עשרת המשחקים הגדולים במכתש

 

עשרת המשחקים הגדולים, המרגשים והבלתי נשכחים במכתש
מאת שלמה מן 13.12.2000

המכתש. אותו מגרש אימתני, פלא ארכיטקטוני, מיתוס מיוחד בנוף מגרשי הכדורגל בארץ, כבר זקן ובא בימים. סופו בלתי נמנע. הדחפורים כבר מחממים מנועים. יומיים שלושה לאחר שיעלו על השטח כבר לא נכיר את המקום שבו העברנו את מיטב שנותינו עם הקבוצה. יישארו הזכרונות בעיקר נעימים.

כן, יש לנו זכרונות נעימים מהמקום הזה, למרות שהפועל ר"ג השתייכה בדרך כלל לדרג השני ואף השלישי של הקבוצות בארץ. במשחקי החוץ לא הצלחנו, אבל במכתש העניינים בדרך כלל היו מסתדרים. זה היה בית חמים ונעים, ששנים רבות היווה סיוט ליריבות ויצר לעצמו בצדק מיתוס של מבצר אימתני, מהסוג שמאבדים בו נקודות בירידה, בעלייה וכל קלישאה שתרצו.

היו שנים רבות של דישדוש בליגה השניה, אבל אם מישהו יבדוק את אחוזי ההצלחה במכתש לאורך כל השנים, הוא בוודאי יגיע לפחות ל60 אחוזי הצלחה וזה הרבה.

היו גם השפלות במכתש ומשחקים מכריעים שמאוד הזדקקנו ליתרון הביתיות, אבל המכתש איכזב את הקבוצה, או שאולי להיפך. אבל לא היה ולא יהיה לו תחליף. חיינו בשלום עם המהמורות שלו, עם הבוץ, עם החול והאבק. על אדמת הטרשים הזאת, שהמושג דשא היה עבורה מילה מגונה, חגגנו רגעים נפלאים.

לא נשכח את החוויות, את עונג השבת הזה, וגם לא נסלח לכל אלה שבאיוולתם גרמו לאיבוד הנכס היקר הזה (ההסתדרות, מועצת פועלי ר"ג והנהלות הקבוצה השונות), איבוד שבסופו של דבר יגרום למחיקתה של הקבוצה מהכדורגל הישראלי.

לזכר הימים ההם דירגתי את עשרת המשחקים הגדולים והמדוברים ביותר בחייו של המכתש .להם היתה שותפה הפועל ר"ג ראוי לציין שהדירוג הוא כמובן אישי, מהזווית שלי.

מתחילת שנות השבעים חזיתי ב95 אחוז ממשחקי הקבוצה במכתש. לא נכחתי במשחקים בשנות השישים העליזות, בהן היתה הקבוצה במיטבה וזכתה באליפות אחת. אני מניח שאני עושה עוול למשחקים רבים ומצויינים בתקופה ה"פרה-היסטורית" הזאת ואף לפניה, אבל אפשר למצוא ברשימה מידגם מייצג של שלושה משחקים מאותה תקופה, החרוטים בזיכרון הקולקטיבי של האוהדים

הפועל ר"ג מדיחה את מכבי חיפה מהגביע 2007

משחק האליפות מול חיפה, 1964

משחק ההישארות מול מכבי הרצליה, 2002

מול הפועל עכו, 1976

משחק העלייה ללאומית, מול הפועל ראשל"צ, 1979

המשחק שהופסק בגלל הגשם מול מכבי עכו, 1992

מול מכבי יבנה, משחק העלייה ללאומית, 1989

מול הפועל באר שבע, משחק הירידה לארצית, 1990

מול הכח ת"א, הסוס שנדקר, 1961

מול הפועל טייבה, המשחק שפוצץ, 1996

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.