המשחקים הגדולים- דצמבר

מאת אלישע שוחט

 

11.12.1976 הפועל פתח תקוה – הפועל רמת גן 0 – 0 (10 – 9 לפ"ת בפנדלים)
גביע המדינה.

כותרת חדשות הספורט: "ניצחון בפנדל ה – 22" דבר כזה עוד לא נראה בארץ. כל 22 השחקנים בעטו בפ"ת, בקרב על הכרטיס לשלב הבא הגביע.
חודש לאחר הפסד בליגה לר"ג ארחה פ"ת את ר"ג משורותיה נעדרו אבי בנימין השוער הפצוע, רוני קלדרון ורוני יעקובסון החולים. ככה כתבו בעיתון: "ואנחנו כאן בגלל דרמת הפנדלים הארוכה, שקבעה אז תוצאת שיא. שמעון שוחט של ר"ג פתח בבעיטה שמאלה 1 – 0. י. סאלם השווה 1 – 1. רוני לוריה בעט שמאלה. 2 – 1 לר"ג. אהרון סאלם 2 – 2. יוסי נעים בעט שמאלה, 3 – 2. משה שויצר, בעט ימינה, לפינה הקבועה של פ"ת, 3 – 3. שוקי דנישבסקי, שוב (בפעם הרביעית) שמאלה 4 – 3 לר"ג. בוזיקובסקי 4 – 4. דני קאופמן, ימינה 5 – 4 לר"ג.
ישראל אביצור 5 – 5. זילבר 6 – 5 לר"ג. דיקמן 6 – 6. הראל קירשנברג 7 – 6 לר"ג. בליישטן 7 – 7. אבי בוקסנבאום מעלה את ר"ג ליתרון 8 – 7.
יצחק ויסוקר השווה 8 – 8. משה הרמה מר"ג והכדור טס החוצה. דב רמלר של פ"ת בעט וג'רבי שוער ר"ג הדף. עדיין 8 – 8. דוד פרימו 9 – 8 לר"ג. ירון אדיב 9 – 9.
עכשיו הלחץ היה על ג'רבי, השוער והבועט האחרון של ר"ג. ניגש בעט חלש ויצחק ויסוקר שהימר על הפינה הנכונה, הדף. ואז בא אבנר כהן מפ"ת: 10 – 9 וזה נגמר.
ממשחק הפנדלים הזה זוכר אבי בוקסנבאום ש"היה משחק טוב שהוכרע בפנדלים. זוכר שג'רבי השוער שלנו החמיץ את הפנדל האחרון".

הפועל ר"ג: אלי ג'רבי, אבי בוקסנבאום, דוד פרימו, רוני לוריה,יוסי נעים, דני קופמן, שוקי דנישבסקי, גבי פרץ (הראל קירשנברג), שמעון שוחט, משה זילבר, יצחק דגני (משה ארמה). מאמן: שימי בן יהונתן. שפט: יצחק אורגד, 1500 צופים, מגרש הפועל פ"ת.

16.12.1989 הפועל ר"ג – בית"ר ירושלים 2 – 0
ליגה לאומית, מחזור 10.

ר"ג של 1989/90 עם דרור קשטן, פתחה את הליגה בריצה ולאחר הניצחון 2 – 0 על בית"ר ירושלים, היא טיפסה למקום השישי ושלחה את בית"ר עמוק לירכתי המקום האחרון בליגה הראשונה.
צמד השערים שנכבשו התחיל בדקה ה – 49: וולב הבולגרי של ר"ג הקשית כדור קרן בנאלי ויובל נעים נגח מארבעה מטרים פנימה. 1 – 0. השער השני נכבש בדקה ה – 58: דורון ביטון העמיד את משה אייזנברג מול מלול, שוער בית"ר. הבומבה של אייזנברג הגיעה למלול שהדף ועל הריבאונד השתלט רונן חרזי, שהרים את הרשת. 2 – 0. לחרזי זה היה שער בכורה בליגה הראשונה.

ר"ג ניצחה 2 – 0 ונתן דטנר, אוהד רמת גן ידוע מתח ביקורת ודווקא על ר"ג במסגרת בטור השבועי שלו בעיתון ידיעות אחרונות: "לנצח 2 – 0 זה יפה מאוד, אבל אל נשלה את עצמנו. יש עוד המון בעיות… הבעיה העיקרית היא החורים בהגנה… אילו הייתם יודעים איזה התקף לב אנחנו עוברים ביציע אולי הייתם מחררים פחות… ומילה להתקפה: אולי עכשיו אחרי ששניכם הבקעתם תתחילו אולי אייזנברג וחרזי לשחק ביחד? …ותאמינו לי אנחנו ביציע אוהבים גם את זה שמבשל…".

הפועל ר"ג: שולי גילארדי, יהודה עמר, ולדימיר לאלוב, אופיר בן חיים, דורון ביטון, יובל נעים, עודד צחי, אבי ברשצקי, אמיל וולב (שמואל פונדקי), רונן חרזי, משה אייזנברג (דני אשכנזי). מאמן: דרור קשטן. שפט: צבי שריר, 3500 צופים במכתש.

19.12.1964 הפועל רמת גן – מכבי נתניה 2 – 0
ליגה לאומית, מחזור 11.
מפגש בין האלופה (הפועל ר"ג) ומכבי נתניה (מוליכת הטבלה) בקופסה של נתניה (מאמן: מילאן באציץ). הפועל ר"ג שפתחה בצליעה את הליגה אי שם במרכז הטבלה, רק שזה לא הפריע לה, להציג יכולת מרשימה שהזכירה את ניצחונה הגדול של ר"ג, שנתיים קודם, 1 – 0, תוצאה שקברה את נתניה לעונה נוספת בליגת המשנה.
ר"ג בנתה את משחקה היעיל על מסירות קצרות ומדויקות. הרבה כדורים איימו על המסגרת רק שהשוערים זנדר וכספי סגרו מצוין את השערים.
בדקה ה 40 הוליכה ר"ג 1 – 0: מהלך שהתחיל בשלמה לוי דרך היימן לראובן כהן שקבע 1 – 0.

כהן: זה היה אחד המשחקים הגדולים שלנו ולחזור מנתניה עם שתי נקודות נחשב להישג יוצא דופן באתם הימים".
בחצי השני ר"ג נסוגה באופן טבעי, אבל בדקה ה – 57, צבי היימן סחט ממייטליס, בלם נתניה, פנדל. משה פרל בעט החוצה. דקה 77: דריבל של כתב הסתיים בבעיטה לכוון זאב כספי, שוער נתניה. האחרון הדף ועל הריבאונד השתלט, צביקה היימן, המצטיין במגרש כדי לסגור את הניצחון על 2 – 0. בסיום המחזור דורגה ר"ג במקום העשירי, רק שהיא היתה מרוחקת כדי שלוש נקודות, ממכבי נתניה, המוליכה של הליגה.

הפועל ר"ג: עוזי זנדר, דן תיק, שלמה מוסלי, מרדכי בנבנישתי, גדי יניאק, משה פרל, מנחם לוי, צבי היימן, אריה ברז'סקי, ראובן כהן, ששון כתב. מאמן: דוביד שויצר. שפט פריד, 6000 צופים בנתניה.

25.12.1982 הפועל רמת גן – מכבי ת"א 1 – 1
ליגה לאומית, מחזור 13.
האוהדים הותיקים של המכתש זוכרים את המשחק הזה עד היום הרבה בגלל השופט אריה פרוסט, שמשך ומשך את הזמן עמוק בתוך זמן הפציעות, עד שמכבי ת"א השוותה את התוצאה. אבי כהן, שחקן ר"ג אליו פניתי לא בדיוק הסתכל על מחוגי השעון,אך יחד עם זאת הודה ששער השוויון של מכבי (שמעונוב) הושג בזמן פציעות.
בדקתי. רק שבעיתון חדשות הספורט לא היה רמז לעניין הזה. ובעיתון פרגנו לשופט פרוסט שעשה עבודה טובה. למרות שרמת גן ירדה ליגה בסיום העונה, רמת גן היתה אז בפורמה טובה ובמשחק ההוא היתה ראויה לניצחון. רמת גן נבנתה באותה עונה משחקני הגנה ותיקים ומצוינים לצד שחקנים צעירים. חילופי המאמנים הכניסו מרץ ומוטיבציה.
מול מכבי היא הוליכה 1 – 0 (דקה 55) אחרי שער של פיטוסי. אבל אז הגיעה הדקה האחרונה. שמעונוב הכניע בנגיחה את אסייג ורמת גן שמטה שתי נקודות יקרות.

אבי בוקסנבאום: "זוכר שפרוסט, שופט המשחק, הוסיף שש דקות, ואז בתוספת הזמן בא הגול של שמעונוב מ – 16 מטרים וזה נגמר בתיקו שכולו הפסד, מבחינתנו".
שים בן יהונתן, המאמן (יליד 1942) נזכר: "זה מסוג המשחקים שזוכרים. מאמן מכבי היה דוביד שויצר, רק שאנחנו היינו הרבה יותר טובים באותו משחק. ואת הניצחון היינו חייבים והיו לנו הרבה החמצות. ולעניין תוספת הזמן היו לי טענות לשופט. ומכבי השוותה. באותה עונה היתה לנו הגנה מצוינת עם השוער אסייג והבלם לב. הבעיה שלנו היתה ההתקפה. למה לא צרפתי לקבוצה שחקני התקפה? הגעתי לקבוצה על תקן של מאמן מחליף ולא אני קיבצתי את סגל השחקנים של הקבוצה".

הפועל ר"ג: יעקב אסייג, אבי בוקסנבאום, אברהם לב, יוסי ליפשיץ, רוני מילר, מוטי בייטנר, רפעת "ג'ימי "טורק, אבי ברשצקי, נמרוד דרייפוס, הרצל פיטוסי, איברהים חורי. מאמן: שימי בן יהונתן. שפט: אריה פרוסט, 5000 צופים במכתש.

 

29.12.1962 הפועל רמת גן – הפועל צפת 9 – 1
ליגה א', מחזור 12.
הניצחון הכי גבוה של ר"ג במסגרת הליגה השניה בישראל.
מסכת השערים שביתרה את ההגנה של צפת התחילה בדקה ה – 2: פריצה של היימן מימין, מסירה לנחמיאס שהשכין את הכדור בפינה הימנית. 1 – 0. דקה 4: שידור חוזר של השער הראשון. היימן לנחמיאס ששולח את הכדור בפעם נוספת לפינה הימנית. 2 – 0. דקה 37: בעיטה חופשית של שמואל פרידמן וכתב ששון מגלגל פנימה. 3 – 0. דקה 38: מהלך שהתחיל בכתב (שם פרטי ששון) דרך איצ'ה קירשנברג ששחרר כדור להיימן. וסופר נכנע, שוב. 4 – 0. דקה 41: ששון כתב בעט למסגרת, סופר הדף ועל הריבאונד השתלט שמואל נחמיאס שהשלים שלושער. 5 – 0. דקה 54: כדור חופשי של גדי יניאק, שלושים מטרים משער צפת, מגיע לנחמיאס. נגיחה והכדור פוגע בקורה ולקירשנברג והתוצאה: 6 – 0. דקה 68: אסיסט של קירשנברג מצא את ששון שיורה טיל קרקע אויר וזה כבר 7 – 0.

דקה 69: הצפתי שלמה עבו הסיט כדור לאברמוביץ, 1 – 7. דקה 75: כדור קרן מגיע ל ששון כתב ששולח כדור אוויר לרשת 8 – 1. דקה 85: כדור ארוך של יניאק מגיע לנחמיאס שממהר למסור למשבצת של ראובן כהן שסוגר עניין: 9 – 1.

שמואל נחמיאס (יליד 1943) הגיע להפועל ר"ג דרך קבוצת הנוער. התחיל לדבריו לשחק כשוער (בילדים) אחר כך שיחק כמגן, בלם אחורי, ולבסוף שיחק בבוגרים כקשר ימני. מאחר ולא נמצא לו מקום בקבוצה הבוגרת של ר"ג, החליט מוסה מזור, מנהל ר"ג להשאיל את נחמיאס ואת כל שחקני הנוער (כולל היימן) לקבוצת הפועל גבעתיים שנחשבה אז לקבוצת הבת של ר"ג. בתוך כמה עונות טיפסה הקבוצה עד לליגה א' (השניה). נחמיאס טוען שבעונת 1959/60 כבש מספר עצום של 100 (מאה) שערים בדיוק זה היה בליגה ג' ובאחד המשחקים הבקיע 13 שערים, לא פחות. את המשחק מול צפת הוא זוכר . זה היה במכתש והיה לצפת כוכב בשם סויסה (עבר לשחק במכבי חיפה). כבשתי שלושה שערים. באותה שנת עלייה פרקנו את כל הקבוצות בליגה, למרות שפתחנו עם 2 הפסדים.

ההרכב של הפועל רמת גן נגד צפת: יעקב חודורוב, דני תיק, שלמה מוסלי, גדי יניאק, זבולי אייכין, צבי היימן, איצ'ה קירשנברג, שמואל נחמיאס, ראובן כהן, ששון כתב. מאמן: דוד שויצר. המכתש בגבעתיים. 3000 צופים. שופט: סרי.

הפועל ר"ג בשנות הארבעים(תמונה: אריק בורוכוביץ)

30.12.1944 הפועל רמת גן – מכבי נתניה 6 – 3
הליגה המלחמתית א', מחוז שומרון-דרום.
משחק ליגה מס' 4 לקבוצת הפועל ר"ג, במהלך מלחמת העולם השניה. רמת גן, אחת הקבוצות הכי טובות בליגה של 1944/45 (מקום שני) מגיעה לנתניה ונותנת לקבוצה המקומית על הראש. לכאורה ניצחון של ר"ג ולא על קבוצת צמרת.
רק שרמת גן פיגרה 2 – 3, קודם שאברהם צבי, אז בן 17 (יליד 1927) התעורר. בתוך עשרים דקות חולל מהפך וכבש לא פחות מארבעה שערים, לרשת של נתניה. מהפך כזה, בוודאי היה זוכה להבלטה גדולה בעיתונות של ימינו. ולכן המשחק הזה מאוזכר כאן.
ספורט הבוקר: "המשחק על מגרש מכבי נתניה. בזמן המשחק היה גשם שוטף. במחצית הראשונה היה קרב שווה. את השער הראשון בדקה ה – 15 מבקיע הקיצוני הימני כספי ממכבי נתניה. אחר כך משווה את התוצאה שוואלב. אחרי רבע שעה מבקיע אונגר, קיצוני ימני של רמת גן שער יפה. רבע שעה לפני הסוף מבקיע הקיצוני השמאלי שער השוואה. במחצית השניה בדקה ה – 5 מבקיע כספי את השער השלישי. ב – 20 הדקות האחרונות השתלט הפועל רמת גן במשחק תוקפני ומבקיע עוד 4 שערים ע"י החלוץ הצעיר בן ה – 17 אברהם צבי".

 

 

תגובות מהפייסבוק

תגובות

1 thought on “המשחקים הגדולים- דצמבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.