כדוריד

סיפורה   של  אגדת הכדוריד הפועל רמת גן

אלישע שוחט ("חדשות", מחבר הספר "100 שנות כדורגל") רשם, תעד וראיין במשך עשרות שנים,  את  כל מה שנגע וזז   בקבוצת הכדוריד של הפועל רמת גן.

  סיפורה המרתק של אגדת הפועל רמת גן משנת  1958

מאת אלישע שוחט

 

השנים הראשונות

"זה לא נשמע קל, להקפיץ כדור יד על הדשא באמצעות יד אחת או שתיים  אבל ככה  נהגו לשחק כדוריד עם  11 שחקנים,  בתקופה שקדמה לכדוריד 7. הקפצנו את הכדור,  שלושה צעדים, עוד הקפצה ובין לבין חיפשנו חלוץ  פנוי  או את השער", כך תאר שמואל זילברמן, אחד המייסדים ושחקן ההגנה של מועדון הכדוריד הפועל ר"ג (הקבוצה ששמה את חותמה על מפת הכדוריד בארץ)  התקפה אופיינית של קבוצתו על הדשא של המכתש.

8 שערים כבש שמואל זילברמן ("מעוז ההגנה של הפועל ר"ג", כהגדרת ב"צ באיער) לזכות הפועל ר"ג בעונה הראשונה שלה בליגה הראשונה: "את הרומן שלי עם הפועל ר"ג התחלתי בקיץ 58', במכתש לאחר השרות הצבאי.  גדעון ריפלר  (נחשב למאמן הראשון) שהכיר אותי מהצבא  וגרר  אותי לקבוצה. ישראל דגן ז"ל היה הרוח החיה של הקבוצה והרבה שחקני כדורגל וכדורסל הסתובבו שם, גם כאלה שהיו בהסגר וביקשו לשמור על הכושר.  חוץ מהשוערים הידועים היו שם גם משה מחטי (מאור) הכדורסלן ואפילו צ'ינגה (שמעון שלח) ודוד קושניר הגיחו למכתש מדי פעם".

דור הראשונים הגיח מענף הכדורגל, הכדורסל, הכדורעף והאתלטיקה  בתקופה ששיחקו כדוריד ביום שבת בבוקר עם 11 שחקנים. ברשימה  של שחקני הקבוצה  שנחתו במכתש של גבעתיים נצפו:  אליעזר זולר, מוטי הורוביץ וחיים לוין, כולם שוערי כדורגל והשלישי שיחק בנבחרת ישראל, צמח, עובד, שרגא פינטל, אבנר חלפון, אהרון הרטשטיין, אברהם ברנד, דוד ברוקוביץ, משה מחטי, מרדכי פלח, דב ורטנשין, זאב ריכטר (שוער), אלסעיד, פרנק, עודד בן יעקב, אריה רבינוביץ', ברוך שילמר, שמואל ניסן,  יורם ישראלי, י. כספי, אפריים זילברמן ושמואל זילברמן, לימים מזכיר ועדת הכדוריד (משנת 1964) ומנהל הנבחרת במשך כ – 12 שנים.

יורם ישראלי (חוברת 30 שנים למועדון): "המשחק של האחד עשרה היה בכל גבולות מגרש הכדורגל. המגרש חולק לשלושה. בכל שליש איפשרו לשהיה לשישה מגינים ושישה שחקני התקפה. לשוער אסור היה לצאת מהרחבה, להקפיץ כדור מותר כמה שרוצים גם בשתי ידיים. אם הכדור מוחזק ביד למעלה משלוש שניות ללא תנועה הכדור הועבר ליריבה".

עו"ד בן ציון באיער (יליד תל אביב, 8.3.1936): "בשנת 1952 הצטרפתי למכבי צפון.  את קבוצת הכדוריד של מכבי ר"ג הקמתי עם שאול אקרמן שהגיע ממכבי פ"ת.  סופהשבוע שלי התחיל ביום שישי כדורמים עם מכבי ת"א, בערב כדורסל עם מכבי ר"ג ובשבת בבוקר: משחק בליגה לכדוריד ואחר הצהריים באתלטיקה קלה (הטלת  כידון, מקום שלישי בארץ), וגם בקבוצות הכדורגל של מכבי ר"ג ולאחר מכן בקבוצת בני יהודה, שיחקתי  כשוער  ולקינוח עסקתי גם בענף הורדת הידיים ובמקביל למדתי משפטים בשלוחה התל אביבית של האוניברסיטה העברית".

באיער: "את הפועל ר"ג הקים גדעון ריפלר. לאחר כמה הפסדים נקראתי כמאמן להציל את הקבוצה. הבאתי את זולר, לוין, אברמוביץ ואז התחולל שינוי: ניצחונות. אחר כך ביקשו ממני לחזור למכבי ר"ג. ואת שרביט האימון של ר"ג העברתי לשאול אקרמן. אני עצמי שיחקתי באותה עת  גם בנבחרת ישראל. ייצגתי את ישראל במכביה וגם נגד יפאן.  זה היה משחק בלתי נשכח מאחר והיתה לי התנגשות ראש עם אחד השחקנים היפאנים".

בשנת 2009 ב"צ באיער קיבל עיטור הוקרה על "תרומה מיוחדת לספורט ולפעילות בספורט. שיחק במגוון קבוצות וענפים ביניהם כדורמים, אתלטיקה וכדורסל. הקים מחלקות ספורט רבות ביניהן את מכבי ר"ג אס"א וקאונטרי קלאב. בעבר כדורידן נבחרת ישראל ומכבי ר"ג. זכה עימה באליפות. שוער כדורגל לשעבר בהכח מכבי ר"ג ובני יהודה. פעיל בהתנדבות בוועדות והנהלות של עשרות גופים תיבוריים. יחד עם יצחק אופק הקים את התאחדות ספורט הותיקים ומכהן כיושב ראש שלה. עורך הדין באיער נשוי אב לשלושה וסב לחמישה נכדים".

עודד בן יעקב (יליד 7.4.1942)  נחשב בזמנו לסקורר המהיר של הקבוצה: "להפועל ר"ג הגעתי דרך האתלטיקה. אמרו שחסרים לקבוצה שחקנים וככה הגעתי לכדוריד שם שבצו אותי בעמדת   הקיצוני שמאלי. השחקנים שקובצו  לא בדיוק היו מאורגנים. אבל שיחקנו יפה והתקדמנו לאט. משה אברמוביץ היה בין הבולטים בקבוצה, היתה לו זריקה חזקה ממרחק של עשרים – שלושים מטרים. והמאמנים היו אז ברוך חפץ והכדורסלן פוטרמן". אחרי  הפועל ר"ג עברתי לשחק בקבוצת מכבי ארזים ר"ג".

חיים לוין (יליד 3.3.1937)  שיחק באותה תקופה במועדון הכדורגל של הפועל פתח תקוה וגם כשחקן כדוריד בקבוצת הפועל ר"ג. שיא השערים שלו עמד על 5 במשחק מול מכבי צפון.  "אתה מדבר איתי על תקופה שהיתה לפני הרבה מאוד שנים. התגוררתי בסמוך למכתש והיו לי כשוער כדורגל הוצאות כדור ארוכות ביד.  מאחר ובאותה תקופה מותר היה לשחק בשני מועדונים שונים, לא היתה בעיה מבחינתי להופיע רק למשחק מבלי להתאמן. הורו  לי לעמוד קדימה ולזרוק לכוון השער. עשיתי את זה ממרחק של 17 – 16 מטרים. שיחקתי חמישה או שישה משחקים ונתתי הרבה גולים עבור הפועל רמת גן".

משה  רש (יליד 5.4.1930), מאמן מכבי צפון  ובן לאם ששיחקה כדוריד בצ'כיה זוכר את הפועל ר"ג כקבוצה שעשתה קפיצת מדרגה ענקית:  "הצלחנו לקחת פעמיים ברציפות את גביע המדינה, עד שבאה הפועל ר"ג". לאחר ניצחון קבוצתו על הפועל ר"ג (חדשות הספורט מיום 15.6.1960, 5 שערים לחיים לוין) אמר: "הפועל ר"ג היא קבוצה בעלת עתיד. מהירות חלוציה מעוררת כבוד. בעזרת יתר לכוד וטכניקה מסוגלים הם להוות גורם חשוב בענף הכדוריד בארץ. חבל רק שהחלוצים מתבססים בעיקר על לוין במקום לנהל משחק פתוח. קבוצתי זכתה בניצחון עקב ניסיוננו  הרב".

משחק הבכורה של ר"ג בליגה הראשונה היה בתאריך 26.12.1959, מול מכבי רמתיים. הרכב הפועל ר"ג: עוזי זנדר, מרדכי פלח, אלסעיד, שמואל זילברמן, ניסן שמואל, אריה רבינוביץ', פרנק, י. כספי, משה אברמוביץ, עודד בן יעקב, אפריים זילברמן.

מכבי רמתיים: זילברברג, מור, בנק, חנוך, שיבק, אלישיב, עמי שיבק, כספי, טרייסלר, שנדלר, שירי.

את השערים לזכות הפועל ר"ג שמחקה את יריבתה בתוצאה 12 – 0 כבשו אז עודד בן יעקב 5, י. כספי 3, זילברמן 3 ואברהמי 1.

בן ציון באייער כתב ל"חדשות הספורט": "פנים חדשות בליגה אולם אין בכך כדי למעט ממשחקה הנאה. נראה כי מאמנה גדעון ריפלר שעבר ממכבי ר"ג הצליח משך חודשים ספורים להעלותה על דרך המלך והוא עתיד עוד להפתיע".

התחזית הזו היתה שגויה.  תבוסות מחפירות  בשיעור 3 – 22 למכבי רחובות, 2 – 25 למכבי ת"א על אף הצטיינותו של השוער עוזי זנדר.   4 נקודות בלבד היא צברה באותה עונה, בזכות הניצחון הכפול שעשתה על מכבי רמתיים, "הפועל בלפוריה של הכדוריד". למרות ההופעה  הצולעת ניהלה קרבות צמודים:  8 – 12 וגם 5 – 7 למכבי ראשל"צ האלופה של אותה עונה.

הדרבי ההיסטורי הראשון בעיר שוחק ב – 5.3.1960. על מגרש הפועל ר"ג במכתש. 1000 צופים היו שם וכל שלושת השוערים של ר"ג הצטיינו. זנדר, הורוביץ ולוין. את השערים למכבי ר"ג בדרבי הזה השחילו: באייער 4, ירושלמי 3, לנגוויל (לגיל) 3, אדם 2, אקרמן 1, אברמזון 1, זינגר 1 וכהן 1. להפועל: חיים לוין 4, עודד בן יעקב 1 ואליעזר זולר 1.

תמצית הדיווח של חדשות הספורט מעלה שלמרות השליטה הברורה של שחקני מכבי והניצחון המוחץ – ההפרש נבע בשל חולשת ההגנה של הפועל. מאידך אמנון שפירא, שוער מכבי  הציג זינוקים מזהירים נוכח פריצותיהם של חלוצי הפועל, חיים לוין ואליעזר זולר.  בהגנת הפועל בלט דב ורטנשיין שנעזר לעיתים במרדכי פלאח. השוער הורוביץ שכנע אבל הוחלף בריכטר. מכבי הוליכה 5 – 0, אבל אז נכנסו לפעולה זולר ולוין כבשו וצמצמו את הפער עד 4 – 8 במחצית. המחצית השניה היתה כולה של מכבי. 16 – 6 בסיום.

למשחקה האחרון בליגה הפועל ר"ג לא התייצבה בגלל סכסוך בין שני המועדונים, בעקבות קטטה ופיצוץ משחק כדורגל בין  הקבוצות.

כובשי השערים של הפועל ר"ג במהלך משחקי העונה הראשונה בליגה הלאומית, למעט  שערים שלא פורסמו: עודד בן יעקב 27, משה אברמוביץ 20, חיים לוין 15, כספי 9, שמואל זילברמן 8, יורם ישראלי 7, אליעזר זולר 6, משה מחטי (מאור) 5, אריה רבינוביץ 5, שמואל ניסן 5, פרנק 1

 

משחקי הפועל ר"ג בעונה הראשונה שלה בליגה הראשונה (1959/60)

מחזור

משחק

תוצאה

כובש מוביל

1

הפועל ר"ג – מכבי רמתיים

12 – 0

עודד בן יעקב 5

2

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

12 – 8

משה מאור (מחטי)  5

3

מכבי רחובות – הפועל ר"ג

22 – 3

4

הפועל ר"ג – מכבי תל אביב

2 – 25

פרנק, זילברמן

5

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

10 – 5

עודד בן יעקב 3

6

מכבי הצפון – הפועל ר"ג

14 – 6

משה אברמוביץ 3

7

הפועל ר"ג – מכבי פ"ת

6 – 11

8

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

14 – 4

עודד בן יעקב 2

9

הפועל ר"ג – מכבי ר"ג

6 – 16

חיים לוין 4

10

מכבי רמתיים – הפועל ר"ג

3 – 16

בן יעקב ואברמוביץ 4 כ"א

11

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

5 – 7

אליעזר זולר 3

12

מכבי ר"ג – הפועל ר"ג

18 – 3

עודד בן יעקב 2

13

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

9 – 14

משה אברמוביץ 5

14

הפועל ר"ג – מכבי רחובות

8 – 15

זולר, לוין ובן יעקב 2 כ"א

15

מכבי ת"א – הפועל ר"ג

8 – 5

5 שחקנים 1 כ"א

16

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

5 – 8

חיים לוין 3

17

הפועל ר"ג – מכבי הצפון

11 – 15

חיים לוין 5

18

מכבי פ"ת – הפועל ר"ג

6 – 0

טכני. אי הופעה

1960/61

בעונת המשחקים הבאה, 60/61, תפחה הליגה לתריסר קבוצות. אל הפועל ר"ג (מאמן: ברוך חפץ) הצטרף מפציץ בשם משה אברמוביץ', "משה לין". הנה דברים אותם סיפר משה אברמוביץ  ליומון 'חדשות הספורט':  "התחלתי להתאמן בענף (כדוריד) כהשלמה למשחקי כדורסל (בליגה הלאומית עם הפועל ר"ג) ואתלטיקה מגיל 14 (הודף כדור ברזל מצטיין).  אז התעורר חיידק הכדוריד והשאר היסטוריה". אברמוביץ סיים את העונה הראשונה שלו בליגה הראשונה במקום הראשון בדרוג מלך השערים (100 שערים בדיוק, שער אחד יותר מיעקב סנדלר) מכבי ר"ג, היריבה העירונית קטפה אז את כתר האליפות והפועל ר"ג דורגה בסיום העונה במקום השמיני. הבולטים בשורותיה, לבד מאברמוביץ שהיה בנבחרת העונה של חדשות הספורט –  עוזי זנדר השוער   וגם רבינוביץ. משחק השיא של אברמוביץ היה בניצחון של קבוצתו על הפועל יד מרדכי בשיעור 19 – 10. אברמוביץ כבש באותו משחק 12 שערים.

"המפציץ", "SHOOTER  THE ", "השחקן הטוב ביותר במשחקי הליגה והנבחרת", "השחקן של  הפועל רמת גן",  "שחקן העונה תשכ"ח", "מעוז ההגנה של הנבחרת", "מלך שערי הכדוריד של הפועל ר"ג במשך עשר שנים", אלה היו מקצת הסופרלטיבים והתארים  שעיטרו את כותרות עיתונות הספורט של שנות השישים וראשית שנות השבעים. עודד בן יעקב נזכר: "על משה אברמוביץ נהגו לומר שיכול היה לשחק וגם לכבוש שערים תוך נשיאת   שחקנים על הכתפיים".

המעבר לשבעה שחקנים שדרג מאוד את יכולתה של הפועל ר"ג גם בדור העתיד. קבוצת הנוער זכתה  בגביע המדינה. יורם ישראלי השחקן עשה שם עבודה מצוינת. שחקני בית בולטים היו שם: השוער  דני הוטמן, השחקנים פרץ גרינפלד, אליעזר מרקוביץ, חיים פריימן, אברהם רהב, ישי אלמוזלינו, ויוסי קלוז'ני.

ציון 10 לעוזי זנדר

עוזי זנדר השוער (יליד 15.11.1941) ואחד הסמלים של קבוצת הכדורגל של הפועל ר"ג, שמר גם על   שער קבוצת  הכדוריד: "שיחקתי עם קבוצת הכדורגל כבר בגיל 17. ובכדוריד היתה לר"ג קבוצה לא רעה של  צעירים חסרי ניסיון. זוכר ששיחק שם גם הכדורסלן עמוס קמינר, אבל משה אברמוביץ היה הכי חזק והכי טוב.  ההבדל בין כדורגל לכדוריד מזווית המבט של השוער? לשוער כדוריד זה קשה יותר כמובן כי קל יותר להבקיע שער ביד מאשר ברגל לשער של מגרש כדורגל. זה היה שער ענק ואני זוכר שלפני השער היה עיגול ברדיוס של 13 או  11 מטרים. אחד המשחקים הכי טעונים היה מול הפועל רחובות המשחק היה במכתש וניצחנו אותם בתוצאה 5 – 4. זה היה בתאריך 13.12.1961. ואני זוכר את התאריך והמשחק הזה מצוין כי נתנו לי את הציון המושלם 10 עבור אותו משחק. קטע העיתון הזה שמור אצלי בבית".

חדשת הספורט לאחר המשחק: "קבוצת הפועל ר"ג שהזדנבה בתחתית הטבלה עם מאזן נקודות אפסי, חוללה השבת את הפתעת העונה כשגברה על קבוצת המקום השני הפועל רחובות בהפרש של שער אחד. מדווח כתבנו אביגדור שרמן (לימים שחקן מכבי ר"ג). עם שריקת הסיום פרצו מאות אוהדי הפועל ר"ג למגרש ונשאו את  שחקניהם על כפיים. ביחוד גברו התכונה סביב הדמות המרכזית בשדה, שוער המקומיים עוזי זנדר שבזינוקיו המרהיבים הביא למעשה לתוצאה המרעישה.

המשחק בכללו דמה יותר לרוגבי מאשר לכדוריד כשחלק ניכר בכך להגנת ר"ג שביצעה לפחות 20 עבירות כנגד חלוצי האורחים…  בדקה ה – 19 פרצה במגרש שערוריה בעקבות פגיעה של ירימי בפריימן ללא כדור, אולם האחרון קם על רגליו לאחר טיפול אך לא בטרם הוצא מוקסיי הדרומי  למשך 10 דקות בעוון התחצפות…. 7 דקות לפני הסיום (במצב 5 – 3 לר"ג) נטלו הרחובות ים את היזמה לידיהם חרף הוצאתו של שוערם הלפרין בעוון התחצפות ותקפו את שער יריביהם אולם זנדר – שהיה מצוין במשחק זה – התעלה על עצמו ומנע בפרק זמן קצר לפחות 6 שערים, בטרם נכנע לכדור יחיד של מוקסיי שחתם את תוצאת המשחק. בקרב המנצחים בלטו רבינוביץ, בן יעקב, עובד ופריימן.

מאמן הפועל ר"ג ברוך חפץ שנרגש מניצחונם המפתיע של שחקניו, חיווה דעתו כי תוצאת המשחק נעוצה בשמירה האישית הלוחצת שקיימו שחקני ההגנה שלו על סנדלר וירימי דבר ששיתק לחלוטין את התקפת האורחים. השחקנים מילאו את הוראותיו עד תום".

הרכב הפועל ר"ג וציוני חדשות הספורט: זנדר (10), חלפון (6), עובד (6), אפריים זילברמן (5), שמואל זילברמן (5), אלמוזלינו (5), ניסן (4), פריימן (6), רבינוביץ (7), בן יעקב (8), הורוביץ (5).

את השערים לרמת גן  כבשו: עודד בן יעקב 3, חיים פריימן, ומרדכי הורוביץ (בפנדל).

 עונת 61/62 מצאה את הפועל ר"ג במקום השמיני עם 16 נקודות. צמד הסקוררים הבולטים שלה היו משה אברמוביץ (55 שערים) ועודד בן יעקב (52).

1962/63

 

10 במאי 1963 שוחק מחזור המשחקים האחרון לכדוריד 11. מכבי רחובות הוכתרה לאלופה והפועל ר"ג של עודד בן יעקב (55 שערי ליגה במהלך העונה) ושל משה אברמוביץ (41 שערי ליגה) דורגה במקום השמיני לאחר הפסד בשיעור 6 – 11 למכבי ת"א במסגרת המחזור ה – 18. את השערים לזכות הפועל ר"ג כבשו: משה אברמוביץ 2, עודד בן יעקב 2, ישי אלמוזלינו 1 ופרץ גרינפלד 1.  הניצחון האחרון בכדוריד 11 של האדומים מרמת גן היה במחזור מס' 17. זה היה במשחק דרבי עם מכבי ר"ג. הפועל ניצחה 9 – 8 (4 – 5). שערים: להפועל:  בן יעקב 4, אברמוביץ 3, פריימן 2. למכבי: חג'ג' 3, באיער 2, כצמן 2 ואברמסון 1.

1963/64 כדוריד של 7

 

בעונת המשחקים 63/64 התחילו לשחק עם 7 שחקנים. נטלו את שרביט האימון ברוך פוטרמן ושאול אקרמן. התוצאה: מקום שישי בליגה עם מאזן של 7 ניצחונות, 1 תיקו, 10 הפסדים.

משחק הליגה הראשון של האדומים שוחק בתאריך 3.10.1963 במסגרת המחזור הרביעי מאחר ומשחקיה הראשונים נדחו בגלל המסע של נבחרת ר"ג לאירופה (11 משחקים, 6 ניצחונות, 2 תיקו, 3 הפסדים).

 בן ציון באיער: "16 שחקנים הרכיבו את הנבחרת של ר"ג שהורכבה אז ממכבי והפועל ר"ג. את הקבוצה אימנו במשותף שאול אקרמן וברוך חפץ והמימון נעשה ע"י עיריית ר"ג והשחקנים".

השתתפו: חנן אברמסון, שמעון אדם, ב"צ באיער, אשר בסין, דוד הנדל, יעקב טל, דני ירושלמי ואיתמר לויתין (ממכבי), משה אברמוביץ, עודד בן יעקב, ברגר, אברהם בריק, שמואל זילברמן, שמואל ניסן, פרידמן, ודב רבינוביץ (הפועל). השוערים היו אמנון שפירא ופיזנטי. חיים כצמן (מכבי ר"ג) ויתר מסיבות אישיות.  ראשי המשלחת היו יגאל הלמן (הפועל) ומשה מבשני.

משה אברמוביץ שעשה אז בחו"ל לא מיהר לחזור והתוצאות נראו בהתאם.  העימות  החזיתי הראשון של הפועל ר"ג מול מכבי פ"ת הסתיים בהפסד:  17 – 14 (12 – 6). שערים לר"ג: בריק 8, פריימן 3, גרינפלד 2 ופונטל 1.  חמישה ימים אחר כך  והפועל ר"ג משחקת בביתה שבמגרש גן אברהם בשעה 19.30. מכבי ת"א מפרקת את ר"ג תוך קביעת שיא שערים חדש בליגה,  32 – 13 ואת מחצית השערים למנצחת  כבש מיכאל יעקב עם  16 שערים, לא פחות.

באותה עונה שיחקה ר"ג על מגרש בי"ס קלעי. היומון חדשות הספורט הדליף למחרת אחד המשחקים שהיה ב – 19 באוקטובר:   "קבוצת הכדוריד של הפועל ר"ג בסכנת פירוק. וזה קרה בגלל ברוך חפץ שעבר לאמן את מכבי פ"ת. גורם נוסף לאיום היה בגלל סכסוך של שני שחקני הנבחרת (בן יעקב ורבינוביץ) עם הנהלת הקבוצה. וגם משה אברמוביץ עדיין לא חזר לקבוצה".

את  הסיבוב הראשון  סיימה הקבוצה במקום השמיני עם 3 נקודות בלבד ועם  8 הפסדים רצופים על ההתחלה. הניצחון הראשון נפל על מגרש הפועל רחובות, 10 – 5, מול מכבי ראשל"צ, לעיני 800 צופים. מעניין לציין שדווקא מכבי ראשל"צ הוליכה במחצית: 4 – 3. ההתפוצצות של ר"ג התחוללה במחצית השנייה ותוצאתה,  7 – 1 לזכות  ר"ג. שערים: אברמוביץ (משחקו הראשון העונה)  5, פריימן 3 וגרינפלד 2.

משחקי הסיבוב השני הניבו  3 הפסדי פתיחה רצופים. המהפך התחיל במחזור 14. על מגרש הפועל הרצליה לעיני 500 צופים. ר"ג ניצלה היעדרותם של 3 שחקני מכבי, בתוכם הכדורסלן – כדורידן אברהם שניאור כדי להפתיע עם 18 – 9. הבריחה מהמקום האחרון היתה במחזור ה – 15.  על מגרש הפועל נוף ים גברה ר"ג על הפועל הרצליה בשיעור 13 – 10 לאחר 7 – 7 במחצית. אברמוביץ' (8 שערים) ובן יעקב (3 שערים) הרבו לכבוש עבור המנצחים.  מבט ללוח התוצאות  מעלה שהאדומים סיימו את הליגה עם שישה ניצחונות רצופים והניצחון האחרון היה על מכבי צפון.

משחקי הפועל ר"ג בעונה הראשונה של הליגה לכדוריד שבע 1963/64

מחזור

משחק

תוצאה

כובש ר"ג מוביל

1

מכבי פ"ת – הפועל ר"ג

17 – 14

בריק 8

2

מכבי ת"א – הפועל ר"ג

32 – 13

בריק 4

3

מכבי הצפון – הפועל ר"ג

22 – 8

אברהם, גרינפלד ופריימן 2

4

הפועל הרצליה – הפועל ר"ג

26 – 14

5

מכבי ר"ג – הפועל ר"ג

24 – 12

אברמוביץ' 6

6

מכבי רחובות – הפועל ר"ג

16 – 16

7

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

10 – 5

אברמוביץ' 5

8

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

26 – 8

אברמוביץ 9

9

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

26 – 4

10

הפועל ר"ג – מכבי ר"ג

11 – 13

אברמוביץ ופריימן 4 כ"א

11

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

14 – 15

אברמוביץ 9

12

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

27 – 15

אברמוביץ 5

13

הפועל ר"ג – מכבי פ"ת

6 – 0

טכני

14

הפועל ר"ג – מכבי תל אביב

18 – 9

אברמוביץ 5

15

הפועל ר"ג – הפועל הרצליה

13 – 10

אברמוביץ 8

16

מכבי רחובות – הפועל ר"ג

8 – 17

אברמוביץ 7

17

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

0 – 6

טכני

18

הפועל ר"ג – מכבי הצפון

9 – 7

בן יעקב 4

1964/65

 

שאול אקרמן (יליד 25.10.1924) בנו של שחקן הכדורגל והאתלט מייק אקרמן (1958 – 1900) נחת בקבוצת הפועל ר"ג למשך שתי עונות. טביעת האצבע שלו שידרגה את הקבוצה לאחר צרוף שחקני הנוער המוכשרים של המועדון. המדובר בישי אלמוזלינו, יוסי קלוז'ני, אלי מרקוביץ, דן הורטמן ועמי כץ ז"ל.  והפועל ר"ג נסקה למקום השלישי בעונות 64/65, 65/66.

הנוער טיפס עד למשחק גמר הגביע של 64/65. שם נוצחה הפועל ר"ג בשיעור 4 – 9. וצריך להזכיר שהמשחק הופסק  2 דקות לסיום מאחר והורטמן השוער עבר לשחק כשחקן שדה, בניגוד לחוקה של אותה שנה. הוא גם סרב לנטוש את המגרש לאחר פסיקת השופט והמשחק פוצץ ולא חודש.

 א. בארי, (חדשות הספורט, 2.8.1965) בדברי סיכום לעונת 64/65: הפועל ר"ג – הפתעת העונה. מקום שלישי נדבק כנראה בשאול אקרמן מאמן הקבוצה שהוביל שנה קודם את מכבי ר"ג למקום זה. הקבוצה נושמת חיה כגוף אחד וידועה היטב בהגנתה האיתנה בראשותם של רבינוביץ, ניסן ודואנס. מאחוריהם ניצב בין הקורות השוער, "הפנתר השחור" דני הורטמן שאנשי חוץ גמרו עליו את ההלל. התקפת הקבוצה נופלת יחסית מהגנתה אולם אף בה יש לציין את אברמוביץ', דואנס רבינוביץ' ולפרקים דואנס ובריק. מפליא כיצד התעלמו מרכיבי הנבחרת ומאמניה לחלוטין מקבוצה זו ולא שיבצו ולו אחד משחקניה בנבחרת הלאומית".

דן הורטמן (יליד 8.5.1946). חלק גדול מההישגים של הקבוצה נזקף לזכותו: "שיחקתי בקבוצה משנת 63/64 עד 73/74 ובשנים הראשונות שיחקנו בשכונת בורוכוב.  וכן, הייתי מזנק על הבלטות. זה לא כל כך נורא כמו שזה נשמע. עמדתי קרוב יותר לרחבה, כדי להקטין את זוית הזריקה ולכסות שטח רחב יותר. יש לשיטה הזו (סמפור) גם חסרונות.  רצפט ההצלחה של הקבוצה היתה הגנה טובה ושיתוף פעולה. המגן (מרקוביץ, או פריימן, או אברמוביץ') סגרו הרמטית שטח אחד  (צד ימין או שמאל) של השער ולי הם השאירו כמוסכם את  הצד השני. חשוב לציין שהצלחה שלי היתה למעשה עבודה משותפת של כל ההגנה. מיעטנו לספוג שערים ולמעשה ההצלחה הזו  גלגלה אותי לנבחרת (18 הופעות).

את עונת המשחקים 64/65 סיימה רמת גן כאמור במקום השלישי. הורטמן: "שלשה שחקנים שלנו היו בעונת 64/65  בשביעיית העונה. אני הורטמן כשוער, המגן משה אברמוביץ והחלוץ רבינוביץ. מאמן העונה: שאול אקרמן. שיחקתי אז גם בנבחרת ישראל למכביה ובפברואר 67' התואר הראשון. גביע המדינה".

1965/66 

 

את עונת המשחקים 65/66 פתחה רמת גן בניצחון של 28 – 24 על מכבי פ"ת. במחזור מס' 2 כבש משה אברמוביץ 12 שערים לרשת הפועל אזור (ר"ג ניצחה 33 – 15) אבל במחזור מס' 3 הגיע ההפסד הראשון. זה היה מול מכבי צפון: 20 – 22 (אברמוביץ כבש 11 שערים).  במחזור הרביעי עוד הפסד: הפעם 8 – 18, להפועל רחובות לעיני 800 צופים ברחובות.  מחזור מס' 5 ורמת גן מנוצחת בבית ע"י הפועל פ"ת האלופה הנכנסת בשיעור 13 – 15.  ההתאוששות היתה במחזור מס' 7, 14 – 9 מול הפועל הרצליה.

דברי סיכום של חדשות הספורט לעונת 65/66: "4 הפסדים רצופים של הפועל ר"ג בפתיחת המשחקים במחזורים 6 – 3 הדהימו את אוהדי הקבוצה ומאמנה שאול אקרמן כאשר קודם לכן סיפרו כי תפתיע כמו עונה קודם. אולם המשברון חלף מהר ובהמשך המשחקים הקבוצה איבדה 6 נקודות בלבד עד סיום העונה (30 נקודות|) וחזרה והדגימה יכולת משכנעת בראשותם של משה אברמוביץ, אלי בריק והשוער דני הורטמן. את רסן האימון   נוטל ליו הרחובותי  משה הלפרין המקיים שלושה אימונים בשבוע כדי להקנות לחניכיו כושר גופני גבוה שבעזרתו יהיו אחד הפיבורטיים לאליפות".

משה אברמוביץ היה באותה תקופה מלך השערים של הקבוצה. בעונת 65/66 כבש 126 שערים, דואנס כבש  40 שערים ובריק הוסיף  43. משחק השיא (12 גולים) של משהלין היה  בניצחון 39 – 12 (27 שערים של הפרש) על מכבי ת"א.

גביע המדינה הראשון של הפועל ר"ג

בין השנים 66/67 ובין 67/68 הגיע כאמור בחור חדש לשכונה: משה הלפרין (יליד 1935), שחקן עבר של הפועל רחובות ששם את הדגש על שיפור הכושר הגופני של שחקני הקבוצה. משה אליו פניתי סיפר: "פעמיים בשבוע התאמנו. כל אימון נמשך שעתיים ולא, לא היה אז מאמן כושר. ונהגנו לרוץ על הדשא בפרק שהיה מאחורי מגרש ה"החשמל". את מגרש החשמל חנכו בתקופתי ולפני כן שיחקה הקבוצה בבתי ספר. הרבה ספרינטים הרבצנו במגרש הביתי בגבעתיים".

התפוקה של אברמוביץ ירדה בעונת המשחקים (66/67) "רק" 90 שערים.  מרקוביץ הוסיף 42 שערים ויוסי קלוז'ני 40.  הפועל ר"ג מדורגת שוב במקום השלישי המסורתי הפעם עם 16 ניצחונות, 1 תיקו והפסדים כפולים לשתי הקבוצות שדורגו מעליה: הפועל פ"ת האלופה, הפועל רחובות הסגנית ולמכבי ר"ג. בסיבוב הראשון ניצחה הפועל את מכבי ר"ג בתוצאה 8 – 5 בגבעתיים לעיני 300 צופים (להפועל: גרינפלד 2, פריימן 2, קלוז'ני 2, בריסקין 1 אלמוזלינו 1. למכבי: ריקלין 2, אשרוב 1 סלע 1 ולויתין 1).

אבל בסיבוב השני היו להפועל ר"ג הפסדים של  9 – 13 במשחק מול הפועל פ"ת (מחזור 12, 5.11.67)  בפתח תקוה לעיני 400 צופים (לר"ג: מרקוביץ' 4, קלוז'ני 3 וישראלי 2), הפסד 11 – 20 לקבוצת הפועל רחובות (מחזור 15, לר"ג: אברמוביץ 5 שערים), הפסד בשיעור 13 – 15 למכבי ר"ג במחזור מס' 17  לעיני 1500 צופים ! במגרש גן אברהם (כבשו להפועל: מרקוביץ 5, קלוז'ני 3, פריימן 3, ישראלי 1 ודואנס 1).  על אף ההפסדים האלה הצליחה הפועל לסיים את משחקיה בניצחונות תוך ניצול הפסדה של מכבי ר"ג  (12 – 16 לקבוצת הפועל רחובות) במחזור ה – 22 והאחרון.  מחזור 22 סיפק את הדרמה  היותר מוזרה שנצפתה אי פעם על מגרשי הכדוריד שלנו. זה היה במהלך  משחק הכדוריד בין הפועל ר"ג ומכבי פ"ת. בתום המועד החוקי היתה התוצאה 8 – 8.  תוצאה טובה למכבי פ"ת. רק שאז החליט השופט נוטמן להוסיף 15 דקות לא פחות, כך שהמחצית השניה נמשכה 45 דקות.    75 דקות בסך הכל. והתוצאה בסיום, 15 – 10 לזכות הפועל ר"ג תוצאה שהקפיצה את הפועל ר"ג למקום השלישי (לאחר ניצחון  17 – 15 על הפועל חדרה) וחרצה את גורלה של מכבי פ"ת לירידה.

חדשות הספורט 1.1.1968: "את המקום השלישי נטלה הפועל ר"ג לאחר ניצחון במשחק השלמה על הפועל חדרה 17 – 15.  מאמן ר"ג, משה הלפרין העלה את כושרם הגופני של חניכיו ללא הכר…

מבלי כל הודעה מוקדמת כשלה הקבוצה ב – 2 משחקים בהם ליריבתה העירונית 13 – 15. איבדה מקומה השלישי והתדרדרה למקום חמישי. אלא שסיום גרוע של הרביעית בטבלה, מכבי צפון העלה את הפועל ר"ג למקום זה ממנו זינקה בסיום למקום השלישי.  הותיקים משה אברמוביץ ושוער הנבחרת דן הורטמן היו בולטים לפרקים. ראויים לציון מנהל הקבוצה ישראל דגן שעשה רבות להצלחתה וכן אביו של השחקן משה אברמוביץ".

הזכייה היסטורית והמפתיעה בגביע המדינה  היתה בניצחון על הפועל רחובות בשיעור   12:16 (9 – 6). הגמר  שוחק באצטדיון יד אליהו בשעה 20.30 לעיני 1200 צופים. ההרכבים והשערים: הפועל ר"ג: הורטמן, גרינפלד (2 שערים), קלוז'ני (ו שער) החליף אותו אלי בריק, אברמוביץ (7 שערים), פריימן (1 שער), אלמוזלינו (ישראלי, 3 שערים) מרקוביץ (2 שערים).

משחקה של הפועל ר"ג התבסס על הגנה חזקה בראשות השוער דני הורטמן המצוין וחיים פריימן. אברמוביץ השו – טר כבש 7 שערים וישראלי הבריק על הקו. לר"ג נהנתה מכושר גופני עדיף. פרץ גרינפלד החולה היה על חום גבוה. רחובות שיחקה על שמירות של  3:3 והתקפות מתפרצות. סנדלר ריכז וגם כבש חמישה שערים ממכות חופשיות.

סנדלר כבש את השער הראשון במגרש  ורחובות עלתה ליתרון של 3:5  (דקה 12). ר"ג התאוששה השוותה והוליכה 8 – 5, 9 – 6 במחצית. בזכות מערך עורפי טוב יותר מזה של רחובות.   המערך הקדמי של הקבוצה הבליט את משה אברמוביץ שזרק ממרחק וישראלי ששלט  מהקו.

החזרה  של ר"ג לאחר הירידה להפסקה  היתה קטלנית. צמד שערים של אברמוביץ ואחד של ישראלי וזה כבר  12 – 6. רחובות צמצמה עד 8:12,  בדקה 40. ההמשך היה גרבג' טיים. רמת גן האטה את הקצב ויש גביע רמת גני ראשון.

קפטן הפועל ר"ג, פרץ גרינפלד (שיחק עם חום של 39 מעלות), חגג הנפה ראשונה  ומשה הלפרין מאמן ר"ג ששיחק עד לשלב רבע הגמר עם חבריו הרחובותיים קיבל, כמו שאר שחקני רחובות, מדליית כסף…

הלפרין: "ההרכב הראשון שלנו באותה תקופה כלל את  דני הורטמן. שוער קפיצי מאוד עם חוש פנטסטי לכדורים. מרכז המשחק היה אליקה מרקוביץ שעמד באמצע וחילק את הכדורים. בפיבות היו לנו את חיימון פריימן ואת יורם ישראלי. פרץ גרינפלד ויוסי קלוז'ני היו מקשרים. היה גם את ישי אלמוזלינו והשחקן הכי טוב היה משה אברמוביץ'. מעוז ההגנה שידע להבקיע. היתה לו זריקה חזקה בלתי ניתנת לעצירה. משה הגיע מכדוריד 11 והיה הכי ותיק בקבוצה.

אני זוכר שבמשחק הגמר מוטטנו את רחובות במחצית השניה ושמתי את הדגש על הטכניקה ועל עדיפות בכושר הגופני  תוך ניצול נקודות התורפה של רחובות. זה היה רגע גדול בשבילי כי הצלחתי  כמאמן לנצח את קבוצת נעורי. לאחר הזכייה בגביע נסענו למזללה של קולנוע נוגה בגבעתיים. ובאוגוסט 67' מסע משחקים לאירופה".

חיים ארנון (יליד 28.2.1938), שחקן הפועל רחובות ולימים מאמן הפועל ר"ג והנבחרת:  "זה היה הפסד צורב, כי באותה תקופה היינו קבוצה עדיפה מהפועל ר"ג שלא הצליחה לנצח אותנו קודם למשחק הזה. והפועל רחובות נחשבה באותם ימים למכבי ת"א של הכדוריד. ודווקא בגמר תפסנו יום חלש. משה הלפרין מאמן ר"ג הכיר אותנו מצוין וניצל את היטב את נקודות התורפה שלנו".

משה אברמוביץ, בראיון לחדשות הספורט: "התפנית בקבוצה חולל  אצטדיון הכדורסל החדש שנבנה לקבוצתו (מגרש החשמל בגבעתיים). לקבוצתי "יש כ – 200 אוהדים שרופים הנוסעים לכל משחק ליגה ועוזרים לבעלי המשאיות בעיר להתפרנס בכבוד".

מרשם  ההצלחה של הפועל ר"ג הגדולה של אותן שנים (2 אליפויות, שמונה  גביעי מדינה משנת 1966 עד ראשית שנות השבעים)  היתה לדבריו של אברמוביץ  הגיבוש החברתי של השחקנים שנהגו להיפגש במסיבות, הצגות, מופעים וטיולים משולבים במשחקי ראווה בעיירות פיתוח".   האגדה מספרת שבאחד ממשחקיו (נגד הקבוצה הצרפתית סטלה) הכדור אותו ידה לכוון השער סטה ממסלולו פגע ישירות בפניה של אחד הצופות שאיבדה מיד את הכרתה ונזקקה לטיפול רפואי…

הלפרין: "נתתי לקבוצה  את הפוש הראשון לכוון הצמרת.  אל גרעין  הקבוצה שהורכב משחקני כדורגל וכדורסל  צרפנו הרבה צעירים מוכשרים מאותה שכבת גיל. קבוצות הכדורגל והכדורסל של המועדון היו בירידה ומזכיר הסניף (פישמן) ואחרים החליטו להקדיש יותר לקבוצת הכדוריד. הקבוצה שיחקה במגרש ביתי  חדש שנבנה  בגבעתיים הם היו מגובשים ומחוברים, תוגמלו באמצעות ציוד ותלבושות, נסעו לחו"ל, היו להם בילויים משותפים. עד היום אני שומר פינה חמה למועדון ולאוהדים".

דן הורטמן, השוער: "לאחר משחקים נהגנו ללכת לגלידריה של קולנוע נוגה. ככה זה היה גם לאחר הזכייה בגביע. זו היתה סנסציה גדולה והגענו לשם עם רכבים פרטיים למי שהיה וכטרמפיסטים. באותה תקופה נהגנו להתאמן פעמיים בשבוע, לא כולל משחק. הכל היה חובבני אבל כולם אצלנו נתנו את הנשמה. את מרבית המשחקים ניצחנו והיו לנו גם ניצחונות בהפרשים עצומים".

באוגוסט 67' יצאה הקבוצה לראשונה בתולדותיה למסע של 32 יום באירופה. רשימת היוצאים כללה את אביגדור פישמן, ראש המשלחת. המאמן: משה הלפרין. מנהל: יעקב אברהמי. מנהל המשלחת: ישראל דגן. שחקנים: דניאל הורטמן, ישעיהו (ישי) אלמוזלינו, אריה רבינוביץ, חיים פריימן, משה אברמוביץ', יורם ישראלי, אליעזר מרקוביץ', נסים דואנס, יוסף קלוז'ני, נתנאל בריסקין, יונה פינטל, חנן גרובצ'ניק, ובני נאמן.

עונת המשחקים 1967/68: מקום שני בליגה  וגביע מס' 2

מחזור

משחק

תוצאה

מבקיע בולט

1

הפועל ר"ג – הפועל הרצליה

30 – 14

פריימן 8

2

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

10 – 20

אברמוביץ' 5

3

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

13 – 13

אברמוביץ' 6

4

הפועל חדרה – הפועל ר"ג

11 – 18

אברמוביץ4

5

הפועל ר"ג –  מכבי ר"ג

14 – 12

6

הפועל ר"ג – מכבי צפון

19 – 17

אברמוביץ 10

7

מכבי רחובות – הפועל ר"ג

19 – 27

אברמוביץ 12

8

הפועל ר"ג – מכבי ת"א

40 – 9

קלוז'ני 9

9

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

13 – 9

פריימן וקלוז'ני 3 כ"א

10

הפועל ר"ג – הפועל חולון

17 – 11

אברמוביץ 5

11

הפועל ר"ג – מכבי ארזים ר"ג

21 – 12

אברמוביץ 11

12

הפועל הרצליה – הפועל ר"ג

11 – 20

אברמוביץ 7

13

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

32 – 13

אברמוביץ 9

14

מכבי ר"ג – הפועל ר"ג

11 – 18

אברמוביץ 5

15

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

8 – 7

אברמוביץ, קלוז'ני ודואנס 2 כ"א

16

 הפועל ר"ג – הפועל חדרה

13 – 11

מרקוביץ' 4

17

מכבי צפון – הפועל ר"ג

12 – 15

קלוז'ני 4

18

הפועל ר"ג – מכבי רחובות

26 – 9

פריימן וקלוז'ני 7 כ"א

19

מכבי ת"א – הפועל ר"ג

12 – 31

ישראלי 6

20

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

13 – 13

מרקוביץ 5

21

הפועל ר"ג –  הפועל חולון

18 – 22

מרקוביץ' 7

22

מכבי ארזים ר"ג – הפועל ר"ג

14 – 28

דואנס 7

1967/68

 

בעונת המשחקים 67/68 נבחר משה אברמוביץ לשחקן הכדוריד של העונה. מאזן השערים שלו בליגה נעצר באותה עת על 95. קצת יותר מיוסף קלוז'ני, שהצליח להרשית 80 פעמים.  מרקוביץ וחיים פריימן  הסתפקו בהבקעת  40 שערים כל אחד. הפועל רחובות האלופה של אותה עונה שמטה נקודת ליגה אחת בלבד – 13:13 מול הפועל רמת גן. וזה קרה שלושה שבועות לאחר שר"ג זכתה בגביע רהב.

מפגש התיקו שוחק בתאריך 10.4.1968. בגבעתיים לעיני 300 צופים. ר"ג הוליכה במחצית 9 – 5 קודם לשוויון בסיום המשחק. משה אברמוביץ היה המפציץ הראשי של ר"ג במשחק. 6 שערים. סנדלר רשם 7 שערים לרחובות.

ב – 22.5.1968 ניפצה הפועל ר"ג את שיא ההבקעה הקבוצתית בארץ לאחר שפירקה, 40 – 9, את מכבי תל אביב בגבעתיים. בשביל ההיסטוריה הנה רשימת הכובשים לזכות ר"ג: קלוז'ני 9, אברמוביץ 7, דואנס 5, פריימן 5, אלמוזלינו 4, בריסקין 3, וייזר 3, גרינפלד 2 וישראלי 2.

הפרש השערים הזה העלה את ר"ג למקום הראשון בטבלה לאחר 8 משחקים עם מספר נקודות זהה לרחובות. 15. אבל המחזור הבא, לא האיר פנים לר"ג והיא נוצחה בפ"ת שם פגשה את האלופה. 13 – 9 להפועל פ"ת.

שבוע לפני משחק העונה, היה דרבי ברמת גן. והפועל ר"ג שוב לא התקשתה לנצח, 18 – 11. לר"ג: אברמוביץ 5, מרקוביץ 4, פריימן 3, דואנס 3, ישראלי 1, אלמוזלינו 1 וקלוז'ני 1. למכבי ר"ג: ריקלין 7.

מפגש העונה מס' 2 היה במחזור 15. על מגרש הפועל רחובות לעיני 2500 צופים.  משחק סוער וצמוד שהוכרע בסיום 8 – 7 לזכות הפועל רחובות ואת השערים למנצחים הרשיתו סנדלר 4, ירימי 3 וארנון. אברמוביץ, קלוז'ני, דואנס 2 כ"א ופריימן כבשו לר"ג.

שני מחזורים לסוף. תיקו בין הפועל ר"ג והפועל פ"ת (13 – 13) בגבעתיים (מרקוביץ 5 לר"ג, ונגלוביץ 8 לפ"ת) והפועל רחובות מביסה את מכבי ת"א 33 – 11 וחוטפת אליפות.

ר"ג  התקדמה בסיום העונה אל המקום השני,   אבל זה לא הפריע לה לאחוז בפעם השניה את גביע המדינה. והיריבה: מכבי ר"ג.

בשלב חצי גמר הגביע הביסה הפועל ר"ג בתוצאה  25 – 7 את מכבי ארזים (מרקוביץ 9, קלוז'ני 6). הגמר ששוחק ברחובות הוכרע לאחר הארכה. 1500 צופים ראו את ריקלין, שחקן מכבי כובש את השער הראשון במשחק. חיים פריימן השווה. אשרוב ופריימן כבשו את שני השערים הבאים. מכבי עלתה ליתרון 4 – 3 אבל אז התעורר משה אברמוביץ כדי להפציץ. 3 שערים רצופים שלו, ושער נוסף של קלוז'ני והפועל חוללה מהפך ובריחה ליתרון של 7 – 4 במחצית. מרקוביץ' השחיל את השמיני להפועל מיד בפתיחת המחצית. 8 – 4. וזה נראה סגור.  כאן באו הדקות הגדולות של עמיקם ריקלין. שחקן הכדוריד (והכדורסל) של מכבי ר"ג. ועכשיו זה היה  רק 8 – 9 לזכות הפועל. אברמוביץ העלה את הפועל ליתרון בן שני שערים. 10 – 8, אבל ריקלין לא ויתר. עוד צמד שערים שלו ויש שוויון. 10 – 10. דקה לסיום ואשרוב של מכבי מעלה את קבוצתו  ליתרון של 11 – 10. עשרים שניות על הבזר וקלוז'ני שחקן הפועל יוצר שוויון במכת שבע, שער שנוי במחלוקת. 11 – 11. הארכה של עשר דקות. מכבי נשברה והפועל ר"ג לא עוצרת ומחסלת את היריבה העירונית עם  חמישה שערים ללא מענה. 16 – 11 והגביע  שוב שלנו. של הפועל רמת גן.

הפועל ר"ג: הורטמן, אברמוביץ (7 שערים), גרינפלד, אלמוזלינו, דואנס, ישראלי, פריימן (3 שערים). מחליפים ראשונים: קלוז'ני (3 שערים), ומרקוביץ (3 שערים).

מכבי ר"ג: אודי סלע, גריס, ריקלין (7 שערים), אשרוב (3 שערים), טל, שרמן, כהן (1 שער).

ב. בארי סיכם עבור חדשות הספורט (25.10.1968): "הפתעת העונה היא קבוצת הפועל ר"ג שפתחה את העונה בסערה אולם נחלשה באחרונה לאחר שמקומה השני מובטח והיא איבדה כל סיכוי לזכות בתואר. מאמנה משה הלפרין, חניך קבוצת הפועל רחובות לשעבר הקנה לקבוצה כושר גופני גבוה וטכניקה אישית. ולא בכדי כובשת היא את הסגנות. שוערה ושוער הנבחרת, דני הורטמן הוכיח כי חזר לכושרו בעבר… אברמוביץ (משהלין) השתפר רבות ומכת האימים שלו נהפכה לסיוט לשוערי הארץ. כן היו טובים פריימן, קלוז'ני ישראלי והצעיר פיסטנברג".

נסיים בדברים שאמר ישראל דגן ז"ל, המנהל המיתולוגי בראיון לרפאל נאה (ספורט וטוטו, 24.12.1968): "בעירנו הענף   אינו בן חורג. בסניף שלנו הכדוריד ובמידה פחותה יותר האתלטיקה הם הענפים המצטיינים ביותר. יתכן והסיבה לכך נעוצה ביכולתה הנוכחית של קב' הכדורגל. ראה לדוגמא את הסדרן עמנואל אדיב. אוהדה הנלהב של הקבוצה. לדבריו קב' הכדוריד היא היחידה של הסניף ממנה הוא רווה נחת…  תקציב הקבוצה בעונה האחרונה הסתכם בסביבות 10,000 לירות וענה על הדרישות… יש לנו אפילו הכנסה לא רעה במשחקים הביתיים. ממוצע הצופים בכל משחק הוא מעל ל – 500".

ישי אלמוזלינו, בן 26, בנה של ח"כ ארבלי אלמוזלינו: "ההתעצמות וההתפתחות מגיעה מן הפעילות העצומה בבתי"ס התיכוניים – אוהל שם, דביר בר"ג, אלקלעי ואורט בגבעתיים. וכן במכבי ארזים בה הניחו את היסודות כדורידנים מצטיינים של הפועל ומכבי כמו עודד בן יעקב, ברוך, חגי וניסן. גדולתה של קבוצתי היא בשילוב הותיקים המשחקים מזה 8 עונות עם צעירים".

עונת הדאבל של 68/69

אלכס ברוייר (2006 – 1927) אימן את הפועל ר"ג בעונת הדאבל ההיסטורית. עלה ארצה בדצמבר 1964.  הרזומה שלו כוללת אימון נבחרת ישראל (1970 – 1966), ואימון הפועל ר"ג בשנים 1970 – 1969. אלכס בראיון לכותב שורות אלה: "כשהגעתי ארצה  שיחקו כאן הגנה של 5 – 1. וגם לא היתה טקטיקה ראויה. בכדוריד הישראלי לא  שמעו בכלל על הגנה 6 – 0. ולא ידעו לשחק עם שני פיבוטים. הייתי הראשון להכניס את השיטה הזו בכדוריד הישראלי. למדתי את זה באירופה. ועד אז לא היתה בארץ טקטיקה ולא היה ממי ללמוד איך לשחק כדוריד נכון.

הפועל ר"ג של 1968/69 שיחקה במגרש הפועל בגבעתיים. על בלטות. המגרש היה מפוצץ ומאות אנשים נשארו בחוץ ללא כרטיסים. לכל משחק בית הגיעו 1200 – 1000 צופים. הרבה מאמני כדורגל כמו ישראל חליבנר (אז מאמן מכבי ת"א), יצחק ויסוקר, נחום סטלמך ז"ל, הגיעו וצפו בשיטות האימון שלי.  את תרגילי הכושר הגופני העברתי ללא מכשירי עזר, ועבדתי בעיקר על תרגילי גמישות וזריזות רגליים. כל משחק ניצחנו בהפרש של 10 – 12 שערים ואת משחק העונה,  מול הפועל פ"ת, שחרץ את גורל האליפות, ניצחנו".

בעונת המשחקים 1968/69 נוצחה ר"ג פעם אחת בלבד, מול הפועל פ"ת, 10 – 14. במפגש הראשון ניצחה ר"ג 13 – 6. ברוייר: "כוכבי עונת האליפות הראשונה היו פרץ גרינפלד, שו-טר מעולה, שאהב למסור ורק הצעקות שלי הן שדרבנו אותו לזרוק לשער היריבה. חיים פריימן שיחק כקיצוני והיה גם צ'ינו, שחקן פיבוט (פינות) מצטיין ומשה אברמוביץ החסון, שו-טר ומעוז ההגנה. אודי סלע (מכבי ר"ג) היה השוער הטוב ביותר בארץ, ואת המדים של שוער הפועל ר"ג לבש באותה תקופה,  דני הורטמן, שהיה מצוין בשער והרבה  בזכותו ספגנו את כמות השערים הנמוכה ביותר בעונת האליפות. מנהל הקבוצה היה שטיינר ויו"ר הפועל ר"ג  היה ישראל דגן ז"ל".

המשחק הראשון של הקבוצה היה בתאריך 12.3.1969. על מגרש החשמל של גבעתיים. היריבה: הפועל חולון. משחק שוה כוחות זה לא היה כפי שניתן להבין מהתוצאה (19 – 6 לר"ג). המשחק המשמעותי הראשון היה נגד הפועל רחובות האלופה. ברחובות. ר"ג ניצחה 9 – 7 (7 – 6 במחצית הראשונה, 2 – 1 בשניה…) ואת השערים לזכותה רכשו אברמוביץ 3, קלוז'ני 2, פיסטנברג, פריימן, מרקוביץ וגרינפלד 1 כ"א.

בשלב מסויים המאבק על הכתר היה בין ר"ג ופ"ת. משחק העונה הראשון בין השתיים היה במחזור מס' 6 בגבעתיים. הפועל ר"ג הביסה את הפועל פ"ת, 13 – 6. לעיני 1500 צופים.  הפועל פ"ת הוליכה 3 – 1 אך אז היא נתקעה והיוזמה עברה לר"ג. את השערים לר"ג במשחק כבשו גרינפלד 4, אברמוביץ 3, פריימן 2, דואנס 2, קלוז'ני ומרקוביץ 2. בסיום המשחק פרצו מאות אוהדי ר"ג למשטח הבלטות והניפו את שחקני ר"ג על כתפיים תוך השאגות: יש אליפות.

משחק העונה מס' 2 שוחק במחזור מס' 16 על מגרש הפועל פ"ת.   המון עצבים היו שם.  ר"ג הוליכה במחצית 7 – 6 וזה היה שקול גם במהלך המחצית השניה, 9 – 9. כאן התעוררו שחקני פ"ת: השוער אמנון שפירא בשער, משה לגיל המאמן שחקן ומשה ונגלוביץ שכבשו 4 שערים ללא מענה: 14 – 10 לפ"ת ור"ג, האלופה שבדרך, סופגת הפסד ראשון לאחר 15 מחזורים. אבל זה היה בפער נמוך משמונה שערים. מחזורים 21 – 22 הציגה ר"ג משחק התקפה מצוין. ב – 3.12 ניצחה בהפרש של 14 שערים את מכבי ארזים, 36 – 22 (גרינפלד 9 שערים) ובמחזור הנעילה, הביסה בהפרש של 29 שערים את מכבי רחובות. 40 – 11 על מכבי רחובות תוצאת שיא. תוצאה  שלא הותירה סיכוי לפ"ת שרדפה אחר ר"ג.

ההכרזה על תואר האליפות הראשון של ר"ג היתה  לאחר ניצחון טכני, 6 – 0, על הפועל רחובות במשחק דחוי שאמור היה להיערך בתאריך 10.9.1969. היה משחק מפוצץ שהופסק בתוצאה 8 – 8 בדקה 45. דו"ח השופטים ביומון "חדשות הספורט": בדקה 46 במצב של 8:8 נתן ירימי הרחובותי נגיחה לניסים דואנס הרמת גני. האחרון השיב לירימי מיד באגרוף. גיורא בן ארי הרחובותי לא טמן ידו בצלחת ושלח בעיטה לעברו של דואנס. הסדרנים המקומיים שהבחינו במצב פרצו למגרש והחלו מכים את שחקני רחובות. לאחר מכן נכנס הקהל לתמונה ואף המשיך בתקיפה של שחקני רחובות"… השופטים האשימו את שחקני רחובות בליבוי היצרים בתחילת התגרה ואת סדרני רמת גן על הפרת הסדר ונתינת יד למשך התגרה". הוחלט על משחק חוזר שנדחה כמה פעמים ולבסוף החליטו שחקני רחובות שלא להתייצב ולכן חטפו הפסד טכני. ר"ג סיימה את אותה עונה עם 19 ניצחונות לעומת הפסד אחד ומס' נקודות זהה להפועל פ"ת אבל עם יחס שערים עדיף בהרבה. ממוצע השערים של הקבוצה (ללא שני ניצחונות טכניים (על רחובות וחדרה)  עמד אז על 20.17 בהתקפה לעומת הגנה שספגה רק 9.9 שערים למשחק. מדהים.

איגור ביאליק מגיע ושם את הפועל ר"ג על המפה

 

בן ציון באיער יודע יותר מדבר אחד או שניים על הפועל ר"ג. באיער: "החלטנו לתת את העיטור על מפעל חיים בספורט לאיגור ביאליק ששם את הפועל ר"ג על המפה. וגם את הנבחרת כשחקן וכמאמן. מגיע לו העיטור הזה ויש לו מניות רבות על האליפויות של ר"ג".

איגור ביאליק קיבל ביוני 2009 "פרס על מפעל חיים בכדוריד מוענק לאיגור ביאליק. זכה עם קבוצת הכדוריד של הפועל ר"ג בשני תארי אליפות וארבע פעמים בגביע. שיחק בנבחרות צ'כוסלובקיה וישראל. אימן בין היתר את מכבי והפועל ראשל"צ, והפועל רחובות המיתולוגית והובילן לאליפויות וזכיות בגביע. היה מאמן נבחרת הנוער ונבחרת ישראל שסיימה שביעית באליפות העולם דרג ב'. במשחך 35 שנה מרצה לכדוריד במכון וינגייט. ביאליק שעדיין מאמן את נערי מכבי ראשל"צ הוא בן 65 ואב לשני ילדים".

ההתחלה של איגור  היתה בגיל 23. נחת כאן  בתאריך 14.5.1969 עם רקורד של 29 משחקים בינלאומיים בנבחרת צ'כיה. בקבוצת הפועל ר"ג שיחק במשך כל הסיבוב השני. איגור סיפר על הימים הראשונים שלו בארץ (חוברת 30 שנה להפועל ר"ג): מאי 69. לוד. עולה חדש מס' 13375 יורד במדרגות המטוס לבוש בחליפה ועניבה בחמסין נוראי ולעברי מתקרבים חברי הנהלת קבוצת הפועל ר"ג. המאמן אלכס ברויאר וכמובן דני הורטמן וחיים פריימן ידידי הותיקים. כבר באותו ערב הייתי נוכח במשחק ליגה של קבוצתי לעתיד הפועל ר"ג נגד הפועל אזור (7:26) והופתעתי לטובה מהרמה שהושגה במשחק. מצאתי בהפועל ר"ג חברים ומועדון חם. החל מהיו"ר ישראל דגן עבור דרך כל המנהלים, המאמן אלכס וכמובן כל השחקנים שעזרו לי להיקלט ולהסתדר במהירות האפשרית ובאופן הטוב ביותר. הגורם העיקרי לקליטתי הטובה בארץ בלי צל של ספק היתה הפועל ר"ג.

מכדוריד בתקופה זו אפשר היה כבר להרוויח כסף במקומות אחרים בארץ. בהפועל ר"ג הרווחתי חברים – וזה שווה יותר מכסף".

מספר שיא של 66000 צופים חזו בכל משחקי העונה. רק 3509 שערים נכבשו וזה אומר הגנות חזקות או התקפות חלשות. לשביעיית העונה נבחרו משה אברמוביץ (על תקן של קשר, 89 שערים באותה עונה), חיים פריימן (פיבוט), והשוער דני הורטמן.

הרשימה המלאה של שחקני "האימפריה החדשה" בישראל (בסוגריים מספר השערים שכבשו, במידה והיה פרסום): דן הורטמן, דורון יפה, אליעזר מרקוביץ (41), נתנאל בריסקין (13), ניסים דואנס (31), יורם ישראלי (9) , משה אברמוביץ (89), פרץ גרינפלד (53), איגור ביאליק (46), יוסי קלוז'ני (32), אמנון פירסטנברג (14), יורם רודוי, חיים פריימן (37), ישי אלמוזלינו (7), יונה תדיר (6 שערים,שחקן הכדוריד הראשון של הקבוצה שיצא לשחק בחו"ל, בקבוצת רפיד וינה בדצמבר 67'), ובועז ויזר. מנהל הקבוצה: אברהם שטיינר. אפסנאי: יעקב אברהמי יו"ר המועדון: ישראל דגן. מזכיר: אביגדור פישמן.

גמר הגביע לעונת 68/69 שוחק הפעם בגבעתיים, על מגרש הבלטות של הפועל ר"ג. 1000 צופים הגיעו לשם ושחקני הפועל, משה אברמוביץ ופרץ גרינפלד לא הגיעו. מכבי ר"ג לפתה  היטב בהגנה את איגור ביאליק, כוכב הפועל. בהתחלה זה  עבד ומכבי ר"ג עלתה ליתרון מפתיע, לאור יחסי הכוחות שנטו בעליל לזכות האדומים: 5 – 3.  אז התעורר חיים פריימן השחיל 3 כדורים וחולל מיני מהפך – 6 – 5 לזכות הפועל. שורקי שחקן מכבי איזן בפתיחת המחצית השניה: 7 – 7. אבל ביאליק, רודוי וקלוז'ני כבשו  שלושה שערים והעלו את הפועל ליתרון של  10 – 7. ריקלין ופוזניאק הצליחו לצמצם אבל מרקוביץ וקלוז'ני הגיבו והפער היה כבר 12 – 9 וכאן נגמר הסיפור.  הגביע השלישי ברציפות הוענק לצמיתות לקבוצת הפועל ולברויאר מאמן ר"ג זה היה גביע פרידה. ההרכב הפותח של הפועל ר"ג: דן הורטמן, ביאליק (4 שערים), גרינפלד, דואנס, מרקוביץ (1), פריימן (3), קלוז'ני (2). עוד כבשו: פיסטנברג ורודוי 1 כ"א.

אודי סלע (יליד 9.7.1946, 1.90 מ') עמד אז בשער של מכבי ר"ג: "בניגוד לדן הורטמן שנהג לזנק, אני לא זינקתי כלל. נפלתי על הישבן ולא, לא נפצעתי בגלל הבלטות אלא לאחר ששחקן יריב נכנס בי במתפרצת. בקבוצת מכבי ר"ג שיחק אז עמיקם ריקלין. היה כדורסלן. והייתי מפעיל אותו. אבל למכבי ר"ג חסרו אז שחקני ספסל ברמה הנדרשת והפועל ר"ג היתה טובה יותר".

 

 

 הליגה הלאומית 1968/69

 

דרוג

קבוצה

משחקים

ניצחונות

תיקו

הפסדים

שערים

נקודות

1

הפועל ר"ג

20

19

0

1

375 – 178

38

2

הפועל פ"ת

20

19

0

1

384 – 239

38

3

הפועל רחובות

20

15

1

4

318 – 198

30

4

מכבי צפון ת"א

20

12

2

6

328 – 163

25

5

מכבי ר"ג

20

8

4

8

324 – 330

20

6

מכבי הארזים ר"ג

20

7

4

9

354 – 399

18

7

מכבי ראשל"צ

20

5

2

13

330 – 371

12

8

הפועל חולון

20

5

1

14

290 – 352

11

9

הפועל חדרה

20

4

1

15

251 – 340

9

10

הפועל אזור

20

4

1

15

258 – 359

9

11

מכבי רחובות

20

4

0

16

297 – 437

8

12

הפועל יגור

משחקי הפועל ר"ג בעונת האליפות (והדאבל) של  1968/69

מחזור

משחק

תוצאה

כל השערים

1

הפועל ר"ג – הפועל חולון

19 – 6

אברמוביץ' 5, קלוז'ני 5, פריימן 3, דואנס 3, מרקוביץ, פיסטינברג

2

הפועל ר"ג – מכבי הצפון

12 – 11

משה אברמוביץ 7, קל'ז'ני 2, מרקוביץ 2, דואנס

3

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

7 – 9

משה אברמוביץ' 3, קלוז'ני 2, פיסטנברג, פריימן, מרקוביץ', גרינפלד

4

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

22 – 11

חיים פריימן 6, אברמוביץ 5, קלוז'ני 3, מרקוביץ 2, גרינפלד 2, דואנס 2, תדיר 2

5

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

13 – 6

פרץ גרינפלד 4, אברמוביץ 3, פריימן 2, דואנס 2, קלוז'ני, מרקוביץ'

6

הפועל חדרה – הפועל ר"ג

8 – 12

אברמוביץ  4, קלוז'ני 3, גרינפלד 3, בריסקין, פריימן

7

הפועל ר"ג – הפועל אזור

26 – 7

משה אברמוביץ 6, אלמוזלינו 4, דואנס 4, מרקוביץ' 4, ישראלי 3, גרינפלד 3, בריסקין 1, תדיר

8

מכבי ר"ג – הפועל ר"ג

8 – 16

משה אברמוביץ 8, גרינפלד 3, מרקוביץ' 3, דואנס 2, פיסטנברג, קלוז'ני

9

מכבי רחובות – הפועל ר"ג

17 – 21

פריימן 4, קלוז'ני 4, אברמוביץ' 3, דואנס 3, גרינפלד 3, תדיר

10

מכבי ארזים ר"ג – הפועל ר"ג

11 – 22

פרץ גרינפלד 6, פריימן 4, בריסקין, תדיר, מרקוביץ, אלמוזלינוס, ישראלי

11

הפועל חולון – הפועל ר"ג

9 – 22

איגור ביאליק 7, פיסטנברג 4, גרינפלד 3, בריסקין 2, ישראלי 2, מרקוביץ 2, אלמוזלינו, פריימן

12

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

6 – 0

טכני

13

מכבי הצפון – הפועל ר"ג

8 – 19

משה אברמוביץ 8, ביאליק 3, גרינפלד 3, בריסקין, מרקוביץ', פיסטנברג, פריימן, קלוז'ני

14

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

21 – 22

משה אברמוביץ 5, ביאליק 4, קלוז'ני 4, גרינפלד 3, פריימן 3, מרקוביץ 2, פיסטנברג

15

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

14 – 10

אברמוביץ 3, גרינפלד 2, דואנס 2, מרקוביץ' 2, קלוז'ני

16

הפועל ר"ג – הפועל חדרה

6 – 0

טכני

17

הפועל אזור – הפועל ר"ג

8 – 21

משה אברמוביץ 10, גרינפלד 4, ביאליק 3, מרקוביץ 2, דואנס, פיסטנברג

18

הפועל ר"ג – מכבי ר"ג

21 – 8

איגור ביאליק 7, פריימן 4, בריסקין 3, מרקוביץ 3, ישראלי 2, גרינפלד, קלוז'ני

19

הפועל ר"ג – מכבי ארזים ר"ג

36 – 22

פרץ גרינפלד 9, ביאליק 8, מרקוביץ' 7, אברמוביץ 4, בריסקין 2, אלמוזלינו, דואנס, ישראלי, פיסטנברג, פריימן, קלוז'ני

20

הפועל ר"ג – מכבי רחובות

40 – 11

דואנס8, אברמוביץ' 7, פריימן 6, מרקוביץ' 5, ביאליק 4, גרינפלד 3, פיסטנברג 3, בריסקין 2, קלוז'ני 2

 1969/70 שער של רויטר בשניית הסיום והאליפות ברחה

 

ברויאר: "לקראת עונת האימון השנייה (1969/70), הבאתי לכאן את איגור ביאליק, הכוכב הגדול של ר"ג והכדוריד הישראלי. איגור נמלט עם רעייתו ואימו מצ'כיה של 1968 – לאוסטרליה. באוסטרליה של אז לא היתה סוכנות יהודית וישראל דגן ז"ל, יו"ר האגודה, עשה את כל המאמצים להעלותו ארצה. משרד החוץ מימן את עלייתו לכאן, וככה הצלחתי להביא לכאן לארץ שחקן – שחקן, פעם בנבחרת צ'כיה והחל מעונת 1969/70 בהפועל ר"ג ובנבחרת ישראל. הסיפור היותר עצוב מבחינתו של איגור, היה חזרתה של רעייתו לסלובקיה, בגלל מחלת אימה. לא התירו לה לצאת את צ'כיה ואיגור נאלץ להיפרד והגירושין נעשו בהתכתבות…

בעונת המשחקים 1969/70 הולכנו את הליגה בהפרש גדול, אבל את האליפות החמצנו באופן סנסציוני בגלל ההפסד במשחק עם מכבי ראשון לציון (14 – 13 לראשל"צ). המשחק הזה נערך יום אחד לפני שיצאנו למשחק הגומלין באירופה עם פרטיזן בילובאר. מסתבר שהשחקנים פשוט חששו ממשחקם האגרסיבי של שחקני ראשל"צ, אשר על כן נוצחו. וככה הפסדנו את האליפות להפועל פ"ת".

ר"ג אגב ניצחה באותה עונה את הפועל פ"ת, 8 – 7 במשחק חוץ (23.9.70).

"הפועל ר"ג בדרך לאליפות הכדוריד" זעקה הכותרת שנמרחה לרוחב עמוד הספורט בעיתון. אבל השמחה היתה מוקדמת (מחזור מס' 6). במשחק ההוא הצליח רודוי להעלות את ר"ג ליתרון של 6 – 5 סמוך לשריקת ההפסקה. פ"ת השוותה עד למחצית שהסתיימה בתוצאה 6 – 6. במחצית השניה נכבשו, שלושה שערים בלבד, והמדובר במשחק העונה מס' 1.  3 שערים שפירושם הגנות מעולות או התקפות חלשות? דן הורטמן היה אמנם גדול בשער וגם חיים פריימן סגר הרמטית בהגנה את משה לגיל מאמן שחקן הפועל פתח תקוה. אלי מרקוביץ השחקן החם של רמת גן באותו משחק העלה את רמת גן ליתרון של 7 – 6, 15 דקות לסיום המשחק. שוורצברגר של פ"ת איזן, 7 – 7 וחמש דקות לסיום מרקוביץ. שוב הוא כבש רק שהפעם זה היה שער הניצחון היקר. והיה גם שער שוויון של הפתח תקוואי לנצט, רק שהוא נפסל על ידי השופט בטענה לעבירה תוך כדי כיבוש השער.  את השערים למוליכה (הזמנית) כבשו במשחק: אלי מרקוביץ 4, רודוי 2 ופריימן 1.

המשחק הראשון עם פ"ת הסתיים  בתיקו 10 – 10. הוא שוחק באצטדיון גבעתיים לעיני 2000 צופים. מספר מדהים. פ"ת הוליכה 9 – 7 אבל אז התעוררו איגור ביאליק ויורם רודוי כדי להשוות. 9 – 9.  30 שניות מהסוף הצליח יורם אוברקוביץ להעלות את פ"ת ליתרון. אבל אז בא ביאליק כדי להשחיל את שער השוויון ממש עם השריקה. תיקו. לר"ג: ביאליק 5, אברמוביץ, גרינפלד, מרקוביץ, קלוז'ני ורודוי.

הפועל ר"ג שוב הציגה באותה עונה את ההגנה הכי טובה בליגה. (10.8 למשחק) והשיא שלה היה  מול הפועל חולון:  27 –3. איגור ביאליק (מלך שערי הקבוצה בעונת 69/70, 89 שערים) היה כמובן בשביעיית העונה. בין הכובשים הבולטים הנוספים של הקבוצה היו אברמוביץ (57), גרינפלד (50), דואנס (44), מרקוביץ (35), קלוז'ני (31), פריימן (31), ברק (23) ויורם רודוי (23).

חמש נקודות פור של ר"ג בפסגה  עם משחק עודף על פ"ת (מחזור 18) נמחקו לאחר הפסד לרחובות, 6 – 9 (מחזור 19) למרות שר"ג הוליכה 3 – 1 (לר"ג כבשו: ביאליק 2, מרקוביץ 2, קלוז'ני ורודוי)  ובמשחק השלמה מול הפועל ראשון לציון בראשון לציון. המשחק מול ראשל"צ נערך  בנובמבר 1970. במסגרת המחזור העשרים. קצת לפני היציאה של ר"ג למשחק מול בילובאר היוגוסלבית במסגרת אליפות אירופה. דקה לסיום, במצב של 13 – 13, עם הכדור ביד, הפועל ר"ג שחיפשה את השער יצאה להתקפה ואיבדה את הכדור. המקומיים שחיפשו נקודת ליגה משכו זמן ובשניות לסיום רויטר השחקן הבולט במגרש כבש את שער הניצחון 14 – 13 למכבי ראשון לציון, קבוצת התחתית שזכתה בניצחון סנסציוני שגזל מרמת גן אליפות ודאית. את המחיר שילם   אלכס ברויאר המאמן שנחתך.

אורי נוי (ידיעות אחרונות): "אבל לאומי שרר בשבת ואתמול במועדון הפועל ר"ג לאחר שההפסד ישמיט כנראה את כתר האליפות מראש הרמת גנים. הקבוצה שרשמה אשתקד לחובתה רק הפסד בודד דהרה גם השנה  בראש הטבלה עד ליום רביעי, אתמול. אולם ההפסד השני בשבת הנחיל לה נוק אאוט כמעט מושלם. הר"ג המתרצים  את הפסדם בראשל"צ בהכנותיהם לקראת המשחק עם היוגוסלבים: "אמנם שיחקנו רע והיריב גילה עדיפות, הגיב ישראל דגן יו"ר מחלקת הכדוריד של המועדון, אבל אין ספק ששני הפסדינו נבעו מההכנות לגביע אירופה. ראשיהם של השחקנים כבר לא בליגה. הם לא פוסקים מלדבר על המשחקים במפעל האירופי והנסיעה הצפויה. אין פלא שהעובדה הזו באה לידי ביטוי במגרש".

 שלמה הופמן שחקן האלופה של הפועל פ"ת נזכר: "המשחק המכריע שלנו היה נגד מכבי ראשל"צ. כבשתי 17 שערים במשחק ההוא למרות השמירה האישית שהצמידו לי עד היום אני זוכר את הכותרת של העיתון שלמחרת: "סיפורי הופמן בראשון לציון…"

הפועל ר"ג של 1969/70 שמטה בסך הכל 6 נקודות: תיקו עם הפועל פ"ת 10 – 10, תיקו עם מכבי ר"ג 14 – 14, הפסד להפועל רחובות 6 – 9 והפסד למכבי ראשל"צ 13 – 14.

מחזור

משחק

תוצאה

מבקיע בולט

1

הפועל חדרה – הפועל ר"ג

6 – 11

ביאליק ומרקוביץ 3 כ"א

2

הפועל ר"ג – מכבי הצפון

15 – 11

אברמוביץ' 4

3

הפועל כפר מנחם – הפועל ר"ג

14 – 20

דואנס 5

4

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

10 – 10

ביאליק 5

5

הפועל הרצליה – הפועל ר"ג

12 – 26

אברמוביץ 6

6

הפועל ר"ג – הפועל אזור

6 – 0

טכני (אחור)

7

הפועל חולון – הפועל ר"ג

11 – 16

ביאליק 6

8

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

16 – 14

אברמוביץ 9

9

מכבי ארזים ר"ג – הפועל ר"ג

12 – 28

גרינפלד ודואנס 6 כ"א

10

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

29 – 12

ביאליק וגרינפלד 8 כ"א

11

מכבי ר"ג – הפועל ר"ג

14 – 14

דואנס וביאליק 4 כ"א

12

הפועל ר"ג – הפועל חדרה

27 – 8

ביאליק 8

13

הפועל ר"ג – מכבי צפון

18 – 13

אברמוביץ' 8

14

הפועל ר"ג – הפועל כפר מנחם

17 – 11

פריימן וביאליק 4 כ"א

15

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

7 – 8

מרקוביץ' 4

16

הפועל ר"ג – הפועל הרצליה

26 – 13

ביאליק 9

17

הפועל אזור – הפועל ר"ג

10 – 29

ביאליק 7

18

הפועל ר"ג – הפועל חולון

27 – 3

גרינפלד וביאליק 7 כ"א

19

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

9 – 6

מרקוביץ וביאליק 2 כ"א

20

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

14 – 13

גרינפלד 6

21

הפועל ר"ג – מכבי ארזים

23 – 8

ברק ודואנס 5 כ"א

22

הפועל ר"ג – מכבי ר"ג

23 – 20

אברמוביץ 9

ב- 6.12.1970 עוד דרבי רמת גני של גמר  גביע. הפעם הוא שוחק  על מגרש האוניברסיטה של רמת אביב. שחקני הפועל ביתרו פעם אחר פעם את הגנת מכבי וכבשו כמעט כל זמן שחפצו. איגור ביאליק שתיפקד כקשר כבש יותר ממחצית השערים לזכות קבוצתו (7) וחיים פריימן הוסיף 3 שערים וסחט 3 מכות 7. מאידך הציגה הפועל הגנת ברזל, למרות פציעתו של דן הורטמן. השוער של הפועל הלהיט את הקהל בעצירות מלהיבות. גם ניסים דואנס סגר היטב בהגנה. הבולט אצל מכבי רמת גן היה השוער אודי סלע. מכבי כמת גן הוליכה  4 – 3. ביאליק  החליף הילוך. שלושה  שערים שלו העלו את הפועל ליתרון של 6 – 3 עד למחצית. המחצית השניה נפתחה ושחקני הפועל (מרקוביץ, פריימן וגרינפלד) כבשו והמשיכו את המומנטום של קבוצתם. זה היה 10 – 4 לזכות הפועל קודם שפוזניאק צמצם ל – 5 – 10 בדקה 42. צמד שערים של איגור ביאליק סגר עניין ובהנפה הרביעית התכבד הקפטן דני הורטמן. זו היתה שמחה מהולה בעצב לאחר ששי בן ארי שוער הפועל רמת גן נספה יום קודם בהתרסקות  מטוס סמוך לחברון.

איגור ביאליק (יליד טרנצ'ים, סלובקיה 19.6.1944): "גדלתי ושיחקתי בברטיסלאבה בקבוצת הכוכב

האדום והיו לי 29 משחקים עם נבחרת צ'כיה. בשנת 1967, אחרי מלחמת ששת הימים היינו בשוויץ. טורניר. גם הפועל ר"ג השתתפה באותו טורניר. ניגשתי ביוזמתי ואמרתי שיש לי משפחה ותיקה בארץ וככה נוצר קשר ראשוני. אחרי הפלישה הסובייטית לצ'כיה (1968), נפגשתי שוב עם כמה משחקני ר"ג באליפות העולם לסטודנטים שנערכה במערב גרמניה. הקשר חודש במיוחד עם ברוייר עד שהגעתי לארץ".

בארץ שמרו אז בשיטת 5 – 1 ולא   6 – 0 והיו לי הרבה מיומנויות אישיות, מסירות שונות וזריקות שונות.

בארץ שיחקתי  על תקן שלPLAYER  AROUND ALL .  והאליפות הראשונה שלנו (1968/69) היתה על השולחן הירוק. את הפועל רחובות ניצחנו טכנית בשיעור 6 – 0. אני זוכר את הקטטות שהיו במפגש הישיר בין שתי הקבוצות. הייתי בהלם. ישבנו (אני ואיתן מדמוני) בצד ולא השתתפנו בתגרה שכללה את הקהל שפרץ למגרש".

את האליפות של 1970 הפסדנו  במגרש היקב הפתוח של ראשון לציון. הראש היה אז מכוון למשחק הגומלין בגביע אירופה בבלגרד. חטפנו כול בדקה האחרונה למשחק מול ראשון לציון, שהיתה אז קבוצת תחתית".

משחק זכור? בגביע אירופה מול דודלאנג' בלוכסמבורג. הצגנו משחק מצויין ועד היום אני זוכר את התוצאות (18 – 16)".

איגור כוון למשחק הראשון בו נבחר לשחקן המצטיין. קבוצת דודלנג' כללה בהרכבה המון שחקנים ששיחקו גם בנבחרת לוכסמבורג. מאמן הפועל ר"ג בסיום: "קבוצתי היתה צריכה לנצח  ביתרון גבוה יותר אלמלא הורחק מרקוביץ (עשר דקות). חדשות הספורט: … הפועל ר"ג הוליכה 15 – 9. הורחק מרקוביץ והיתרון צומצם ל – 18 – 16… איגור ביאליק כוכב ההתקפה הפליא בזריקותיו (7 שערים בסה"כ)". מרקוביץ הוסיף 4, גרינפלד 3, ברק 2, קלוז'ני וביחובסקי כבשו 1 שער.

במשחק הגומלין גברה ר"ג שוב, על דודלנג' הפעם 15 – 10 אבל זה היה משחק ללא קהל, מטעמי ביטחון. הלוקסמבורגים הוליכו 3 – 1 אבל רמת גן של חיים ארנון ניצחו ועלו לשלב הבא. את השערים לר"ג במשחק הזה כבשו ברק 5, גרינפלד 4, מרקוביץ וביאליק 3 כ"א.

איגור: "את הפועל קישון התחלתי לאמן עדיין כששיחקתי בהפועל ר"ג. והקישון היתה אז בליגה השניה. לאחר שעזבתי את הפועל ר"ג  עברתי לשחק בקישון בגלל עניינים של פרנסה פרשתי בגיל צעיר מאוד  כי  רציתי לפרוש בשיא ושיזכרו אותי כשחקן גדול.  ו – 33 שנים אני מרצה לכדוריד במכון וינגייט.  תארים – 2 אליפויות ו  – 4 גביעים כולם עם הפועל ר"ג.

 השביעיה של הפועל ר"ג בתקופתי כשחקן:

"שוער: דני הורטמן.

מקשר: יוסי קלוז'ני

מרכז: אני, איגור ביאליק

צד ימין: אלי מרקוביץ

צד שמאל בהתקפה: זאב ברק

צד ימין בהתקפה: חיים פריימן

פיבוט: ניסים דואנס

השביעייה של הפועל ר"ג בכל הזמנים:

(ללא פיבוט)

שוער: דני הורטמן

עורף: אליקה מרקוביץ

מרכז: זיו קושניר

מקשר: אמיר גרא

מקשר: איגור ביאליק

פינה שמאלית: בני גוז

פינה ימנית: רז סומך

השביעייה של נבחרת ישראל בתקופתי כשחקן:

שוער: אודי סלע

מרכז: שלמה הופמן

מקשר שמאלי: איגור ביאליק (יד ימנית)

מקשר ימני: עקיבא לפלר

פינה שמאלית: גרשון טננבאום

פינה ימנית: צביקה תל אור

פיבוט: איתן מדמוני"

 

 

 

1970/71:  הדאבל השני

בעונת המשחקים  1970/71 הפועל ר"ג קוטפת בפעם השניה את תואר האליפות  עם 5 נקודות פור על הפועל פ"ת. הקבוצה רשמה ניצחונות בהפרשים גדולים למשל  38 – 8 על מכבי הארזים.  30 שערים של הפרש. ובסיום העונה   דן הורטמן, איגור ביאליק ואלי מרקוביץ נכנסו לשביעיית העונה. ב – 25.4.71 צרפה ר"ג תואר נוסף לאותה עונה מופלאה. זכייה בגביע העצמאות (14 נקודות) לאחר ניצחון בשיעור 11 – 10 על הפועל פ"ת במשחק המכריע. את השערים למחזיקת גביע העצמאות (ניצחה בכל 7 משחקיה במסגרת הזו) כבשו: קלוז'ני 7, ברק 2, מרקוביץ ואברמוביץ.

לאחר 8 ניצחונות ליגה מהפתיחה – תקלה בלתי צפויה בפתח תקוה. ר"ג מפסידה להפועל המקומית 12 – 16 (ונגלוביץ 6 שערים לפ"ת, 7 לביאליק),  1000 צופים ראו את זה. שבוע לאחר מכן נחלה את הפסדה השני: 11 – 14 למכבי רמת גן (4 שערים של עמיקם ריקלין). והאליפות כמעט וברחה. אבל  שחקני רמת חזרו בגדול  ולא שמטו עוד נקודות עד לסיום העונה. משחק המפתח היה מול הפועל פ"ת, שוב בגבעתיים.  הפועל ר"ג  שמרה  6 – 0 והמצטיין בר"ג היו  הורטמן השוער ואיגור ביאליק שסגר היטב את שלמה הופמן כוכב הפועל פ"ת.  נגמר 9 – 7 לר"ג ואת שערי הזהב למנצחת כבשו: ביאליק 3, גרינפלד 2, מרקוביץ 2, פריימן 1 וקלוז'ני 1. לפ"ת: הופמן 6 וונגלוביץ 1. הפועל פ"ת נשברה לאחר ההפסד ושמטה שלוש נקודות מפתיעות.  הפועל ר"ג חזרה לראשות הטבלה. הניצחון האחרון שלה היה באצטדיון המכביה במסגרת המחזור ה – 21: 20 – 8 לר"ג מול מכבי צפון. ואת השערים רשמו: ביאליק 5, פריימן 4, ברק 4, קלוז'ני 3, מרקוביץ 3 וגרינפלד 1.

חדשות הספורט לאחר הניצחון הקובע על הפועל פ"ת, 3.1.1972: "הניצחון היה קבוצתי. כל השחקנים לחמו עבור הניצחון ולא היה כאן עניין של הצטיינות של שחקן זה או אחר… היה זה משחק ספורטיבי והניצחון ראוי למנצחיו… היכולת שלנו טובה יותר מזו של הפועל פ"ת שכושרם ירד לאחרונה… לא היה זה משחק חיי והיו לי משחקים הרבה יותר טובים גם בליגה וגם במדי הנבחרת. לגבי עצירות כדורי השבע – נקטתי בשיטה המפורסמת הנקראת "סמפור". שיטה זו פרושה שבאותה השניה בה השחקן מחליט לזרוק – סוגר השוער את כל השטח בשער שקודם לכן לא היו מכוסים. העיקר הוא שהשוער מנסה לדעת מתי יזרוק השחקן את הכדור ואז הוא פותח וסוגר ידיים לסירוגין, מה עוד שזהו משחק של עצבים בין זורק ושוער".

גורל האליפות שוב הוכרע  על השולחן הירוק. למרות יחסי הכוחות העדיפים לזכות ר"ג ועדת הליגה והגביע פסקה לאחר המחזור העשרים ניצחונות טכניים לזכות הפועל בשעור 6 – 0 על קאנטרי קלאב ת"א ועל מכבי רמת גן.

כובשי השערים לזכות הפועל ר"ג בעונת האליפות השניה: איגור ביאליק 94, יוסי קלוז'ני 62, אלי מרקוביץ 62, זאב ברק 44, פרץ גרינפלד 34, חיים פריימן 33, משה אברמוביץ 20, תדיר 12, רודוי 9, נתנאל בריסקין 9, יורם ישראלי 8, ניסים דואנס 5, אילן ביחובסקי 2, צבי תל אור 1, דן הורטמן 1.

חיים ארנון, המאמן: "את שיטת המשחק שלנו התאמתי  בדרך כלל ליריב. לפעמים שיחקנו 6 – 0, 3 – 2 – 1 וגם  3 – 3. הדגש אצלנו היה על משחק פיזי מהיר ושחקני כנף מאוד מהירים.  זאב ברק היה שמאלי ושיחק בפינה הימנית ולחיימקה פריימן היתה יד ימנית והוא שיחק בצד שמאל.

והיה כמובן את דן הורטמן שהוציא כדורים המהירות. שיטת המשחק המהירה לא התאימה למשה אברמוביץ והוא הועבר להפועל אזור.

אני זוכר מצוין את הגביע הראשון שלי עם הפועל ר"ג כמאמן. זה היה בשנת 1971. משחק ראשון נגד החברים שלי מרחובות. היו שם ירימי, גיגי (השוער), גיורא בן ארי ואיתן מדמוני. זה היה ניצחון מרגש. המאזן שלי עם הפועל ר"ג?  לקחתי אליפות אחת ושלושה גביעי מדינה. ואל תשכח לציין את ישראל דגן, שהיה הנכס והכוח המניע של הקבוצה.

השביעייה הראשונה שלנו באותה תקופה –

שוער: דני הורטמן הקפטן. שוער מעולה שאפשר לסמוך עליו.

בעורף: אליקה מרקוביץ'. רכז ושחקן הגנה מעולה.

קשר: יוסי קלוז'ני

קשר על: איגור ביאליק. שחקן גדול ואישיות מאוד חיובית. תרם לאווירה החיובית בקבוצה. היתה לו עין טובה והוא ידע לנצל את הפרצות בהגנת היריב. פיטם את חבריו בכדורים מצוינים  ולא היה אנוכי במשחקו. הצלחת הקבוצה עמדה תמיד לנגד עיניו גם אם יכול היה לכבוש יותר שערים.

קו: נתנאל בריסקין

קיצוני שמאלי: חיים פריימן

קיצוני ימני: זאב ברק".

ארנון סיכם (חדשות הספורט, ראיון לאורי בר צורי): "עם חומר מקצועי ואנושי כמו שמצוי ברמת גן, כל מה שנותר למאמן לעשות גיבוש השחקנים ליחידה לוחמת אחת ולהחדיר בשחקנים רצון כביר לנצח ואחריות קולקטיבית".

 חיים ארנון נוהג לעקוב ביסודיות אחרי השחקנים.  לרשום ציונים לכל שחקן ושחקן כדי לעמוד על יציבותם. עבודתו של מאמן נמדדת לאורך כל השנה ולא לפי  משחק אחד. ולמעשה בליגה שלנו קובעים צמד המשחקים הפועל ר"ג – הפועל פ"ת. את גורל הקבוצה ואני לא בדעה ששני משחקים יכלו להוות מודד להצלחת קבוצה או מאמן… הבחורים היו רציניים. הם היו מסורים. ההופעה לאימונים היתה כמעט מושלמת ובאורח טבעי הושגו גם המטרות".

22 בספטמבר 1971. על מגרש המכביה בצפון תל אביב ועידת פיסגה בין  הפועל ר"ג והפועל רחובות. לא משחק גדול אבל היתה שם הצגה של דן הורטמן השוער שתפס יום גדול, את איגור ביאליק שהפציץ עם 7 שערים ועשה צחוק משומריו האישיים,  ואת מרקוביץ ופריימן שעשו הגנה. וזה היה ההבדל בין גביע להפסד.

ר"ג הוליכה במחצית עם יתרון זעיר – 4:5. במצב של 6:7 לזכות רמת גן, החטיאו שחקני רחובות (מדמוני, פעמיים) במצב של 9 – 6 לר"ג. 10 דקות אחרונות ואיגור ביאליק נטל יוזמה וכבש  שלושה שערים רצופים ומהבור הזה רחובות לא הצליחה להתאושש. 11 – 8 בסיום ואת השערים לר"ג כבשו במשחק ביאליק 7, ברק וקלוז'ני 2 כ"א. את מירב השערים, 4, לזכות הפועל רחובות ייצר איתן מדמוני, שחקן הנבחרת.  איתן: "הפועל רמת גן היתה יריבה רצינית. הם היו לוקחים את הגביע ואנחנו את האליפות. החלוקה הזו נשמרה במשך  שנים לא מעטות.

איגור ביאליק הגיע עם ההילה של כדוריד מזרח אירופה ששלט אז בעולם. והכדוריד הישראלי באותה תקופה לא היה משהו.

השביעיה הכי טובה בתקופתי (לאחר עידן איגור ביאליק): שוער: ז'אק רוסו, מרכז: דורון גלפנד. מקשר שמאלי: מישה יוסיפוביץ', מרכז ימני: יואב דרוקר. פינה ימנית: חיים רון. פינה שמאלית: בני גוז. שחקן קו: שמעון אלברמן (שיחק איתי תקופה קצרה ולכן – איתן מדמוני.  עבדתי המון על כושר גופני וזה לדעתי הבסיס הראשוני להצלחה. איגור ביאליק היה מאמן עם סדר ומשמעת והיו לו הישגים לא מעטים כמאמן בארץ וכמאמן הנבחרת. והמאמן שהוביל את הפועל רחובות למרבית התארים היה יעקב סנדלר הרוסי.  מאמן מצוין.

משחקים זכורים מאותה תקופה היה המשחק המפוצץ מול הפועל ר"ג שם היו חילופי מהלומות. לקבוצת הפועל רחובות שם שיחקתי היה מאגר שחקנים מאוד מלוכד. אחר הצטרף אלינו מישה יוסיפוביץ וצעירים מוכשרים. הפועל רמת גן הפסידה את אחיזתה בצמרת בגלל חילופי משמרות. ובעיה כלכלית שנגסה בקבוצה".

הליגה הלאומית 1970/71

דרוג

קבוצה

משחקים

שערים

נקודות

1

הפועל רמת גן

22

414 – 193

40

2

הפועל פתח תקוה

22

466 – 313

35

3

מכבי הצפון ת"א

22

382 – 303

32

4

הפועל הרצליה

22

483 – 371

27

5

הפועל כפר מנחם

22

409 – 344

27

6

הפועל רחובות

22

343 – 262

24

7

מכבי ראשון לציון

22

405 – 413

23

8

מכבי רמת גן

22

326 – 317

20

9

הפועל חולון

22

321 – 411

16

10

מכבי הארזים ר"ג

22

318 – 480

10

11

מכבי רחובות

22

305 – 524

4

12

קאונטרי קלאב ת"א

22

267 – 508

2

משחקי הפועל ר"ג בעונת האליפות השניה 1970/71

מחזור

משחק

תוצאה

כל המבקיעים והשערים

1

הפועל ר"ג – מכבי רחובות

36 – 12

איגור ביאליק 7, קלוז'ני 6, מרקוביץ' 6, דואנס 4, פריימן 4, גרינפלד 3, אברמוביץ' 3, ברק 2 בריסקין

2

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

7 – 10

יוסף קלוז'ני 4, ביאליק 3, גרינפלד 2, מרקוביץ

3

הפועל ר"ג – הפועל הרצליה

27 – 14

איגור ביאליק 9, מרקוביץ' 5, בריסקין 4, גרינפלד 3, ברק 2, קלוז'ני 2, תדיר, תל אור

4

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

12 – 7

איגור ביאליק 5, גרינפלד 3, מרקוביץ' 3, קלוז'ני

5

הפועל ר"ג – הפועל כפר מנחם

22 – 13

ביאליק 4, מרקוביץ 4, פריימן 4, קלוז'ני 4, אברמוביץ' 2, ישראלי 2, ביחובסקי, תדיר

6

קאנטרי קלאב ת"א – הפועל ר"ג

8  –  36

חיים פריימן 7, מרקוביץ' 6, קלוז'ני 6, ברק 5, תדיר 5, ישראלי, ביחובסקי, רודוי (חסרים: 4 שערים)

7

הפועל ר"ג – מכבי הצפון

11 – 9

ביאליק 6, ברק 2, מרקוביץ' 2, קלוז'ני

8

מכבי ארזים – הפועל ר"ג

6 – 18

קלוז'ני 3, תדיר 3, ביאליק 3, רודוי 2, אברמוביץ' 2, ישראלי 2, דואנס , גרינפלד, מרקוביץ'

9

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

16 – 12

איגור ביאליק 7, מרקוביץ 4, בריסקין

10

מכבי ר"ג – הפועל ר"ג

14 – 11

פריימן 4, ביאליק 4, קלוז'ני 3

11

הפועל ר"ג – הפועל חולון

22 – 14

זאב ברק 8, אברמוביץ 4, רודוי 4, ביאליק 2, מרקוביץ 2, ישראלי, פריימן

12

מכבי רחובות – הפועל ר"ג

9 –  22

יוסף קלוז'ני 5, ברק 4, גרינפלד 4, מרקוביץ 4, בריסקין 2, ביאליק, ישראלי, רודוי

13

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

26 – 16

יוסף קלוז'ני 8, אברמוביץ' 6, מרקוביץ 4, ברק 3, גרינפלד 3, ביאליק, תדיר

14

הפועל הרצליה – הפועל ר"ג

16 – 19

יוסף קלוז'ני 6, ביאליק 5, גרינפלד 4, פריימן 2, אברמוביץ', ברק

15

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

0 – 6

טכני

16

הפועל כפר מנחם –  הפועל ר"ג

4 – 29

מרקוביץ 10, ביאליק 8, ברק 7, קלוז'ני 3, אברמוביץ'

17

הפועל ר"ג – קאנטרי קלאב ת"א

6 – 0

טכני

18

הפועל ר"ג – מכבי ארזים ר"ג

38 – 8

איגור ביאליק 10, ברק 6, קלוז'ני 6, פריימן 5, גרינפלד 4, מרקוביץ 3, תדיר 2, ישראלי, הורטמן

19

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

9 – 7

איגור ביאליק 3, גרינפלד 2, מרקוביץ' 2, פריימן, קלוז'ני

20

הפועל ר"ג – מכבי ר"ג

6 – 0

טכני

21

הפועל חולון – הפועל ר"ג

7 – 16

איגור ביאליק 6, גרינפלד 5, מרקוביץ' 3, פריימן, בריסקין

22

מכבי הצפון ת"א – הפועל ר"ג

6 – 20

איגור ביאליק 5, פריימן 4, ברק 4, קלוז'ני 3, מרקוביץ' 3, גרינפלד

1971/72: גביע מס' 6

 

בעונת המשחקים 71/72 לא הצליחה ר"ג להגן על תואר האליפות. היה לה סיפתח מצוין מול ענקיות הכדוריד של אותה עונה: את הפועל רחובות היא ריסקה, 21 – 6, על המחזור הראשון (קלוז'ני 6, ביאליק 3, אברמוביץ 2, ברק 2, גרינפלד 2, מרקוביץ 2, פריימן 2, ביחובסקי 1 ובריסקין 1). את הפועל פ"ת 13 – 8 (מרקוביץ 6, קלוז'ני 6 וגרינפלד 1). אבל  היתה זו הפועל הרצליה של  יורם אוברקוביץ שחטפה ממנה את הכתר הרבה בזכות עקיבא לפלר שקרע את הליגה. הרצליה גם רשמה הישג נדיר של אליפות ללא אבדן נקודות.

העימות  הראשון בין השתיים היה ביולי 72' ושתי הקבוצות הגיעו אליו עם מאזן מושלם של ניצחונות. ר"ג עם עשרה והרצליה עם תשעה. לעיני 2000 צופים הביסה הרצליה את ר"ג בשיעור 20 – 12 ולפלר, מה לעשות, כבש 10 שערים לזכות הרצליה. את תריסר השערים של ר"ג האדומה כבשו ביאליק (9), ברק (2) ופריימן. ההרכב הפותח של הפועל  ר"ג היה: הורטמן, ביאליק,  מרקוביץ, בריסקין (ישראלי), ברק, פריימן, קלוז'ני. למשחק הגומלין הגיעה ר"ג כשהיא נושאת עימה הפסד נוסף, למכבי הצפון מה שעשה את המשחק ללא רלוונטי מבחינתה של ר"ג מאחר והפרש הנקודות עמד על ארבע. הרצליה ניצחה שוב והפעם  20 – 17. עקיבא לפלר מלך שערי הליגה שוב השחיל עשרה שערים ובצד של ר"ג ביאליק, 9 שערים. מלך שערי ר"ג בעונת 71/72 היה איגור ביאליק עם 95 כיבושים. יוסי קלוז'ני הרשית 78 פעמים, אליעזר מרקוביץ 60 שערים, זאב ברק 44, פרץ גרינפלד 32, חיים פריימן 30 ואילן ביחובסקי 15.

גמר הגביע בין הפועל ר"ג והפועל הרצליה שוחק בחולון לעיני 2000 צופים. הפועל הרצליה חיפשה דאבל אבל יריבתה הפועל ר"ג לא עשתה לה הנחות.  שחקני ר"ג שעו  היטב לקריאתו  של ארנון לנטרל  את לפלר (6 שערים) ושטרק (1 שער), כוכבי הרצליה ע"י שמירות אישיות. זה עזר ושחקני הקו הצעירים של הרצליה  לא הצליחו לפצח את ההגנה האגרסיבית אותה  הציגה הפועל ר"ג. למשחק הנוקשה והנחוש של רמת גן היה אמנם תג מחיר של הרחקת שחקנים בסיטונות. 6 משחקניהם הורחקו לשתי דקות. אבל גם זה לא סייע להרצליה. רק שתי מכות שבע (מ – 4) נוצלו לזכות הרצליה. הרבה בזכות דני הורטמן, השחקן הבולט במגרש. בצד ההתקפי ניצלה רמת גן 5 מ – 6 מכות שבע.  יוסי קלוז'ני דייק בזריקות השבע שלו. איגור ביאליק שמר על הקצב וחיים פריימן הרשים בפריצות מהאגפים. בהרצליה היה השוער דן לוין מספר 1.  הרצליה פתחה בסערה: 3 – 0 בדקה השישית. אבל ברק, קלוז'ני וביאליק השוו ופריימן העלה את האדומים ליתרון ראשון. 4 – 3. הרצליה נטלה את הרסן: 5 – 4, ברק וקלוז'ני קבעו 7 – 6 עם תום המחצית.  דקה 36: חילוף ראשון אצל ר"ג. ביחובסקי.  10 – 8 להרצליה אבל קלוז'ני עם שתי זריקות שבע קבע  10 – 10. 4 דקות לסיום זה היה 12 – 12 לאחר שער שוויון של פריימן. הארכה. פריימן 13 – 12. קלוז'ני 13 – 12. קלו'זני מכת שבע: 14 – 12. פריימן 15 – 12. הרצליה ששיחקה במהלך כל המשחק ללא חילופים נכנעה לא לפני שלפלר סגר את התוצאה  עם השריקה.  15 – 13 לרמת גן גביע מס' 6 והחגיגות בעיצומן.  הישג נדיר.

ההרכב הפותח של ר"ג: הורטמן, קלוז'ני (7 שערים), מרקוביץ, ביאליק (2 שערים), בריסקין פריימן (4), ברק (2). מחליפים: ביחובסקי, גרינפלד).

צמד הניצחונות של הפועל ר"ג בגביע אירופה  על דודלאנג' העלה אותה לשלב שמינית הגמר ושם המתינה לה הלאס שטוקהולם. שני המשחקים נערכו הפעם בארץ. לראשון שהיה ביד אליהו הגיעו 1500 צופים. השוודים, מעצמת כדוריד,  היו עדיפים ואחוזי ההבקעה שלהם עמדו על 66 אחוזים מהשדה. במצב עניינים זה (לר"ג היו 38 אחוזי הצלחה) הם לא התקשו לרסק את הרמת גנים. 18 – 8 בסיום לאחר 8 – 2   בהפסקה. לר"ג: קלוז'ני 6, ביאליק 1 ופריימן 1. הגומלין שוחק בחולון ולמשחק הזה התייצבה רמת גן  עם ההרכב הבא: הורטמן, ביאליק, מרקוביץ, קלוז'ני, בריסקין, ברק ופריימן. הפעם 18 – 11 לשוודים. את השערים לר"ג במשחק הזה סיפקו: ביאליק 5, ברק 3, מרקוביץ 2 וקלוז'ני 1.

1973/74

 

עונת 73/74 היתה העונה האחרונה של איגור ביאליק הגדול. במהלך העונה הוא גם אימן את הפועל קישון ששיחקה בליגה השניה,  ניסים דואנס ומשה אברמוביץ עברו לקבוצת הפועל אזור, העולה החדשה (שם פרח אברמוביץ עם 79 שערים בעונה הראשונה, ובעונה השניה היה למלך השערים של כל הליגה (5.9 שערים למשחק).  גם דן הורטמן השוער והסמל עזב לקבוצת הפועל עין ורד כמאמן שחקן.

הנטישה הזו הותירה קבוצה שסועה.

הרכב השחקנים של ר"ג בעונת 73/74: שוערים: משה ברוקס, אהרון מינקובסקי יוני רשף

ישי דוידמן, אבי גורדון.  שחקנים: יוסי קלוז'ני, אלי מרקוביץ, איגור ביאליק, פרץ גרינפלד, עופר גלס, בני גוז, יחיאל מרכס, נתנאל בריסקין, זאב ברק, אילן ביחובסקי, יעקב קסטל, חיים חזות, חיים פריימן, שמעון צימרמן, עופר יופן ובני פרלמוטר.

שני המחזורים הראשונים  שיקפו את מצבה הרעוע של הקבוצה. בהתחלה זו היתה הפועל ראשל"צ שהכתה את ר"ג 16 – 11 על מגרש הפועל בראשל"צ (ברק 3, ביאליק 2, קלוז'ני 2…). חלף שבוע והפעם זה היה תורה של רחובות לנתץ את רמת גן: 20 – 10  (איתן מדמוני 7 לרחובות. לר"ג: ביאליק 5, מרקוביץ 2, ברק 2 וגלס 2). רק במחזור השלישי השיגה רמת גן את ניצחונה הראשון. 20 – 11 על הפועל חולון (לר"ג: יופן 6, ביאליק 5, מרקוביץ 4, קלוז'ני 2, ביחובסקי 2, גוז 1).

איגור  מלך השערים של הקבוצה כבש 80 שערים אבל זה לא בדיוק עזר לרמת גן  שצללה עד למקום החמישי בסיום העונה וגם לא הצליחה להגיע לגמר גביע המדינה  לאחר 6 זכיות רצופות.

1974/75: חזרה לצמרת (מקום שני)

מחזור

משחק

תוצאה

כובש בולט

1

הפועל ר"ג – הפועל חולון

19 – 14

זאב ברק 6

2

הפועל הרצליה – הפועל ר"ג

16 – 14

זאב ברק ויוסף קלוז'ני 4 כ"א

3

הפועל ר"ג – הפועל קישון

24 – 7

4

הפועל הדר השרון – הפועל ר"ג

12 – 19

פרץ גרינפלד 5

5

הפועל ר"ג – מכבי ארזים ר"ג

18 – 15

יוסי קלוז'ני 9

6

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

13 – 13

יוסי קלוז'ני 5

7

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

20 – 13

בני גוז 11

8

הפועל אזור – הפועל ר"ג

7 – 19

בני גוז 7

9

הפועל ר"ג – הפועל כפר מנחם

14 – 9

זאב ברק ויוסי קלוז'ני 4 כ"א

10

הפועל ראשל"צ – הפועל ר"ג

9 – 15

יוסי קלוז'ני 6

11

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

17 – 12

יוסי קלוז'ני 4

12

הפועל ר"ג – מכבי צפון

22 – 15

זאב ברק 7

13

מכבי ר"ג/פ"ת – הפועל ר"ג

7 – 9

יוסי קלוז'ני 4

14

הפועל הרצליה – הפועל ר"ג

11 – 19

בני גוז 8

15

הפועל ר"ג – הפועל חולון

24 – 9

קלוז'ני ורפי גרבוביצקי 7 כ"א

16

הפועל קישון – הפועל ר"ג

3 – 17

יוסי קלוז'ני 6

17

הפועל ר"ג – הפועל הדר השרון

21 – 10

בני גוז 11

18

מכבי ארזים ר"ג – הפועל ר"ג

16 – 15

יוסי קלוז'ני 6

19

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

12 – 17

יורם רודוי 5

20

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

8 – 14

בני גוז 3

21

הפועל ר"ג – הפועל אזור

16 – 12

22

הפועל כפר מנחם – הפועל ר"ג

10 – 20

23

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

26 – 16

24

הפועל ראשל"צ – הפועל ר"ג

10 – 8

יוסי קלוז'ני 6

25

מכבי צפון- הפועל ר"ג

26 – 21

26

הפועל ר"ג – מכבי פ"ת

22 – 16

בני גוז 6

עונת 74/75. עונת המשך חילופי משמרות. איגור ביאליק עזב להפועל קישון, דני הורטמן  ואברמוביץ לא חזרו. צורפו השחקנים אבי ליס, איתן קווה ורפי גרבוביצקי. והיה בני גוז אחד, מפציץ גדול   ומרשים יוצא קבוצת הנוער של הפועל ר"ג   והקבוצה, כמה מפתיע וכמה מרנין,  חזרה לצמרת.

חיים ארנון: "התחלתי להצעיר את הקבוצה. הכנסתי את בני גוז ששיחק בקבוצת הנערים והנוער, את רפי גרבוביצקי, יהונתן רשף השוער, עופר יופן, עופר גלס, יורם רודוי, אילן ביחובסקי. הקבוצה הצעירה שבניתי היתה בצמרת למשך שנים. ובני גוז התפתח בצורה נפלאה העליתי אותו גם לנבחרת הנוער ונבחרת ישראל אותה אימנתי באותה תקופה. להצגות שלנו שהיו על הבלטות במגרש החשמל אני זוכר שהיו מגיעים אלפי צופים".

פתיחה לא רעה היתה לרמת גן 74/75. ועד  למשחק העונה מס' 1 (13.11.74) היא שמטה רק 3 נקודות. המשחק המרכזי מול הפועל רחובות משך 500 צופים בגבעתיים. במחצית זה היה שקול: 6 – 6 אבל לאחר ההפסקה פתחו הרחובותיים פער שהסתיים בניצחון של 17 – 12. ובסיום הסיבוב ר"ג דורגה במקום מס' 2 לאחר ניצחון של 9 – 7 על מכבי ר"ג/פ"ת.

מחזור מס' 14 הפועל ר"ג חותכת את הפועל הרצליה וההפרש בצמרת יורד:  רק  2 נקודות. אבל במחזור ה – 18 עוד הפסד לאדומים של ר"ג הפעם זה היה מול מכבי הארזים בבי"ס אוהל שם.  את מרבית השערים למנצחת כבש יעקב סנדלר, יוצא הפ' רחובות שסייע לקבוצתו בעבר, לפתוח פער של 4 נקודות. כלומר  לר"ג היו כעת  29 נקודות ולהפועל רחובות 33.  הפסד במחזור הבא, למכבי ראשל"צ וגורל  הכתר נגזר מבחינתה של ר"ג.

בסיומה של עונת 74/75 דורגה הפועל ר"ג במקום השני (22 ניצחונות, 4 הפסדים) בליגה רק 3 נקודות פחות מהאלופה הרחובותית.  ולשביעיית העונה התברגו בני גוז וגם השוער רשף של הפועל ר"ג.

1975/76 : ספתח של 12  ניצחונות רצופים

 

עד למחזור 13 היו לרמת גנים כמה ניצחונות מרשימים. המדובר בניצחון 30 – 8 על מכבי רחובות (גוז 9, זאב ברק 7), 19 – 11 על הפועל קישון ששיחקה ללא איגור ביאליק לפי התניה מוקדמת עם ר"ג, 17 – 12 על מכבי פ"ת (ר"ג שיחקה כאן באורח מבוקר עם שמירה אזורית של 1 – 5 וזריקת כדורים למסגרת רק במצבים בטוחים (גוז כבש 6).

משחק העונה הראשון היה על  מגרשה של הפועל רחובות לעיני 1500 צופים. הפועל ר"ג איישה אז את המקום הראשון עם  יתרון של 3 נקודות על רחובות. משנתפזר העשן הסתבר שרחובות של יעקב סנדלר הכינה שיעורי בית וסגרה אישית  את בני גוז מלך השערים של ר"ג. גוז הכוכב כבש רק שער אחד באתו משחק, הרבה פחות מהממוצע שלו. שני הקשרים של ר"ג יוסף קלוז'ני (1 שער) ואלי מרקוביץ' (אפס שערים) לא היו חדים והתוצאה ניבטה  מהלוח 24 – 9 לזכות רחובות של אהוד דורון (9 שערים) ואיתן  מדמוני  (7 שערים). כעת ירד הפער לשתי נקודות  ממכבי ארזים ר"ג ושלוש לעומת הפועל רחובות האלופה שבדרך.

הפועל ר"ג שדורגה בסיום העונה במקום השני הקדישה כעת תשומת לב  לקבוצת הנוער של המועדון.  התוצאה: גביע.  גם קבוצת הבוגרים  של המועדון חזרה לחגיגת ההנפה המסורתית. הגמר שהיה  ביד אליהו ייעד משחק אחרון לחיים ארנון המאמן לאחר  5 שנות ותק. ההרכב הצעיר של השחקנים  שיקף את המגמה הזו.   היה צמוד ומרתק. ר"ג הציגה משחק מבוקר לעומת הרצליה המהירה שחסרה את לפלר ששיחק  אז בברצלונה.  יוני רשף שוער ר"ג והנבחרת עצר 3 מכות 7. נדנדת השערים נעה לסירוגין בין שתי הקבוצות במהלך כל  המשחק. קלוז'ני כבש את השער הראשון במשחק רק ששמעון אלברמן הגיב מיד עם צמד שערים. ולאחר שוויון של 4:4 העלה בני גוז את קבוצתו ליתרון של 8 – 6 במחצית. במצב של  12:12 הורחק קרבי לשתי דקות. אבל את זה ניצל דווקא קרבי ההרצליאני שכבש צמד שערים במתפרצות והעלה את קבוצתו ליתרון 14 – 12. ואחרי זה  14 – 14, 16 – 15 להרצליה (שער של אלברמן), קודם שבני גוז שחקן הקלאץ שם את היד על דוושת הגז:  צמד שערים שלו, האחרון היה  37 שניות לפני השריקה האחרונה. אדם פלטקביץ שחקן הרצליה סחט מכת 7 ממש עם השריקה. הזמן תם ושמעון אלברמן עמד מול יהונתן רשף. תיקו או גביע לרמת גן. אלברמן זרק אבל רשף נע לכוון הנכון והצליח להדוף. 17 – 16 לרמת גן  ויוסף קל'ז'ני הקפטן התכבד בהנפה השביעית בתולדות רמת גן.

הפועל ר"ג: יוני רשף, אלי מרקוביץ, בני גוז (6 שערים), יוסי קלוז'ני (7), אילן ביחובסקי (2), רפי גרבוביצקי וצימרמן. שותפו: זאב ברק (2 שערים), אבי ליס, ערן שטיינברג.

בזירה הבינלאומית רשמה הפועל ר"ג הפסדים  לקבוצת הסטודנטים של פריס, פ.י. ק. לר"ג. היו אלה המשחקים  הראשונים בארץ במסגרת גביע אירופה למחזיקות גביע. המשחק הראשון בחולון   נגמר בהפסד מינמאלי של 14 – 15.  שחקני ר"ג (בני גוד וקלוז'ני שיחקו פצועים) הציגו כהרגלם משחקן מבוקר והשתדלו לזרוק לשער רק ממצבים בטוחים.  אחוז הבקעת השערים מצידה של ר"ג היה לא רע (51).   האדומים   גם אילצו את הצרפתים לזרוק מרחוק בגלל שיטת השמירה,  0 – 6, של  ישראל ברנר. אבל זה לא הלך מול השליטה בעליל היתה של הצרפתים שהובילו 12 – 7.  ר"ג הצליחה לנגוס בהדרגה ולאזן:  13 – 13, 10 דקות מהסיום אבל לא יותר מזה. לר"ג: גוז 4, קלוז'ני 4, ברק 3, מרקוביץ 3.

למשחקה השני התייצבה ר"ג עם יונתן רשף, יוסף קלוז'ני, אלי מרקוביץ, נתנאל בריסקין, זאב ברק, בני גוז, רפאל גרבוביצקי (פרץ גרינפלד) ואילן ביחובסקי.

כאן היו לאדומים חיים קשיים יותר לאחר שהצרפתים למדו וסגרו בהגנה ואחוזי ההבקעה של שחקני ר"ג ירדו בצורה דרסטית  – 30% מאידך לא התקשו לפרוץ את ההגנה של ר"ג דרך מרכז הרחבה. התוצאה  ניצחון קליל לצרפתים:   16 – 13 לאחר שהוליכו 6 – 5 במחצית, 16 – 10 לקראת הסיום. את השערים לר"ג כבשו: קלוז'ני 5, מרקוביץ 3, גוז 2, גרינפלד 2 וברק 1.

1975/76 : הגביע השמיני 

בעונת  המשחקים הבאה, 75/76 הגיע מאמן חדש. ישראל ברנר שמו. והפועל ר"ג שוב  בתמונת האליפות. ב – 24.11.76 התייצבה הקבוצה למשחק ליגה מול מכבי צפון שם שיחקו באותה עת שמעון אלברמן, יואב דרוקר ומיקו צרפתי. לא היה זה משחק מרכזי למרות ההרכב עטור הכוכבים של הצפונים. אבל הצצה למהלכים ולמערכי הקבוצה מדגימים את שיטת המשחק של הקבוצה. ברנר, מאמן ר"ג הציב מערך שמירה של 5 – 1 (5 שחקנים על קו ה – 6 ושחקן נוסף, חוטף, התמקם בעמדה קדמית. התוצאה: 19 – 13 לזכות הפועל ר"ג שכבשה את מרבית השערים במשחק בהתקפות מתפרצות. את השערים לר"ג במשחק כבשו: בני גוז 6, יוסף קלוז'ני 6, זאב ברק 4, גרבוביצקי ועופר יופן 2 כ"א.

אבל ר"ג עם שמירה של 5 – 1 או 6 – 0|  לא הצליחה לנצח כמה קבוצות גדולות. 4 ימים לאחר מכן נוצחה הקבוצה בשיעור 14 – 16 על ידי הפועל הרצליה למרות  שאילן ביחובסקי התעלק על  עקיבא לפלר לצורך שמירה אישית. לפלר אגב כבש 6 שערים במשחק. וממחזור זה  סימן לרחובות את המרדף המטורף לצמרת תוך עקיפה של  הפועל רמת גן.

אבל האדומים שהיו לסגני האלופה מרחובות הצליחו בכל זאת לקצור הישג מצוין. וזה  קרה לאחר שהקבוצה חטפה (שוב) את גביע המדינה. אל משחק הגמר מול מכבי פ"ת (שם שיחקו זילברברג מלך השערים של הליגה ואלברמן) הגיעה הקבוצה הפעם לאחר ניצחון של 13 – 11 בחצי הגמר על חשבון הפועל רחובות האלופה. ההרכב של ר"ג כלל את אליעזר מרקוביץ במשחקו האחרון ואת שלושת הבינלאומים של הקבוצה: בני גוז, יוני רשף ורפי גרבוביצקי. מרקוביץ וקלוז'ני (מלך שערי הקבוצה עם 100 שערים) שלחו יותר מפעם אחת כדורים לברק ולגרבוביצקי לעימות של אחד מול אחד. השניים האחרונים עמדו היטב במשימה אם ע"י כיבוש ואם ע"י מכות 7. והתוצאה: 4 שערים מחמישה ניסיונות אבל ההגנה של ר"ג היתה הצד היותר חזק של ר"ג. מכבי פ"ת הובילה אמנם 1 – 0 אבל ר"ג החליפה הילוך עלתה ליתרון 4 – 2,  8 – 7 עד להפסקה.  בפתיחת השניה העלה ברק את ר"ג ליתרון 11 – 7 ור"ג עברה לשחק על זמן. 12 – 8 אבל פ"ת צמצמה זמנית ל – 13:12 ובסיום 16 – 12 לזכות הפועל ר"ג.

הרכב וכובשי השערים: רשף, קלוז'ני (5 שערים),  בריסקין, מרקוביץ' (4), גוז (3) גרבוביצקי (2) וברק (2).

1976/77

 

עוד מתיחת פנים בקבוצת הפועל ר"ג:   אליעזר מרקוביץ עבר לקבוצת צהלה מליגה א' ופרץ גרינפלד עבר להפועל אזור.  הפנים החדשות של הקבוצה היו ישראל אלפנדרי, גדי מושקוביץ, עופר קושמרו, אהוד מטרני, דביר עירא, עמיר בלומנקרנץ, עזר הנדלסמן, לוי שטינבום, איל פישברג, יחיאל מרכס.

היה שינוי בשיטת המשחק. לא עוד משחק איטי כי אם משחק מעבר מהיר. מההגנה להתקפה. הצעירים  בני גוז (שחקן הכדוריד של העונה) כבש 140 שערים  (קלוז'ני כבש 90 שערים לזכות ר"ג) והשתחל לשביעיית העונה,  גם גרבוביצקי היה שם. בהרכב של ר"ג היו  גם  אילן ביחובסקי וגלס. על הקוים היה את ישראל ברנר ואת יחיאל גוז  שהצעידו את הפועל רמת גן למקום השני בליגה, נקודה אחת פחות מקבוצת הפועל רחובות ששוב לקחה את הכתר.

משחק הליגה הראשון בעונת 76/77, היה מול הפועל ראשל"צ. ר"ג ניצחה 18 – 12 ואת השערים לזכותה ייצרו: בני גוז 7, קלוז'ני 6, אלפנדרי 2, ביחובסקי, גרבוביצקי וגלס. במחזור השני רשמה ר"ג ניצחון גדול יותר. 28 – 7 על הפועל כפר מנחם וכל זאת כאמור בדרכה למקום השני בליגה.

אל משחק גמר הגביע שוב טיפסו  הפיינליסטיות של אשתקד. הפעם זה נגמר אחרת. 27 – 19 לזכות מכבי פתח תקוה.

הניצחון המוחץ של פ"ת התחיל בשוויון של 5 – 5 בדקה העשירית. ואז השליטה עברה לפ"ת. זאב זילברגברג (10 שערים במשחק) וזאב מנדל (6 שערים) העלו את פ"ת עד 12 – 8 במחצית.  במחצית השניה התמוטטה ההגנה של רמת גן. גם משחק ההתקפה שלה היה חסר דיוק. בני גוז ויוסי קלוז'ני זרקו ממצבים קשים ובמצב עניינים טיילה פתח תקוה כל הדרך אל הגביע.

את השערים לקבוצה המנוצחת כבשו: קלוז'ני וגרבוביצקי (6 שערים כ"א), בני גוז (5), ביחובסקי וגלס (1 כ"א).

1977/78 העונה של בני גוז

מחזור

משחק

תוצאה

שערי גוז

% מסך השערים של ר"ג

1

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

18 – 13

12

66.7

2

מכבי קרית מוצקין – הפועל ר"ג

15 – 20

13

65.0

3

הפועל ר"ג – מכבי פ"ת

23 – 27

10

43.5

4

מכבי ארזים ר"ג – הפועל ר"ג

13 – 12

3

25.0

5

הפועל ר"ג – הפועל הדר השרון

28 – 9

15

53.6

6

הפועל הרצליה – הפועל ר"ג

13 – 23

11

47.8

7

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

16 – 12

4

25.0

8

מכבי ת"א – הפועל ר"ג

15 – 20

12

60.0

9

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

34 – 21

17

50.0

10

מכבי נתניה – הפועל ר"ג

14 – 14

8

57.1

11

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

13 – 18

11

84.6

12

מכבי רחובות – הפועל ר"ג

17 – 26

9

34.6

13

הפועל אזור – הפועל ר"ג

8 – 33

16

48.5

14

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

14 – 26

9

34.6

15

הפועל ר"ג – מכבי קרית מוצקין

26 – 20

13

50.0

16

מכבי פ"ת – הפועל ר"ג

21 – 17

11

64.7

17

הפועל ר"ג – מכבי ארזים ר"ג

20 – 14

14

70.0

18

הפועל הדר השרון – הפועל ר"ג

10 – 24

15

62.5

19

הפועל ר"ג – הפועל הרצליה

51 – 12

21

41.2

20

הפועל ראשל"צ – הפועל ר"ג

13 – 14

7

50.0

21

הפועל ר"ג – מכבי ת"א

23 – 16

10

43.5

22

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

21 – 30

12

40.0

23

הפועל ר"ג – מכבי נתניה

21 – 11

10

47.6

24

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

18 – 23

10

43.5

25

מכבי רחובות – הפועל ר"ג

11 – 28

15

53.6

26

הפועל ר"ג – הפועל אזור

35 – 11

21

60.0

עונת המשחקים של  77/78 היתה של בני גוז שכבש ללא הפסקה. בעונת השיא שלו הוא העמיד ממוצע של 11.9 שערים למשחק. ממוצע  חסר תקדים. פעמיים הרשית 21 שערים. לא פחות וזה הכניס אותו לספר השיאים של הגינס הישראלי  (נגד הפועל אזור, 35 – 14, ונגד הפועל הרצליה היורדת. לא כוחות אבל,

המשחק עם הרצליה קבע  שיא חדש של הבקעה  לקבוצת בליגה הראשונה:  51 – 12 (39 הפרש).  רשימת הכובשים של כדורידני הפועל ר"ג במשחק השיא ששוחק בגבעתיים: גוז 21, גרבוביצקי 9, צימרמן 8, גלס 6, פרלמוטר 4, מרקס 2 וזיו קושניר 1. למרות מקבץ השערים המרשים של גוז ור"ג באותה עונה היא הסתפקה רק במקום השלישי ובהעפלה למשחק גמר גביע המדינה. שוב.

היריבה במשחק הגמר היתה  מכבי ארזים ר"ג. דרבי. נגמר 13 – 9 לזכות מכבי הארזים חרף  7 השערים אותם כבש בני גוז לזכות הפועל. את צמד השערים הנוסף לר"ג כבשו אז קושמרו וצימרמן.

בני גוז בראיון ליוסי חכם (חדשות הספורט, 29.5.1978): "…ליגה מעניינת היתה העונה נוכח העובדה שירדו ארבע קבוצות לליגת המשנה. מכבי פ"ת היתה ראויה לתואר האליפות… הפועל ר"ג אחת הקבוצות הצעירות בליגה. הצליחה העונה לעבור לסגנון משחק משלה ולהתברג למקום שלישי. השחקנים עשו הרבה בשביל הקבוצה. לא היה חשוב להם מי הבקיע את השערים… רמת הכדוריד בארץ אינה גבוהה יחסית וישראל מדורגת בדרגה ג' עם סיכויים לעליה לדרגה ב'. הסיבות לכך כי המשחקים נערכים במגרשים פתוחים ולא באולמות כמו שאר מדינות אירופה".

1978/79

 

בעונת  1978/79 רשמה ר"ג הישג חסר תקדים לאחר שהתייצבה בפעם ה – 11 בתוך 12 שנים (מאז פברואר 67') למשחק על  גמר גביע המדינה.

אבל היו אלה תמיר ברזילי (8 שערים), מישה יוספוביץ (6) ואהוד דורון (4) שהוליכו ביד אליהו המקורה את הפועל רחובות  לזכייה בגביע המדינה לאחר 16 שנים ובדאבל.

ממהלך המשחק עולה שר"ג עם בני גוז הפצוע לא היוותה יריב נאות למרות שנוצחה בהפרש של שני שערים. רחובות הוליכה 4 – 3, 6 – 3, 6 – 4.  אז הורחק אמיר גרא שחקן ר"ג. דורון  ויוסיפוביץ ניצלו את ההרחקה והעלו את רחובות ליתרון 8 – 4. גוש נטש סופית 15 דקות לסוף ורחובות הגדילה את הפער: 22 – 15. אבל התעוררות של אילן ביחובסקי, אמיר גרא ויצחק זיגלר כדי לצמצם: 23 – 20. דקה וחצי לסיום העלה מישה יוספוביץ את רחובות ליתרון 24 – 20. זיגלר וגרא סיימו. 24 – 22 בסיום.

שערים לר"ג: אילן ביחובסקי 7, אמיר גרא 5, יצחק זיגלר 4, בני גוז 3, אשכנזי, יגאל  גז'נדה ויואב אזולאי 1 כ"א.

ולמה הפתיחה הזו מתמקדת בגביע? כי הפועל רמת גן של אותה עונה לא הרשימה במשחקי הליגה. היא  צנחה עד למקום הרביעי בדרוג, עם 31 נקודות בלבד (15 ניצחונות, 1 תיקו, 11 הפסדים). את האליפות לקחה כאמור הפועל רחובות עם הפרש נקודות עצום (16) לעומת  הפועל ר"ג. ובני גוז זכה בפעם נוספת בתואר מלך השערים והפעם עם ממוצע של 9.4 שערים במשחק. לשיאו הגיע במשחק מול מכבי ראשל"צ עם 19 שערי ליגה במהלך הניצחון 26 – 20 על מכבי ראשל"צ (13.12.78). ומה שעוד יותר מפתיע שהוא גם פספס 3 מכות שבע.  אודי סלע (יליד 9.7.46) היה שם כדי לחטוף את נחת זרועו של הסקורר הבלתי נלאה: "בני גוז היה אחד השחקנים הכי חכמים שהכרתי. היו לו את הנתונים הכי טובים בארץ. תנועת כף יד, הטעיות, צעד ראשון מהיר, שהייה נדירה באוויר והמון כיבושים. מכבי ראשון לציון שם שיחקתי היתה באותה תקופה קבוצה נאיבית. מעט מאוד התאמנו שם. העיקר מבחינתם זה היה להופיע. במשחק ההוא הייתי חולה. ולא שמרו עליו. אבל זה לא גרע כהוא זה מההישג שלו.

אגב את התפנית במשחקיה של מכבי ראשל"צ חולל לדעתי איגור ביאליק. הוא הכניס למכבי ראשל"צ את החצי מקצוענות. מספר האימונים גדל, התקציבים גדלו, נרכשו שחקנים והרצינות הזו שחלחלה לראשון לציון נשאה פרי"

נחזור לבני גוז. אפקט של דומינו? האם העובדה ששחקני ר"ג עבדו בשבילו, חסמו, שלחו  לו אסיסטים, הפכו אותו  לזורק פנדלים וגם נתנו לו את האפשרות לשחק בכל המשחקים היתה טובה יותר לר"ג או לבני גוז?

מעניין שלעיתים גם שחקני הנבחרת עשו את המהלך הזה עבור בני גוז, ובאחד המשחקים היתה הוראה  גורפת מצידו  של המאמן איגור ביאליק שהחליט לסייע לגוז לזכות בתואר מלך שערים של אליפות העולם דרג ג' בשויץ לאחר שכבש 40 שערים בחמישה משחקים. . . ועל מבצעו זה חזר בפעם נוספת כשזכה בשנת 80/81 בתואר מלך השערים באליפות העולם ששוחקה בצרפת. אבל… בקדנציה שלאחר עידן הפועל ר"ג הצליח בני גוז בכל זאת לזכות באליפויות ובגביעי מדינה (מכבי ראשל"צ והפועל רחובות, 11 תארים בסך הכל) אף שתפוקת השערים שלו ירדה.  החיבור ולחילופין השחקנים ששיחקו לצידו של גוז ("בני גוז 100 אחוז" ) בקבוצת הפועל ר"ג לא היו טובים אז לאליפות. גוז היה הפנדליסט הקבוע של ר"ג (כי היו לו אחוזי הבקעה גבוהים משבעה מטרים) וגם נעזר בחבריו שחסמו עבורו. בני גוז סיפר כי השתכר אז 12,000 דולר בעונה.

בני: "כדי להבקיע 21 מ – 26 שערים זה בפירוש לא משחק נגד קבוצה חלשה מאוד. גם 21 מ – 51 שערים נגד הרצליה אומרים שתפסתי  יום גדול שלי ולא, לא תכננתי מראש לשבור את רף 21 השערים.  וכנראה שהיריב בכל זאת לא היה במיטבו.

"גדלתי בקבוצת הפועל ר"ג ושיחקתי שם בנערים ובנוער.  לא שחקן חוזה.  החתימה על כרטיס הליגה קושרת את השחקנים לאגודה. הדרך ליציאה נתאפשרה מאחר והיו חייבים לי הרבה כספים והדרך לשחרור  היתה להגיע לשם דרך הסדר וויתור על כספים. מרמת גן עברתי לאזור ואחר כך לרחובות. ואיתם לקחתי תארים. הפועל רחובות של אז היתה הקבוצה הטובה בארץ".

הצצה לקריירה שלו מעלה שהוא  שלה 4  זכיות רצופות בתואר מלך השערים של הליגה (77/78, 78/79,  79/80 עם הפועל ר"ג, 80/81 עם הפועל אזור), 3 אליפויות עם הפועל רחובות (81/82, 82/83, 83/84), 5 גביעי מדינה עם הפועל ר"ג (75', 76') והפועל רחובות (82', 84', 85'), וכאמור מלך השערים באליפות העולם בכדוריד עם נבחרת ישראל. 2258 שערי ליגה,  302 שערים במדי  נבחרת ישראל.

איגור ביאליק: "אחד הגדולים שהיו אי פעם בארץ. מצטער שלא יצא לי לשחק איתו. אתלט מעולה עם ניתור מדהים ושהייה באויר וטכניקה מצוינת של זריקה".

בני גוז: "תמהיל היכולת שלי זה כישרון גנטי והשקעה באימונים. עד  4 פעמים בשבוע, בקבוצות ובנבחרת ובין לבין למדתי לחינוך גופני במכון וינגייט.

1979/80

 

הפועל ר"ג ירדה עוד שלב. למקום החמישי (13 ניצחונות, 4 תיקו, 10 הפסדים) למרות שו-טר יד שמאל אחד שנרכש עבור  משבצת הקישור הימנית של הקבוצה, אף שהיה זה בשלהי הקריירה שלו. היה זה עקיבא לפלר עם רקורד מפואר של משחק (3 עונות) בברצלונה (סגנית אלופת אירופה), 42 משחקים בנבחרת, 126 שערים, 7 פעמים מלך שערי הליגה. עקיבא (יליד 24.2.1947, 1.86 מ'): "היתה לנו קבוצה טובה. ישראל ברנר אימן אז והביאו כמה שחקנים (גם את אהוד דורון ואת אביגדור חביב) וחשבנו שהולכים על האליפות. אבל כגודל הציפיות כך היתה האכזבה והחיבור בין הכוכבים לצעירים לא הצליח".

104 שערים כבש עקיבא לזכות הפועל ר"ג ואילו בני גוז כבש באותה עונה 169 שערים ב – 24 משחקים. אבל הצמד הזה לא הצליח לקדם את האדומים לפסגה.

קאדר השחקנים של הקבוצה כלל במהלך העונה את השוערים יהונתן רשף ואהרון מנקובסקי. שחקנים: אילן ביחובסקי, בני גוז, עופר יופן, אמיר גרא, רפאל גרבוביצקי, אביגדור חביב, עופר גלס, אבי ליס, עופר קושמרו וערן שטיינברג.

קשה להצביע על משחקים משמעותיים של הקבוצה במהלך העונה אז נסתפק בצמד משחקים לקראת סיום העונה. במחזור מס' 20, המרכזי לאותו מחזור, נוצחה הפועל ר"ג ע"י מכבי פ"ת האלופה בשיעור 16 – 17  ולא לפני שכמה  שחקנים הורחקו מהמגרש לשתי דקות…את השערים למנוצחת כבשו במשחק: גרא 5, גוז 4, חביב 3, לפלר 2, גזנדה 1 וליס 1.

במחזור האחרון, ה – 22 (7.5.80) רשמה הפועל ר"ג תיקו מול הפועל רחובות סגנית האלופה ואת השערים לר"ג כבשו: גוז 6, גרא 5, לפלר 5, גזנדה 3, גלס 2 וחביב 1. הפועל רחובות אגב העיפה את הפועל ר"ג בשלב רבע גמר הגביע לאחר ניצחון של 16 – 14 (לפלר 6, גוז 4, יופן 2, גרא וגזנדה, 1 כ"א כבשו לר"ג).

 

 

 

1980/81

 

גוז נטש בעונת 80/81  לקבוצת הפועל אזור שם  הפציץ עם 240 שערים והוכתר למלך שערי הליגה.  והצלילה של ר"ג צברה תאוצה.

חדשות הספורט מיום 7.10.1980: "בני גוז עבר להפועל אזור. תמורת השחרור הסכים הכדורידן לוותר על תביעה כספית נגד הפועל ר"ג בסכום של 40 אלף ₪ שהגיש לבית המשפט המחוזי. הפועל אזור שילמה סכום דומה להפועל ר"ג והכדורידן יהיה חופשי בתום עונת 80/81 עם כרטיס ביד.  גוז רצה לעבור להפועל ראשל"צ אבל המו"מ התפוצץ כי הפועל ראשל"צ לא הסכימה להעניק לו שחרור בתום שתי עונות".

 גם רפי גרבוביצקי הפצוע עבר מרמת גן. מאידך הוחתם דורון בן עמי בן 18 שחקן נבחרת ישראל והפועל נוף ים תמורת 10,000 ₪.  בני קמינר מנהל הקבוצה בראיון ליומון "דבר" (כתבתו של זיו בידר, 18.1.1981) על הסיבות לנפילה מהצמרת בעונת 80/81:

"התקציב שלנו התחלק בין ראשות הספורט, העירייה ומרכז הפועל וסניף הפועל ר"ג מסתכם בכ – 70,000 שקלים ואילו הוצאות הקבוצה הן למעלה מ – 100,000 שקל. גרעון… סיבה נוספת ועיקרית היא חילופי המשמרות שבה נתונה הקבוצה מדי שנה. כעת יש באגודה בי"ס לכדוריד (שמאמנו הראשי הוא עופר יופן, שחקן הבוגרים) שבו פועלים כ – 80 ילדים וקבוצות הנערים והנוער נמצאות במקום הראשון, דבר שאינו מאפשר לבנות ולהקים סגל קבוע (בגלל הצבא) ולגבש קבוצה לטווח ארוך… בעונה הנוכחית, להפתעתנו, השגנו תוצאות מעבר למצופה והמשחקים בהם נוצחנו הוכרעו לרעתנו רק על חודו של שער אחד או שנים, למרות שכעת הפועל ר"ג מורכבת ברובה משחקנים צעירים, מדורגת הקבוצה במרכז הטבלה כשפניה לעבר הצמרת".

יוני רשף שוער הפועל ר"ג הוסיף: "אני מקוה שכעת פרט להצטרפותו של דורון בן עמי שהקבוצה תולה בו הרבה תקוות, הרכב הקבוצה לא ישתנה בעונות הקרובות ולא תהיה תחלופה כל עונה ואם כך יהיה אז אני מאמין שהקבוצה תוכל להתגבש, הצעירים יצברו נסיון והפועל ר"ג שוב תשכון בצמרת הליגה ואולי תחזור על הישגיה הגדולים ותהיה שוב לאימפריה של הכדוריד הישראלי".

עקיבא לפלר, אביגדור חביב ואהוד דורון הותירו את הקבוצה, קודם לשריקת הפתיחה עם השחקנים הבאים: שוערים – גדי מוסקוביץ ויונתן רשף. שחקנים: יואב אזולאי, דורון בן עמי, רוני גזנדה, עופר גלס, אמיר גרא, יצחק זיגלר, אהוד דגן, עופר יופן, אבי ליס, אליעזר מרקוביץ, אהוד מטרני, אלי סובה, אלדד דרשניה ואיתן שיבי.

הפתיחה של ר"ג הניבה הפסד על הפתיחה   למכבי ראשל"צ בשיעור 12 – 13 (לר"ג: זיגלר 4, גרא 4).  רק במחזור השלישי הצליחו הרמת גנים לנצח וזה היה 14 – 12 על מכבי ת"א (גרא 6, ליס 4, יופן, זיגלר, דגן ואלפנדרי כבשו). הניצחון הגבוה של הקבוצה במהלך העונה הושג במחזור מס' 5: 33 – 17 על הפועל ראשל"צ בגבעתיים (גרא 13, אלפנדרי 3, גלס 3, ליס 3, אזולאי 2, גולדשטיין 2, דגן 2, סבר 1, זיגלר 1, יופן 1 ומרקוביץ 1). בסיבוב הראשון הצליחה ר"ג לסיים את משחקה עם מכבי פ"ת, האלופה שבדרך, בתיקו 15 – 15 (גרא 10, זיגלר 3, סובה 1 ומיטרני 1) ותיקו נוסף במחזור מס' 10 עם מכבי רחובות, 19 – 19 (זילברברג המאמן נכנס לראשונה כשחקן  והוא גם כבש 3 שערים).

בסיום העונה ר"ג מדורגת במקום השישי ואמיר גרא נבחר לשביעיית העונה וגם כבש עבור ר"ג 128 שערי ליגה.

הקמבק של הקבוצה היה בין השנים 86' – 92'. וזה קרה בזכות כמה שחקנים כישרוניים שעלו מהנוער. המדובר באמיר גרא, רז סומך, זיו קושניר יורם זלינגר, שחקני חיזוק ששובצו במקומות הדרושים ומאמנים מן השורה הראשונה.

1981/82

 

לקראת פתיחת העונה עבר בני גוז מהפועל אזור להפועל רחובות מאחר ולא יכול היה לעבור לאחת מקבוצות מכבי. הוא הפך לשחקן הכדוריד הכי יקר בארץ. הפועל ר"ג רצתה אותו שוב אבל הוא הגיע לרחובות. גוז (חדשות הספורט, 2.8.81): "שלושה דברים הינחו אותי בבחירת קבוצתי החדשה. הנושא המקצועי, המנהלי והכספי. בסיכום הפועל רחובות היתה עדיפה על שאר הקבוצות. אקווה שיחד עם שחקני הנבחרת הנוספים ושאר שחקני הסגל נוכל להחזיר להפועל רחובות עטרה ליושנה ונזכה באליפות ובגביע".

הפועל רמת גן של 1981/82 פתחה את העונה עם הפסד לעיני 150 צופים בגבעתיים,  16 – 17 להפועל ראשל"צ (כבשו: גרא 6, דגן 6, זיגלר 3) אבל בהמשך העונה היא הידרדרה למשחקי הפליאוף התחתון. אמיר גרא היה למלך שערי הפליאוף התחתון (77 שערים ב – 8 משחקים) והקבוצה במקום הראשון של הפלי אוף תחתון. כלומר מקום שמיני.  רשימת שחקני הקבוצה באותה עונה כללה את השוער יהונתן רשף ואורי דהאן ואת השחקנים אהוד דגן (קפטן), אמיר גרא, עופר יופן, אלדד דרשניה, אבי ליס, יצחק זיגלר, רוני גז'נדה, יואב אזולאי, ערד נבט, דורון ז'רמונסקי, דורון בן עמי, אמיתי סלבסט, ואליעזר מרקוביץ.

וקבוצת הותיקים של הפועל ר"ג הצליחה להשיג את גביע המדינה לותיקים.

1982/83

 

זיוי  זילברברג המשיך לאמן והפועל ר"ג מטפסת אל המקום הרביעי. הישג לא רע עם מאזן של 12 ניצחונות, 4 תיקו, 6 הפסדים.

רשימת שחקני הקבוצה:  שוערים – ישראל בלחש, גדי מוסקוביץ ויוסי מזרחי. שחקני שדה: אהוד דגן (55 שערים), שלמה בס, דורון גולדשטיין, אמיר גרא (מלך שערי הקבוצה, 146 שערים), אלדד דרשניה, יצחק זיגלר (95 שערים), דורון ז'רמונסקי, אבי ליס, אהוד מטרני, עודד נבט, אוריאל פז וזיו קושניר (75 שערים).

פתיחה מצוינת היתה לקבוצה. ניצחונות של 25 – 22 (מחזור מס' 1, על מכבי קריית מוצקין, 7 שערים של זיגלר, 6 לקושניר, 4 לגרא), 28 – 20 על מכבי ארזים ר"ג (דגן כבש 8), 28 – 16 על מכבי פ"ת האלופה היוצאת (12 שערים כבש זיגלר), 25 – 20 על הפועל פ"ת (בס, קושניר ודגן כבשו 5 כ"א).  רק במחזור החמישי שמטה ר"ג נקודה ראשונה לאחר תיקו 17 – 17 על מגרש מכבי רחובות (גרא 4כולל שער שוויון, 5 שניות מהבאזר).

אבל במחזור השישי הצליחה הפועל ר"ג  לחזור למקום הראשון לאחר ניצחון על הפועל רחובות, בשיעור 20 – 19. זה היה לעיני 800 צופים ואת השעריםלר"ג מול הפועל רחובות, האלופה שבדרך כבשו: קושניר 7, גרא 6, זיגלר 3 ושער ניצחון, דקה לסיום, ליס 2, דגן 1 וגולדשטיין 1.

במחזור התשיעי נושלה ר"ג ממקומה הראשון לאחר תיקו 20 – 20 עם הפועל ראשל"צ שהצליחה להשוות, 20 שניות מהסוף. ההפסד הראשון של ר"ג היה במחזור העשירי, 22 – 25 לקבוצת מכבי ראשל"צ, הסגנית. לר"ג: גרא 7, קושניר 5, זיגלר 4, זרמונסקי 2, דגן 1, דרשניה 1, בס 1 וגולדשטיין 1.

הסיבוב השני לא האיר פנים והקבוצה אספה רק 10 מ – 22 נקודות, אף שכמה מההפסדים היו לאחר משחקים צמודים. מחזור 17 למשל, הפסד 23 – 24 להפועל רחובות (גרא 12, זיגלר 3, קושניר 2, בס 2, דגן 2, גולדשטיין 1 וליס 1) ובמחזור האחרון, בדו קרב על המקום השלישי, עוד הפסד, הפעם מול מכבי ת"א בשיעור 19 – 24 (קושניר 5, גרא 4, דגן 3, זיגלר 3. למכבי ת"א: דרוקר 8, צרפתי 6).

במשחקי הגביע הופתעה ר"ג ע"י מכבי פ"ת בשלב רבע הגמר בתוצאה 31 – 34. לר"ג: קושניר 14, גרא 8, זרמונסקי 4, זיגלר 3, ליס 1 ודגן 1.

1983/84

 

עוד מקום רביעי עם 12 ניצחונות, 1 תיקו, 9 הפסדים  והפעם היה שחקן הרכש זיגי  פריקמן מלך השערים של הקבוצה (160).

הנה רשימת השחקנים המלאה: שוערים: גדי מוסקוביץ, ישראל בלחש, דורון קיזר ושאול קולט. שחקנים: אבי ליס, אמיר גרא, דורון ז'רמונסקי, שי סקלקה, אהוד דגן, זיגי פריקמן, מרדכי ורטיילר, רפי גרבוביצקי, גדי צל ציון, אורן גולדשטיין, דרור מאירוביץ, אלדד דרשניה, אהוד מטרני, יצחק זיגלר, זיו קושניר  ורזי סומך. מאמן: זילברברג.

את משחקי העונה פתחה ר"ג שוב בסערה. 25 – 15 במחזור הראשון  על מכבי ת"א (גרא 11 פריקמן 10), 22 – 17 על מכבי נתניה (גרא 7, פריקמן 6, סומך 4) במחזור השני. אחר כך איבדה ר"ג נקודה ראשונה (22 – 22 מול מכבי רחובות). מחזור מס' 8 והפועל ר"ג מטפסת למקום השני עם 15 מ – 16 נקודות אפשריות לאחר ניצחון 26 – 25 על אליצור הרצליה (פריקמן 8, קושניר 6, גרא 5). רק במחזור התשיעי נוצחה ר"ג לראשונה וזה היה מול הפועל רחובות האלופה הנכנסת בשיעור 13 – 20 (פריקמן 4, קושניר 3, דגן 2, סומך 2 וגרא 2).

ההמשך היה מאכזב: שרשרת של הפסדים החל ממחזור 11 למכבי ראשל"צ,  למכבי נתניה (16 – 19, מחזור 12), 19 – 23 (למכבי רחובות, מחזור 14), להפועל נוף ים מהתחתית 21 – 22 (מחזור 15), להפועל ראשל"צ 19 – 22 (מחזור 16).

למרות הכישלון הצליחה הקבוצה בכל זאת לרשום הצלחה מסוימת במשחקי הגביע. בשלב רבע הגמר הכניעה 21 – 17 את מכבי ארזים ר"ג (פריקמן 9, גרא 6, קושניר 3, זלינגר 2 וליס 1) רק שבשלב החצי נרשמה קריסה במשחק מול מכבי ראשל"צ.  36 – 17 היתה התוצאה בסיום ולמנוצחים כבשו: סומך 6, פריקמן 3, קושניר 2, זרמונסקי 2, דגן 2, זלינגר 1 וגרא 1.

1984/85

 

פעם שלישית ברציפות שהקבוצה מסיימת במקום מס' 4. זיו קושניר המוכשר דורג במקום שני בטבלת מלך השערים ונבחר לשביעיית העונה.

ובחזרה למשחקים הראשונים של רמת גן. מחזור ראשון: 20 – 19 על מכבי רחובות (גבי ספרן כבש 4 לזכות ר"ג). מחזור 2: תיקו 22 – 22 עם אליצור הרצליה. מחזור 3: ניצחון דחוק נוסף, הפעם על מכבי פ"ת, 22 – 21 (אמיר גרא כבש 11). מחזור מס' 4 ור"ג רושמת הפסד בכורה, 23 – 26. במחזור החמישי ר"ג חתכה את יריבתה מנוף ים: 29 – 15. והקבוצה לאחר המחזור מדורגת במקום השלישי… ומכאן נדלג למחזור הלפני אחרון. הכוונה למחזור מס' 21. קרב צמרת בראשל"צ. קושניר כבש 6 ואמיר גרא, 5, אבל היבול של הבכירים  לא הספיק.

מחזור מס' 22 והפועל ר"ג משביתה לגמרי את הפועל אזור. 43 – 24  היתה התוצאה  הלא שכיחה בימים של אז.  רק שמכבי פ"ת גברה באותו ערב  על הפועל פ"ת, 29 – 25, ניצחון שהבטיח למכבי פ"ת, מקום שלישי והשתתפות בגביע ההתאחדות האירופאית.

רשימת הכובשים המובילים של הקבוצה הרביעית, בעונת 84/85 : זיו קושניר 142, אמיר גרא 113, רז סומך 64, יורם זלינגר 46, דגן 23, נועם  שפנצר 20.

1985/86

 עידן הפליאופ הראשון. היסטוריה ישראלית  והקבוצה חזרה ובגדול לצמרת.

מחזור

משחק

תוצאה

כובש מוביל

1

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

14 – 14

אמיר גרא 7

2

הפועל ר"ג – אליצור הרצליה

19 – 17

אמיר גרא 10

3

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

21 – 19

זיו קושניר 7

4

מכבי נתניה – הפועל ר"ג

27 – 32

אמיר גרא 8

5

הפועל ר"ג – הפועל נוף ים

26 – 21

זיו קושניר 6

6

הפועל ר"ג – מכבי פ"ת

25 – 18

רזי סומך 9

7

הפועל ר"ג – מכבי רחובות

23 – 17

זיו קושניר 9

8

הפועל ראשל"צ – הפועל ר"ג

16 – 22

זיו קושניר 6

9

הפועל ר"ג – מכבי ארזים ר"ג

25 – 18

זיו קושניר ואמיר גרא 6 כ"א

10

מכבי קרית מוצקין – הפועל ר"ג

15 – 41

רזי סומך 11

11

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

22 – 17

רזי סומך ואמיר גרא 6 כ"א

12

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

17 – 17

זיו קושניר 10

13

הפועל הרצליה – הפועל ר"ג

17 – 21

זיו קושניר 7

14

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

23 – 21

אמיר גרא וזיו קושניר 5 כ"א

15

הפועל ר"ג – מכבי נתניה

26 – 26

אמיר גרא 8

16

הפועל נוף ים – הפועל ר"ג

14 – 16

זיו קושניר 6

17

הפועל ר"ג – מכבי פ"ת

24 – 19

רזי סומך 6

18

מכבי רחובות – הפועל ר"ג

17 – 20

זיו קושניר 8

19

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

23 – 18

רזי סומך 6

20

הפועל ר"ג – מכבי ארזים ר"ג

24 – 14

רזי סומך 5

21

הפועל ר"ג – מכבי קרית מוצקין

38 – 12

זיו קושניר 10

22

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

19 – 13

שאול אריאלי וזיו קושניר 5 כ"א

פלי אוף

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

19 – 18

רזי סומך 8

פלי אוף

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

22 – 21

אמיר גרא 6

פלי אוף

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

14 – 14

אמיר גרא 8

פלי אוף

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

17 – 16

שאול אריאלי ואמיר גרא 5 כ"א

פלי אוף

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

21 – 18

זיו קושניר 7

הצהרת הכוונות נצפתה במהלך שני מפגשים נגד  מכבי קרית מוצקין האחרונה בטבלה  (41 – 15, 38 – 12) בהפרשים משכנעים. בסיום העונה דורגה ר"ג במקום השני  לאחר ניצחונה במחזור האחרון (19 – 13) על הפועל פ"ת. זיו קושניר נקע את קרסולו, שישה ימים  לפני פתיחת סדרת גמר הפלי אוף נגד מכבי ראשון לציון. ורמת גן היתה הקבוצה הראשונה שהנחילה (מחזור 15) הפסד ראשון לאלופה, מכבי ראשל"צ. המשחק נערך במחזור ה – 14 זלינגר (4 שערים) זרמונסקי (2) חוללו מהפך בסיום ור"ג ניצחה 23 – 21. את השערים הנוספים לר"ג כבשו: קושניר 5, גרא 5, אריאלי 2 ודגן. יוסף קלוזני בסיום: ניצחון בדרך הקשה. ואין מילים בפי".

המצב בצמרת לאחר הניצחון:

1. מכבי ראשל"צ, 25 נקודות

2. הפועל ר"ג 24

3. הפועל רחובות 22.

במחזור הנעילה ר"ג מנצחת, 19 – 13 את הפועל פ"ת וזיו קושניר מסובב את הקרסול. וזה אומר פציעה קריטית לפני הפלי אוף.

זיו קושניר, שחקן הקבוצה (מרכז) נבחר לכדורידן העונה הרגילה. מאזן השערים שלו הסתכם ב – 129. אמיר גרא כבש 99, רז סומך 80, יורם זלינגר 78, שאול אריאלי 40, דורון ז'רמונסקי 30, אהוד דגן 19, גבי ספרן 19, דרור מאירוביץ 9, אבי ליס 3, גדעון פרוכטר 3, שי שיינפלד 2, רוני ג'נדה 1.  גדי צל ציון. שוערים: נתן וייס ובני מרקו.  מאמן: יוסי קלוז'ני. מנהל: חיים זמר טוב ובני קמינר.

ארבעה שחקנים תוצרת בית שיגרו את הקבוצה לסדרת גמר הפליאוף שהיתה בין הפועל ר"ג ומכבי ראשל"צ. הסדרה היתה צמודה. 5 מפגשים הכריעו בין השתיים.

קודם שנעבור לסדרת הגמר נציג דברים שכתב האוהד זאביק זהבי על הפרק המפואר בתולדות הפועל ר"ג

*

 "קבוצת הפועל ר"ג בכדוריד

וכדאי שנאמר זאת עכשיו ומיד

היתה פעם אימפריה, קבוצה של כוכבים

עם אברמוביץ ועם אליקה – שחקנים טובים

עם ישראל ובני גוז – והקבוצה הביאה

2 אליפויות ו – 8 פעמים גביע !!!

כן, כל זה קרה מזמן, עוד במגרש הישן

וכשהפועל ר"ג שיחקה – יצא ממש עשן

ועד שבאו האמריקאים – וזוהי עובדה

ואכלו את כל הכסף של האגודה

וככה התפזרו להם השחקנים, חביבי

לרחובות – בני גוז, לפ"ת צוצ'יק, שיבי,

ואפילו איגור ביאליק הידוע (אלא מי?)

הלך מר"ג להיות המאמן הלאומי !

ואז אמרו על הקבוצה כל ידידיה ומכריה –

"שכל עתידה – כבר מאחוריה…"

אבל הפועל ר"ג זה שם שמחייב

ורק חסר להם לתת פתחון פה לאויב,

וכמו פטרון אשר מחזיק אצלו דייר מוגן,

טיפחו הם והשקיעו בילדים של רמת גן,

ואיכשהו גידלו אותם בתוך הבלגאן –

תחת כנפיו של האבא – ישראל דגן,

שאירגן וסידר ודחף – כמו טנק 1

וקבוצת הילדים חיש גדלה עם הבנק

*

הפועל רמת גן קרטעה בתחילת סדרת הגמר

המשחק הראשון היה באולם מכבי ראשל"צ. לעיני 400 צופים. נתן וייס, שוער ר"ג עצר 7 כדורים בטוחים, 2 מהם היו בפנדלים. גם הצד הימני של ר"ג היה מצויין. רז סומך כבש משם 8 שערים. לא שזה עזר אבל הסיום  היה מרתק: במצב של שוויון, דקה לסיום, אמיר גרא התייצב על קו העונשין משבעה מטרים. אודי סלע שוער ראשל"צ עצר. ואמיר פופקו כבש את שער הניצחון שנעל את הערב. 18 – 17 למכבי ראשל"צ.  את השערים לר"ג כבשו: רז סומך 8, זיו קושניר 4, אמיר גרא 3 ויורם זלינגר 3.

מפגש מס' 2 בסדרה וראשון לציון הוליכה 12 – 11 במחצית, 21 – 18 שמונה דקות לסיום. אבל אז הצליחה ר"ג לחזור הרבה בזכות סומך הקיצוני ימני  שהלהיב בפריצותיו. הוא  גם כבש את שער השוויון. 21 – 21. אחר כך היו  פספוסים של אודי דגן, שחקן הפועל: החמצה כפולה של  מכות שבע. את שובר השוויון שוב פיצח פופקו רק שהפעם זה קרה שתי דקות וחצי מהסוף. 22 – 21 למכבי ראשון לציון בסיום.

לר"ג: אמיר גרא 6, אהוד דגן 4, זיו  קושניר 3, רז סומך 3, יורם זלינגר 2, דורון ז'רמונסקי 2 וגדעון פרוכטר 1.

משחק שלישי היה על מגרש מכבי ראשל"צ. ר"ג ללא קושניר שהורחק במשחק הקודם, וגרא שנסגר בשמירה אישית לא ויתרה. הציגה הגנה מעולה הרבה בזכות נתן וייס השוער. במחצית התוצאה היתה 7 – 6 לראשל"צ. בהמשך עלתה ר"ג ליתרון של 10 – 8, ועדי כנען הראשוני השווה את התוצאה, שתי דקות וחצי לפני השריקה. והיתה לקינוח אפיזודה נוספת, של אודי סלע שוער מכבי שהצליח לעצור כדור שנורה לעברו על ידי פרוכטר. לר"ג: אמיר גרא 8, שאול אריאלי 3, רז סומך 2 דורון ז'רמונסקי 3, גבי ספרן וגדעון פרוכטר 1 כ"א.

במשחק הרביעי בסדרה השליטה היתה של רמת גן אף שגם הפעם שיחקה ללא קושניר המורחק. אמיר גרא היה הניע את משחקה של ר"ג על אף השמירה שהוצמדה אליו. נתן וייס והגנת ר"ג עשו את השאר מול התקפת ראשון שלא היתה במיטבה. ר"ג הוליכה 11- 9 במחצית. אחר כך 9 – 7, 13 – 10 וזה הספיק. 17 – 16 לר"ג בסיום ואת השערים כבשו הפעם: אמיר גרא ושאול אריאלי 5 כ"א, יורם זלינגר 4, רז סומך 2 וגבי ספרן 1.

החמישי והמכריע שוחק ב – 27.4.86. ר"ג היתה צריכה ניצחון בהפרש של 2 שערים. הפעם היה לרמת גן את זיו קושניר אבל הוא לא הצליח לסחוף לניצחון. הבעיה שלה היתה אודי סלע שתפס יום גדול וסחב את כל ראשון על הגב.

ולאדומים של רמת גן לא היתה תשובה.  ר"ג  הוליכה אמנם אבל רק פעם אחת  בפתיחה: 1 – 0.  ראשון הוליכה בהפרשים של שני שערים במהלך המשחק: 8 – 6, 15 – 13, וגם 18 – 14 (13 דקות לפני הסיום). נגמר 21 – 18. והחגיגות  שוב לא הגיעו לרמת גן.

הפועל ר"ג הצליחה לחזור למעמד  גמר הגביע. רק ששם היא שוב נתקלה במכבי ראשל"צ. 21 – 18. גם שם. תוצאה זהה למשחק האחרון בין השתיים, במסגרת סדרת גמר הפלי אוף ושוב  היה זה אודי סלע שעצר, בגיל 40, את הרמת גנים.  את השערים לר"ג כבשו הפעם רז סומך 6, אמיר גרא 4, אהוד דגן 3, זיו קושניר 3, שאול אריאלי 1, ויורם זלינגר 1.

סלע: "ההבדל בין מכבי ר"ג ומכבי ראשל"צ. או שהשתפרתי או שהקבוצה עימה שיחקתי היתה טובה יותר. בכל אופן, הפועל ר"ג הפיקה חוברת מיוחדת לקראת סדרת משחקי הפלי אוף.  מסתבר, שראשון לציון בנתה קבוצה טובה. למרות שחצי משחקני ראשון הורכבו מלגיון זרים.

חשוב לציין שמכבי ראשון שיחקה באותה עונה עדיין  במגרש היקב הישן שלה.  למרות ששנה קודם לכן' נפתח אולם עירוני בראשל"צ".

הפועל ר"ג 85/86  כללה בהרכבה שחקנים צעירים רבים: אבי ליס, דורון ז'רמונסקי, גבי ספרן, יורם זלינגר, רזי סומך, גדי צלציון, מאירוביץ וזיו קושניר. והיה גם את  מרקו בני, שאול אריאלי, אהד דגן, גדעון פרוכטר, אמיר גרא, שי שיינפלד ורוני גז'נדה. ושוער הרכש נתן וייס.

לא שזה עזר לה בסדרה אבל היא לא היתה רחוקה מהחזרת עטרה ליושנה.

לזיו קושניר היתה זו עונה אחרונה בקבוצה (חזר לאחר כמה שנים לקדנציה שניה בקבוצה).

איגור ביאליק: "זיו קושניר שיחק בעמדה של מרכז. היה אחד השחקנים הכי חכמים שהיו בארץ". זיו: "בגיל 19 הייתי שחקן של הפועל ר"ג. קבוצה יוצאת דופן שרצה בצמרת. קבוצה שיחקה את הכדוריד הכי יפה בארץ. שחקנים מצוינים ואנשים שאהבו את המשחק ונהנו מאוד לשחק שם רק שלהערכתי הקבוצה לא היתה בנויה לאליפות וככה  התארים זלגו לרחובות ואחר כך לראשון לציון. לא היו לקבוצה את המשאבים הדרושים לאליפות למרות שהיתה שם קבוצה עם יכולות יוצאת דופן.

1986/87

 

עונת המשחקים של 86/87: קושניר המוכשר, לימים הקפטן החדש של נבחרת ישראל (החליף את יואב דרוקר) עזב להפועל ראשל"צ  (זיו: "אלי קושניר, אבא שלי דאג לסדר לי כרטיס חופשי ביד")

לא לפני שבית המשפט היה מעורב בהחלטת המעבר. שאול אלוני היה השופט שהחליט לשחרר את זיו קושניר בן ה – 20 "אין באפשרותי לבדוק במסמכים מי הסכים להעניק שחרור לשחקן בהפועל רמת גן. בא כוח הפועל ר"ג, עו"ד בן ציון באיער הסכים לבסוף להעברה. שלמה אלמוזנינוס שחקן הפועל רחובות הצטרף להפועל ר"ג ועופר יופן עזב לאליצור הרצליה, קודם לשריקת הפתיחה של העונה.

לאחר שני ניצחונות (24 – 15, על הפועל פ"ת, 26 – 17 על אליצור הרצליה), נוצהה ר"ג ע"י מכבי נתניה (23 – 26) ובמשחק המרכזי של המחזור הרביעי נחלה ר"ג הפסד נוסף, הפעם להפועל ראשל"צ (20 – 21) וזיו קושניר, עכשיו שחקן ראשל"צ, השחיל 7 שערים לרשת הפועל ר"ג ורמת גן צנחה למקום השישי.  במחזור העשירי מפגש שקול נוסף, בין הפועל ר"ג סגנית האלופה לבין מכבי ראשל"צ האלופה. נגמר בתיקו 24 – 24. ואת הסיבוב הראשון סיימה הפועל ר"ג במקום השני עם 17 נקודות מ – 22, נקודה פחות מהפועל ראשל"צ המובילה הזמנית.

מחזור מס' 15 משחק העונה בין הפועל ר"ג והפועל ראשל"צ. אמיר גרא שחקן הפועל ר"ג הצליח להשוות , 4 שניות לשריקת הסיום בקרב הפכפך ודרמטי שלווה בתגרה.

מחזור אחד מהסוף והפועל ר"ג מכניעה את מכבי ראשל"צ, ששאפה לעלות לפליאוף. 22 – 15 היתה התוצאה לרמת גן שהוליכה 19 – 12 בזכות נתן וייס השוער.  שערים לר"ג כבשו: גרא 8, זלינגר 5, אריאלי 3, פרוכטר 2, זרמונסקי 2, ספרן 1 ודגן 1.  במחזור האחרון היתה ר"ג זקוקה לניצחון וגם להפסד של מכבי ראשל"צ בדרבי הראשוני, על מנת לעלות לפלי אוף העליון. אבל זה לא קרה מאחר ומכבי ראשל"צ הדהימה במשחק חוץ את הפועל ראשל"צ (19 – 17) ור"ג המאוכזבת  מסיימת שלישית בתום העונה הרגילה עם 15 ניצחונות, 3 תיקו, 3 הפסדים.

הפרש שערים חצץ איפוא בין רמת גן לבין מכבי ראשל"צ השניה בדרוג שמנעה עלייה נוספת של הפועל ר"ג לסדרת גמר הפלי אוף.

את השערים להפועל ר"ג במהלך העונה כבשו: אמיר גרא 115,  יורם זלינגר 83, רזי סומך 82 (16 משחקים), שלמה אלמוזנינוס 59, גדעון פרוכטר 49, גבי ספרן 28, דרור מאירוביץ 25, שאול אריאלי 20, ז'רמונסקי 14, דגן 4, גרינפלד 3, צל ציון 2, ואבי ליס 1.

יורם זלינגר ואמיר גרא היו בנבחרת העונה. ובמסגרת משחקי הפלי אוף לדרוג 4 – 3 ניצחונות

על הפועל פ"ת: 23 – 19, 18 – 20, 14 – 11,

מפגשים עם הקבוצה הרוסית מאי מוסקבה. הרוסים סרבו לארח בבית והתוצאה: שני מפגשים בגרמניה. המפגש הראשון הסתיים בהפסד 20 – 28 ולר"ג כבשו: גרא 10, פרוכטר 4, גוז 3, סומך 2 וזלינגר. הגומלין הסתיים בהפסד דחוק יותר: 22 – 26. לר"ג: זלינגר 7, גרא 6, גוז 5, סומך 3 וז'רמונסקי 1.

87/88'

עוד עונה עם פתיחה מצוינת לאחר חזרתו של בני גוז.  זה התחיל במחזור הראשון עם ניצחון 27 – 16 על מכבי פ"ת, העולה החדשה (זלינגר 7, דרא 5, סומך 5, פרוכטר 4, בני גוז 3, זיגלר 2 וזרמונסקי 1).  ר"ג הופיעה הפעם עם השוער אריק הופמייסטר (שיחק אשתקד בקבוצת הפועל נוף ים). אחר כך היו הניצחונות 26 – 19, 23 – 20 , 25 – 22 (מחזור מס' 4 בחוץ, על הפועל רחובות (גרא וזיגלר כבשו 7 שערים כל אחד).

ואז באו ההפסדים והנפילה למקום השלישי בטבלה, עם 32 נקודות. המחזור אחרון סיפק הפסד נוסף רק שהפעם זה לא היה משמעותי מאחר והפלי אוף העליון נסגר כמה מחזורים קודם. אבל היתה למשחק ההפסד, 21 – 26, מול מכבי ראשל"צ  שהוליכה את הטבלה עם 40 נקודות – משמעות נוספת. זה היה הקרב על תואר מלך השערים. יורם זלינגר, הוליך את טבלת הכובשים עם 121 שערים, 10 שערים יותר מעמוס מועלם שחקן מכבי ארזים.

מחזור מס' 22 עמוס מועלם כבש עשרה שערים לזכות קבוצתו  שנוצחה, 24 – 37 ע"י הפועל ראשל"צ.  אבל המילה האחרונה היתה שייכת ליורם זלינגר. רק 2 שערים כבש במשחק ההפסד, 21 – 26 למכבי ראשל"צ, אבל זה הספיק. והוא הוכתר  למלך השערים של הליגה (123 שערים ב – 22 משחקים) וגם נבחר לשביעיית העונה.

ורמת גן מסיימת במקום השלישי.

סדרת משחקי הפלי אוף הועידה לר"ג את מכבי נתניה. 25 – 21 וגם 32 – 25 אבל זה היה בקרב על המקום השלישי.

1988/89 ראשית עידן שלמה  הופמן

 

מחזור

משחק

תוצאה

מבקיע מוביל

1

הפועל נוף ים – הפועל ר"ג

22 – 24

רזי סומך 7

2

הפועל ר"ג – מכבי נתניה

22 – 24

גדעון פרוכטר 5

3

הפועל ר"ג – מכבי פ"ת

23 – 17

רזי סומך 7

4

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

21 – 19

גדעון פרוכטר 7

5

מכבי ק"ש חולון – הפועל ר"ג

21 – 27

רזי סומך 8

6

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

29 – 21

אמיר גרא ורזי סומך 6 כ"א

7

אליצור הרצליה – הפועל ר"ג

18 – 23

יורם זלינגר ורזי סומך 7 כ"א

8

מכבי רחובות –  הפועל ר"ג

16 – 29

רזי סומך 10

9

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

29 – 21

יורם זלינגר וגדעון פרוכטר 6 כ"א

10

א. כ. נס ציונה – הפועל ר"ג

22 – 28

יורם זלינגר 9

11

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

18 – 24

יורם זלינגר 8

12

הפועל ר"ג – הפועל נוף ים

30 – 17

רזי סומך 10

13

מכבי נתניה – הפועל ר"ג

19 – 31

יורם זלינגר 8

14

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

23 – 25

אמיר גרא 10

15

הפועל ר"ג – מכבי ק"ש חולון

24 – 18

רזי סומך 7

16

הפועל ראשל"צ – הפועל ר"ג

20 – 13

אמיר גרא 6

17

הפועל ר"ג – מכבי פ"ת

29 – 23

יורם זלינגר 11

18

הפועל ר"ג – אליצור הרצליה

24 – 22

יורם זלינגר 7

19

הפועל ר"ג – מכבי רחובות

25 – 22

רזי סומך 7

20

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

21 – 23

יורם זלינגר 13

21

הפועל ר"ג – א. כ. נס ציונה

21 – 20

אמיר גרא 7

22

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

18 – 25

זרמונסקי וסומך 7 כ"א

פלי אוף

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

21 – 14

דגן וזרמונסקי 4 כ"א

פלי אוף

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

19 – 14

יורם זלינגר 8

פלי אוף

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

20 – 17

רזי סומך 7

פלי אוף

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

20 – 15

יורם זלינגר ורזי סומך 5 כ"א

פלי אוף

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

19 – 14

יורם זלינגר 7

ובעונת המשחקים 88/89 חזרה הקבוצה  לסדרת גמר הפלי אוף. וזה קרה לאחר שהקבוצה הצליחה להתברג בין שתי הקבוצות של ראשון. מקום ראשון למכבי ראשל"צ, 39 נקודות, שניה הפועל רמת גן עם 38 ושלישית הפועל ראשל"צ עם 37. 4 נקודות איבדה הקבוצה במהלך העונה ואת מירב השערים כבשו רז סומך, 118, יורם זלינגר, 107, אמיר גרא 85, זיפרט 76, טננבאום 36 ובסן 26.  בשער הקבוצה ניצב השוער יוזף פרקש, עולה חדש בן 32, 190 סנטימטרים. בני קמינר, מנהל הקבוצה סיפר על המציאה החדשה (בטאון כדוריד 2/89) אותה פגש שנתיים קודם לכן כאשר ר"ג שיחקה עם הקבוצה ההונגרית ושאש (צמד הפסדים לר"ג, 25 – 32, 18 – 19): "נסעתי להונגריה והתרשמתי מהכנות שלו. יוזף עשה עלי רושם חזק כאדם וכספורטאי. קבוצתו לא היתה מוכנה לשחררו מיד. הסיכום הראשוני היה כי פרקש יגיע לארץ. אם יתאקלם יפה הוא ישאר פה. וכך היה"

פרקש: "השחקנים הישראלים אינם אוהבים את עבודת ההגנה, אולי בגלל שהיא לא נעימה. הם מעדיפים מבצע ראווה בהתקפה".

במהלך העונה רשמה ר"ג של הופמן ניצחונות מרשימים: 29 – 21 על הפועל ראשל"צ (מחזור 6, 16.11.88, 6 שערים כ"א לגרא ולסומך),  25 – 18 במשחק חוץ, על מגרש מכבי ראשל"צ, משחק שהעלה את ר"ג למאבק על הכתר. הניצחון הענק הושג ללא אמיר גרא ויורם זלינגר הפצועים. ראשון גם הוליכה 9 – 3 אבל כנגד כל הסיכויים ר"ג ניצחה והעפילה לסדרת גמר הפליאוף. הנה רשימת כובשי השערים של ר"ג במשחק הזה: ז'רמונסקי 7, סומך 7, דגן 4, מאירוביץ 3, שיינפלד 3, זיגלר 1.

צמרת הטבלה לאחר המחזור האחרון

1

מכבי ראשל"צ

22

550 – 401

41

2

הפועל ר"ג

22

544 – 438

38

3

הפועל ראשל"צ

22

423 – 392

37

סדרת הגמר נפתחה במאי 89' עם יתרון ביתיות למכבי ראשון. ניצחון משכנע של  21 – 14 למקומיים היתה התוצאה של המשחק הראשון (יואב דרוקר כבש 6 למנצחת, דגן 4, זרמונסקי 4 למנוצחת).

ראשל"צ הוליכה 3 – 1 אבל ר"ג לא ויתרה והצליחה לאזן את התוצאה עד לדקה ה – 23.  4 – 4 היתה התוצאה ועד לסיום המחצית ראשל"צ ברחה. 8 – 5 בזכות שערים של בלדר ודרוקר.  המחצית השניה היתה לפרוטוקול.

השני באוניברסיטת תל אביב נגמר בניצחון גדול של האדומים.

מפתחות הניצחון היו השוער יוסף פרקש (עצר 3 מכות 7) יורם זלינגר ואמיר גרא שחזרו בגדול לאחר פציעות.  ר"ג פתחה חזק. 4 – 1. ראשון לציון השוותה, 7 – 7, לאחר שער של יואב דרוקר. 9 – 9 במחצית. את החצי השני פתחה ר"ג בסערה. 14 – 11, 17 – 14 ובסיום 19 – 14.

את השערים כבשו יורם זלינגר 8, רז סומך 4, אהוד דגן 2, דורון ז'רמונסקי 2, אמיר גרא 2 ויצחק זיגלר 1.

השלישי בסדרה חזר לראשל"צ. מכבי ניצחה שוב בבית: 20 – 17

אף שר"ג הוליכה 11 – 9. יוסי סאמט שוער ראשון היה הבולט אצל הראשונים. (אילדיס 5, אוסלנדר 4, דרוקר 4 לראשל"צ, זלינגר 5 שערים לר"ג).

מס' 4 שוחק באוניברסיטת ת"א. נגמר בניצחון נוסף של רמת גן. 20 – 15. ועכשיו לאחר 2 ניצחונות לכל קבוצה גם הפרש השערים היה זהה: 70 – 70.

הבולטים בר"ג היו השוער יוסף פרקש ואמיר גרא שכבש בדקות היותר חשובות. במחצית היתה התוצאה 8 – 7 לר"ג. לאחר שוויון של 9 – 9 ר"ג  השתחררה מהמעצורים 12 – 10, 17 – 12, 19 – 13 (דקה 55) ובסיום – 5 שערי יתרון.

את השערים לזכות ר"ג  במשחק הרביעי יצרו: זלינגר 5, סומך 5, גרא 4, סקלקה 2, ז'רמונסקי 2, ספרן 1 וזיגלר 1.

המפגש המכריע  והאחרון לאחר 2 – 2 בסדרה שוחק בתאריך 31.5.89. היתרון המוקדם, מה לעשות היה של מכבי ראשל"צ בזכות הקהל ויתרון הביתיות. 1000 צופים צפו בקבוצת מכבי ראשל"צ שהסתערה מיד על שער ר"ג. התוצאה, 3 – 0 (דקה 6), 5 – 1 (13). ר"ג צמצמה רווחים עד 4 – 5, אבל זה היה היום של עמר (4 שערים במשחק) וטורקניץ (שישה) שהעלו את הראשונים ליתרון של 8 – 4. 8 שניות להפסקה וזלינגר עם שער קבע רק 8 – 7 לראשון בהפסקה. 11 – 9 לראשון קצת אחרי פתיחת המחצית השניה, אבל אז הגיעו המתפרצות הקטלניות וראשון ברחה לפער משמעותי: 17 – 9. וביציעים אורה וצהלה. ר"ג ניסתה לחזור שוב אבל המרדף הזה היה יותר מדי עבורה למרות 4 שערים רצופים אותם השחילו לרשת של ראשון. 17 – 13 קודם שטורקניץ ואוסלנדר כבשו פעמיים כדי לסגור עניין. 19 – 13. ננעל בתוצאה של 19 – 14 (זלינגר) והאליפות נשארה אצל ראשון. לר"ג : יורם זלינגר 7, יצחק זיגלר 3, רז סומך 2, אמיר גרא 1 ודורון ז'רמונסקי 1. השוער היה כאמור יוזף פרקש והמאמן: שלמה הופמן.

1989/90 עונת הכמעט לאחר 19 ניצחונות רצופים וביתיות בסדרת גמר הפלי אוף

 

מחזור

משחק

תוצאה

מבקיע מוביל

1

א. כ. נס ציונה – הפועל ר"ג

14 – 30

יורם זלינגר 9

2

הפועל נוף ים – הפועל ר"ג

19 – 27

סומך וזלינגר 8 כ"א

3

הפועל ר"ג – אליצור הרצליה

23 – 16

יורם זלינגר 7

4

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

19 – 20

רזי סומך 7

5

הפועל ר"ג – מכבי נתניה

34 – 22

רזי סומך 11

6

מכבי פ"ת – הפועל ר"ג

20 – 24

רזי סומך 9

7

הפועל ר"ג – אס"א ת"א

34 – 24

רזי סומך 9

8

מכבי ק"ש חולון – הפועל ר"ג

23 – 29

יורם זלינגר 14

9

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

18 – 17

יורם זלינגר 8

10

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

18 – 24

רזי סומך 10

11

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

27 – 14

רזי סומך 9

12

הפועל ר"ג – א.כ. נס ציונה

25 – 18

רזי סומך 8

13

הפועל ר"ג – הפועל נוף ים

24 – 17

רזי סומך 8

14

אליצור הרצליה – הפועל ר"ג

21 – 26

רזי סומך 12

15

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

20 – 19

יורם זלינגר 7

16

מכבי נתניה – הפועל ר"ג

17 – 23

יורם זלינגר 8

17

הפועל ר"ג –  מכבי פ"ת

24 – 15

יורם זלינגר 9

18

אס"א ת"א – הפועל ר"ג

17 – 21

רזי סומך 6

19

הפועל ר"ג – הפועל ק"ש חולון

28 – 14

רזי סומך 10

20

הפועל ראשל"צ – הפועל ר"ג

16 – 12

יורם זלינגר 5

21

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

20 – 19

יורם זלינגר 10

22

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

15 – 20

רזי סומך 7

גמר פלי אוף 1

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

22 – 24

יורם זלינגר12

גמר פלי אוף 2

הפועל ראשל"צ – הפועל ר"ג

28 – 24

רזי סומך 12

גמר פלי אוף 3

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

19 – 24

יורם זלינגר 14

 

לאחר טלטלה המתמשכת בין מקומות 2 ל – 3, הרבה בגלל היעדר מגרש ביתי ראוי  הפועל רמת גן של 1989/90 קרעה באופן מרשים את הליגה הסדירה כשקטפה את המקום הראשון, שהקנה לה את יתרון הביתיות בסדרת גמר הפליאוף.

רק שתי נקודות איבדה הקבוצה במהלך משחקי הליגה. הישג גדול אותו לא היה לקבוצה גם בעונות האליפות שלה. שלוש נקודות הפרש מקבוצת הפועל ראשון לציון השניה בדרוג. האחראים לשידרוג היו רז סומך, 168 שערי ליגה (7.6 למשחק), 3 שערים פחות מהמוכתר של שערי הליגה. ויורם זלינגר עם   157 שערים (7.1 למשחק).

קודם שנעבור לסדרת משחקי גמר הפליאוף אי אפשר שלא לציין את המשחקים המרכזיים של הקבוצה במהלך העונה הרגילה.

מחזור 4. אולם מכבי ראשל"צ. 20 – 19 במבצרה של האלופה. לר"ג: סומך 7, גרא 5, זלינגר 4, אילן 2, ז'רמונסקי וסקלקה.

מחזור 9. יורם זלינגר כובש את שער הניצחון בשניית הסיום לרשת הפועל ראשל"צ ר"ג מנצחת 18 – 17 ומטפסת למקום הראשון עם מאזםן מושלם של 9 מ – 9. כבשו: זלינגר 8, גרא 4, סומך 3, סקלקה 2, זרמונסקי 2.  מעניין להזכיר שראשל"צ הוליכה 15 – 12 וכעבור דקה אמיר גרא השווה: 15 – 15.

בתום הסיבוב הראשון הוליכה ר"ג את הטבלה עם 11 ניצחונות ב – 11 משחקים.

שלמה הופמן, המאמן בן ה – 39 בראיון ל"על המשמר": "ההגנה השתפרה. משחק הקבוצה יעיל יותר בהתקפה והיא מבקיעה שערים רבים בהתקפות מתפרצות. אבל הדבר החשוב זה שאנו משחקים בתבונה". הבחורים מגלים יותר רצינות הן באימונים והן במשחקים ואת התוצאות ניתן לראות בשטח.

יש לזקוף את הצלחת הפועל ר"ג גם במישור הניהולי של היו"ר שמואל זילברמן והמנהל המסור בני קמינר. כיום מעניין אותי שהקבוצה תסיים את משחקי הליגה במקום הראשון כדי שיהיה לה יתרון ביתיות במשחקי הפלי אוף".

אמרנו ביתיות אמרנו יהוד. אבל הבית שלה היה מרוחק ולא בדיוק מתאים. כמה משחקים של הקבוצה הופסקו בגלל דליפת גשם לתוך האולם.

בסיבוב השני הועבר  לר"ג דן בלדר ממכבי ראשל"צ. אבל לאחר מאזן מרשים של 19 ניצחונות רצופים מהמחזור הראשון (שיא חדש של ר"ג בליגה הראשונה. הישג טוב מעונת האליפות), נחלה ר"ג הפסד ראשון, 12 – 16 לקבוצת הפועל ראשל"צ. זה היה בתאריך 2 במאי 1990. בראשל"צ. בדקה ה – 44 לאחר מצב של שוויון 10 – 10 הורחקו 3 שחקני ר"ג לשתי דקות. וראשון ניצלה את זה. עלתה ליתרון 13 – 10 שנשמר עד לסיום. לר"ג: זלינגר 5, בלדר 3, סומך 2, מאירוביץ וז'רמונסקי.

הטבלה לאחר המחזור ה – 22

1

הפועל ר"ג

22

533 – 397

42

2

הפועל ראשל"צ

22

618 – 494

39

3

מכבי ראשל"צ

22

510 – 494

37

שמואל זילברמן, יו"ר הקבוצה הלין (יומון עולם הספורט 27.9.1989 קודם לשריקת הפתיחה ): "יש לנו בעיה של מגרש ביתי. ברמת הכובש, באוניברסיטת בר אילן או בציינין של קריית אונו צריך לתאם מראש כדי לוודא שהמגרש פנוי ונוכל להתאמן עליו. בנו מגרש לתפארת בבי"ס בליך רמת חן והתושבים לא נותנים לנו להתאמן עליו.  אי אפשר לנהל קבוצת צמרת בכדוריד אם העסק נראה ככה. מחסור במגרש ביתי שממקום בר"ג או בגבעתיים – אחת הסיבות לחוסר הכנסות. ההנהלה לא קיבלה כל עזרה ממועצת הפועלים ולקבוצה אין ספונסר. בגלל מחסור במתקן ראוי לשמו באזור אנחנו חייבים לנדוד למקומות רחוקים. הקהל הביתי לא מגיע, הנוער לא יסע למקומות רחוקים כמו יהוד וכך אנו מחמיצים את פוטנציאל ההכנסות. בהפועל ר"ג  יש בי"ס לכדוריד שמפוזר בין בתי הספר ברמת גן. בקבוצות אלה מתאמנים כ – 200 נערים ונוער".

סדרת גמר הפלי אוף של 89/90 מול הפועל ראשל"צ נפתחה במפח נפש גדול עבור רמת גן. 800 צופים ראו ביהוד את הפועל ראשון מנצחת 24 – 22 וגונבת את הביתיות (זלינגר כבש 12 לרמת גן, דיין 12 לראשל"צ). עד לדקה ה – 20 זה היה  10 – 10. בהמשך העלו קושניר וורד את ראשל"צ ליתרון של 13 – 11. לאחר פיגור של 11 – 15 חוללה רמת גן מיני מהפך לאחר שכבשה חמישה שערים:  16 – 15. 10 דקות לסוף נרשם שוויון של 20 – 20 ואחר כך ראשל"צ סגרה עניין. זלינגר כבש 12 שערים אבל זה לא היה מספיק.

המפגש השני שוחק לאחר שלושה ימים על מגרשה של הפועל ראשון. רז סומך היה נקודת האור המרעננת של רמת גן, אבל  הפועל ראשון לציון של אבנר דרורי השוער הצטיין וראשון עלתה ל –  0:2 לאחר ניצחון נוסף:  28 – 24.  במחצית הוליכו הראשונים 12 – 6. ר"ג עשתה קולות של חזרה, 13 – 16 אבל לא יותר מזה. לראשל"צ: ורד 10. לר"ג כבש סומך 12.

משחק מס' 3 היה ביהוד. 700 צופים ראו את הפועל ראשון משלימה סוויפ של  3 – 0.  המשחק הנועל היה בתאריך 27.5.90. ר"ג פתחה עם פרקש, זלינגר, גרא, סומך בלדר סקלקה ומאירוביץ. ראשון עם פלטה, ורד, דיין, שלום כהן, אלון לוי, קושניר ואורגד. יורם זלינגר האיש של רמת גן במשחק היה בכושר שיא הוא כבש  14 שערים לזכות קבוצתו. אבל השליטה היתה של הראשונים הצעירים. רמת גן הוליכה רק פעם אחת (5 – 4, דקה 13) אבל שחקני ראשון לא ויתרו פתחו פער של 17 – 12 על חשבון הפועל רמת גן וריח האליפות נישא באוויר. ר"ג אמנם  חזרה ופיגרה בהפרש של שער,  19 – 18 לראשון. רק שהפיניש היה של קושניר (צמד שערים) הפליימיקר הראשי של ראשל"צ, כהן (צמד שערים) וורד (1 שער). 24 – 19 בסיום והאליפות חמקה שוב.    את השערים לר"ג במשחקה האחרון רכשו: זלינגר 14, שי סקלקה 2, אמיר גרא 1, רז סומך 1 וגבי ספרן 1).

שלמה הופמן (יליד 10.8.1951) היה המאמן של רמת גן במהלך 3 קדנציות של 88/89, 89/90,מ 90/91. המאזן שלו כמאמן עמד על  113 נקודות מ – 132 אפשריות. באחוזים זה יוצא 85.6. מצוין אבל אליפות לא היתה בקדנציה שלו. בפליאוף: 3 ניצחונות, 1 תיקו, 10 הפסדים.  אופרה אחרת. שלמה: "הפועל רמת גן היתה קבוצה מיוחדת וייחודית מבחינת האישיות של השחקנים. בשנת 88/89 הפסדנו את הסדרה בשובר שוויון לאחר ארבעה משחקים. ב – 89/90 היינו בלתי מנוצחים בסיבוב הראשון אבל  הפועל ראשון לציון היתה אז מעל כולם. גל של שחקנים עולים חדשים מרוסיה יצר פער גדול בינם לשאר הקבוצות. הפער היה קשה לצמצום. גם מבחינה תקציבית היה לראשון יתרון ברור. בערך פי שתיים ולמעלה מזה כי העירייה תקצבה היטב. הפועל ראשון התחזקה ואנחנו נשארנו עם סגל זהה של שחקנים. אבל בגדול הם היו טובים יותר".

1990/91 עונת המאבק האחרון על הכתר

מחזור

משחק

תוצאה

מבקיע מוביל

1

מכבי רעננה – הפועל ר"ג

17 – 20

יורם זלינגר 8

2

מכבי פ"ת – הפועל ר"ג

22 – 28

יורם זלינגר 9

3

אס"א ת"א – הפועל ר"ג

22 – 27

רזי סומך 9

4

הפועל ר"ג – מכבי נתניה

26 – 20

יורם זלינגר 8

5

הפועל ראשל"צ – הפועל ר"ג

27 – 17

רזי סומך 4

6

הפועל ר"ג – אליצור הרצליה

23 – 20

יורם זלינגר 9

7

הפועל ר"ג – הפועל פ"ת

25 – 20

רזי סומך 13

8

מכבי עירוני מוצקין – הפועל ר"ג

17 – 18

אמיר גרא 6

9

הפועל ר"ג – הפועל רחובות

23 – 22

יורם זלינגר 9

10

מכבי ק"ש חולון – הפועל ר"ג

24 – 25

דן בלדר 7

11

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

26 – 28

יורם זלינגר 12

12

הפועל ר"ג – אס"א ת"א

20 – 14

רזי סומך 6

13

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

20 – 24

רזי סומך 8

14

הפועל ר"ג – מכבי רעננה

20 – 18

רזי סומך 9

15

הפועל ר"ג – מכבי פ"ת

22 – 13

רזי סומך 14

16

מכבי נתניה – הפועל ר"ג

25 – 28

יורם זלינגר ורזי סומך 9 כ"א

17

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

17 – 22

יורם זלינגר 6

18

אליצור הרצליה – הפועל ר"ג

31 – 22

רזי סומך 9

19

הפועל ר"ג – מכבי עירוני מוצקין

26 – 19

יורם זלינגר 9

20

הפועל רחובות – הפועל ר"ג

26 – 24

רזי סומך 9

21

הפועל ר"ג – מכבי ק"ש חולון

27 – 18

יורם זלינגר 12

22

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

25 – 25

רזי סומך 8

פליאוף

הפועל ר"ג – מכבי ראשל"צ

21 – 21

יורם זלינגר 7

פליאוף

הפועל ראשל"צ – הפועל ר"ג

28 – 21

יורם זלינגר 9

פליאוף

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

24 – 19

רזי סומך 9

פליאוף

מכבי ראשל"צ – הפועל ר"ג

29  – 22

יורם זלינגר 9

פליאוף

הפועל ר"ג – הפועל ראשל"צ

18 – 30

רזי סומך 5

פליאוף

הפועל פ"ת – הפועל ר"ג

18 – 19

אמיר גרא 5

1990/91 הצ'נס האחרון. עונה שלישית עם שלמה הופמן. מקום שני בעונה הסדירה עדיין עם התותחנים רז סומך (147, 7.0 למשחק) וזלינגר (137 שערים, 6.7 למשחק).

תיקו במחזור הנועל את העונה הסדירה 25 – 25  (לר"ג: סומך 8, אילן 3, גרא 3, זרמונסקי 3, מאירוביץ 3, גרינפלד 2, ספרן 2 ובלדר 1) באולם מכבי ראשל"צ, הותיר את הרושם שזה יכול להיות אפשרי.

רק מקום שלישי בסדרת בית גמר הפליאוף. ששוחק הפעם בשיטת ליגה. המאזן של ר"ג בשלב ההוא היה 1 ניצחון, 1 תיקו וארבעה הפסדים.

100 צופים היו במשחק הראשון ביהוד. אבל אז זה לא הטריד את השחקנים שנלחמו ורשמו תיקו של 21 – 21 עם מכבי ראשון לציון. למרות שר"ג הוליכה 21 – 16 בדקה ה – 50. ראשל"צ השוותה עם שער אחרון של עדי כנען.

לר"ג: זלינגר 7, סומך 5, גרא 4, מאירוביץ 3, ז'רמונסקי 2.

משחק שני והציפיות משתבשות בגלל  תבוסה קשה שנוחלת רמת גן מהפועל ראשון לציון הכותשת,  28 – 21 (דיין 9 לראשל"צ, זלינגר 9 לרמת גן). רזי סומך ואיזי רפאלי הורחקו בדקת הסיום.

מחזור מס' 3 נגד הפועל פ"ת ביהוד. במחצית הראשונה נרשם שוויון של 10 – 10. אבל ההמשך לא נראה טוב: 19 – 24  בסיום מול הפועל פתח תקוה (סומך 9 לר"ג),

תבוסה נוספת להפועל ראשל"צ במשחק הרביעי וזה כבר היה אבוד:  18 – 13.

 22 – 29 למכבי ראשל"צ במשחק החמישי. ומאמן ר"ג שלמה הופמן לא שיתף במהלך המשחק את אמיר גרא ודן בלדר לקראת משחק גמר הגביע אליו העפילה ר"ג.

נגמר עם  ניצחון ניחומים, 19 – 18, במחזור האחרון על הפועל פתח תקוה.

את השערים לזכות ר"ג בסאגת הפליאוף האחרונה בתולדותיה היו של יורם זלינגר (34), רז סומך (29), דן בלדר (12), דורון ז'רמונסקי (11), אמיר גרא (10), גרינפלד (6), יוסי ביכמן (2), אסף אילן (2) וארז קדם (1).

לאחר משחקי הפלאוף היה לרמת גן משחק נוסף. הפעם הוא שוחק בהרצליה והמסגרת, גמר גביע המדינה שעימת את שתי הקבוצות בפעם החמישית באותה עונה. 23 – 17   לזכות הפועל ראשון לציון. רשימת השערים של הקבוצה המנוצחת: זלינגר 8, סומך 4, גרא 2, ז'רמונסקי 1, ביכמן 2 ופרקש (השוער) 1.

ר"ג הוליכה בפתיחה, 1 – 0.  זיו קושניר, דווקא הוא התעלל בהגנת ר"ג בפתיחה: 7 – 4 לראשל"צ.  רזי סומך לא בלט הפעם ורק בשלהי המחצית הראשונה כבש את שערו הראשון. במחצית זה היה 13 – 8  לראשל"צ.

ראשון שלטה גם במחצית השניה. 18 – 10 , 14 דקות לסיום. וגם הגביע הלך. זיו קושניר הניף את הגביע עבור ראשל"צ.

לרזי סומך (קיצוני ימני, יליד 1965, 94 משחקים בנבחרת, 275 שערים) מנהל מחלקת הילדים בבית חולים שיבא, זו היתה העונה האחרונה בקבוצה.  ולא, הוא לא זכה עם רמת גן בתארים: "גדלתי במחלקת הילדים והנוער של הפועל ר"ג תחת שרביטו של בני גוז.  אמנם זכינו באליפויות הנערים והנוער. החבר'ה היו צעירים ומגובשים גם מעבר למגרש. לקבוצת הבוגרים עליתי בשנת 1982, בגיל 17.  ואז התחלתי את פרק ב'. עברתי לשחק בקבוצת מכבי ראשון החל מעונת 91/92 יחד עם יורם זלינגר, על הקבוצה עברה טלטלה ואל הקבוצה חזרתי לקדנציה נוספת (במהלך לימודי הרפואה).

עם רמת גן שיחקתי (85/86, 89/90,  90/91)  בסדרת הגמר.  מה אפשר לומר על קבוצה שמגיעה עד לפי הבאר ולא מצליחה ללגום? היינו קרובים רק ששיחקנו נגד קבוצות  שהתחזקו בשחקנים זרים מוכשרים, אמנם היה לנו שוער מצוין כפרקש. אבל היינו צעירים וכנראה לא בשלים מספיק לאליפות. והיתה לנו גם בעיה של מגרש ביתי משתנה. פעם שיחקנו ביהוד, פעם בבר אילן, פעם באוניברסיטת ת"א. בכל זאת המשחקים בסדרות הפלי אוף היו צמודים וסדרה אחת הצלחנו למשוך עד  למשחק חמישי. אני זוכר את הזכייה שלנו באליפות ספורט הפועלים בשוויץ. זה היה אירוע מרגש ומיוחד במינו".

רזי ממשיך: "חשוב להדגיש שהיתה לנו קבוצה מגובשת. נפגשנו גם לאחר המשחקים ומעבר לזה וההנהלה  בראשותו של בני קמינר הצליחה  להעמיד קבוצה  שהתמודדה שנה אחר שנה על התואר, על אף התקציבים הזעומים. פרשתי די מוקדם בגלל הרפואה אבל להפועל רמת גן חזרתי לעונת פרישה (94/95)  ועכשיו אני משחק בקבוצת הותיקים".

1991/92 השקיעה

 

לאחר הנטישה של סומך וזלינגר בשנת 91/92 למכבי ראשל"צ (שם הצליחו השניים לזכות באליפות),  הפועל רמת גן ירדה למקום 12 ואחרון והיא מסיימת את הפרק המפואר שלה בכדוריד הישראלי. לאחר 33 שנים של הופעה  רצופות.  ירידה לליגה השניה.

לאחר הפסד במחזור הראשון לקבוצת הפועל רחובות, 22 – 23 (שער הפסד ביהוד, 9 שניות מהסיום), הדהימה הפועל ר"ג עם ניצחון חוץ בשיעור 18 – 17 על מכבי ראשל"צ האלופה שבדרך.  המנצח על הניצחון היה שי שיינפלד שחזר מעונת הסגר. הוא כבש 9 שערים. בלדר כבש 5, אהרונוביץ (הרכש הראשון של הקבוצה במהלך העונה) כבש 2, סקלקה וקדם 1 כ"א.  הפסדים צורבים בצמד המשחקים הבאים גררו התפטרות של המאמן אמיר גרא. גדעון פרוכטר נטל את השרביט אבל גם זה לא עזר. ובמחזור השביעי הגיע איתן מדמוני לאמן. תום הסיבוב מצא את ר"ג שקועה עמוק עם ניצחון בודד ועשרה הפסדים.

הפועל ראשון לציון, הידידה נרתמה לסייע. לקראת הסיבוב השני היא השאילה לרמת גן את הצ'כי אטילה מזריץ (בן 24) לצורך חיזוק. תוך התחייבות שלא ישחק נגדה.  אבל, שחקן החיזוק הזר הראשון של הקבוצה לא פגע. ולא רק הוא.  גם המאמן שחקן, אהרון המר שהגיע מפתח תקוה לא הצליח לחלץ את הקבוצה.

אדומי רמת גן הצליחו אמנם לנצח, פה ושם (3 ניצחונות) אבל זה לא היה מספיק. מחזור מס' 21 ביהוד. הפסד להפועל פ"ת 21 – 28 וזה נגמר. את השערים במשחק הירידה כבשו: שיינפלד 5, אמיר 3, אילן 3, כהן 2, מדריץ 2, סקלקה 2, בלדר 2, קדם 1 ווינטרוב 1. מחזור 22 ואחרון: הפסד למכבי נתניה וזהו.

וזה היה קאדר השחקנים שהוריד את ר"ג: שוערים: גל גורדנסקי (בן 27), גי טרייסר (37), ואייל שבח (בן 17). שחקני שדה:

דן בלדר (70 שערי ליגה),  ארז קדם (13), אילן אסף (71 שערים), שי סקלקה (27), שי שיינפלד (112),  שני ורדי (3 שערים),  אסף כהן (33), אהרונוביץ (30), וינטרוב (23), אמיר (9), אהרון המר (2), אטילה מדריץ (27), משה אברהם, איתן בן עמי.

מאמנים: אמיר גרא, גדעון פרוכטר, איתן מדמוני, אהרון המר.

מנהל: אלדד נצר.

1992/93

 

בעונת המשחקים של 92/93 חזרה רמת גן לליגה הבכירה. לאחר מקום ראשון בליגת המשנה כולל ניצחון שיא על הפועל אזור בשיעור 66 – 9. כבשו: איזי רפאלי וארז קדם 18 כ"א, זיו קושניר 15.

זיו: "הקמנו עמותה שניהלה את הפועל רמת גן. הייתי יו"ר העמותה צרפנו את איזי רפאלי והשורה התחתונה: חזרנו ובגדול. הקדמנו את  אס"א תל אביב וגם הגענו לגמר גביע המדינה. אבישי פרי אימן אז את הקבוצה. התקציב של העמותה התחלק בין כספי העמותה, מרכז הפועל ועיריית רמת גן.

הפועל רמת גן  שהפכה לקבוצה הראשונה שהגיעה מהליגה השניה למשחק גמר גביע המדינה. הגמר מול הפועל ראשל"צ היה גדול על רמת גן. 32 – 19.

הפועל ר"ג שהגיעה למשחק עם 27 ניצחונות רצופים (בליגת המשנה ובמשחקי הגביע) לא עמדו מול  הריקוד של ראשון לציון וגם לא יכלו לשוער ואדים ואלישו של ראשון. המנצחים  הוליכו 3 – 0, 15 – 9 (מחצית),  32 – 19  סוף.

 ואת השערים לאלופת הליגה השניה רשמו: קושניר וקדם 5 כ"א, גרינפלד 3, משיח 2, מירב, בלדר, רפאלי ואסף כהן 1 כ"א.

1993/94

 

זיו קושניר נאלץ לכתת את רגליו לעירייה שעיכבה את שחרור הכספים. התייאש ונטש ובלעדיו הצליחה ר"ג להתברג למקום החמישי המכובד (9 ניצחונות, 3 תיקו, 10 הפסדים) עם המון משחקים צמודים: 3 ניצחונות על חודו של שער, 2 הפסדים בהפרש של שער אחד) ושחקן הרכש הניגרי ניקולאי אג'ויאג'ו כבש 125 פעמים לזכות ר"ג (5.7 למשחק).

1994/95

 

רזי סומך חזר אבל ההתחלה נראתה צולעת.

הפסד של 18 – 22 במחזור הראשון למכבי נתניה (לר"ג קלאקין 5, סומך 2), 20 – 28 במחזור השני לא. כ. נס ציונה (רזי סומך חזר להבקיע, 10 שערים). הניצחון הראשון הושג במחזור השלישי: 22 – 18 על מכבי קריית שרת חולון (שמש 7, סומך 7) ורמת גן זינקה לאחר המחזור למקום העשירי בליגה. הפסדים במחזורים 6-7 להפועל פ"ת (16 – 24) ולהפועל רחובות (22 – 23) שלחו את  ר"ג למשחקי התחתית.

רזי סומך כבש 122 שערים עבור רמת גן (5.3).

1995/96

 

מקום אחרון, על אף הניצחון 36 – 31 על מכבי נתניה  במחזור הנעילה. אסף כהן כבש במשחק ההוא 13 שערים והיה למלך השערים של ר"ג כשכבש 106 שערים ב – עשרים משחקים. שרמן כבש 86 ושי שיינפלד הוסיף 84 הכובשים הבולטים הנוספים: חרושלוב 60, משיח 36, זורט 34, גרינפלד 24, אבן עזרא 8.

1997/98

 

הבלחה בודדת נוספת בליגה הראשונה. הירידה היתה במחזור האחרון לאחר הפסד למכבי רחובות, 23 – 27. התותחנים הבולטים של ר"ג בעת ההיא היו יוסי אוסלנדר 94, פרדיננד האמנה 82, רן זלבינגר 51, רון מגן 65, בבאי 38, פרץ 33, בן ארויה 28, אלמקייס 23, סקלקה 19, אבן עזרא 14, יריב פרייז 7, שני 3, ורדי 2, א. לוי 2, לרקמן 1 צוקרל 1.

ר"ג חזרה לליגה הראשונה לעוד 9 עונות מפרכות של הישרדות. המספרים 11, 11, 10, 7, 10, 9, 8, 9, 11, 12 מציינים את מקומות הדרוג  של הקבוצה במשחקי הליגה החל משנת 2001/02 ועד 2009/10.

 

אופטימיות

 

לירון פיירמן (יליד 5.10.1979, גובה 1.91 מ'), שחקן מושאל מקבוצת הפועל ראשון לציון. הוא  לבש את המדים של ר"ג  במהלך שנת 2003/04, 04/05. לירון: "היחסים בין הפועל ר"ג וראשון היו טובים ובקשת השחרור שלי נענתה בחיוב. הייתי אז בשיא הקריירה (נבחרת, מלך השערים של הליגה) שיחקנו בכיף ולא בשביל כסף נהניתי לשחק ברמת גן וההתקדמות שלי בקבוצה היתה משמעותית,  הרבה בזכות חברי לקבוצה שעבדו מאוד עבורי. חבורה טובה של שחקנים היתה לנו והפריצה שלי היתה כבר בשנה הראשונה (דני צ'ילבון היה המאמן) ולאחר שנפצעתי במהלך השנה השניה קודם שביקשו ממני לחזור לראשון".

זיו קושניר: "למרות הירידה יש לר"ג בכל זאת עתיד. מתקנים (אוהל שם, מרום נוה, זיסמן) ובעיקר 300 – 200 ילדים  וזה אומר  שבכל זאת  נבנית תשתית נכונה של כדוריד בעיר".

בני קמינר (יליד 1947), מנהל הפועל ר"ג משנת 1977 (בשנת 2008 החליף אותו דורון רטוביץ, אך קמינר עדיין ממשיך לעבוד עם הנוער לתמוך ולגייס כספים). בני: "ישראל דגן ז"ל היה המנהל הראשון. איש מסור היה. חחלפתי אותו. בעבר היו לנו שחקנים מוכשרים והתקציב ההתחלתי עמד על 15,000 ל"י. שמעון צימרמן ועופר קושמרו  היו היחידים שקיבלו דמי נסיעה מאשדוד, שם התגוררו  והיה גם בני גוז שקיבל קצת משכורת.  שם המשחק היום מחייבים אותנו  970 ₪ (400 ₪ לאימון, 570 למשחק ולעונה זה יוצא 80,000 – 70,000 ₪.  יתרת הסכום המוקצב הולך לשחקנים זרים. השחיקה ההדרגתית החלה בשנת 2000. בראשית שנות התשעים עמד התקציב שלנו על 300 וארבע מאות אלף ₪. מאז העירייה חותכת וחותכת. והשחקנים המוכשרים (איציק חליפי למשל) קיבלו הצעות והפועל ר"ג לא יכלה לעמוד בעלויות מהסוג הזה. כל שנה אני נלחם להביא לקבוצה כסף מבחוץ  אבל השנה לאור הקיצוץ המתמשך בתקציב ירדנו בשביל לנקות את השולחן ולהתחיל מחדש".

סיבות לאופטימיות. בני קמינר: "השנה לקחנו את ייבגני ספצ'וק. יאמן את קבוצת הבוגרים שמורכבת משחקני נוער מצטיינים פלוס ארבעה חמישה שחקנים מהשנה הקודמת. מעבר לזה יש את בתי הספר לכדוריד של הפועל ר"ג. במהלך השנים האחרונות גדלנו מ – 50 ילדים ל –  220 ילדים ובני נוער, למרות חלוקת העיר לאזורים גיאוגרפיים  (משדרות ירושלים צפונה – וגבעתיים שייך  להפועל ר"ג ובגבעתיים (כצנלסון, גורדון ואלון), והשאר כולל בי"ס אוהל שם שייך למכבי ארזים).  גאוות הקבוצה היא קבוצת הנערים של כיתה ט'. קבוצה מוכשרת. קבוצה שמנוהלת בסטנדרטים אחרים. המאמן אריק שפירא נמצא שם והשמות הבולטים: נתנאל מרום, רותם רשף, עדי, אליאור…) ורמת גן לא תיפול…"

בןציון בעיאר נשיא הקבוצה סיכם: "השנה הקרובה היה מבחינתנו שנת שמיטה. אנחנו לא מכוונים גבוה. מתכננים לשרוד ולהחזיר את כל החובות. למרות הירידה הדרסטית בהקצבה של העירייה יש לנו נערים מוכשרים. קמינר עושה עבודה טובה בבתי הספר".

הנה לסיום שביעיית כל הזמנים של בני קמינר:

יוסף פרקש

בני גוז

איגור ביאליק

זיו קושניר

רזי סומך

משה אברמוביץ

חיים פריימן

מחליפים ראשונים: אמיר גרא, זאב ברק.

רשימת התארים של הפועל רמת גן

2  אליפויות ישראל (1969,1971),

 8 פעמים מחזיקת גביע המדינה (1966, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1975, 1976).

שני דאבלים (1969,1971).

נוער:  4 אליפויות (78/79, 80/81, 82/83), 3 גביעי מדינה

נערים: 4 אליפויות (69, 70, 71, 75), 3 גביעי מדינה

גילוי נאות לסיום: למי שתהה למה ודווקא עכשיו (לאחר הנשירה מהליגה הראשונה)  ישבתי לתמצת  את ספורה של סקציית הכדוריד הפועל רמת גן:  לא בגלל   עשרת תארים  (2 אליפויות, 8 גביעי מדינה) שהפכו אותה לאגדה, אלא בזכות המכתש של האדומים, מגרש גן אברהם ואצטדיון החשמל של גבעתיים של שנות השישים. הפועל רמת גן שיחקה שם. וגם אני הייתי שם וגם נדבקתי בחיידק האדום הממכר ואז כבר לא יכולתי להיגמל. האובססיה האינסופית הזו חלחלה לפנקסי הקטן החל משנות השישים (עידן אליפות הכדורגל של הפועל רמת גן) התעצמה בימי משיכת הקולמוס עבור חדשות ז"ל ולמי שלא הבין החיבור הזה  עדיין לא נגמר.

שלמי תודה: בן ציון באיער, איגור ביאליק, חיים ארנון, עודד בן יעקב, בני גוז, שלמה הופמן, דן הורטמן, משה הלפרין, שמואל זילברמן, עוזי זנדר, יורם ישראלי, חיים לוין, עקיבא לפלר, איתן מדמוני, רזי סומך, אודי סלע, לירון פיירמן, זיו קושניר, בני קמינר, משה רש, דורון רטוביץ', משפחת אברמוביץ', ומשפחת ברויאר.

המאזן של הפועל ר"ג בליגה הלאומית (הראשונה)

שנה   מקום      משחקים       שערים              נקודות     מבקיע ר"ג מצטיין והערות

1960     9          18            114 – 219           4       עודד בן יעקב    27* (1.8)

1961     8          22            164 –  221          16     משה אברמוביץ' 100 *(4.6)

1962     8          20            141 –  191          16     משה אברמוביץ' 55 (2.8)

1963     8          18            135 –  190         12      עודד בן-יעקב    51 (2.8)

1964     6          18            212 –  283         15       משה אברמוביץ' 58*(5.8)

1965     3          19            323 – 217          28      משה אברמוביץ' 112(5.9)

1966     3          22            445 –  306         30      משה אברמוביץ' 126(6.3)

1967     3          22            355 –  242         33      משה אברמוביץ' 90 (4.3)

1968     2          22            453  – 271         38      משה אברמוביץ' 96 (4.6)

1969     1          20            375  – 178         38      משה אברמוביץ' 89 (4.9*

1970     2          22            423  – 237         38      איגור ביאליק     89 (4.2)

1971     1          22            414  –  193        40      איגור ביאליק     94(4.9)

1972     2          22            397  –  249        38      איגור ביאליק      95 **(4.3)

1974     5          22             374  – 324        25      איגור ביאליק     80 **(3.6)

1975     2          26             459 –  313        41      יוסף קלוז'ני      95* * (4.5)

1976     2          26             451 –  292        44     יוסי קלוז'ני         100 **(3.9)

1977     2          26             460  – 320        42     בני גוז               140**(5.4)

1978     3          26             614 –  391        41     בני גוז               309 *(11.88)

1979     4          27             562  – 501        31     בני גוז               253 *(9.4)

1980     5          27             526  – 485        30     בני גוז               169 *(6.3)

1981     6          27             428  – 448        22     אמיר גרא           128 (5.6)

1982     8          20             362  – 379        16     אמיר גרא      182 (עם פ.אוף)

(פלי אוף  7         16             309 –  283        20     ראשונה בבית פלי אוף התחתון.

1983      4         22             495  – 449        28     אמיר גרא          146 (6.6)

1984      4         22             485  – 476        25     זיגי פריקמן        160(7.3)

1985      4         22             528  – 469        29     זיו קושניר          142(6.5)

1986      2         22             521  – 384        39     זיו קושניר          129(6.1)

(פלי אוף   2 הפסד בגמר למכבי ראשל"צ: 18 – 19, 21-22, 14 – 14, 17 – 16, 18 – 21.

1987      3        22              493  – 405        35     אמיר גרא          115 (5.5)

(פלי אוף   3   דרוג 3 – 4: הפועל ר"ג – הפועל פ"ת: 23 19, 18 – 20, 14 – 11.

1988      3        22              456  – 488     32     יורם זלינגר        123*(5.59)

(פלי אוף   3 דרוג 3 – 4: הפועל ר"ג – מכבי נתניה 25 – 21, 32 – 25.

 1989     2         22             544  – 448       38     רז סומך           118(5.9)

(פלי אוף   2 בגמר מכבי ראשל"צ –  ר"ג: 24 – 21, 14 – 19, 20 – 17, 15 – 20, 19 – 14.

1990      1         22             533  – 397       42      רז סומך          168 (7.6)

(פלי אוף   2        הפסד בגמר ל – הפועל ראשל"צ  22 – 24, 24 – 28, 19 – 24.

1991      2         22             513  –  470      33    רז סומך            158(7.2)

(פלי אוף   3         3 נקודות ומקום שלישי ב – 6 משחקים אחרי הפועל ומכבי ראשל"צ.

1992      12       22             523  –  524      8      שי שיינפלד      112 (5.6)

(הפועל ר"ג נושרת לראשונה בתולדותיה לאחר 33 שנים)

1994      5         22             462  –  482      23    ניקולאס אג'ויאג'ו  125(5.7)

1995      13       26             545  –  633      11    רז סומך            122** (5.3)

1996      14       26             552  –  691      9      אסף כהן  106 (5.3)וירידה שניה.

1998      12       22             502  –  593      6      יוסי אוסלנדר 94**(4.9). ירידה  שלשית

2001      11       22            471  –   570      9     שגיב לוי**

2002      11       20            471  –  561       9     סרגי קלנוב**.

2003       10      22           523  –  686       9      איציק חליפי**

2004      7        22            577 –   680      18     לירון פיירמן 205 (10.8)

2005      10       22           531 –    721      11    לירון פירמן 109 (9.9)

2006      9         21            534 –   618      16     יורי קאוקה  78 (7.8)

2007      8         21            632 –   667      19     אולג ויוסיאני 167 (8.4)

2008      9         21            579 –   591      20     אדוארד יעקובנקו 115 (5.5)

2009     11        21                      537 –   580       13     אייזיק אקא 121  (6.1)

2010      12       21          568 –   676       8      מילאן סטניץ   187 (9.4) ירידה רביעית

* מלך שערי הפועל ר"ג בכל הזמנים: בני גוז 1115 שערים ב – 8 עונות.

* משה אברמוביץ' ז"ל (פעם אחת) יורם זלינגר (1) לירון פיירמן (1) בני גוז (3) ומילאן סטניץ (1) היו גם מלכי השערים של הליגה הלאומית.

 ** חסרים נתונים.

 

 

 

התוצאות הגבוהות של הפועל ר"ג בליגה הלאומית:

09.02.1966 הפועל ר"ג – מכבי ת"א          39  –  12.

22.05.1968 הפועל ר"ג – מכבי ת"א            40  –  9.

09.12.1969 הפועל ר"ג – מכבי רחובות       40  – 11

27.11.1970 הפועל ר"ג –  הפועל חולון         27  –  3

26.11.1971 הפועל ר"ג –  מכבי הארזים ר"ג 38  – 8

14.12.1977 הפועל ר"ג  – מכבי ראשל"צ      26  – 20 בני גוז : 21 שערים.

29.03.1978 הפועל ר"ג – הפועל הרצליה     51  – 12 בני גוז : 21 שערים.

14.05.1978 הפועל ר"ג  – הפועל אזור         35  – 14 בני גוז : 21 שערים.

12.05.1985 הפועל ר"ג  – הפועל אזור         43  – 24

12.12.1985 הפועל ר"ג  – מכבי קרית מוצקין 41  – 15.

השיא של הפועל ר"ג בליגה הארצית (השניה)

16.12.1992. הפועל ר"ג – הפועל אזור        66  – 9. רפאלי 18, קדם 17, קושניר 11.

14 הופעות להפועל ר"ג בגמר גביע המדינה

1967. הפועל ר"ג הפועל רחובות  16 – 12

אברמוביץ' 7, ישראלי 3, מרקוביץ' 3, גרינפלד 2, פריימן 1, קלוז'ני 1.

1968. הפועל ר"ג מכבי ר"ג  16  –  11

אברמוביץ' 7, פריימן 3, מרקוביץ' 3, קלוז'ני 3

1969. הפועל ר"ג מכבי ר"ג 12  – 10

ביאליק 4, פרימן 3, קלוז'ני 2, מרקוביץ' 1, פיסטנברג 1, רודוי 1.

1970 הפועל ר"ג  – מכבי ר"ג  12  – 5

ביאליק 7, גרינפלד 2, פריימן 2, מרקוביץ' 1.

1971  הפועל ר"ג  – הפועל רחובות 11  – 8.

ביאליק 7, קלוז'ני 2, ברק 2.

1972 הפועל ר"ג  – הפועל הרצליה 15  –  13

קלוז'ני 7, פריימן 4, ביאליק 2, ברק 2.

1975 הפועל ר"ג  – הפועל  הרצליה 17  – 16

קלוז'ני 7, גוז 6, ברק 2, ביחובסקי 2.

1976 הפועל ר"ג  – מכבי פ"ת  16  – 12

קלוז'ני 5, מרקוביץ' 4, גוז 3, גרבוביצקי 2, ברק 2.

1977 מכבי פ"ת הפועל ר"ג  27  – 19

קלוז'ני 6, גרבוביצקי 6, גוז 5, ביחובסקי 1, גלס 1.

1978 מכבי הארזים ר"ג  – הפועל ר"ג  13 – 9

גוז 7, קושמרו 1, צימרמן 1.

1979. הפועל רחובות הפועל ר"ג  24  –  22

ביחובסקי 7, גרא 5, זיגלר 4, גוז 3, אשכנזי 1, גזנדה 1, אזולאי 1.

1986. מכבי ראשל"צ  – הפועל ר"ג  21  – 18

סומך 6, גרא 4, דגן 3, קושניר 3, אריאלי 1, זלינגר 1.

1991. הפועל ראשל"צ  –  הפועל ר"ג  23  – 17

זלינגר 8, סומך 4, גרא 2, ז'רמונסקי 1, פרקש 1, בוכמן 1.

1993. הפועל ראשל"צ הפועל ר"ג  32  – 19

קושניר 5, קדם 5, גרינפלד 3, משיח 2, מירב 1, בלצר 1, רפאלי 1, אסף כהן1.

בני גוז, מלך שערי הפועל ר"ג בכל הזמנים

 עשה את צעדיו הראשונים בר"ג.  בי"ס יסודי – הילל,  תיכון אורט טכניקום, ותואר בפיזיולוגיה.

אביו, יחיאל, ניהל רישום מלא של השערים שכבש,

רק  אחד הסקדים מהטילים העיראקיים שנחתו בארץ עשו שמות ברשימות.  כבש 302 במדי הנבחרת.

המספרים של בני גוז בליגה הראשונה

כבש  כ –  1120 שערי ליגה במדי הפועל ר"ג,

שיחק 8 עונות במדי ר"ג: 1973/4 עד 1980 וכן בשנת 1988.

עונה

קבוצה

שערים בליגה

תארים

1973/74

הפועל ר"ג

25

1974/75

הפועל ר"ג

71*

גביע

1975/76

הפועל ר"ג

83

גביע

1976/77

הפועל ר"ג

140

1977/78

הפועל ר"ג

309

מלך השערים

1978/79

הפועל ר"ג

269

מלך השערים

1979/80

הפועל ר"ג

169

מלך השערים

1980/81

הפועל אזור

240

מלך השערים

1981/82

הפועל רחובות

93

אליפות וגביע

1982/83

הפועל רחובות

92

אליפות

1983/84

הפועל רחובות

99

אליפות וגביע

1984/85

הפועל רחובות

58

גביע

1985/86

הפועל רחובות

72

1986/87

מכבי הארזים

60*

1987/88

הפועל ר"ג

49

1988/89

מכבי פ"ת

79

1990/91

מכבי רעננה

29

סה"כ

2258 שערים

12 תארים

שיא שערים

למשחק ליגה

21 שערים

שיא שערים

לעונה

309 (11.9)

נבחרת

302 שערים

66 הופעות

שיאו

למשחק נבחרת

12 שערים

הפועל ר"ג באירופה

 

מסע ראשון: עם נבחרת רמת גן. בספטמבר 63', 11 משחקים,

6 ניצחונות, 2 תיקו, 3 הפסדים.

בין התוצאות: אראו שויץ –  נבחרת ר"ג 13 – 6

רמת גן – דרמונד בלגיה 22 – 13

רמת גן – אוניברסיטת ליאז' 9 – 6

דנ דרמונד – רמת גן 9 – 8

רמת גן – רוטרדם 11 – 8

רמת גן – רוטרדם 18 – 11

רמת גן – דינמו רוטרדם 6 – 6  (ניצחון בפנדלים וזכייה בגביע)

הכח קופנהאגן – רמת גן 15 – 10

* את השערים לזכות נבחרת ר"ג כבשו במהלך המסע: אברמוביץ(הפועל)  31,

ירושלמי (מכבי) 29, באעייר (מ) 16, לויתין (מ) 11, חג'ג' (מ) 6, כהן (מ) 6,

בריק (ה) 5, אדם (מ) 4, פריימן (ה) 3, רבינוביץ (ה) 3, בן יעקב (ה) 1, טל 1.

30.03.1965. אריד אוסלו – הפועל רמת גן 16 – 10

בגמר טורניר בינלאומי ששוחק בגבעתיים. לר"ג: רבינוביץ 3, ניסן 1, אלמוזלינו 1, פרימן 1

 בחצי הגמר:  הפועל ר"ג – הפועל פ"ת 4 – 3.

09.04.1965. הפועל ר"ג – ב. ס. וו ברן 12 – 10

זכייה בגמר הטורניר הבינלאומי בגבעתיים לעיני 3000 צופים.

לר"ג: פרימן 3, ברק 2, דואניס 2, כהן 2, פרץ 2, ניסן 1. בחצי הגמר: הפועל ר"ג – הפועל חולון 11 – 3.

14.8.1967 הפועל ר"ג – סאטוס שוויץ 24 – 11

משחק ידידותי בשויץ.

15.8.1967 הפועל ר"ג – נבחרת אזורית של סאטוס 21 – 11

משחק ידידותי נוסף בשויץ

20.08.1967   הפועל ר"ג – טורנשטד מערב גרמניה 8 – 5

פתיחת טורניר בזק ביום אחד בשויץ

20.08.1967  הפועל ר"ג – מילוז צרפת 9 – 7

20.08.1967  סנט גאלן  שויץ – הפועל ר"ג 5 – 4

20.08.1967  כוכב אדום ברטיסלבה  צ'כיה – הפועל ר"ג 18 – 3

בקבוצה הצ'כית שיחק איגור ביאליק. והפועל ר"ג מסיימת במקום השני.

31.08.1967.  נ. ק. ס. אמסטרדם – הפועל ר"ג 19 – 12.

משחק ידידותי בהולנד. לר"ג: אברמוביץ 6, מרקוביץ 2, נאמן 1, ישראלי 1, קלוז'ני 1, הלפרין 1.

01.09.1967. הפועל ר"ג – אטומיום 61 רוטרדם 12 – 10.  משחק ידידותי בהולנד

02.09.1967. הפועל ר"ג – שנלויק רוטרדם 11 – 9 .  משחק ידידותי בהולנד

04.09.1967. הפועל רמת גן – דודלנג (לוכסמבורג) 13 – 8.

זכייה בטורניר בינלאומי בלוכסמבורג.  כבשו לר"ג: אברמוביץ 8, מרקוביץ 3, קלוז'ני 1, הלפרין 1.

03.09.1967. הפועל ר"ג – נוייה קירשן (גרמניה) 15 – 6.

 המשחק הראשון בטורניר. לר"ג: אברמוביץ 8, דואנס 3, קלוזני 1, נאמן 1, מרקוביץ 1, בריסקין 1.

09.09.1967. הפועל ר"ג – אולימפיק אורליאנס 25 – 12. משחק ידידותי בצרפת.

09.09.1967. סטלה פריס – הפועל ר"ג 14 – 11. מפגש ידידותי בפריס, הופסק 7 דקות לסיום.

לר"ג: נאמן 4, אברמוביץ 4, קלוז'ני 1, מרקוביץ 1, הלפרין 1.

22.08.1968. הפועל ר"ג – סטלה פריס 14 – 8 (11 – 2)

משחק גמר טורניר בינלאומי מרובע בגבעתיים.

 לר"ג: אברמוביץ 6,קלוז'ני 2, גרינפלד 2, ישראלי 1, דואנס 1, מרקוביץ 1, פירסטנברג 1. נשים: סטלה פריס –  הפועל ר"ג 15 – 8.

11.08.1969  מסע בשויץ וגרמניה : הפועל ר"ג – ויטליק וונגרו 25 – 7

הפועל ר"ג (שוערים דן הורטמן, נחמיה יפה) זוכה בטורניר בוגרו, גרמניה. ורושמת רק ניצחונות במשחקים נוספים:

הפועל ר"ג – משטרת ריין לאנד 14 – 14

הפועל ר"ג – ויטליך 38 – 11 (14.8.69. לפלר 9 , רודוי 7, דואנס 5, ברק 5, מרקוביץ 4, פיסטנברג 3, אלמוזלינו 2, הורטמן 2, ישראלי1).

הפועל ר"ג – וונגרו גרמניה  21 – 9 (16.8.69) לפלר 6, גרין 5, מרקוביץ 3, רודוי 3, פירסטנברג 1, אלמוזלינו 1, ישראלי 1, דואנס 1

הפועל ר"ג – קרויצנוך 8 – 6 (לפלר 4).

סנט גאלן  שויץ – הפועל ר"ג 9 – 7

אופוס  (אלופת מערב גרמניה)  – הפועל ר"ג 5 – 5  לפלר 2, גרין 2, רודוי 1

סך הכל: 6 ניצחונות, 7 תיקו, 1 הפסד

24.08.1969 הפועל ר"ג – סנט אוטמר (שויץ) 17 – 12.

טורניר בינלאומי בסנט גאלן (שוויץ)

28.11.1970. פרטיזאן בילובאר הפועל ר"ג  27  –  11

במסגרת אליפות אירופה לאלופות. את השערים לר"ג במשחק שהיה במגרש הפועל בגבעתיים

 כבשו: איגור ביאליק 3, פריימן 3, דואנס 2, רודוי 1, קלוז'ני 1 ואלי מרקוביץ 1.

במשחק הגומלין שנערך בבלגרד ניצחה פרטיזן (אלופת יוגוסלביה) 31  – 8.

22.5.1972  ידידות הפועל ר"ג – ברנוד שטוטגרט (גרוזיה) 22 – 10

ביאליק 5, קלוז'ני 4, ברק 3, גרענפלד 3, בריסקין 2, מרקוביץ 2, פריימן 2, ביחובסקי 1

5.11.1972 – 3. הפועל ר"ג ס.ק. דאלנג' לוכסמבורג  18 16, 15 10.

ניצחון ראשון לקבוצה ישראלית באירופה לאלופות . והראשונה בישראל שדילגה שלב. שני המשחקים נערכו בלוכסמבורג.

במשחק הראשון: ביאליק כבש  6  שערים, קלוז'ני  ופריימן את השאר.

השני: ברק 5, גרינפלד 4, מרקוביץ 3, ביאליק 3

1.12.1972 הפועל ר"ג – סאסיה אנטוורפן 15 – 11

משחק ידידותי בבלגיה

כבשו:  ביאליק 6, גרינפלד 4, ברק 4, קלוז'ני

12.12.1972 – 10. הלאס שטוקהולם  – הפועל ר"ג  18 8,  18 – 11

המשחקים שוחקו ביד אליהו ובחולון. אבל זה לא עזר. ר"ג הודחה בשלב שמינית הגמר של מפעל האלופות.

כובשים במשחק הראשון: קלוז'ני 6, פרימן 1, ביאליק 1

במשחק השני: ביאליק 5, ברק 3, מרקוביץ 2, קלוז'ני 1

27.12.1975. הפועל ר"ג שטרסבורג 18 9.  משחק בינלאומי ידידותי.

10.12.1975 – 8 ,  פ.י.ק פאריז הפועל ר" ג  15 14, 16 13. בחולון

גביע ההתאחדות של אירופה

כבשו במשחק הראשון: גוז 4, קלוז'ני 4, ברק 3, מרקוביץ 3

במשחק השני: קלוז'ני 5, מרקוביץ 3, גוז 2, גרינפלד 2, ברק 1

21.10.1976 19. אתלטיקו מדריד הפועל ר"ג 26 16,  27 7

בגביע המחזיקות האירופי. שני  המפגשים שוחקו במדריד.

הופעה ראשונה של הפועל רמת-גן בגביע המחזיקות האירופי.

כובשי השערים במשחק הראשון ששוחק במדריד:  בני גוז 7, יוסי קלוז'ני 4, עופר קושמרו 2,

נתנאל בריסקין 1, עופר יופן 1, שמעון צימרמן 1.

שיחקו יהונתן רשף (שוער), עופר גלס, זאב ברק, אילן ביחובסקי, רפי גרבוביצקי

18.10.1978  הפועל ר"ג – ט. וו. ברמן 16 – 18

משחק ידידותי בגבעתיים. הפועל ר"ג: שוער: אהרון מינק ובסקי. כבשו: אהוד דורון (חיזוק) 6, אמיר גרא 5,

גרבוביצקי 2, צימרמן 2, תמיר ברזילי (חיזוק) 1. נעדרו: בני גוז (נבחרת), אורי גלס וצבי תלאור (פצועים)

23.11.1986 16. ואשאש גייר בודפשט הפועל ר"ג 32 25, 19 18.

סיבוב שני בגביע המחזיקות. שני הפסדים בת"א ( המפגש הראשון) ובבודפשט (השני).

הבקיעו בת"א: זלינגר 6, גרא 5, סומך 5, אלמוסנינו 3, זרמונסקי 2, ספרן 1, ליס 1אריאלי 1

הבקיעו בבודפשט: רז סומך 4, יורם זלינגר 3, אמיר גרא 3, גבי ספרן 2, שלמה אלמוסנינו 2, גדעון פרוכטר 2

27.05.1987 – 25. מאי מוסקוה הפועל ר"ג  28 20 , 26 22.

בגביע ההתאחדות האירופי סבוב ראשון.

ההתוועדות  נערכה בגרמניה דווקא  (במינכן ובוופרטל), בגלל סירובם של הרוסים לשחק בישראל.

כבשו במשחק הראשון: אמיר גרא 10, גדעון פרוכטר 4, בני גוז 3, רזי סומך 2, יורם זלינגר 1

במשחק השני כבשו: זלינגר 7, גרא 6, גוז 5, סומך 3, ז'רמונסקי 1

05.08.1987. הפועל ר"ג – סאטוס (ליגה שניה, שוויץ) 17 – 16 .

משחק ידידותי בתל אביב. לר"ג: גדעון פרוכטר 8, יורם זלינגר 4, ז'רמונסקי 3, בני גוז 2.

07.08.1987. הפועל ר"ג – סאטוס 20 – 19

ברמת הכובש.  לר"ג: פרוכטר 6, זלינגר 4, ז'רמונסקי 3, גרא 2, גוז 2, מיירוביץ 2, דגן 1.

29.10.1988 26.  טורו דיסלדורף (מערב גרמניה) הפועל ר"ג  24 17 , 25 19.

בסיבוב הראשון בגביע ההתאחדות האירופי.

כבשו בראשון: פרוכטר 5, גרא 4, זלינגר 3, סומך 2, מאירוביץ 2, זרמונסקי 1

כבשו בשני: גרא 5, סומך 5, סקלקה 4, פרוכטר 2, זרמונסקי 2, מאירוביץ 1

7.10.1989 1 סווידין טרייסט הפועל ר"ג 20 20, 30 21.

גביע הקונפדרציה. מפגש ראשון  ביהוד, השני באיטליה.

המשחק הראשון ביהוד: יורם זלינגר 8, אמיר גרא 6, רזי סומך 4, דורון ז'רמונסקי 2

המשחק השני באיטליה: סומך 8, זלינגר 6, בידט 3, גרא 3, זרמונסקי 1

26.09.1990 24 . הפועל ר"ג סטרוולו ניקוסיה 28 24, 34 28.

שני המשחקים היו בניקוסיה במסגרת הסיבוב הראשון בגביע המחזיקות האירופי.

כבשו במשחק הראשון בניקוסיה:סומך 10, זלינגר 6, אילן אסף 6, מאירוביץ 2, בלדר 2, גרינפלד 1

במשחק השני: יורם זלינגר 11 סומך 6, גרא 4, בלדר 4, מאירוביץ 3, אילן 3, גרינפלד 2, ספרן 1

04.11.1990 02. מאדווסק זאגרב הפועל ר"ג  27 15, 24 24.

מפגש כפול  בזאגרב במסגרת הסיבוב השני בגביע המחזיקות.

3.10.1991 01  ווסטל מניסה הפועל ר"ג 27 23, 23 23.

מפגש כפול נוסף בחוץ. הפעם בטורקיה במסגרת ההתאחדות האירופית

נבחרת ישראל

רשימה חלקית של שחקני הפועל ר"ג הבינלאומיים

שלבשו את מדי הנבחרת

גם בעת ששיחקו בקבוצות אחרות

שחקן

משחקים

שערים

זיו קושניר

97

322

רז סומך

94

275

אמיר גרא

75

224

בני גוז

67

302

עקיבא לפלר

42

126

לירון פיירמן

48

יורם זלינגר

38

40

איזי רפאלי

31

30

צבי תל אור

21

25

גדעון פרוכטר

21

15

שלמה אלמוזנינוס

21

12

יוזף פרקש

20

שוער

דן הורטמן

18

שוער

איגור ביאליק

15

48

יצחק זיגלר ז"ל

14

14

נועם שפנצר

10

3

יהונתן רשף

10

שוער

חיים פריימן

8

8

משה אברמוביץ

7

10

רפאל גרבוביצקי

6

3

גבי ספרן

5

13

זאב ברק

5

6

אליעזר מרקוביץ

4

6

יוסי קלוז'ני

4

אהוד דורון

3

זיגי פריקמן

3

נסים דואניס

2

3

פבלו שטמפפר

2

דורון זרמונסקי

2

עופר גלס

1

שי סקלקה

1

נתן וייס

1

שוער

שער הבכורה של משה אברמוביץ, השחקן הראשון של הפועל ר"ג בנבחרת היה בתאריך 26.3.1968 במשחק ההפסד לדנמרק 11 – 25 ביד אליהו. אברמוביץ כבש אז 2 שערים.

הופעת הבכורה בנבחרת לזיו קושניר, שכבש 322 שערים בנבחרת  היתה בתאריך 2.2.85 במשחק ההפסד להונגריה, 20 – 26.

בני גוז כבש 302 שערים ב – 66 הופעותיו במדי נבחרת ישראל. (290 מהשערים כבש כנציג  הפועל ר"ג בנבחרת). שער הבכורה שלו היה נגד מערב גרמניה (9.1.76 בינדהיים. ישראל ניצחה אז 20 – 19 ) השיאים של גוז בנבחרת:  18.12.1982. במסגרת אליפות העולם בדיזון  צרפת – ישראל 30 – 29. בני גוז כבש 12 שערים. בתום האליפות הוכתר למלך שערי הטורניר עם 40 שערים ב – 5 משחקים.  18.11.1982.(ברן). ישראל – איטליה 26 – 19. גם כאן הוא השחיל 12 שערים.

1 thought on “כדוריד

  1. עד היום איני מבין כיצד היסטוריון הספורט לא מציין ןלוא רק פעם אחת שאני נתנאל בריסקין ששיחק בקבוצה 13 שנה ואחר כך אימנתי את הקבוצה הבוגרת ארבע שנים לא רצופות בשנים 1977-1979 שנתיים רצופות ולאחר מכן בעונת 1981 ו1986 ועובדה זאת אינה מצויינת אפילו במילה אחת!!!!בושה וחרפה לעיתונאי והסטוריון ספורט!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *