המשחקים הגדולים-ינואר

מאת אלישע שוחט

04.01.1959 הפועל ר"ג – מכבי פ"ת 5 – 0
ליגה לאומית, מחזור 7.

מגרש הארווה בפתח תקוה. עוד משחק לפנתיאון המשחקים הגדולים של הקבוצה. יבול של 5 שערים במשחק חוץ, היה אז בלתי נתפש והפועל ר"ג (מאמן: משה וארון) כבשה את אותו מספר שערים שהבקיעה בכל ששת המחזורים הקודמים.
חדשות הספורט, למחרת המשחק: "נחשון העניק לר"ג ניצחון נחשוני". שלמה נחשון (בן 22) שחזר לאחר ריצוי עונש היה מה זה רעב. נחשון: "לקבוצת הבוגרים של ר"ג עליתי מהנוער, בגיל 19 כשהייתי בצבא. הייתי שחקן די עצבני, הייתי מרביץ כל הזמן, ולא עשיתי חשבון לשום שחקן. למשחק מול פ"ת, חזרתי לאחר ריצוי עונש של חודשיים וחצי. וכבשתי באותו משחק חמישה שערים וזה לא נכון שכבשתי ארבעה.
יעקב פולבר העלה משמאל לרחבה, נתתי מהאויר, ובוך הכניס את הכדור לרשת ואז בא איצ'ה והכניס שוב. לאחר שהכדור עבר את קו השער לאחר כמה ימים היה מאמר מתקן ושם ראיינו את דוביד שויצר. דוביד אמר שזו הפעם הראשונה ששחקן כובש חמישה שערים במשחק חוץ". על "שער המחלוקת" מול מכבי פ"ת.

איצ'ה קירשנברג, אליו פניתי, התעקש: "נחשון היה שחקן עצבני. זה ידוע. היינו חברים באותה תקופה. אבל אני הכנסתי את אחד השערים מול פ"ת. נחשון כבש 4. זוכר שהכדור נהדף ל – 20 מטרים מהשער ובאתי בריצה ונתתי וולה מלא לרשת".

חיים בוך: "את משחק ההגנה הגרוע שלנו במשחק מול ר"ג, זוכר ועוד איך. ישראל בן דרור ואלי אהרונוב היו קטסטרופה באותו משחק ובמהלך כל המשחק קיללתי אותם, ולא, אני לא זוכר כמה שערים כבש נחשון".

לנחשון היו דקות מדהימות ושחקני פ"ת לא הצליחו לעצור אותו. הציון שלו בחדשות הספורט: 4 מסולם של 5. דקה 29: פולבר עבר את לבה הסיט לנחשון שבעט פנימה. 1 – 0. דקה 38: ראובן כהן בעט לקורה הימנית ואיצ'ה קירשנברג בעט לפינה הרחוקה. 2 – 0. דקה 48: שגיאה של אהרונוב מנוצלת ע"י נחשון שמקדים את בוך, 3 – 0. דקה 49: עוד שגיאה של מגיני פ"ת ונחשון באחד על אחד מול בוך בעט לפינה הימנית. 4 – 0. דקה 54: נחשון מתעתע במלמד קודם שבעט מקרוב לפינה השמאלית. 5 – 0. מגרש מכבי פ"ת. 3000 צופים. שופט: שר. הפועל ר"ג: אליעזר זולר, יחיאל מנר, ברוך קירשנברג, זבולי אייכין, חנוך מורדכוביץ, שמואל פרידמן, צבי שטלצר, איצ'ה קירשנברג, שלמה נחשון, ראובן כהן, יעקב פולבר.

איצ'ה קירשנברג(בלבן)תוקף את השער.
תמונה: איצ'ה קירשנברג

09.01.1972 הפועל ר"ג – מכבי פ"ת 2 – 2
ליגה א' צפון מחזור 10.
משחק העונה. מכבי פ"ת, המוליכה, מגיעה למכתש עם 100 אחוזי הצלחה: 9 ניצחונות ב – 9 משחקים רצופים מהפתיחה. הפועל ר"ג דולקת אחרי פ"ת עם 7 ניצחונות ושתי תוצאות תיקו. זה היה משחק גדול, אחד הדרמטיים שנראו במכתש.
וכל השערים הובקעו בצד המערבי של המגרש. בחצי הראשון פ"ת התגוננה אבל יצאה למתפרצות.
אחת המתפרצות הניבה שער יתרון בדקה ה – 14 (גולדהאגן) ובדקה ה – 40 איבוד כדור עולה לר"ג ביוקר: 2 – 0 לפ"ת (כבש ספוקויני). וזה נראה מה זה אבוד. אבל לאחר ההפסקה, אברהם לב הבלם הכי גדול שצמח ברמת גן, (שיחק 7 שנים בנבחרת ישראל) עלה לעמדת ההתקפה. זה עזר ובדקה ה – 75 קולט השוער של פ"ת, קיל, כדור מרגלי אלי קונסנס, אבל מעבר לקו השער.
2 – 1 ור"ג הגבירה עוד יותר את הלחץ הרצחני שלה כדי להשוות. דקה 90: קונסנס העלה כדור לרחבה של פ"ת. כל שחקני שתי הקבוצות היו ברחבה. חיים צ'יריק היה שם ועם זינוק אקרובטי מרהיב נגח פנימה והחזיר את ר"ג לחיים: 2 – 2. והשופט איתן שורק פעמיים. שריקה אחת לאישור הבקעת השער ושריקה שניה לסיום המשחק.

אברהם לב: "זה היה משחק על המקום הראשון. פ"ת הוליכה 2 – 0, צמצמנו ובדקה התשעים חיים צי'ריק ואני קפצנו לקראת הכדור. חיים צ'יריק הגיע ראשון לכדור ובגובה אפס נגח עם הראש פנימה. במהלך כיבוש השער, מישהו שם רגל וצ'יריק נפגע באחת מעיניו. ועד היום הוא סובל מזה".

רוני לוי נזכר: "בעיתון רשמו שזה היה משחק הקפטנים. זאביק זלצר (קפטן פ"ת) ורוני לוי (קפטן ר"ג). צ'יריק שם את גול השוויון. באותה תקופה אגב לא היו לנו כוכבים גדולים, אבל תמיד שיחקנו עד הדקה התשעים והרבה משחקים כבשנו לקראת הסיום. וניצחנו קבוצות טובות מר"ג. הרבה בזכות האוירה המדהימה בקבוצה. היינו חבורה אחת מופלאה של שחקנים ונפגשנו הרבה מחוץ לאצטדיון, עם החברות ועם הנשים".

ההרכב של ר"ג: ציון דגמי, רן קפרובסקי, אברהם לב, רוני לוי, וילקומירסקי, אורי קדמי, יהושע דנישבסקי, עודד טרביגודה,דני קאופמן, חיים צ'יריק, שי פרוייליך . מחליפים: אלי קונסנס ורוני יעקובסון. מאמן: דוד פרקש. 5000 צופים (ואני ביניהם) במכתש.

הגיסים רוני לוי וזאב זלצר(תמונה: רוני לוי)

10.01.1959 הפועל רמת גן – מכבי יפו 3 – 2
ליגה לאומית, מחזור 8.
שלמה נחשון חלוץ ר"ג שכבש את שער הניצחון: "זה היה משחק בלתי רגיל. אחד המרתקים. במהלך המשחק פצעתי את השוער של יפו ושחקן שדה החליף אותו. זוכר את הכותרת של העיתון: "נחשון ניצח את ג'וג'וסיאן". חדשות הספורט הגדיר את המשחק כאחד המפגשים המוזרים שנערכו. מסיקור המשחק עולה שמכבי יפו שיחקה במשך 83 דקות עם עשרה שחקנים, לאחר שדגמי, שוער יפו, פונה לבית החולים לאחר זינוק לרגליו של נחשון. מוזר כי בוחוס ג'וג'וסיאן, חלוץ יפו, נאלץ לתפקד כבלם ועשה את זה בהצלחה, ובתוך כך כבש צמד שערים וגם מנע כיבוש שערים נוספים לחובת קבוצתו. והיו גם ארבעה שערים שנכבשו ממצב נייח. דקה 5: שטיינוורצל מסיט לאחור וראובן כהן שולח את השוער היפואי לאכול דשא…1 – 0. דקה 34: בעיטה חופשית מ – 18 מ' לזכות יפו. ג'וג'וסיאן מאזן. 1 – 1. דקה 42: אייצ'ה קירשנברג, בעיטה חופשית מ – 18 מטרים, 2 – 1. דקה 44: פנדל ליפו. ג'וגוסיאן משווה, 2 – 2. דקה 75: זבולי אייכין גונב כדור ומעביר אותו לנחשון. נחשון מוריד את הכדור עם החזה, פורץ ויורה כדור מדהים לפינה הימנית הנגדית הגבוהה. 3 – 2 .

הפועל ר"ג: זולר, מנר, ברוך קירשנברג, שמואל פרידמן, חנוך מורדכוביץ, זבולון אייכין, צבי שטלצר, איצ'ה קירשנברג, שלמה נחשון, כהן, יעקב פולבר. מאמן: משה ווארון. שפט: חוזה, 3500 צופים בגבעתיים.

11.01.1969 הפועל ר"ג – הפועל ת"א 1 – 0
ליגה לאומית, מחזור 11
העונה הכי חלשה של הפועל ר"ג בליגה הלאומית. הפועל ר"ג ממעמקי המקום ה – 16 והאחרון פוגשת את הפועל ת"א, האלופה שבדרך. לא משחק גדול של ר"ג אבל היא הציגה הגנה נחושה לשם שינוי. לאחר הרחקתו של ששון כתב רמת גן הלכה במשחק הזה על תיקו. וזה היה אפס אפס עד הדקה ה – 85: צביקה היימן, הבולט בשורות רמת גן סיבסב את שחקני ההגנה של תל אביב, קודם שהרים ראש ומצא את עודד טרבגודה (אז בן 20). עודד מתוך הרחבה צרב על הלוח את התוצאה הסנסציונית של העונה.

עודד טרבגודה, בראיון לאורי בר צורי (בטאון "משלנו", מרץ 1969): "ברגע שקבלתי הכדור מהיימן לא היה זמן לחשוב כלום, ישר בעטתי, כי אחרת היו לוקחים ממני את הכדור. לאחר הבקעת השער שמחתי שהבאתי לר"ג שתי נקודות יקרות".
עוזי זנדר: "הנצחון ההוא היה הפתעת העונה כי הפועל ת"א דהרה לאליפות ואנחנו מהתחתית, ניצחנו. וזה היה משחק גדול שלי". הפועל ר"ג? נשרה ליגה בתום העונה עם ההתקפה הכי דלילה בתולדותיה: 11 שערים בשלושים משחקים.
"הייתי הקפטן של ר"ג בעונות 67' 68' 69'. נכון שהיתה לנו הגנה לא רעה באותה עונה, רק שההתקפה הגרועה הרסה אותנו. יחיאל מור המאמן, שיחרר את כל החלוצים (שלמה לוי, ראובן כהן) והכניס במקומם צעירים. אני כקפטן, הערתי לו על כך, רק שזה לא עזר".

יחיאל מור, המאמן, על מצבה העגום של הפועל ר"ג 68/69, בראיון לבטאון "משלנו" לרגל 35 שנה לסניף הפועל ר"ג גבעתיים, מרץ 1969: "כשקיבלתי את התפקיד ראיתי באופק מספר מטרות שהייתי נכון לבצעם כבר בראשית הדרך… מטרה ראשונה היתה להצעיר את הקבוצה ע"י מתן שחרורים לשחקנים ותיקים שגמרו עוד לפני מספר עונות ולא היה להם מה לעשות, אבל הסתבר שהניתוח אמנם בוצע, אבל כל אלה שהיו צריכים לחפות על הפער שנוצר עקב שחרורם של פרל, יניאק, ראובן כהן, לבון ובנבנישתי כל אותם הבחורים שעליהם אני בניתי בפרק הראשון לא הצדיקו את תקוותי, זאת אומרת, הניתוח נעשה, אבל מי שהיה צריך לבצע את העבודה לא היה מוכן לכך. למעשה בניתי על 10 צעירים שבאו מקבוצת הנוער, שחקנים ששיחקו משחק או שניים בסוף העונה החולפת, שחקנים שלא היו בשלים עדיין, ומצד שני מספר ותיקים שנשארו, טעל המיזוג הזה התכוננתי לבנות קבוצה. ואם ניתן לסכם, אז דווקא, בבניה על הותיקים נכשלתי".

הפועל ר"ג: עוזי זנדר, אברהם לב, שלמה מוסלי, קוסטאס למברקיס, רוני לוי, אלי קונסנס, טומי שוגר, צבי היימן, עודד טרבגודה, יחיאל טרוסטמן, ששון כתב. מאמן יחיאל מור. שפט: משה אשכנזי, 5000 צופים במכתש.

יוסי גורדנה וזורי דזנשווילי

12.01.1991 הפועל ר"ג – מכבי יבנה 3 – 0
ליגה ארצית, מחזור 14.
כמה ימים לפני מלחמת המפרץ הראשונה אנטס פאשב, הבולגרי של ר"ג, איים לעזוב, בגלל המלחמה ההיא, לאחר המשחק וגם הבטיח שיכבוש שני שערים. פאשב כבש רק שער אחד (דקה 35) אבל היה שותף להצגה של ר"ג שהנחילה הפסד ראשון ליבנה. יובל נעים בישל לפאשב את השער הראשון, ופאשב העלה את ר"ג ליתרון 1 – 0. דקה 50: יוסי גורדנה 2 – 0. ודקה 81: יעקב הילל קיבל כדור מברשצקי ומול חדד הקשית פנימה: 3 – 0. זה היה משחק סוער במהלכו הורחקו היבנאים אבי כהן ואשר חלפון. יבנה איבדה את הבכורה לאחר ההפסד ור"ג טיפסה למקום הרביעי.

יעקב הלל (יליד 1966) אסף 10 תארים (5 גביעי מדינה ו – 5 אליפויות) במהלך הקריירה שלו. יעקב: " חזי ויטקובסקי הביא אותי. אמר לי שדוביד שויצר רוצה אותי ובשבילי זה היה כבוד גדול. היה לי חשוב מאוד לקבל את ההכרה שמאמן בסדר גודל של דוביד רוצה שאגיע לחזק את הקבוצה. הפועל ר"ג של שוויצר היתה קבוצה מאוד מיוחדת, מאוד אטרקטיבית. עופר שטרית, חרזי, יובל נעים ופאשב היו שם. קבוצה סופר התקפית. אישית היה לי חיבור מדהים עם יובל נעים. הקהל מאוד אהב אותנו ואני אהבתי את המכתש. הובלנו את הטבלה ואז הגיע הקטע של הסקאדים שנחתו על רמת גן. שחקנים עזבו, הליגה נקטעה וכשחזרו לשחק, המומנטום נעצר".

ר"ג: רוני ג'רבי, גדעון סיימון, יובל נעים, שמואל קורצקי, יעקב הלל, יהודה זגורי (ישראל כהן), אבי פלטשר (אבי ברשצקי), זוהר מדינה, יוסי גורדנה, אטנס פאשב, רונן חרזי. מאמן: שויצר. שפט: עובדיה בן יצחק, 2000 צופים במכתש.

 

ראובן כהן בפעולה

 

12.01.1963 הפועל רמת גן – מכבי נתניה 2 – 1

ליגה א' מחזור 14.
משחק העונה הראשון של ליגה א'. קודם למשחק הוליכה מכבי נתניה עם 4 נקודות פור מרמת גן, השלישית בדרוג ועם התקפה דורסנית שהסתכמה ב – 46 שערים ב – 12 משחקי ליגה (10 ניצחונות ואחרי ניצחון של 9 – 0) .
ראובן כהן: "זוכר את זאב כספי, שוער נתניה, שהתרברב על יכולתה של נתניה, קודם למשחק". 2000 צופים, לא פחות הגיעו מנתניה ודוביד שויצר הכין היטב את קבוצתו, לקראת המפגש: הוא הציב שמירות אישיות על כוכבי הקישור של נתניה, שפיגלר וסרוסי ודרבן את חניכיו שמילאו את כל ההוראות שלו בצייתנות. הם נלחמו, יזמו שלטו והציגו משחק ענק. קטעים מתומצתים של העיתון המיתולוגי, חדשות הספורט, למחרת המשחק הפועל ר"ג הגיעה למכתש מצויידת בסיכה בשביל לפוצץ את הבלון הנפוח של נתניה: "כבר בשעה 1:45 היה האצטדיון מלא מפה אל פה והוראה משטרתית היה להפסיק מיד את מכירת הכרטיסים ולסגור את השערים. מאות רבות של צופים נשארו בחוץ…
ואכן היה אתמול מה לראות בגבעתיים… יכול מאוד להיות שאותה יוהרה אשר ליוותה את הנתנייתים עד למגרש ואשר הבטיחה ניצחון לבני עיר היהלומים היא היא שהביאה בסופו של דבר להפסד. יתכן גם ששחקני ר"ג אינם אנשים המתפעלים מסימפוניות וסונטות למינהן עליהן קראנו שוב ושוב בתיאורי משחקי הקבוצה הנתניתית… רמת גן זכתה בניצחון צודק משום שהיתה טובה יותר, אמביציונית יותר…

דקה 14… תיק ניגש לבעוט בעיטת עונשין מ – 40 מ' משער נתניה. בעיטה. הכדור נחת על ראשו של נחמיאס ומשם בקשת עקף את ידי כספו עד לראשו של נתן.
הסטה קלה והרשת הנתנייתית התרוממה באויר. 0:1. כל פחי הזבל שבגבעתיים השמיעו קולם בעוד שחצוצרות ורעשנים נבלעו ברעש אדיר של שאגות הקהל המקומי… דקה 27: ויקטור סרוסי שחקן נתניה סחט מחודורוב הצלה גדולה כשהדף את הכדור לקרן…
דקה 42: גם סטצקי נכשל מול חודורוב. בחצי השני התעורר ששון כתב הפורץ הסוחף…
דקה 86: דוד נתן רץ מימין, משך בראשו את הכדור קדימה ובעט גבוה למרכז, שם נמצא ראובן כהן, אשר סטה מעט שמאלה וגלגל כדור חלש, אולם מכוון דווקא לפינה הנגדית 0:2…
דקה 88: הגיע כדור מפתיע לשלמה עמוס אשר נבעט ממנו בעצמה כדי לקבוע שער כבוד צודק. 1:2… עוד דקה ועוד דקה ובשריקה לסיום מתפרק המתח. בן רובי שהחזיק כהלכה רסן המשחק פונה לחדרי ההלבשה. ראובן כהן מתיפח כשמוסלי איננו יודע את מי לחבק ראשון. גם יעקב חודורוב הותיק מתרגש קצת ויורד מחובק עם חבריו למשחק". לרמת גן זו היתה גם נקמה מתוקה, שלוש שנים אחרי שנתניה הורידה אותה לליגה א'.

הפועל ר"ג: יעקב חודורוב,דן תיק, שלמה מוסלי, יצחק רודניק, גדי יניאק, שמואל פרידמן, צבי היימן, ראובן כהן, דוד נתן, שמואל נחמיאס, ששון כתב. מאמן: דוד שוויצר. 7500 צופים במכתש.

 

 

 

17.01.1959 הפועל ר"ג – מכבי ת"א 3 – 2
ליגה לאומית, מחזור 9.
מכבי תל אביב האלופה הבלתי מנוצחת של העונה הקודמת (57/58) הגיעה למכתש ממרומי המקום הראשון. עלעול בדפי העיתונים של אז ועדויות של שחקני ר"ג מהמשחק מעלה שהפועל הציגה את אחד ממשחקיה הענקים. השחקן מס' 1 בשדה היה שוער הנבחרת של מכבי אברהם בנדורי שהציל את קבוצתו משלושה מצבים בטוחים, שניים מהם הוחמצו ע"י הרמת גנים בדקות 37, 38 בעימותים בלתי פוסקים של אחד על אחד, עם ראובן כהן ועם יוסף קרמיניאן.

חדשות הספורט: "למכבי ת"א היה מזל רב. הרמת גנים שלטו בשדה ניהלו משחק מסירות מרהיב ומבריק והכדור שנע מרגל לרגל השאיר את שחקני מכבי לא אחת תוהים. גדולתם של הרמת גנים היתה בכך שהם לחמו נוסף להדגמת יכולתם המזהירה". דקה 17: שייע גלזר מול זולר. 1 – 0 למכבי.

 

זבולי אייכן(אורן)

זבולון אייכין שחקן ר"ג זוכר שמכבי הוליכה 1 – 0: "מורדכוביץ הרגיע אותנו ואמר אל תיבהלו. שחקו רגוע ויהיה בסדר… זוכר את שער השוויון של איצ'ה קירשנברג. כדור הפנדל המשגע שלו (לאחר נגיעת יד של פרופר, שחקן מכבי) פגע בקורה השמאלית, ומשם לקורה הימנית ונכנס פנימה". אם כבר נגעתי באיצ'ה קירשנברג (יליד 1933), הנה דברים שלא ידעתם עליו. הוא הגשים את החלום שלו כבר בגיל 16 כשעלה לשחק בקבוצה הבוגרת של ר"ג. איצ'ה נחשב לבועט הפנדלים מס' 1 של ר"ג בכל הזמנים. ובמהלך שנות החמישים הוביל את הפנדליסטים של הליגה עם 5 כיבושים מוצלחים.

איצ'ה: "אחוזי ההצלחה שלי בבעיטות עונשין מ – 11 מטר היו גבוהים. היה לי כושר גופני מעולה. הייתי רץ 90 דקות ולא מתעייף. מגיל הנוער הייתי בועט הפנדלים של ר"ג. הסוד שלי? בעיטה מדויקת מאוד וכדור חזק. לשני הצדדים. עם רגל ימין. החמצתי רק שני פנדלים במהלך הקריירה שלי. כדור הפנדל שלי מול בנדורי הלך מקורה לקורה ונכנס פנימה. כל הקהל הריע באטרף א'יצ'ה, איצ'ה". דקה 32: בעיטת פצצה של נחשון מכניעה את בנדורי. 2 – 1 לר"ג. דקה 55 המהפך הושלם. וזה היה השער היפה במשחק.

איצ'ה קירשנברג במרכז עם הכובע

 

חדשות הספורט: "שטלצר הרים כדור לנחשון וזה אף שהיה במצב בלתי נוח לבעיטה החדיר בחצי סיבוב את הכדור לרשת, להפתעתו המרה של בנדורי. – 1:3". דקה 62: קירשנברג עוצר את מעופו של הכדור ביד. פנדל. מכבי מצמצמת. 2 – 3. איצ'ה: "ראיתי שהכדור הולך לעבור את ברוך קירשנברג (מגן שמאלי) שלנו ואז תפסתי את הכדור ביד. ולמרות זאת נתתי משחק גדול וניצחנו". שלמה נחשון: "זה היה משחק מדהים שלנו. כל הזמן תקפנו וזה היה צריך להסתיים ב – 2:6 לזכותנו. ובכל זאת להשחיל 3 שערים למכבי ת"א, היה בלתי רגיל. את השער השני כבשתי בבעיטת פצצה מ – 16 מטרים. והגול השלישי שלי היה מדהים. שטלצר הרים לי כדור אוויר מ – 40 מטרים. ואני הייתי עם הגב לשער ובסיבוב נתתי וולה לפינה. וזה היה שער מדהים כי עמדתי עם הגב לשער".

הפועל ר"ג: אליעזר זולר, יחיאל מנר, ברוך קירשנברג, חנוך מורדכוביץ, זבולי אייכין, צבי שטלצר, יוסף קרמיניאן, שלמה נחשון, ראובן כהן, יעקב פולבר. מאמן: משה ווארון. שפט: משה כהן, 6000 צופים, מגרש הפועל בגבעתיים.

18.01.2006 הפועל רמת גן – עירוני טירת הכרמל 2 – 0
גמר גביע הטוטו לליגה הארצית.
לא משחק גדול, רק שר"ג קטפה פה גביע והתואר הזה מחייב הצבתו של המשחק ברשימה הזו. תמיר בן עמי, קפטן הפועל ר"ג, בראיון לערוץ הספורט, לאחר המשחק: "היתה התרגשות של גמר. כמובן מתרגשים טיפה פחות אבל כשאתה עולה לגמר זה בדיוק אותו דבר". תמיר בן עמי כוון דבריו להפועל ר"ג, שנתיים וחצי אחרי הזכייה ההיסטורית בגביע המדינה. ר"ג של תחתית הליגה הארצית הוסיפה לארון את הגביע השלישי שלה בתוך שש שנים. הפועל ר"ג הציגה הרבה נחישות ולחימה שחיפתה מעט על חולשת חוליית הקישור שלה וגם על התקפות סתמיות שנראו כלא מתוכננות.

מהצד השני ראינו בלבול בהגנה של טירת הכרמל. הפועל ר"ג שלטה במרבית דקות המשחק וגם החמיצה במחצית הראשונה. היתה נגיחה למשקוף של תומר אזולאי ונצפתה גם התנגשות בין שוער טירת הכרמל לבין אחד מחלוצי רמת גן. במחצית השניה נפסקה (דקה 62) בעיטה חופשית, כשלושים מטרים משער טירת הכרמל. יניב קסטרו סובב כדור ונסים בן דוד נגח פנימה. 1 – 0 לרמת גן. בחצי השני נרשמה נסיגה של ר"ג הרבה בגלל כושר גופני לקוי. יובל נעים, מאמן ר"ג, ניסה לרענן את השורות. דודו אמסלם (דקה 76), אבי בן עזרא (דקה 82) וליעד אוחיון (דקה 90) נכנסו. מתפרצת של רמת גן, חמש דקות בתוך תוספת הזמן, הניבה את השער השני. אסיסט של ליעד אוחיון ממרכז המגרש מצא את אבי בן עזרא שחדר לרחבה וירה כדור לפינה הימנית של רועי לייבוביץ, שוער טירת הכרמל. 2 – 0 וזכייה שנייה בגביע הטוטו של הארצית.

יובל נעים (יליד 1967), המאמן, לאחר המשחק: "הגענו לגמר וזה היה עוד משחק אחד ורצינו לקחת את הגביע ואין שום סיבה שלא ניקח אותו. אני מאמין ובטוח שהשם של הפועל ר"ג ימשיך להיות גם בשנים הבאות ואם לא יהיה מקום בארון (הגביעים) יקנו עוד ארון". ניסים כהן (יליד 1950) המאמן שהתחיל את סידרת הניצחונות המרשימה בגביע הטוטו, קודם שהוחלף ע"י יובל נעים: "מה שזכור לי זה שקיבלתי ברגע האחרון קבוצה שלא ברור בכלל אם תפתח את העונה. התחלנו מאפס ובנינו קבוצה. חצי מההרכב היו ילדים. בגביע הטוטו הצלחנו מעל ומעבר. שישה ניצחונות. שני הפסדים זה היה המאזן המוצלח שלי בגביע הטוטו. ובסוף לקחנו גביע. ראו בנו כקבוצה שיכולה לרוץ קדימה ואם היתה יותר סבלנות היינו מגיעים ליותר הישגים, הקבוצה לא היתה נתקעת ויכולנו לחמוק ממאבקי התחתית בשלב מוקדם".

הפועל ר"ג: שי הס, אסי ברזילי, דורון עמר, תמיר בן עמי, עידן שפלר, שלומי בן לחו, יניב קסטרו, גיא שוסט, תומר אזולאי, ניסים בן דוד, עידן נעים. מחליפים: דודו אמסלם, אבי בן עזרא וליעד אוחיון. מאמן: יובל נעים.
700 צופים בהרצליה. שפט: דוד מור חיים.

21.1.1967 הפועל רמת גן – הכח מכבי ר"ג 4 – 1
ליגה לאומית, מחזור 15.
חדשות הספורט (יהושע שגיא), למחרת: "תוצאת שיא בדרבי הרמת גני – 1:4 להפועל ! לא זה לא היה משחק מאכזב. הפועל ניצב במקום ה – 15 והכח במקום ה – 12. שתי הקבוצות שזכו בשלוש השנים האחרונות באליפות המדינה, אך אינן מזכירות עתה כהוא זה את ימיהן הגדולים. אפשר היה להתייחס למאבק הזה כאל משחק תחתית – אבל לא האוירה, לא ההתרחשויות, הכלליות ולא מהלך המשחק היו שייכים להווי התחתית. הפועל הופיע כאילו בכוחות עלומים מחודשים. 45 הדקות הראשונות בהן הוביל 0:3 כבר בדקה ה – 36 (ו – 0:2 בדקה ה – 7) הזכיר מדי פעם את ימיו הגדולים. את ימי עונת האליפות. במחצית השניה נחלש, נסוג, אבל הרושם הכללי נשאר טוב…

…יתכן וחניכיו של שויצר נתנו אתמול את ההצגה הגדולה שלהם בעונה זו. הקבוצה שזכתה בניצחון בודד ב – 14 משחקי הליגה, עד אתמול, ייחלה מזה כבר לניצחון משכנע ומעודד. ולהשיגו מול הכח חסר הכח של אתמול – לא היה דבר קל ומובן מזה.

בכל המחצית הראשונה שלט הפועל בשדה כאילו שיחק עם בובת אימון. חלוציו הירבו לבעוט לשער. בכל מצב הביכו את הגנת הכח המפוררת שהתאוששה מאוחר יותר כאשר קפיטולניק החלים משלב הפתיחה והחל מנקה את הרחבה המשחקו הבטוח כשהוא נעזר בשורוק הבינלאומי…

… ראובן כהן הותיק היה הטוב בקבוצה המנצחת. הוא היה מעורב כמעט בכל ארבעת השערים שהבקיעה קבוצתו ואחד מהם שלח בעצמו לרשת, בקור רוח ובבטחון של שחקן טתיק היודע את המלאכה בנקיה בשניה הנכונה. גם ששון והיימן היו טובים מאוד. הזכירו את ימיהם הגדולים – היימן במהירותו העצומה וששון בכמה מבצעים מרשימים. לשניהם לא היתה המלאכה קלה. היימן נשמר כהלכה ע"י שורוק הפעלתן, אך לששון היו חיים קלים מול זהבי החיוור…

הגנת הפועל שלא נזקקה לכל מאמץ במחצית הראשונה היתה רחוקה משיאה, כולל יניאק שלא הצליח לייצב את השורות חרף רצונו ומאמציו הרבים…
כבר בדקה ה – 6 תפסו אוהדי הכח את ראשיהם. הם ראו כיצד קדוש סופג שער שטותי בגלל משגה גס. הוא קלט כדור קל הקפיצו לרחבה והתקדם עד לקו ה – 16 כדי לשלחו לאותם מחבריו לקבוצה. אבל כאן שגה, מסר את הכדור בדיוק רב לרגלי ראובן כהן שניצב כ – 25 מטרים משערו. ראובן הותיק עצר את הכדור באיטיות, קלט במהירות את המצב ואז בקור רוח הכין את הכדור ובעטו בקשת מעל לקדוש הנדהם שלא הספיק לתקן את המצב. אבל עוד בטרם הצליחו שחקני הכח לעכל ספיגת השער המפתיע, כבר שכן כדור שני ברשתם. שוב בשל משגה של קדוש. כדור חלש שנבעט לעברו ע"י נחמיאס ברח מידיו. הוא הגיע לקפיטולניק שביקש להחזירו לשוערו. אבל המסירה היתה חלשה. תגובתו של קדוש היתה איטית ובלתי מרוכזת ואז הגיע נחמיאס, השתלט על הכדור שלחו לששון שממרחק זעיר ועמדה נוחה הפכו ליתרון של שני שערים.

פתיחה שכזו ודאי שמוטטה את הכח והגבירה את התלהבות שחקני הפועל שהרגישו כבר בדקות הפתיחה כי הניצחון מונח בכיסם. הללו המשיכו בסידרת התקפות מהירות ומוחצות לבעוט לשערו של קדוש מכל מצב במטרה להכניעו פעמים נוספות ולנצל את חולשתו.

מרדכי בנבנישתי במשחק(תמונה: אורי בר צורי)

 

… במחצית השעה הראשונה התנהל המשחק כולו בטריטוריה של הכח שלא הצליח להיחלץ מעמדת ההגנה שלו…

… ואז נכבש השער השלישי (36). זה היה שער מלהיב ויפה במיוחד. אפשר היה לראותו עם התקדמות חלוצי הפועל ממרכז השדה כאשר ארבעה חלוצים (ששון, ראובן כהן, נחמיאס והיימן) התקדמו באיטיות לעבר ארבעה מגיני הכח (קפיטולניק, שורוק, זהבי ובביוף). היה מעניין לראות את ההיערכות של מערך תוקף מול מערך מגן.
היערכות איטית ומרתקת שהובילה שלב אחר שלב עד להבקעה היפה, כל כך נדירה כאילו היתה מוסרטת במצלמה איטית לתלמידים מתחילים של כדורגל טוב. בסיומה של הפעולה הוחלפה מסירה כפולה בין נחמיאס להיימן שבזריזות מפליאה הרשית כדור שלישי.

נראה כי השינוי המערך גרר שינוי ביחסי הכוחות ובמחצית השניה הירבו חלוצי הכח לתקוף בנסיונות נואשים לצמק את הפער הגדול…
… ואז בא משגה גורלי של השופט משה אשכנזי. נחמיאס בעט ברחבת ה – 16 כדור חוזר שנהדף בידו של מוסלי. למרבה הפלא לא הגיב אשכנזי הגם שניצב ממרחק זעום מהמתרחש.
לאחר משגה חמור זה, איבד את השליטה במגרש, עד להתרחשות המעציבה בסיום, בה הרחיק את היימן (לאחר שהחזיר מהלומה לקפיטולניק שפגע קודם לכן מחוץ לתחום ראיית השופט). בשלוש דקות הסיום הפך המגרש לזירת היאבקות, כאשר הוצא היימן נאלץ ראש סדרני הפועל, עמנואל "מנו" אדיב להורידו בכח מהמגרש.
כאשר עברו השנים ליד שערו של קדוש, סינן היימן כמה מילים מעליבות לעברו של השוער והלה נטש את שערו ורץ לעבר הקיצוני המורחק כדי לסיים עמו את החשבון – אלא שאשכנזי לא מצא לנכון להגיב…

בדקה ה – 63 הגדילו הרמת גנים את יתרונם כדי ארבעה שערים. ששון הגיח מימין, ניצל כהלכה מישגה של קפיטולניק וממרחק זעיר מאוד הכניע שוב את קדוש הבלתי מוכן. היה זה שער מכאיב לסגולים שהיו בכל מהלך המחצית עד לשער זה בעמדת עדיפות…
… ואז סוף סוף (76) הצליח הכח להבקיע שער בודד, מה שנקרא שער כבוד. בנבנישתי שהירבה להשתעשע בכדור ולערוך תרגילי ראווה מיותרים הפסיד כדור שהגיע לרגלי שאולי שניצב בודד במרחק קטן מהשער והכניע את שהם. ראובן כהן נפצע בדקה ה – 84 ונטש את השדה ובדקה ה – 87 פרצה התיגרה שהשאירה טעם מריר.

קפיטולניק במרוצתו לעבר השופט ששרק עבירה פגע בהיימן מבלי שהשופט ראה. היימן הסתובב כדי להשיב לבלם החסון – ופעולת עונשין זו לא נעלמה מעיני משה אשכנזי שהרחיקו.
לאחר מכן הרביצו כולם לכולם – עד שנרגעו, כולל יציאתו של קדוש מהשער כדי לסיים את החשבונות עם היימן היוצא.
בסך הכל – משחק לא רע שהתנהל בהגינות רבה עד לסיום, ודוקא אז, כאשר הכל כבר היה מוגמר וחתום פרצה התיגרה המבישה שחייבה התערבות פרשי המשטרה…"

רוני לוי (יליד 1946) שיחק באותה תקופה בהפועל ר"ג. רוני: "דוביד שויצר, לקח אותי מהנוער בעונת המשחקים 1964/65.
אחד המאמנים שהשפיעו על מהלך הקריירה שלי. דוביד ידע כדורגל היתה לו את הטקטיקה ואת הערמומיות. והיו לו מינוסים, רק שהיתה לו את הפסיכולוגיה של הכדורגל. ידע איך לפנות ואיך לעורר שחקן באופן אישי. במהלך 1967 נפצעתי בתאונת דרכים. כל יום הוא הגיע אלי הביתה עם פיתה וסטייק, ועם המעסה רבינוביץ', ניצול שואה, אותו לקח לכל הקבוצות אותם אימן. ורבינוביץ הגיע פעמיים ביום להחלפת תחבושות ומשחות וכך הצליח להעמיד אותי מהר מאוד על הרגליים. דוביד היה הראשון שהכניס את אימוני הבוקר לקבוצה. התאמנו פעמיים בשבוע ואחר כך נהגנו לנסוע לכרם התימנים. ודוביד היה נכנס ואומר: תן לשחקנים 20 שיפודים ועוד עשרים בשבילי… אהב לאכול, אהב את החיים. אחר הצהריים יצאנו לאימון נוסף".

יואל שוהם (יליד 1944) שיחק בקבוצת הפועל ר"ג כשוער. יואל, היה השחקן הראשון בארץ שקיבל (1964) את הציון המקסימלי 10! הוא לבש את מדי הנבחרת כששיחק בר"ג וגם לבש את מדי נבחרת ישראל בטניס שולחן. יואל: "שנה לאחר העזיבה של חודורוב הגעתי לר"ג, בגיל 21. שוויצר אימן אז את רמת גן והיתה שם קבוצה טובה. עם צביקה היימן, מרדכי בנבנישתי ושלמה לוי. לא זוכר את המשחק מול הכח כי כל הבלגנים האלה לא התאימו לי. אחרי 3 עונות משחק במדי ר"ג עזבתי לארצות הברית שם השלמתי לימודי תואר שני".

הנה לסיום ההרכב של הפועל ר"ג מול הכח: יואל שוהם, שלמה מוסלי, אריה וילקומירסקי, שמעון הוס, גדי יניאק, מרדכי בנבנישתי, צבי היימן, רוני לוי (אריה ברזסקי), שמואל נחמיאס, ראובן כהן, ששון כתב. מאמן: דוד שויצר. האצטדיון בגבעתיים, 4500 צופים. שפט: משה אשכנזי.

 

 

25.01.1986 הפועל ר"ג – הפועל טבריה 2 – 1
ליגה ארצית, מחזור 14
עמיר קופלר מאמן ר"ג: "אימנתי את קבוצת הנוער של הפועל ר"ג ואורי קרני מנהל הקבוצה הזמין אותי להחליף את ויסוקר. החלתטי לעשות קצת שינויים ןלקחתי מהנוער את יובל נעים הבלם, את נסים רבי ואת יואב זוהר ואותם שילבתי עם הותיקים כמו יחיאל סאלם וגם ירון זהבי. לא, היו באותה תקופה כוכבים בקבוצה אבל הצלחנו לשרוד. המשחק מול צפרירים היה הראשון שלי אבל המשחק הכי קובע עבורנו היה מול טבריה בחוץ. זה היה משחק קשה. וניצחנו. היו לנו עוד כמה משחקים טובים באותה עונה משחק הניצחון , 3 – 0, על בית"ר ת"א (מחזור 11, בייטנר, רבי וברשצקי כבשו – א. ש. ), אבל המשחק מול טבריה היה משחק המפתח".
איציק ויסוקר, המאמן שהוחלף: "התחלתי לבנות את הקבוצה על טהרת שחקני הבית. זו הדרך שחשבתי ללכת בה. וברמת גן של אותה תקופה היו כשרונות צעירים כמו שולי גילרדי, אריק גילרוביץ', ואת שיתוף הצעירים בקבוצה אני רואה כהישג הכי גדול שלי כמאמן. רק שלרמת גן לא היתה אז סבלנות. אני משוכנע שאם היו ממתינים עוד שתי עונות הייתי עולה עם אותם שחקנים ליגה".
ולמשחק. הפועל טבריה של המחזור ה – 14 רצה בצמרת. רק שמול רמת גן השאפתנית והלוחמת מהתחתית היא הציגה הגנה פרוצה. מהצד השני הציגה רמת גן חוליית הגנה עם סאלם, גילרוביץ וברשצקי המצויין שחיבר את ההגנה להתקפה. בדקה ה – 29 כבשה ר"ג את השער הראשון: בעיטה חופשית של ברשצקי נהדפה בידי בן שמעון, שוער טבריה ועל הריבאונד השתלט זהבי שגלגל פנימה, 1 – 0 לרמת גן. בדקה ה – 53 הקשית זהבי כדור לניסים רבי שנגח פנימה – 0:2. יעקב לוי הטברייני צימק, בדקה ה – 59.

הפועל ר"ג: שולי גילרדי, נתן קרייג, יחיאל סאלם, בני כהנר, י. ג'רבי, לירון פטרושקה, (יובל נעים), אריק גילרוביץ' (עוזי צדקה), מרדכי בייטנר, אבי ברשצקי, נסים רבי, מאיר בלושטיין. מאמן: עמיר קופלר. שפט: יעקב שיינר, 500 צופים באצטדיון רמת גן.

 

 

30.01.1971 הפועל ר"ג – מכבי יפו 1 – 1
ליגה א' צפון, מחזור 15.
משחק העונה מס' 1. הפועל ר"ג (מאמן: בנדורי) ומכבי יפו (מאמן: משה ווארון) בקרב של ראש בראש. נגמר 1 – 1. תמצית הכתוב ביומון חדשות הספורט (אורי ברצורי כתב) למחרת המשחק: "המכתש הלוהט הותיר יפו והפועל ר"ג ללא הכרעה… קהל שיא של 7500 צופים באו לחזות בקרב העונה… ר"ג לחצה בחצי השני ללא הרף… ציון דגמי, שוער יפו, עד לעונה הזו חזר מפציעה… היה יציב ובטוח וקלט מספר כדורי גובה מסוכנים…
ההתקפה הרמת גנית מיעטה בבעיטות לשער ובחלק זה היה צ'יריק המסוכן ביותר ולולא החמצתו הגדולה במחצית השניה היה הניצחון נופל בידי רמת גן.

… הקרב הגדול לעיני קהל שיא כמותו לא ידע המכתש מאז שנת האליפות. יפו הוליכה בנקודת יתרון. המשחק היה רווי מתח ועצבנות ולא התעלה לרמה אשר לה ציפו משתי קבוצות צמרת… בדקה ה – 30 נגע הכדור בידו של קצב בתוך הרחבה תוך ניסיון הרחקת כדור, אך השופט איתן התעלם מן המאורע… דקה 44: קרן של דוד אלעזר: יחזקאל קצב נגח ציון צדגמי לא הצליח להגיע מגיני ר"ג הדפו והיפואי אברהם ארואטי שקלט את הריבאונד סובב מחמישה מטרים כדור אדיר פנימה, 1 – 0 ליפו… בין הדקות 60 ל – 63 נרשמו 3 קרנות רצופות לר"ג – ללא תוצאות. חילוף בר"ג בדקה ה – 65: טרבגודה החליף את רוני יעקובסון וילקומירסקי הוסט לעורף. וזה עזר. דקה 76: אסיסט של קדמי לעודד טרבגודה, הקשתה למרכז יעקב ווגן השמיט וחיים צ'יריק בעט. קצב היפואי הרחיק אבל לרגל של ז'אן קלוד שטרית שחקן הרכש של ר"ג שגלגל פנימה. 1 – 1.

הפועל ר"ג: ציון דיגמי, יהושע פינצ'י, רוני לוי, רוני יעקובסון, דני קאופמן, חזום חזום, אורי קדמי, חיים צ'יריק, ז'אן קלוד שטרית, וילקןמירסקי (עודד טרבגודה). מאמן: אברהם בנדורי, שופט: נפתלי איתן, 7500 צופים במכתש.

 

 

תגובות מהפייסבוק

תגובות

1 thought on “המשחקים הגדולים-ינואר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.