראו כמשחקי דרבי והרבה משום שהמגרש הביתי של קבוצת הכח תל אביב היה שייך לקבוצת מכבי ר"ג, בגלי גיל ולא, לא היה ספק איזו קבוצה טובה יותר.
יהושע שגיא, כתב לחדשות הספורט באלה המילים: הפועל ר"ג לא השאיר אתמול ספקות החל מהדקות הראשונות בדבר השאלה מי יזכה בשתי נקודות בדרבי הר"ג הגדול ראשון אחרי 2000 שנה… בחוריו של שויצר הפגינו משחק טוב יותר מבחוריו של גלילי וזכו בניצחון צודק – 1:2 שהקפיץ אותם מהמקום החמישי לשלישי בטבלה. הכח הפגין משחק חלש בעיקר בהגנה…

שלמה לוי היה אחד הטובים במגרש. הוא סיכן שוב ושוב את שער הכח. מה גם שהשער השני לזכות קבוצתו הובקע על ידו בבעיטת פצצה נהדרת שזיכתה אותו בתשואות ממושכות. היה זה שער טיפוסי מצוין של חלוץ פורץ זה אשר לכמה דקות השתיק את מקהלת אוהדי הכח… אוהדי שתי הקבוצות תיחרו ביניהן במרץ ובעדוד נבחריהם. מקהלה זו הגיעה לשיאה עם עליית 22 השחקנים לשדה וכן בדקות המשחק הראשונות. בדקות אלה נדמה היה כי שתי הקבוצות המתחרות ביניהן מתמודדות על תואר האליפות העולמי.

הפועל החל את משחקו בשקט ובשלוה כאילו אין זה דרבי עירוני בעל חשיבות יוקרתית רבה. מול המרץ והאמביציה של הכח הפגינו חניכיו של שויצר משחק שקט וחסר התלהבות. אבל אט אט החלו לגלות יתרון על יריביהם מה גם שבדקה ה – 18 זכו במפתיע ביתרון של שער לאחר שזהבי המגן השמאלי של הכח הבקיע שער עצמי מפתיע לרשת של קדוש. אותה דקה פרץ כתב ששון משמאל שלח כדור חזק לרוחב השער כאשר קדוש זינק לקראתו כדי לקלטו אבל זהבי שביקש להרחיק את הכדור שינה את מסלול תעופתו והכדור חדר לרשתו של קדוש הנדהם – 0:1 להפועל.
הכח ניסה להגיב בסידרת התקפות אולם כולן נבלמו ברגלי יניאק שהיה אתמול טוב מן הרגיל. גם בנבנישתי השקיע עבודה רבה כשבשער לא חוזר חודורוב על הצגתו הכושלת שבוע קודם לכן בשעריים. חודורוב הוכיח טוב את יכולתו הטובה מה גם שהוא שולט ללא עוררין ברחבת ה – 16 שלו ולא מאפשר ליריב לפתח התקפות מסוכנות. שליטה זו ב – 16 מנעה מהיריב אפשרות של סיכון השער ונסכה ביטחון רב ממגיני הפועל. היימן באגף הימני היה פעיל יותר מששון בכנף השמאלית. שני קיצונים אלה ניצלו כראוי את חולשת מגיני הכח…

בדקה ה – 34 התרחשה דרמה קטנה ליד שערו של חודורוב. אשכנזי פסק בעיטת עונשין לזכות הכח. וקפיטולניק ניגש לבעוט אותה ממרחק של כעשרים מטרים: שחקני הפועל הציבו חומה כדי לסגור את הפינה הימנית של השער וחודורוב התמקם בפינה השמאלית – אולם קפיטולניק הצליח להערים על חומת הפועל בעט בחוזקה והכדור חדר מבעד לחומה והתגלגל לאיטו לקורה הימנית של השער כאשר חודורוב שניצב משמאל לא הצליח להגיע לכדור, אבל לגודל מזלו של השוער הותיק פגע הכדור בקורה וניסיונות חוזרים להחדירו לרשת עלו בתוהו.

עם תחילת המחצית השניה התחממה מאוד האוירה וניכר היה כי המשחק לא ייגמר בשער אחד בלבד. בדקה ה – 69 ניצב שלמה לוי בפינת שמאל של רחבת ה – 16 של היריב קלט כדור מדוד מרגלו של ראובן כהן וברגל שמאל בעט בעיטת פצצה רשימה לרשת העליונה של שער הכח. הכדור פגע ברשת העליונה והתחלק מטה לתוך השער – 0:2. עתה הפך המשחק לחם ונוקשה יתר על המידה. אשכנזי נאלץ להזהיר כמה פעמים את קפיטולניק על משחקו הנוקשה יתר על המידה. בדקה ה – 89 הצליחו חלוצי הכח לצמצם את התוצאה בשער מאוד לא רגיל: שאולי ניצב בפינת שמאל, קרוב לקו החוץ ובעט כדור לשערו של חודורוב. הכדור הגיע לרגליו של אלבוכר וזה בעטו לשער. הכדור פגע בקורה הפנימי ושריקה. מנחם אשכנזי החליט לאשר זאת כשער".

הפועל ר"ג: יעקב חודורוב, דן תיק, ניסים עוז, מרדכי בנבנישתי, גד יניאק, משה פרל, צבי היימן, שמואל נחמיאס, ראובן כהן, שלמה לוי, ששון כתב. מאמן: דוד שויצר. הכח: קדוש, מרמור, זהבי, שרר, קפיטולניק, שדה, שהרבני, שאולי, אלבוכר, גבאי, צלניקר. מאמן: גלילי. 5500 צופים במכתש. שפט: מנחם אשכנזי.

10.02.1940 הפועל ר"ג – הפועל פתח תקוה 9 – 1
במסגרת משחקי ליגה ב' (ליגה שניה) של מחוז שומרון.

המשחק הזה הופסק בגלל תגרה. נפתלי שוולב ז"ל (24.5.2000 – 20.4.1915) ובורי הלפרט. עולים חדשים שנחתו בר"ג תמורת 1 לא"י.שוולב מצ'כיה, רשם במשחק ההוא את הופעת הבכורה שלו במדי ר"ג. בימים שבעטו בכדור עבור החולצה. עבור הסמל. עבור הפועל רמת גן. מעניין לציין שבעונה הקודמת הובסה הפועל ר"ג בשעור 3 – 6 ע"י הפועל פ"ת. הנה סקירתו של זאב, עיתונאי "אומר" למחרת (ולא נגעתי בניסוח): "בקבוצת רמת גן חלו שינויי גברא וכולה מורכבת עכשיו מכוחות צעירים ורעננים. היא הולכת מחיל אל חיל תודות להדרכתו של המאמן איזידור זינגר. בסיס הקבוצה היא התקפה המצוינת.
מפגישת הקבוצה הזאת עם קבוצת פתח תקוה ציפינו למשחק מהנה ומרהיב ומה גם שקבוצת הפועל פ"ת הוא מועמד ראשון לקבלת גביע איגוד השופטים על הנהגה ספורטיבית במגרש. לחזות במשחק נתכנסו כאלף ומאתיים איש. כבר בהתחלת המשחק החלה שורה של הסתערויות מצד חלוצי רמת גן כשהוכתרה בהצלחה.

במחצית השניה כבר היתה התוצאה 1:8. הגדילה לעשות השלישיה הפנימית שהצטיינה בהבנה הדדית. במחצית השניה התחלפו שחקני פ"ת בתפקידיהם. כמה היה קרוב לגמר המשחק. והנה קרה המקרה המעציב. לאמון, ששיחק כמגין סטר על פני שוולב – חלוץ קבוצת רמת גן. אחדים מן הקהל התערבו, אבל הורחקו מיד, ולפי דעתי לא היה יסוד מספיק לשופט להפסיק את המשחק. בדרך כלל הפריזו בתאור התגרה וסבורני שגם מרכז הפועל החמיר בפסק דינו ביחס לקבוצת ר"ג".
את השערים לזכות ר"ג במשחק שהופסק בדקה ה – 78 כבשו: הפטל 1, הלפרט 2, שוולב 2, אונגר 2, רסקין 2.

הפועל ר"ג: פז, טלר, ליפסון, חלמר, קלבר, כשו, הפטל, שוולב, אונגר, הלפרט, משה רסקין. מאמן: זינגר. מגרש: הפועל ברמת גן.

פרוטוקול של מרכז הפועל: "מזכירות המרכז דנה במקרים שהיו במשחק האחרון וקבעה את דעתה כפי שבוטאה בגלוי הדעת. על סניף פ"ת להודיע מיד להתאחדות לכדורגל על הוצאת השחקן זלמן לאמין מהמשחק למשך כל העונה הנוכחית. על סניף רמת גן להודיע מיד להתאחדות על סגירת המגרש למשך חודש ימים החל מהשבת שעברה… המזכירות לקחה בחשבון כי זה מקרה ראשון הן לפ"ת והן לר"ג אך להבא נחמיר בדין…
בבירור בפני ועדת המשמעת עליכם לשלח כל סניף חבר אחד בלבד מבין האחראים לסניף. על שני הב"כ לטעון: 1). ב"כ פ"ת – כי הוא מצטער על המקרה והסניף העניש את השחקן בהתאם להוראות המרכז. 2). ב"כ ר"ג יאשר כי קבוצת פ"ת שחקה כל הזמן באופן הוגן עד למקרה זה. 3). שני הב"כ יטענו כי השופט היה לא בסדר וכי פינו את המגרש מהקהל במשך 2 דקות ואפשר היה להמשיך במשחק, אך השופט לא עשה זאת. 4). ב"כ ר"ג יודיע על סגירת המגרש ע"י המרכז לחודש ימים וכי הם חושבים זאת לעונש על התפרצות הקהל, שאף היא באה בפעם הראשונה. 5) שני הצדדים יטענו כי הסדרנות היתה בסדר עד להתפרצות הקהל עקב מקרה המכות.

16.02.1991 הפועל רמת גן – הפועל תל אביב 1 – 0
גביע המדינה.

דוביד שויצר, מאמן ר"ג, הכיר היטב את הפועל ת"א של הליגה הלאומית. לקראת המפגש הוא הכין היטב את חניכיו. ופער הליגות לא הפריע לשליטה של רמת גן במיוחד בחצי הראשון. הוא שם שמירה אזורית מול הפועל ת"א (מאמן: שנהר) שם שיחקו קליברים כמו אלון מזרחי, שולי גילרדי, יוסי אבוקסיס ומשה סיני שנשמר אישית על ידי הרמת גני זוהר מדינה. בדקה ה – 69 נפרדה הפועל ת"א מהגביע: הגנת הפועל ת"א ניסתה לברוח קדימה רק שאבי ברשצקי שבר את קו הנבדל ושלח כדור מצוין לרונן חרזי. הכדור של חרזי הכניע את שולי גילרדי, שוער הפועל ת"א, עד לפני שנה שוער ר"ג. הבולטים בשורות ר"ג שהדהימה את הפועל ת"א היו אבי ברשצקי ויובל נעים שבלם את ההתקפות העקרות של ת"א.

הרכב הפועל ר"ג: ג'רבי, ישראל כהן (אבי פלטשר), יובל נעים, יעקב הילל, גדעון סיימון, שמואל קורצקי, זוהר מדינה, אבי ברשצקי יוסי גורדנה(עודד צחי), זורי דזנחשוילי, רונן חרזי. שפט עובדיה צבי, 1000 צופים, אשדוד.

17.02.1940 אגד תל אביב – הפועל רמת גן 4 – 1
יום שבת, ט' אדר א' ת"ש. משחק גביע ראשון לקבוצת הפועל רמת גן, במסגרת גביע ארץ ישראל – פלשתינה.
הבוקר: "המשחק נערך על מגרש של שכונת בורוכוב מכיון שמגרש הפועל ר"ג סגור עדיין. שפט: יונגרמן.
שתי הקבוצות הראו משחק יפה. את השערים לטובת אגד הבקיעו: שווארץ, קאולי, גל ודליצקי. את השער לטובת הפועל הבקיע המקשר השמאלי".

הרכב של הפועל ר"ג: פז, מפיין, טלר, חלמר, קלבר, כשו, רסקין, אלפרט, אונגר, שוולב, הפטל. את השער לזכות ר"כ כבש הלפרט. המשחק היה במגרש הפועל בשכונת שינקין (ע"י שכונת ארלוזורוב).

20.02.1954 הפועל רמת גן – מכבי חיפה 4 – 0
ליגה א', מחזור 20

הפועל רמת גן נחלצת סופית מאימת הירידה לליגה השניה. ולא, זו לא היתה מכבי חיפה הגדולה של שנות האלפיים. חיפה של 1953/54 דורגה בסך הכל מקום אחד פחות מרמת גן. ובסיום העונה ר"ג במקום החמישי. ולא נגעתי בכתבתו של צבי בר שירה למחרת המשחק ב"ספורט ישראל": "הפועל רמת גן הכניעה היום באופן משכנע את מכבי חיפה בשעור 0:4 לאחר שליטה מוחלטת במחצית השניה. הפועל ר"ג התחיל לשחק בצורה הססנית אולם למן הרגע ששרסטינסקי הציל את שערו ממכת 11 עברה רוח חדשה בקבוצה ששיחקה כהלכה. כוח המחץ העיקרי התגלה הפעם באללוף וקוריק שכבשו 2 שערים כ"א. רסקין שתרם חלק חשוב לניצחון: השוער שרסטינסקי, מורדכוביץ וממו בהגנה – הצטיינו אף הם.
שולץ בשער חיפה שהתחיל יפה נכשל לחלוטין במחצית השניה ויש להאשימו בשני שערים. קליין לחם כארי בהגנה ואף הרשקוביץ עשה כמיטב יכולתו. הלד שניסה לתקן את התוצאות היווה סכנה מתמדת לשער הפועל אלא שהירבה לסמוך על עצמו ולא שיתף את חבריו.

החיפנים תקפו ברגעים הראשונים, אולם ללא תכלית. מאידך התקפה יחידה של המארחים בדקה ה – 12 מסתיימת בשער: נאמן שולח קדימה את אללוף הבועט בהצלחה לפינה הימנית הנמוכה מ – 16 מטרים. השער אינו מרפה את רגלי חלוצי חיפה המנסים להשיב בהתקפות. בדקה ה – 41 שוררת דממה על המגרש כשבן צבי מחיפה ניגש לבעוט מכת 11 לאחר הכשלת שחקן. הבעיטה מכוונת אך שרשטינסקי משתטח והודף. ובקפיצה שניה לוכד את הכדור. בדקה ה – 48 מבקיע קוריק שער לאחר התנגשות עם שולץ, אך שופט הקו שטרן מנפנף לנבדל והשופט פוסלו.
בדקה ה – 55 מובקע שער באשמת השוער שולץ. הבלם כהן, המשיג את אללוף מוסר אחורנית מסירה חלשה- שולץ משתטחאך הכדור החלקלק חומק מבין אצבעותיו וקוריק נועצו ברשת. לחץ המקומיים הופך כמעט למוחלט בעוד בדקה ה – 71 מפלס לעצמו רסקין דרך ובועט פצצה הנהדפת בזינוק נהדר. 7 דקות אחר כך מעלה קירשנברג כדור מכוון ממכת עונשין לראשו של אללוף, הנוגחו פנימה, למרות ששולץ הספיק לגעת בו. כחצי דקה אחר שער זה מעביר רסקין כדור יפה למרכז וקוריק ממשיכו בנגיחת ראש קלה וקובע את התוצאה הסופית".

הפועל ר"ג: אהרון שרשטינסקי,פאול אנטן, חנוך מורדכוביץ', קירשנברג, יוסף ממו, אבנר קוסיוב, יוסף קוריק, יוסף מנשרוב, ראובן אללוף, משה נעמן, משה רסקין. שפט: חדשוני, 1000 צופים בגבעתיים.

25.02.1958 הפועל רמת גן – איאל לימסול 2 – 1
ניצחון בכורה ידידותי להפועל ר"ג בזירה הבינלאומית על אדמת מדינת ישראל. כותרת חדשות הספורט למחרת המשחק: "הקפריסאים כשלו מחוסר ניסיון ונוצחו בגבעתיים. ר"ג ניצחה בשערים – 1:2 ובפצועים 1:5 ללימסול". קטעים מכתבתו של צבי בר שירה: "במשחק הבכורה שלה בישראל נוצחה בגבעתיים קבוצת הכדורגל הקפריסאית איאל לימסול ע"י הפועל ר"ג בשעור 1:2. ראובן כהן הרץ הימני הביא את הניצחון לרמת גנים בדקה ה – 80.
ממש כמו משחק גביע ואולי עוד יותר – הערתו של צופה אלמוני שיקפה היטב את הרגשת אלה שצפו במשחקו הבינלאומי הראשון של הפועל ר"ג הבלתי מחוזק… למעשה היתה זו טבילת אש ראשונה לרוב שחקני הקבוצה הרביעית בליגה ולמרבה הפלא גם לרוב שחקני קבוצת לימסול שביקרה בישראל זו הפעם השניה.

חמישה מבין חברי המשלחת נפגעו בזה אחר זה במשחק העקוב מדם, לאו דווקא בשל משחק ברוטלי של היריב, אלא בשל חוסר הניסיון על מגרשי דשא עד כדי ויתור על פקקים בנעליים… …עם הרכב ששיחק השבת פתח הפועל את משחקו וחיש מהר נתגלו נקודות תורפה רבות: למורדכוביץ היה יום חלש ופורץ מהיר היה מסוגל לעברו. אפרוני נכנס בקושי לרמתו הטובה במחצית השניה. ההתקפה נראתה לפרקים כאסון על שנים. האצטדיון למוד ההחטאות שבר שיא נוסף בשטח זה. ביחוד היו בלתי נסבלים פולבר ופדאל. אולם היו נקודות אור: יחיאל מור שיחק כמגן וכרץ ובשניהם עשה גדולות בבעיטות הקשות שהשתוו לקרנות. זולר, הנמצא עתה בפסיכוזה של רשת ריקה, היה מצוין ורק בסיום הירשה לעצמו לסכן. הפתעה נעימה היווה שטלצר שאחרי פתיחה צולעת מאוד, החל להרים כדורים יפה…

מומנט ראשון: חרונזיץ פרץ מהר, התעלם מחבריו החופשיים ונבלם. דקה 7: פולבר פרץ הוכשל ע"י לבקיוס והכדור עשה דרכו לכהן אך נאסף ע"י פורגוס. 13 – 12: בניקוס עבר את בלם ר"ג ואילץ את זולר להשתטחות אמיצה. מיד אחרי זה הצלה נוספת של זולר. 16: פרגוס גילה את קלפיו לראשונה: לאחר שפדאל קלט את מסירתו פולבר ניתר עליו, השוער והחלוץ המבולבל בעט לחוץ. 18: דרמה ליד שער הפועל: הכדור קפץ מעל זולר ושטיינוורצל התמיר מוציא כבדרך אגב את הכדור בראשו… דקה 20: אכילס היווני ומורדכוביץ הרמת גני נפצעים וחפץ המסג'יסט מקדים במרוץ העזרה הראשונה את חבריו מקפריסין…
26 – 24: זולר על הגובה. שלוש פצצות כולן נהדפות. 30: המגן אנדריאס מנסה כוחו בבעיטה, הכדור מחטיא, הכדור ליד שער לימסול לאחר פריצה מצוינת של כהן. קוסטה הציל מפי השער לעבר פדאל הריק החוצה… 39: כהן ופולבר, מסירות משולבות עד שבלם היריב משתתף בהן. 41: המשך פרשת פדאל שבמצב אידיאלי הפציץ לחומה של האצטדיון. דקה 44: הקרח נשבר. כהן התפרץ משמאל ושלח כדור גבוה למרכז. חרונזיץ קלטו פעם פעמיים בחזהו ושלחו לרשת משלושה מטרים. 45: לפטרי המחליף של אכילס בעט במספרת לאחור אך זולר תפס לקול תשואות.

48: כהן עמד במצב בעיטה נוח אך נרתע לנוכח הבלם השוכב שלפניו מחשש שיפצעו ונסיון נוסף בבעיטה לאחור נכשל. 53: פורגוס קפץ על רגלי חרונזיץ. דקה 67: דקה מצוינת של האורחים שבה כל החלוצים השתתפו בכיבוש השער שאותו בעט יאנוס לזוית השמאלית הנמוכה.

המשחק הפך רק עתה למהיר ביותר. 69 – 66: הגנת הפועל חיכתה לשריקת נבדל שלא באה אך יאנוס החטיא את המטרה. מנגד הוכשל כהן ברורות ברחבת העונשין, בן רובי נתן לו להמשיך ואז זינק פורגוס את הטוב בזינוקיו מנע שער וידו החלה שותת דם. מקלטו תפש את מקום פורגוס. 71: חרונזיץ תקע את רגלו באדמה ולא הצליח להבקיע ממטר את השער. 72: שני אירועים חשובים. טניקוס נפצע, הכדור מתגלגל לעבר החוץ הגיע לספסל האורחים ואז החזירה אותו למגרש הגברת פורגוס בבעיטה מכוונת הזוכה לתשואות…

75: תנועה אינסטקטיבית של מלקטי המסונוור הצילה את השער מכיבוש. 80: שער ר"ג ניצל פעמיים בנס. 81: שער הניצחון. שטלצר הרים כדור נפלא מימין. כהן נגח מעל מלקטו. הכדור קפץ על האדמה והספיק גם לרמות את קוסטה שעמד על קו השער… 83: כהן ניסה להגדיל את המאזן אך האריך במקדמה. 89 – 87: הרצים לבקיוס ולוקס נפצעו בזה אחר זה. חרונזיץ ופדאל נפלו קרבן לעוד כידרור. 90: נסיון אחרון לשוויון סוכל ע"י הקורה של זולר".

הפועל ר"ג: אליעזר זולר, יחיאל מנר, דוד שטיינוורצל, יצחק קירשנברג (שמואל פרידמן), חנוך מורדכוביץ, יהודע אפרוני, צבי שטלצר (דוד רוזין), ראובן כהן, שלמה חרונזיץ', יעקב פולבר, יהודה פדאל. מאמן: משה ווארון. שפט: בן רובי, 1000 צופים בגבעתיים.

 

תגובות מהפייסבוק

תגובות

1 thought on “המשחקים הגדולים-פברואר

  1. רשומה מעניינת שלוקחת אותי אחור במנהרת הזמן, במסגרת תגובה צנועה זו אביע תקוותי שהאתר והאגודה ינציחו את כותב הרשומה וההיסטוריון של הקבוצה אלישע שוחט ז"ל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.