המשחקים הגדולים של ספטמבר – אוקטובר

"שחקני הפועל חיפה אמרו לי ללכת לשופט ולהודות שהבקעתי ביד.אמרתי לו אבל הוא נפנף אותי ואישר את השער.אחר כך הם אמרו לי שאני גבר".

מאת אלישע שוחט

"שחקני הפועל חיפה אמרו לי ללכת לשופט ולהודות שהבקעתי ביד.אמרתי לו אבל הוא נפנף אותי ואישר את השער.אחר כך הם אמרו לי שאני גבר". כך מספר שלמה נחמיאס על אחד משלושת השערים שכבש שנצחון 2-3 על הפועל חיפה בשנות השישים.
עוד במשחקים הגדולים- שאול חייק אז והיום, ראובן כהן משחזר את הרגעים הגדולים,שחזור שני הנצחונות הגדולים אי פעם של הפועל ר"ג בגביע המדינה ותמונות נדירות מהארכיון של כתב חדשות הספורט לשעבר עמוס אקרמן ז"ל

15.09.1973 הפועל רמת גן – הפועל שלומי 16 – 0 גביע המדינה.
שאול חייק, כבש במהלך המשחק שבעה שערים.
שאול: "זה היה משחק שקדם לפתיחת העונה. אחד המשחקים הראשונים שלי ברמת גן. נכון שהיריב היה חלש, אבל לא כל יום כובשים שבעה במשחק אחד. אני זוכר שהאוהדים הרימו אותי על הכתפיים בסיום המשחק".
העיתונים המצהיבים של אותה תקופה, התייצבה ר"ג למשחקה הראשון עם מאמן חדש (נסים בכר) וחמישה שחקני רכש חדשים: קסטנבוים, חגי לוי, יוסף נעים (ממכבי נתניה), שאול חייק (ממכבי חיפה) וגדי קשאני. למרות 16 השערים שכבשו היו לר"ג החמצות משוועות, כפי שנכתב באחד העיתונים והיריבה, הפועל שלומי, מליגה ג' ירדה מהמגרש "רק" עם 16.

שערים: שאול חייק (15, 21, 23, 30, 43, 60, 89), יוסי נעים (3, 50, 80), חיים צ'יריק (58, 61, 88), גדי קשאני (7), שוקי דנישבסקי (40) ואלי קונסנס (65).
הפועל ר"ג: ציון דיגמי, יעקב קסטנבוים, שלמה מוסלי, חגי לוי, רוני יעקובסון, דני קאופמן, יוסי נעים, שוקי דנישבסקי, עודד טרבגודה, שאול חייק, חגי קשאני. כן שותפו: חיים צ'יריק ואלי קונסנס. מאמן: נסים בכר. שפט: אשקר, 500 צופים במכתש.

הכתבה של המשחק(צילום: אילן ברק)

20.09.1958 הפועל חיפה – הפועל רמת גן 2 – 0
חצי גמר גביע המדינה.
הופעה שלישית של ר"ג בשלב הזה, 45 שנה קודם שהעפילו לשלב הגמר בגביע.
זה היה מותחן והפועל חיפה של זלטקו צ'ייקובסקי האגדי התקשתה מול הפועל ר"ג שמרטה את העצבים עם שתי החמצות בטוחות, אבל לא יותר מזה. דקה 60: זלטקו צ'ייקובסקי, דווקא הוא, שלח פנימה כדור חופשי מעשרים מטרים לערך. 1 – 0. דקה 70: דובצ'ה רוזין שבר את רגלו והוצא מהמגרש. ר"ג נותרת עם עשרה שחקנים, ועם הכושר הגופני העדיף של חיפה, זה נגמר בשער נוסף לזכות החיפנים.
שער של הדקה התשעים, לאחר שאברהם גינזבורג ירה מהאוויר כדור שמצא את המסגרת של זולר. 2 – 0.
הפועל ר"ג: אליעזר זולר, יחיאל מנר, יעקב מרגון, מאיר גיצי, חנוך מורדכוביץ, יהושע אפרוני,דוד רוזין, צבי שטלצר, איצ'ה קירשנברג, ראובן כהן, יהודה פדאל. מאמן: משה ווארון. 6000 צופים ביפו. שפט: פריזנר.

הפועל ר"ג מארחת את לבסקי סופיה בסלובקיה
צילום: ירון בר לב מאחורי השער…

24.09.2003 לבסקי סופיה – הפועל רמת גן 1 – 0
ר"ג של הליגה השניה מייצגת את ישראל בכורה בגביע אופ"א. בזכות הזכיה בגביע המדינה. הופעת בכורה. ללא שחקנים זרים, עקב איחור בהרשמה. ר"ג נאלצת להעתיק את משחק הבית שלה לסטרדה (סלובקיה) בגלל המצב הביטחוני בארץ. מחצית ראשונה מצוינת היתה לר"ג והרבה בזכות ההגנה והיציאה למתפרצות. נור סרסור (38) וניר חדד (42) החמיצו אבל ר"ג שמרה על שער נקי, עד הדקה ה – 80.
אז חטפה ר"ג את העקיצה מרגלי בוריסלב דימיטרוב. אלי כהן המאמן, בסיום: "פספוס גדול. לא ראו הבדלים בין שתי הקבוצות, ורמת גן אפילו היתה יותר טובה כי הגענו להרבה מצבים. השחקנים עשו מעל ומעבר וספגנו גול בדקה ה – 80. גול שטותי והמשחק שלנו היה טוב מאוד".
ר"ג: שי הס, כאמל ג'אברין, שחר כדורי, גבע ברקאי, ניר בובליל, אילן צרפתי, שרון ברנשטיין, אדיר שרעבי, ניר חדד (ליעד טפר), נור סרסור (אביב וולנרמן), אלפרדו מרקיניוס. שפט: לורנס סמוט (מלטה), 468 צופים, סטרדה. בגומלין נוצחה ר"ג 0 – 4 בסופיה.

קבלני העלייה – שוקו נומדר, לאון קונסטנטינובסקי ושמריה יוסף.
צילום: הארכיון של חיים גרינפלד

01.10.1988 הפועל ר"ג – מכבי שעריים 4 – 3
ליגה ארצית, מחזור 3.
"זה היה משחק הפריצה של ר"ג", אמר ליאון קונסטנטינובסקי, מאמן רמת גן. וביומון מעריב כתבו שזה היה משחק מצויין. שולי גילרדי היה גדול וגם יוסי שמריה, עד לפני עונה, שחקן שעריים, חזר והיה המצטיין במגרש. שליטה בכדור ומסירות מדויקות. שחקן שחקן. שעריים הוליכה 1 – 0 בדקה השניה עם שער של אהוד עידן בפנדל לאחר הכשלה של יורם אורן.
דקה 6: יוסי שמריה, מוכשל מחוץ לרחבה. בעיטה חופשית לזכות רמת גן. שמריה מקשית ודני אשכנזי חלוץ ר"ג משווה, 1 – 1. דקה 37: עוד שער ממצב נייח. עוזי צדקה הוכשל. שמריה בעיטה חופשית מעשרים וחמישה מטרים ור"ג עולה ליתרון 2 – 1.
דקה 42: עוד מהלך שמתחיל ביוסי שמריה. קרן קצרה של יוסי עוברת דרך צדקה ומוצאת את אשכנזי מטווח של כמעט אפס, 3 – 1 לרמת גן.
דקה 60: עידן ממזער, 2 – 3. דקה 62: רונן חרזי נכנס לפעולה, מי לא יירא? הוא מעלה כדור גבוה מעל מעל ידי השוער של שעריים. 4 – 2. ומה כתבו על המבצע הזה במעריב? "ילד פלא".
דקה 72: יעיש סויסה מול גילרדי: 4 – 3 לר"ג. סוף. ומה אמר ליאון ק. המאמן: "בעונת המשחקים 88/89 שיחקו בר"ג חרזי ושוקו נומדר. יצאנו למשחק חוץ קשה בשעריים. שוקו אחר ולא שמתי אותו בהרכב הפותח. ואז נתתי לחרזי את ההזדמנות. חרזי שעבר פציעה קשה והכניסו לו פלטינה לרגל התאמן טוב וזו היתה ההזדמנות שלו. באותו משחק הוא כבש וככה הוא פרץ החוצה וגם הקבוצה התחילה לרוץ".

הפועל ר"ג: שולי גילארדי, אריק גילרוביץ, יובל נעים, צורי אוזן, שמואל פונדקי, יוסי שמריה, מוטי בייטנר, עוזי צדקה (יעקב נומדר), דורון ביטון, רונן חרזי, דני אשכנזי (אבי שולמייסטר). מאמן: ליאון קונסטנטינובסקי. שפט: סבי אלנקווה, 1000 צופים ברחובות.

02.10.1965 הפועל רמת גן – הפועל ירושלים 7 – 0
ליגה לאומית, מחזור 1.
מעולם לא נצפתה פתיחה חלומית כזו במכתש. חמישה שערים במחצית השניה והצגת תכליתיות של אבנר לבון בן ה – 20 שחקן הרכש מהפועל גבעתיים. שבוע אחרי, ור"ג, עולה לירושלים (בעונת 65/66 שיחקו בשיטת בית חוץ מידי שבוע) ור"ג חזרו מהבירה עם הפסד 1 – 2…

עוזי זנדר שוער הפועל ר"ג עם הסמל המסחרי שלו, כובע מצחייה שחבש ("כדי למנוע סנוור של השמש") במהלך המשחקים. (יליד 1941): "את משחק הגומלין הפסדנו בגלל השופטים. ב – 0:7 היה משחק גדול של ההתקפה שלנו ולי כמעט ולא היתה עבודה. אבנר לבון, ששיחק בנוער של הפועל רמת גן והושאל אחר כך לקבוצת הפועל גבעתיים כבש רביעיה".
אבנר לבון (יליד 1945): "את הקריירה שלי בהפועל ר"ג התחלתי בילדים ושיחקתי גם בנוער של ר"ג. וגם בקבוצת הפועל גבעתיים אליה הושאלתי. איצ'ה קירשנברג אימן את גבעתיים וכל שנה עלינו עם הקבוצה עד לליגה א'. והייתי מלך השערים של הפועל גבעתיים. 5 – 6 שנים שיחקתי ברמת גן הבוגרת קודם שפרשתי, ולא, לא הייתי מהכוכבים הגדולים של הקבוצה.
המשחק מול ירושלים היה הראשון שלי בליגה הלאומית ובקבוצת הפועל ר"ג. כבשתי ארבעה שערים על הפתיחה ואני חושב שזה יכול להיות אפילו שיא עולמי… שיחקתי כחלוץ מרכזי יחד עם שלמה לוי.
דוביד שויצר הביא אותי מגבעתיים ולמעשה הוא פרק את גבעתיים. הייתי ילד, חייל בגולני וזה היה מרגש לשחק עם הגדולים כמו היימן, ששון כתב, נחמיאס, בנבנישתי, שלמה לוי. במשחק מול ירושלים תפסנו יום גדול וירושלים היו גרועים. זוכר שהיימן כבש את השער הכי יפה במשחק. כבשתי מול שני השוערים של ירושלים שהתחלפו במחצית. וכל מה שעשיתי הלך לי.
זוכר את השער הראשון: היימן העלה כדור לשלמה לוי שניצב על קו ה – 16 ואני באתי בריצה מהאמצע. לוי נגח לצד ימין של ה – 16 ואני מהאויר בוולה בעטתי והכדור התלבש על הרגל."
מוסי ליטבק שאימן אז את ר"ג: "שיחקתי במכבי רחובות מ – 1942 עד 1958. אימנתי משנת 58' עד 73'. העליתי ליגה את הכח ת"א (62/63) ואת הפועל ב"ש (64/65). לר"ג של 65/66 העלתי שחקנים צעירים שהגיעו אלינו מגבעתיים. וההימור הצליח".

אבנר לבון מדהים את כולם עם רביעייה במכתש
צילום אריה קנפר ז"ל מהארכיון של עמוס אקרמן ז"ל

חדשות הספורט: "יש לו גוף עגלגל השוקל 90 ק"ג בערך, הוא ניצב על זוג רגליים מוצקות ושריריות המזכירות לך את עמודי הבימה. אתמול הוא שיחק לראשונה בהפועל ר"ג אליו הועבר מהפועל גבעתיים. נא לרשום את שמו: אבנר לבון… אתמול עם פתיחת הליגה הנחיל לבון ניצחון מזהיר לקבוצתו ותבוסה מחפירה ליריבתה, הפועל ירושלים. מתוך שבעת הכדורים ששכנו ברשתה של ירושלים – ארבע

תגובות מהפייסבוק

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.