המשחקים הגדולים של חודש מאי

מאי. חודש ההכרעות, השמחות והדמעות. הרשימה המלאה של אלישע שוחט ז"ל.

מאת אלישע שוחט

 

מאי 01/05/2007 הפועל ר"ג- מכבי חיפה שלב רבע גמר גביע המדינה
שנה אחרי שר"ג חוזרת למכתש שננטש, למסע הינצלות דרמטי מירידה לליגה א', היא מטיילת לעונת עלייה מהארצית חזרה ללאומית.
בדרך היא משחזרת את עונת הגביע המופלאה מ-2003, אחרי שהיא מעיפה את הפועל רעננה מהלאומית ואת כפ"ס מליגת העל, מזמנת ההגרלה למכתש את מכבי חיפה, האלופה היוצאת.
המכתש התמרק, הכרטיסים נחטפו, החיפאים הגיעו עם צבא ירוק ולראשונה אחרי שנים רבות חזר הצבע ללחייו של המגרש עם כ-4,000 איש ואווירה מושלמת.
מכבי חיפה הלכה לאיבוד במכתשים הקטנים, החבורה של יובל נעים נתנה את הנשמה ובדקה ה-115 של ההארכה שלח צ'קאנה מסירת זהב לקובי חסן, שגילגל מקרוב, הקפיץ את הר הגעש ורץ להצטלם על רקע הכתובת 'אש במכתש'.
אחרי 43 שנים רושם המכתש שיא חדש בכל הזמנים.
ב-1964 ר"ג הופיעה למשחק האליפות מול מכבי חיפה כשהיא פייבוריטית. הפעם מדובר בהבדלים של שתי ליגות ובפערי איכות ותקציב ניכרים לטובת חיפה האירופית. ר"ג עשתה את אחת הסנסנציות הגדולות בתולדות הכדורגל בארץ, רוחו של המכתש ניצחה בענק.

הרכבים: שי הס, רמי גלאם,אלי לוי,אסי ברזילי,תומר אזולאי,תמיר בן עמי,עמית אבורמן,שרון ברנשטיין, קרלוס צ'קאנה,קובי חסן(גיא שוסט 118), אלירן אסאו(שוקי סדיס 65)

מכבי חיפה: ניר דוידוביץ,אלון חרזי(רביד גזל 84),רפאל אולארה,דקל קינן,אדורם קייסי,חבייר דירסאו,עבאס סואן(אלן מסודי 60),ליאור רפאלוב,שלומי ארבייטמן,יניב קטן,רוברטו קולאוטי.

שפט: אסף קינן 3500 צופים במכתש בגבעתיים.

 

01.05.1993 הפועל אשדוד – הפועל ר"ג 2 – 1
ליגה ארצית, מחזור אחרון.
זה היה אחד המשחקים הטעונים ששוחקו אי פעם במכתש. קרב של ראש בראש. 10 כרטיסים צהובים נשלפו, 5 מהם היו של ר"ג (גרופר, צפריר, שורץ, סרבין, פלטשר).
אשדוד וגם ר"ג ידעו שכל תוצאה זולת הפסד יפיל אותם לליגה א' (אז הליגה השלישית). זה היה משחק טעון ולנוכח הנסיבות נשלפו 10 צהובים, לא פחות. חמישה מהם לכוון שחקני רמת גן.

דקה 19: גבי אלגרבלי מעלה את אשדוד ליתרון 1 – 0. דקה 59: טל כהן מ – 25 מטרים מעלה את קבוצתו ל – 0:2. ר"ג ניסתה לחזור ורפי כהן החמיץ כמה פעמים. ורק בדקה ה – 86 כבש ארז אוליצקי את המצמק 1 – 2. ור"ג צונחת לראשונה בתולדותיה לליגה השלישית.

דרור ברנור (יליד 1949) המאמן: "הנפילה התחילה כמה משחקים לפני המשחק מול אשדוד. הפסדנו שלושה משחקים והיו קבוצות תחתית שניצחו. ואז הגענו למשחק הקובע. המתח והלחץ הכריע כנראה את השחקנים".
הפועל ר"ג: איציק קורנפיין, ישראל כהן, פרי גרופר, אבי פלטשר, רפעת עודא, יובל בקר, אבי בן עזרא (אורי שורץ), פטר סרבין, רונן צפריר (תומר ברזילי), רפי כהן, ארז אוליצקי. מאמן: דרור ברנור. 3500 במכתש. שפט: יצחק בן יצחק.

 

06.05.1995 הפועל ר"ג – מכבי יפו 4 – 1
ליגה ארצית, מחזור 27.
מכבי יפו הוליכה את הליגה השניה עם 9 נקודות פור מהקבוצה השניה בדרוג. משנתפזר העשן, הסתבר, שרמת גן השאירה לעצמה את האופציה להצטרף לחגיגות העלייה. השורה התחתונה: רמת גן עשתה ליפו בית ספר לכדורגל. דקה 21: תמיר נצר, שחקן יפו, הפיל את אילן בכר של רמת גן ושמעון פרץ קבע בפנדל, 1 – 0. דקה 22: יובל אוחנה היפואי הישווה 1 – 1. דקה 44: אייל כהן הקשית כדור מעשרים מטרים וישראל דלאווי מיפו התבלבל ונגח שער עצמי, 2 – 1 לרמת גן.

דקה 57: הוצאת כדור חוץ של שמעון פרץ. הכדור התגלגל לרונן צפריר שהקשית לתומר ברזילי. התוצאה, 3 – 1 .
אחר כך קלט מועלם פנדל של מחמיד נידאל ובדקה ה – 77: כדור רוחב של רונן סוראני מצא את אילן בכר ששם את הכדור בפנים. 4 – 1 לזכות רמת גן וחגיגת ההכתרה של יפו נדחתה.

אבי בוקסנבאום מאמן ר"ג: "זה היה במכתש והצגנו משחק טוב, אף שהופענו עם הרכב חסר. זו היתה עונה גדולה של ר"ג. היו לנו שחקנים טובים וכולם תוצרת בית. היתה לנו שרשרת של משחקים בפרק זמן קצר ובאיזשהו מקום זה פגע בנו.
ביום רביעי הפסדנו מול חיפה של עטר ובנין. שלושה ימים אחר כך אשקלון היתה לנו על הראש (מחזור 24, 15.4.1995, כבשו: פלטשר 2, סרבין וחכים – א. ש.). ניצחנו 4 – 0.
ביום רביעי, היה חג פסח ומשחק ליגה דחוי בירושלים (19.4.1995, מחזור 23). ניצחנו 1 – 0 (רונן צפריר כבש).
עברו יומיים: משחק מול הפועל לוד. במקום לנוח, אילצו אותנו לשחק (מחזור 25, 22.4.1995) היינו צריכים לנצח אבל בגלל העייפות ספגנו גול סמוך לסיום (דקה 84 – א. ש.). והריצה שלנו נעצרה, כי היינו צריכים להמשיך את המומנטום, ולברוח קדימה.

הרכב הפועל ר"ג מול יפו: שמעון מועלם, יובל בקר, מאיר סומך, פרנטישק צ'יקה, רונן סורני, אבי ברשצקי (אלון בוקסנבוים), אייל כהן, שמעון פרץ, תומר ברזילי, (ג'קי דוז), רונן צפריר, אילן בכר. מאמן: אבי בוקסנבאום, 1500 צופים במכתש.

 

 

07.05.1960 מכבי פ"ת – הפועל ר"ג 0 – 0. פוצץ
ליגה לאומית מחזור 19.

ערב המחזור דורגה מכבי פ"ת במקום העשירי ורמת גן במקום ה – 12 והאחרון עם נקודה אחת פחות. זה היה קרב על כרטיס ההישרדות וזה נגמר עם תמונות קשות של הרבה מכות ושל השתוללות מסיבית.
כותרת בחדשות הספורט למחרת: "תגרה פראית, פצועים והפסקת משחק". הנה הכתבה: "היה זה מחזה מביש ומצער שבודאי לא היה לו תקדים. לפחות על מגרש מכבי פ"ת. קודם לכן סערו הרוחות ביציעים במידה בלתי רגילה כאשר השופט לא שעה לטענת הפתח תקואים להכיר בשער שכבש בגלייבטר בדקה ה – 26. 14 דקות לאחר מכן לאחר פגיעה הדדית בין קירשנברג ובוך הוצא האחרון ע"י השופט למרות מחאות שחקני מכבי שניסו לבטל את החלטתו החמורה. המשחק נמשך 5 דקות נוספות כשלבה, מגן פ"ת, לבש את חולצתו של בוך ובמצב זה קשה היה לשער שאמנם יתרחש, מה שאירע לאחר מכן.

קליין שרק להפסקה ושלושת השופטים נשארו במרכז השדה… ואז נתפתחה הסערה. לפתע מבלי שרבים יכלו לעמוד על תחילתם של דברים, נראו שחקנים כשהם מכים זה את זה פה ושם בשדה כשלשווא ניסו שוטרים סדרנים ועסקנים להפריד בין הניצים. שחקנים פגעו, נפגעו וניסו לחסל חשבונות אישיים בשדה ועם סיומה של המהומה עקובת הדם נשארו בוך וזולר המומים מפגיעות קשות ושרועים על הקרקע.

למעלה ממחצית השעה נמשכה ההפסקה עד שקליין החליט על אי חידוש המשחק משום שטען שלא מצא לנכון להמשיכו בשל מספר הפצועים וטענות הרמת גנים שבעקבות פגיעות בשחקנים לא יוכלו להמשיך לשחק. בלוית משמר שוטרים וסדרני פ"ת הועברו השופטים לחדרי ההלבשה. בסיומה של פרשה עגומה זו נלקח בוך לטיפול רפואי בעינו שנפגעה קשה וזולר הר"ג נישא ע"י חבריהם אל מחוץ למגרש הפ"ת. כפי שנמסר הועברו בוך וזולר לטיפול בבית החולים בילינסון.
כל מה שאירע ב – 45 הדקות של המשחק הועמד בצילם של מאורעות אלה. המשחק היה שקול ושקט והתנהל באווירה ידידותית למדי. דקות ספורות לפני פרוץ התגרה החטיאה רמת גן פעמיים את שער פתח תקוה".

הפועל ר"ג: אליעזר זולר, משה ספורטה, עמי גרינבלט, שמואל פרידמן, חנוך מורדכוביץ, מאיר גיצי, דוד רוזין, קירשנברג, ראובן כהן, יהודה פדאל, צבי שטלצר.
מגרש מכבי פ"ת, 3000 צופים. שפט: קליין.
מסתבר שבנוסף לאליעזר זולר, שוער ר"ג שאושפז בבית החולים עוד ארבעה מאנשי ר"ג נפצעו בקטטה. ועדת המשמעת פסקה למחרת על ניצחון טכני של ר"ג בתשיעור 3 – 0. שוער פ"ת, חיים בוך הורחק לשלושה משחקים, מגרש מכבי פ"ת נסגר למשך חודש ימים. בשמינית גמר גביע המדינה שיתפה מכבי פ"ת את חיים בוך המושעה. עניין שעלה לפ"ת בהפסד טכני נוסך: 0 – 3 לקבוצת הפועל צפון ת"א, אף שבשדה המשחק מניצחה פ"ת בתוצאה 5 – 1.

 

 

. 11.05.1963 הפועל ר"ג – הפועל צפת 3 – 0
ליגה א', מחזור 27.
המשחק שהבטיח סופית את כרטיס העלייה לליגה הלאומית, לאחר 3 עונות בליגת המשנה.
שלושת השערים לזכות הפועל ר"ג ששיחקה נגד הפועל צפת המועמדת לירידה, נכבשו מרגלי שמואל נחמיאס (דקה 1), כתב ששון (דקה 18) ושלמה לוי (דקה 26).
קטעים מהיומון חדשות הספורט: "… שחקני רמת גן ניסו להטות את הכף לזכותם כבר בתחילת המשחק ואכן הצליחו לאלץ את השופט אשכנזי שהיה מצוין לשרוק דקה אחת לאחר שריקת הפתיחה ולהצביע על נקודת האמצע.
זה היה כאשר המקשר נחמיאס הפתיע בשער בזק כבר בשניות הראשונות של המשחק – 0:1… הצפתיים ניסו לעשות משהו וכבר בדקה ה – 5 ערכו החלוצים מהגליל התקפה ראשונה שלא נשאה פרי.
הצפתיים ביצעו כמה התקפות נוספות כשחודורוב מחסלן בקלות יתירה. בדקה ה – 18 היתה התוצאה 0:2 – כתב ששון חלף בכידרור נאה על פני מגיני צפת ומ – 16 מ' בעט בחוזקה לכיוון השער.
השוער הצפתי לוי ניסה אמנם בזינוק למנוע את חדירת הכדור, אך זה כבר נחת בתוך השער… השער השלישי והאחרון במשחק זה הובקע בדקה ה – 26 ע"י שלמה לוי, כאשר ניצל טעות גסה של שואט ובבעיטה מכוונת הכניע אף בשלישית את השוער הצפתי וחתם את התוצאה במשחק…
רוב שחקני ר"ג שיחקו משחק טוב נמרץ ותכליתי. בין הבולטים חודורוב ויניאק בהגנה, נחמיאס, כהן וששון בהתקפה".

הפועל ר"ג: יעקב חודורוב, שלמה מוסלי, משה פרל, מרדכי בנבנישתי, גד יניאק, שמואל פרידמן, צבי היימן, שמואל נחמיאס, ראובן כהן, שלמה לוי, ששון כתב. מאמן: דוביד שויצר. שפט: משה אשכנזי, באצטדיון העירוני בצפת, לעיני 3500 צופים.

11/05/2012 הפועל רעננה- הפועל ר"ג 3-2.
ר"ג הגיעה למשחק כשהיא חייבת נצחון כדי להגיע למשחק ההכרעה על הכרטיס הבודד לליגת העל.
רעננה, שנודעה עד למשחק כמשביתת השמחות הקבועה של קבוצות שרוצות לעלות, הגיעה ללא שום יומרות, עד שעלתה ליתרון בדקה ה36 בבעיטת עונשין של אבי כנפו.
בדקה ה41 איזן צ'אם ממאדו מקרוב והרגיע את האוהדים, אבל רעננה עלתה למחצית השנייה נחושה יותר וכבשה כבר בדקה ה48 (יוסי אסייג).
סדרת חילופים של פרדי דוד הכניסה למערכה את אורן נסים ועומר פרץ ובדקה ה89 כשכמעט ואף אחד לא האמין, כבש נסים בבעיטה מתוך הרחבה ואיזן ל 2-2.
ר"ג יצאה להתקפה נוספת, מהאחרונות במשחק. עומר בוקסנבוים הגביה כדור עונשין לתוך הרחבה, עומר פר החליק עם הראש וקרלוס צ'קאנה בעט מהאוויר פנימה 3-2 ענק ומוצדק.
שבוע לאחר מכן, באיצטדיון המושבה החדש, זו היתה רק החותמת במשחק ההכרעה מול בני לוד. ר"ג ניצחה 0-2קל (עומר בוקסה ואופיר חמו) וחזרה בתום עונה אחת לליגת העל.

הרכב הפועל ר"ג במשחק נגד הפועל רעננה:
איתי ארקין, יקיר ברוכיאן, קרלוס צ'קאנה, עומר חזום, אורי אברהם (עומר פרץ 59'), פול קאסאני, וובה בראון, אופיר חמו (אורן ניסים 49'), עומר בוקסנבוים, אביב עזריה (טל מאיר 68'), צ'אם מאמדו.

 

 

 

הפועל רמת גן – אחי נצרת 3 – 0 13/05/2006
ליגה ארצית, מחזור 33.
מבצע הישרדות מדהים של הפועל ר"ג שפתחה את העונה במינוס 9 נקודות, הסתיים בארבעה ניצחונות רצופים, ממש על קו הסיום, עם מטח של שלושה שערים קליל על אחי נצרת.
את שערי הניצחון לזכות רמת גן כבשו: נסים בן דוד, מלך שערי הליגה (דקות 20, 71) ותומר אזולאי (דקה 79).
יובל נעים המאמן: "אף אחד לא נתן לנו סיכוי, ועם הרבה מוטיבציה עשינו את הבלתי יאומן".

הפועל ר"ג: שי הס, גדי לגזיאל, דורון עמר, עידן שפלר, תמיר בן עמי, שלומי בן חמו, תומר אזולאי, (משה אשכנזי), אבי בן עזרא (איתי בוקסנבאום), עידן נעים, דודו אמסלם (גיא שוסט), ניסים בן דוד. מאמן: יובל נעים, שפט: שי שטרית, 2000 צופים, מכתש.

 

 

13.05.2003. הפועל ר"ג – מכבי ת"א 2 – 1.
גביע המדינה, שלב חצי הגמר.
30,000 צופים (מספר שיא של צופים למועדון הפועל ר"ג) הגיעו לאצטדיון כדי לחזות בחוויה בלתי נשכחת.
מכבי ת"א, האלופה שבדרך, ועם שני זכיות רצופות בגביע המדינה הגיעה כדי לדרוס את הפועל ר"ג שנאבקה על חייה בקרקעית הליגה השניה. ב"WINNER" של הטוטו נתנו סיכוי של 1 ל – 14 במקרה של סנסציה. ובקיצור אף אחד לא ספר אותם.

אלי כהן, המאמן: "מול מכבי ת"א הצבתי מערך של 4 – 4 – 2. בחוד היו אביטן וחלוואני. התאמנו כרגיל מידי יום ולא היו לנו הכנות מיוחדות מול מכבי.
לא היה זמן לתרגל את המערך הזה. כי הראש היה במאבק הישרדות בליגה ולאחר המשחק בשבת היה לנו יום וחצי של אימון".

ר"ג לא נבהלה ובדקה ה – 26, מהלך שהתחיל בעומר בוקסנבאום דרך אופיר חלוואני לרחבה שם נמצא ניר חדד כדי לרשום 1 – 0.
39 דקות כססו ביציעים ציפורניים ובתווך המשיכה ר"ג ליזום והיו החמצות של אביטן וברקאי. עד שבובליל החליט להכשיל את גולדברג.
אבי נמני ממכבי (דקה 65) השווה עם פנדל. לא, לא רמת גן של מאי 2003 תשבר.
היתה נחישות והיתה תשובה: דקה 89 עוד מהלך גדול ודרמטי שהתחיל בשי בנאי שפרץ מימין,נכנס לרחבה ומצא את שרון אביטן שבהטעיה מושלמת השאיר את גדי ברומר וג'ון פנסטיל על הרצפה ושלח את הכדור לפינה של שטראובר. זה היה שער ניצחון גדול שסגר ניצחון חלומי. 2 – 1. רמת גן מעפילה לראשונה בתולדותיה למעמד הגמר. צמרמורת.

הרכב: מוטי  אברג'יל, איתן עזריה, שחר כדורי, גבע ברקאי, תמיר בן עמי, משה שפירא, שי בנאי, ניר חדד (ניר בובליל), עומר בוקסנבאום, אופיר חלוואני (אביב וולנרמן), שרון אביטן (לירן ולדבוים). מאמן: אלי כהן. שפט: חיים יעקב.

 

 

14.05.2004 הפועל נצרת עילית – הפועל רמת גן 3 – 1
ליגה לאומית, מחזור 32.
המשחק ששלח את הפועל ר"ג לליגה הארצית.
שבוע קודם למשחק הזה רמת גן מנוצחת במגרשה הביתי אשר בוינטר, בתוצאה 0 – 2, להפועל רעננה מצמד שערים שנכבשו בזמן פציעות (דקות 91 – 92). קודם למשחק היה עוד סיכוי תיאורטי להינצלות.

מסלול ההתרסקות של ר"ג בעונה שלאחר הזכייה המדהימה בגביע המדינה היה צפוי לאור ההתנהלות הגרועה, לכל אורך העונה ובכל זאת במשחק מול נצרת, הציגה רמת גן, משחק עדיף מנצרת עילית (מאמן: איווניר) וגם השחילה שער בדקה ה – 33:
מהלך השער התחיל בבעיטה של ניר חדד שפגעה ביד של חיים בנון, שחקן נצרת. זיו כבדה העלה את ר"ג ליתרון בפנדל. ועל סף המחצית, ר"ג יכולה היתה לסגור עניין רק שסרסור החמיץ.
ואז באה המחצית השניה. שערים של יואב זיו (60), נדיב סימן טוב (68) וסללום גדול של ישראלביץ (לפי הדיווחים עבר שבעה שחקנים). נגמר 3 – 1 לנצרת עילית שטיפסה למקום הראשון ור"ג הנאיבית צונחת סופית.
איציק ברוך (יליד 1972) אימן באותה תקופה את ר"ג
הרכב הפועל ר"ג (נגד נצרת עילית): שי הס, כאמל ג'אברין, גבע ברקאי, ניר בובליל (הורחק), חיים פנטרומלי, שפלר, ניר חדד, זיו כבדה, ניר סרסור, עומר רפס. מאמן: איציק ברוך. שפט: משה בוחבוט, 2500 צופים בעילוט.
שייע פייגנבוים,אשר שוורצבוים ואברהם לב

 

שייע פייגנבוים, אשר שורצנבוים ואברהם לב
שייע,שוורצבוים ולב

15.05.1982 הפועל עכו – הפועל ר"ג 0 – 0
ליגה ארצית, מחזור 30 ואחרון.
1000 חזו במשחק הזה שהסתיים אמנם ללא שערים אבל העלה את ר"ג בפעם הרביעית לליגה הלאומית.
לר"ג שלא היתה תלויה ביריבותיה הספיק תיקו. היא עלתה למגרש במערך סגור והציגה הגנה חזקה ברשותם של יהודה פילוסוף, השוער ואברהם לב הבלם והשחקן מס' 1 בשדה.
גם פייגנבוים בלט, אבל המשחק נגמר ללא שערים וזה היה מספיק.

על הפועל ר"ג של 81/82 סיפר לב: "מבחינתי, העלייה הזו היתה החזר חוב (החמצת העליה ללאומית של 1970/71).
אחרי קריירה מרשימה בנבחרת ישראל, ובקבוצות בית"ר ת"א, בית"ר ירושלים, הפועל כ"ס, בני יהודה ומכבי יפו פנה אלי אורי קרני, מזכיר האגודה.
היתה לי עונה טובה ביפו, סיימנו במקום השני בליגה, והייתי בנבחרת העונה. ר"ג, לאחר הירידה מליגת העל היתה מפורקת ובכל זאת הסכמתי לחזור עם חוזה ברמה של הליגה הראשונה ועם תנאי נוסף: להביא את שייע פייגנבוים.
אבי בוקסנבאום הודיע על פרישה. ישבתי לו על הוריד ושכנעתי אותו לחזור. גם את בייטנר ואת אבי כהן שכנעתי שיש כאן פוטנציאל לעלייה וההבטחה הזו מומשה".

שייע פייגנבוים (יליד 1947), מלך השערים של ר"ג בעונת העלייה, וכוכב עבר גדול של נבחרת ישראל: "לרמת גן הגעתי במטרה אחת – להעלות את הקבוצה. לב הבלם ושפיגל המאמן רצו מאוד שאבוא. הייתי המוציא לפועל של הקבוצה. היו משחקים שהכרעתי בדקות האחרונות.
קבוצה מצוינת היתה לרמת גן. סיבוב ההופעות של הלהקה של רמת גן נמשך לאורך כל העונה. זוכר במיוחד את המשחק בקריית שמונה. משחק חשוב. צמד שערים כבשתי. הכדור היה על קו אמצע המגרש. הזיזו לי את הכדור ומהאמצע בעטתי לפלוסמן גול פצצה".

 

גם אשר שורצבוים עם שני תואר אליפות במדי הפועל ת"א (בוגרים ונוער) ועם הופעה אחת בנבחרת ישראל, שיחק בר"ג, במשך שתי עונות. אשר: "אוהדים מסורים מאוד היו לקבוצת הפועל ר"ג. (לוטו, שפנצר), ולר"ג הגעתי הרבה משום שלא הסתדרתי עם דוביד שויצר. והייתי צריך להגיע לקבוצת הפועל פ"ת אבל לבסוף נחתתי אצל הפועל ר"ג ושם שיחקתי עם שייע פייגנבוים, הדוד שלי.

כבשתי במהלך העונה את שער הניצחון מול עמידר ובמשחק העלייה לא עליתי מאחר והיתה לי יד שבורה.
ר"ג רשמה עונה יפה ובסופה עלתה לליגה הלאומית". הצעד המשמעותי לעלייה הזו נעשה שבוע קודם לאחר הניצחון 1 – 0 על הפועל נצרת עילית (הראל קירשנברג, כבש את שער הניצחון) ואברהם לב ששיחק בכל 30 המחזורים הוכתר לשחקן העונה המצטיין של הליגה הארצית.

הרכב במחזור האחרון מול עכו: יהודה פילוסוף, אבי בוקסנבאום, אברהם לב, דוד לגזיאל, יגאל כוכבי, עודד שולר, עוזי צדקה (דרור ריימונד), מאיר ג'ורג', שייע פייגנבוים, הראל קירשנברג. מאמן: אליעזר שפיגל.

שפט: יאיר טילינגר, 1000 צופים בעכו.

 

15.05.1976 הפועל ר"ג – הפועל עכו 3 – 2
ליגה א' צפון, מחזור 30.
עכו ור"ג התמודדו במהלך העונה על כרטיס העלייה. בסיבוב הראשון פוצצו רוני קלדרון ויוסי סורינוב, שוער ר"ג, את המשחק שהתחיל בעכו. משחק הגומלין התנהל באווירה פנטסטית בזכות קהל שיא של צופים (8000) קולניים מאובזרים בחצוצרות, כרזות תמיכה ועידוד בלתי פוסק. האוהדים פיזרו מלח על ראשי השחקנים כסגולה לניצחון. בקיצור אווירה מחשמלת ביציעים שסחפה את ר"ג להצגה גדולה.
רוני לוריה (יליד 1952) שיחק במשך 8 עונות עם הפועל ר"ג: "אחרי המכות בעכו. זוכר שסורינוב השוער העיף שוטר, טיפס על הגדרות של עכו ורצה להרביץ לכמה צופים. היה בלגן גדול והאוהדים של עכו רדפו אחרינו עם סכינים. התכונה במכתש למשחק מול עכו היתה גדולה. היו שם 8000 צופים לדעתי. וזה היה משחק גדול של רמת גן".

אבי בוקסנבאום (יליד 1955): "המכתש היה מפוצץ. לדעתי זה היה מספר שיא של צופים בתולדות ר"ג, כולל עונת האליפות, אותה ראיתי כאוהד".

שאול חייק (יליד 1948), מלך השערים של ר"ג, היה חתום על אחד השערים שכבשה ר"ג: "זה היה משחק שיא. הרבה צופים היו שם וגם על החומות ישבו. סיכה לא יכולת להכניס. עד היום אני זוכר את השער שכבשתי. קבלתי כדור בסמוך לפינת ה – 16 בעטתי את הכדור לצד הימני של השער, זה היה כדור אלכסוני ובדרכו לשער פגע הכדור באחד המגינים (צ'רלי אדרעי), ונכנס פנימה".

תיאור השער של חייק (דקה 39): שוחט על קו האורך מסר להיימן המצוין. זה העביר לחייק שבעט לשער. הכדור שינה כוון פגע בצ'רלי אדרעי, בלם עכו, שינה כוון וחדר פנימה.

הבליץ של ר"ג התחיל למעשה בדקה ה – 29: "דנישבסקי מסר לשוחט והלה העביר בין מגיני עכו לחייק. חייק השתחרר משומרו שינהולץ וקלדרון מ – 18 מטרים בעט נפלא אל בין החיבורים".
דקה 48: מסירות כפולות בין נעים ודנישבסקי. דנישבסקי נשאר מול השוער כהן ובעט שטוח למרכז השער. 3 – 0".
היו עוד החמצות של ר"ג והכדור הורחק פעמיים מקו השער העכואי.
עכו הצליחה רק למזער את הנזק במתפרצות: בן שושן (75) ונביל (90). למרות החריקות במכונה הרמת גנית, נגמר 3 – 2 לזכות ר"ג שהתקרבה לטווח של נגיעה בפסגה.

קלדרון, אז בן 24, שחקן ובעלים (עם סורינוב) של מזללת "ואדוז" ברמת גן, בסיום: "מנחם אשכנזי שלף לעברי את הכרטיס הצהוב והתריע עוד פעם ארשום לך צהוב. טוב לי בהפועל ר"ג".
חגיגות הניצחון של ר"ג מצאו בסיום את ר"ג עם נקודה אחת פחות מהפועל עכו המובילה ובית"ר נתניה השניה. רק שעד לסיום העונה ר"ג שמטה נקודות ובגלל 2 נקודות העונש שהופחתו ממאזנה, החמיצה את העלייה.

ר"ג: מנשה מקמל, אבי בוקסנבאום, וילקומירסקי, רוני לוריה, רוני יעקובסון, רוני קלדרון, יוסי נעים, שוקי דנישבסקי, היימן, שאול חייק, שמעון שוחט. מאמן: אורי ויינברג. שפט: משה אשכנזי.

 

15.05.1999 הפועל ר"ג – מכבי שעריים 4 – 0
ליגה א', מחזור 28
צעד ענק של רמת גן בדרך לליגה הארצית לאחר ניצחון גדול על מכבי שעריים, הדולקת אחרי ר"ג.
על ההתחלה נצפו התקפות של רמת גן ללא הפסקה, ויצירת הרבה מצבים לכיבוש שערים. דקה 23: מהלך של דאבל פס בין דודי סטולפר ומוטי סופר, המשך בכדור שהתגלגל לעברו של מיקי ממן שכבש מהאוויר את השער הראשון. 0:1.

דקה 40: דודי סטולפר הוכשל בתוך הרחבה. תומר ברזילי דייק מהנקודה הלבנה והעלה את ר"ג ליתרון 2 – 0.
דקה 48: מוטי סופר שלח את נועם סייג שנכנס לרחבה ומעשרה מטרים לערך בעט לחיבורים 3 – 0.
דקה 87: אסיסט של ברק קידר פוגש את הרגל של מיקי ממן, מלך שערי ר"ג, 4 – 0. צמרת הטבלה, בתום המחזור: דימונה במקום הראשון עם 59 נקודות, במקום השני הפועל רמת גן עם 57 ובשלישי מכבי שעריים 53 נקודות.

הפועל ר"ג: שמעון ישראל, משה סורמלו, איציק ברוך, אלדר שפלר, מוטי סופר, שחר כדורי, שי בנאי, דודו סטולפר (קידר), נועם סייג (רולי מוצפי), מיקי ממן, תומר ברזילי (אבי זר). מאמן: אלי כהן. שפט: איתן תבריזי, 2500 צופים במכתש.

 

 

16.05.1942 בית"ר תל אביב – הפועל רמת גן 6 – 4
הליגה המלחמתית הראשונה של ארץ ישראל – פלשתינה.
לא כל יום נופלים 10 שערים במשחק אחד. ובית"ר תל אביב של אז שעסקה בין השאר בפעילות פוליטית וטרור נגד הבריטים, הייתה בתחום הכדורגל אימפריה של ממש (אליפות ושני גביעים).
יומון הבוקר, על המשחק: "התחרות נערכה על מגרש הפועל ר"ג בנוכחות קהל רב. במחצית הראשונה היתה יד הפועל על העליונה (4 – 2 לזכות הפועל ר"ג) הואיל ובקבוצת בית"ר היו שלושה שחקני מילואים. במחצית השניה משתנה המצב. הקבוצה הבית"רית לא רק שהצליחה להשוות את התוצאות אלא אף זוכה בניצחון. זה היה משחק ער ומתוח מההתחלה עד הסוף. את השערים לטובת בית"ר הבקיעו בוגדנוב (4) פנץ ושפיגל. ולטובת הפועל רסקין (2), שוואלב ואונגר. שפט בן יוסף".

 

18.05.2002 הפועל ר"ג – מכבי הרצליה 3 – 2
ליגה לאומית. מחזור 30 ואחרון.
אחד המותחנים הגדולים של הליגה השניה. הפועל ר"ג זקוקה נואשות לנקודות כדי לשרוד. מהצד השני – מכבי הרצליה של הצמרת, חייבת את הניצחון בשביל העלייה לליגת העל.
ביציעים ישבו אוהדי בני יהודה (התמודדה על כרטיס העליה) שציפו למעידה של הרצליה אשר על כן עודדו את ר"ג.
הציפיות מומשו והאדומים של רמת גן עם אלי כהן על הקווים הציגו משחק מבריק שהעלה אותם ליתרון 2 – 0 עם צמד שערים של לירן ולדבוים (40 שניות מההתחלה), ואופיר חלואני (63, בפנדל לאחר הכשלתו של גוסטבו בוקולי הגדול).
אבל אז התעוררו צחי שמריה (66) ודניאל גוטיירס (73). 2 – 2. והתוצאה הזו היתה רעה מאוד לר"ג. אבל המילה האחרונה היתה של הברזילאי מרקיניוס שכבש בדקה ה – 78 את שער הניצחון ורמת גן שרדה תוך שהיא קובעת פגישה נוספת בין שתי הקבוצות באותה ליגה.

ר"ג: עמי רוזנברג, שי בנאי, איציק ברוך (הורחק, 80), אלדר שפלר, תמיר בן עמי, לירן ולדבוים, גוסטבו בוקולי (שימי לביא), קובי חסן (שרון ברנשטיין), אופיר חלוואני, אלפרדו מרקיניוס, תומר וקנין (אביב וולנרמן). 3500 צופים במכתש. שפט: מאיר לוי.

 

18.05.1991 הפועל ר"ג – מכבי רמת עמידר 4 – 4
ליגה ארצית, מחזור 26.
שוויון יוצא דופן במכתש שהרס סופית את סכויי העליה של ר"ג. את שער השוויון לזכות עמידר כבש דווקא אריק גילרוביץ בדקה ה – 89, עד לפני שנה שחקן הפועל ר"ג. לאחר כיבוש השער נתלה אריק על הגדר והשופט דאוד שלף לעברו את הכרטיס הצהוב השני שהיה לאדום וגילרוביץ הורחק. הגנות לא בדיוק היו במשחק והרבה בגלל האחים ג'רבי שעמדו בשני השערים: רוני אצל הפועל ורמי ברמת עמידר. ר"ג הוליכה 2 – 0 בזכות שערים של גדעון סימון (20) וזורי דזנחשוילי (39). עמידר חזרה למשחק עם חי קרייס (40) ומוטי גואטה (44). האחרון העלה את עמידר ילתרון 3 – 2 (דקה 60). אז עשה דוביד שויצר את החילוף של המשחק. הוא הכניס את עופר שטרית, שחקן ר"ג שהשווה (70) וכעבור דקה היה מעורב שטרית בשער היתרון של חרזי (דקה 71), 4 – 3 להפועל. ר"ג נסוגה ואז בא אריק.

אריק גילרוביץ: "את הפועל רמת גן עזבתי לאחר עשר שנים, הרבה בגלל דרור קשטן, שאימן את הפועל ר"ג, שנה קודם. הוא התעקש להציף את רמת גן בשחקני רכש, ואנחנו שחקני הבית סבלנו. זה הכעיס אותי וההנהלה של אז נתנה לו גב. לאחר שהוריד אותנו, ההנהלה הציעה לי את תפקיד הקפטן וביקשו שאשאר. פעמיים הייתי מלך השערים של הקבוצה וכבשתי 28 שערי לגה ועם מספרים אי אפשר להתווכח. חציתי את הכביש לכוון רמת עמידר.

זה היה משחק חשוב. רמת גן רצה לעליה ועמידר לחמה על חייה בתחתית. אבל כמו שאומרים, לדרבי יש חוקים משלו. המון צופים היו שם. בדקה ה – 88 היתה קרן שלך רחמים שלום. שחקני ר"ג רבו ביניהם מי ישמור עלי, כי הם ידעו שזו משימה קשה. שמעתי אותם צועקים, קח אותו… ואז כדור הקרן הגיע לראש שלי ומהראש לקורה ופנימה. הבקעתי, למרות שזו היתה הפועל ר"ג, והוכחתי לכולם שקשטן טעה ואני צדקתי בטיעון שלא היה צריך את שחקני הרכש".

הפועל ר"ג: אלי ג'רבי, גדעון סיימון, יובל נעים,שמואל קורצקי, יעקב הלל, יהודה זגורי, זוהר מדינה, אבי ברשצקי (עופר שטרית), יוסי גורדנה (אבי פלטשר), רונן חרזי, זורי דזנחשוילי. מאמן: דוביד שויצר.
1500 צופים במכתש

 

 

18.05.2012 הפועל ר"ג – בני לוד 0-2
הרבה זמן לא שיחקה הפועל ר"ג לעיני 5000 צופים אוהדים ומסתבר שהקהל הרדום זו לא אגדה.
שבוע לאחר הנצחון הדרמטי ברעננה, הגיעה ר"ג למשחק יוצא דופן באיצטדיון המושבה נגד בני לוד, שסיימה שניה בטבלה, עם אותו מספר נקודות.
כבר בדקה ה6 הרגיע עומר בוקסנבוים הנפלא את הקהל עם שער אדיר, אחרי שהסתובב ברחבה על המגן וכבש באלגנטיות.
ר"ג שלטה במשחק ללא עוררין ואיתי ארקין מנע את הנסיון כיבוש היחיד של בני לוד כשהדף בעיטת עונשין קשה של האקס, קובי חסן.
בדקה ה 75 ניתנה החותמת הסופית על העלייה כשאופיר חמו עבר חצי מגרש עם הכדור, עבר ארבעה מגינים והעלה את ר"ג ל 0-2, סופי ומוחלט.

הרכב הפועל ר"ג:
איתי ארקין, יקיר ברוכיאן, טל חן (עומר פרץ, 82), עומר חזום, עידן בלסטרה (טל מאיר, 86), פול קסאני, וובה בראון, עומר בוקסנבוים, אופיר חמו, קרלוס צ'קאנה, אורן ניסים (אביב עזריה, 55).

20.05.2000 הפועל ר"ג – הפועל עכו 4 – 2
ליגה ארצית, מחזור 32.
מחזור אחד לסיום ור"ג עולה בפעם השניה ברציפות והפעם זה היה לליגה הלאומית (השניה). דקה 15: מיקי ממן העלה את ר"ג ליתרון 1 – 0. עכו השוותה (21, אורן פוני), שחר כדורי נגח פנימה (25), וגם זורי ברמכר נגח פנימה (53). ור"ג עלתה ל – 1:3. רבינוביץ צימק, 2 – 3 (56) ותומר ברזילי חתם סופית, 4 – 2 (79).

ר"ג: שמעון מועלם, שי בנאי, אלדר שפלר, איציק ברוך, תמיר בן עמי, ננאד מרקיצ'ביץ, שחר כדורי, תומר ברזילי, (רן דז'ילובסקי), דנש אסני (דודו סטולפר), זורי ברמכר (יובל קידר), מיקי ממן.
מאמן: אלי כהן. שפט: ערן פרוסט, 2000 צופים במכתש. עופר דהאן, עם שיר עלייה חדש: "כל העיר עכשיו היא אדומה, המדינה עכשיו בחגיגה, הפועל, הפועל רמת גן".

 

 

20.05.1989 הפועל ר"ג – הפועל חדרה 2 – 0
ליגה ארצית, מחזור אחרון.
ר"ג יוצאת לחדרה חוזרת עם 2 – 0 וחוגגת באופן רשמי וסופי עלייה חמישית לליגה הראשונה. דורון ביטון (13) ויוסי שמריה (22) כבשו.
ליאון קונסטנטינובסקי המאמן: "לאחר הירידה בעונת 80/81 היה לי חוב מוסרי להעלות את הקבוצה ועשיתי את זה בעונת 88/89. הפועל ר"ג היתה יצרנית של שחקני בית. תמיד היה לה את זה. מהרגע שהתחילו למכור שחקני בית הקבוצה התחילה לקרטע. במקום לנסוע קדימה התחילה לנסוע לאחור. אחרי בא דרור קשטן ואז גם התחילה רכבת של שחקנים זרים שהגיעו. בעונת העלייה היו לנו שחקני בית טובים כמו חרזי, אריק גילרוביץ שחקן "גולר" עם 2 רגליים, שיחק טוב מאוד, התמצא ברחבה. גם שולי גילרדי היה מצוין בשער. את גרונדמן ז"ל, שהיה אז אחד מצמד מאמני הנבחרת הזמנתי לצפות בגילרדי, וזה היה במשחק מול עמידר. ואז גרונדמן לקח אותו לנבחרת"

רוני לוי: "קבוצת הנוער של ר"ג תמיד היתה מסודרת. והרבה שחקני נוער הגיעו לצמרת הכדורגל הישראלי. את קבוצת הנוער של ר"ג אימנתי בסוף שנות השבעים. שולי גילרדי התחיל אצלי דווקא כשחקן שדה בקבוצת הנערים של ר"ג. באחד המשחקים נפצע השוער והוא תפס את מקומו. בתום האימון, אמרתי לו להגיע לאימון הבא עם תלבושת של שוער, באופן קבוע.."

ר"ג: שולי גילרדי, מרדכי בייטנר, יובל נעים, אריק גילרוביץ, שמואל פונדקי, דורון ביטון (עינב חזנוולד), אבי ברשצקי, יוסי שמריה (דני אשכנזי), עוזי צדקה, יעקב "שוקו" נומדר, רונן חרזי. מאמן: ליאון קונסטנטינובסקי. 2000 צופים בחדרה. שפט: יעקב שיינר.
מתוך שיר העלייה של אמנן קשת: "יש מכתש גועש, יש היסטוריה יש עתיד, אין לנו מקום ולא חלק בארצית…"

 

 

21.05.1983 הפועל באר שבע – הפועל ר"ג 0 – 0
ליגה לאומית, מחזור 30.
הפועל ר"ג של התחתית הבוערת יוצאת למפגש מכריע בבאר שבע. תיאורטית, תיקו יכול להספיק רק שהיא תלויה בתוצאות מהמגרשים האחרים. מחזור לסיום, 8 קבוצות, לא פחות, היו למעשה בסכנה של ירידה. ר"ג רושמת כמה החמצות: של שלמה וייצמן (דקה 13), איברהים חורי (22) רפעת (ג'ימי) טורק (27). יעקב אסייג, שוער העונה, נעל את השער.
בסיומה של העונה הסתבר שר"ג ספגה הכי פחות שערים בליגה (21), רק שההתקפה לא עבדה.
15 שערים בלבד כבשו חלוצי ר"ג במהלך העונה והתיקו העקר בבאר שבע תקע את ר"ג במקום ה – 14 ושוב בגלל מכבי יפו שעם תוצאת תיקו מקדימה את ר"ג בזכות הפרש של 4 שערים.
ר"ג: יעקב אסייג, רוני לוי, יוסי ליפשיץ, אריק גילרוביץ, בני כהנר, אבי ברשצקי (עוזי צדקה), ויקטור בוני, מרדכי בייטנר (עומר אוסובסקי),ג'ימי טורק, שלמה ויצמן, איברהים חורי. מאמן: שימי בן יהונתן.

 

22.05.1970 הפועל רמת גן – הפועל נחליאל 6 – 1
ליגה א' צפון, מחזור 30.
ערב המחזור האחרון ניצבה ר"ג במקום הלפני אחרון ובעמדת ירידה נוספת והפעם לליגה השלישית. ולא, לא היתה אופציה אחרת זולת ניצחון. במוצ"ש אני פותח את הרדיו. ר"ג מנצחת בגדול את נחליאל בחדרה.
יש אני צועק. רק לאחר כמה שנים ירד לי האסימון. היה שם מצב של מכירה? פניתי לכמה שחקנים לברור עניין הרינונים. אף שחקן לא הודה בזה.
ראובן כהן, מאמן ר"ג של אותה עונה אמר שלא היתה מכירה."אני יודע שהיו 4 קבוצות בסכנת ירידה. ובית"ר נתניה הפסידה לקריית חיים ונפלה ליגה. אם היתה מכירה? אני לא עוסק ברכילות.
לקחתי את הקבוצה לשם. הכנתי אותם טוב למפגש ההכרעה. ואז נהגנו להתאמן 4 פעמים בשבוע. למרות ה – 1:6, אם בית"ר נתניה היתה מנצחת אותנו היינו נופלים".

עוזי זנדר שוער ר"ג: "קשה לי להאמין שזה היה מכור.
נחליאל היתה קבוצה שכונתית עם שחקנים מבוגרים ועד כמה שאני זוכר, זה לא היה מכור".
האמת נמצאה כנראה אי שם באמצע. נראה ששחקני הפועל נחליאל ששיחקו מול קבוצת הפועל אחרת, לא התאמצו. ור"ג עם מוטיבציית שיא להישרדות, לא התקשתה.

תמצית הכתוב בעיתון חדשות הספורט למחרת: חצי תריסר קליל… הפועל ר"ג לא נזקקה למאמץ מיוחד בסיועם של עשרות צופים… צבי היימן ניצח על המלאכה". דקה 27: קונסנס כבש שער ראשון ממסירה של קרוק. 1 – 0. דקה 29: יעקב היימן שלח את צביקה היימן וצ'יריק דחק משני מטרים, 2 – 0. דקה 39: היימן מקשית ודנישבסקי 3 – 0. דקה 43: פריצה של צביקה היימן שמגלגל ליעקב היימן, 4 – 0. דקה 54: צ'יריק יורה מעשרים מטרים, חממי שוער נחליאל, משפשף את הכדור, 5 – 0. דקה 60: קרוק מקשית וצ'יריק רושם 6 – 0. דקה 85: שרעבי של נחליאל מכניע את זנדר. 6 – 1. ובעיתון ידיעות אחרונות כתבו בערך כך: "משחק מצוין של הפועל ר"ג שהשתלטו על מרכז השדה ולחצו על שער נחניאל החל מדקות הפתיחה. הפועל קריית חיים נשרה מאחר וגם היריבות השיגו ניצחונות "משכנעים". הפועל ר"ג 6 – 1 על הפועל נחליאל, הפועל נתניה על מכבי הרצליה 5 – 0, טבריה על בית"ק קרית טבעון 3 – 0, קריית שמונה על עכו 5 – 2, הפועל בני נצרת על מכבי חדרה 2 – 1".

הפועל ר"ג: עוזי זנדר, שלמה מוסלי, אהרון (רוני) יעקובסון, עמיר שפיר, וילקומירסקי, רון קרוק, יהושע דנישבסקי, צבי היימן, אלי קונסנס (דני קאופמן), חיים צ'יריק, יעקב היימן. מאמן: ראובן כהן. שפט: משה מזרחי, 2000 צופים באצטדיון הפועל חדרה.

 

 

25.05.1963 הפועל ר"ג – מכבי נתניה 1 – 0
ליגה שניה, מחזור 29.
לא משחק גדול של ר"ג, אבל משחק שמיצה את יכולותיה (84 שערים) בעונת העלייה שלה לליגה הלאומית, שנה קודם לזכייה באליפות ישראל.
ראובן כהן שחקנה המיתולוגי של ר"ג: "אי אפשר לשים את האצבע על משחק טוב אחד שלנו בליגה השניה. הייתה לנו פתיחה צולעת אבל אחרי שהתחברנו לדרך של שוויצר, המאמן, הייתה לנו ריצה מטורפת וסידרה ארוכה של משחקים ללא הפסד.
אחד המשחקים הכי חשובים היה נגד נתניה בסיבוב הראשון. ניצחנו 2 – 1 בגבעתיים.
למשחק במחזור ה – 29, ר"ג, הגיעה לנתניה די רגועה לאחר שהבטיחה את ההעפלה. מכבי נתניה (עם שפיגלר וסרוסי) הייתה זקוקה לניצחון, במגרש "הקופסה" אבל ר"ג לא עשתה הנחות. שלמה לוי (דקה 89) מלך השערים של הליגה (31) שכבש את שער הניצחון ויעקב חודורוב השחקן המצטיין במגרש שמו קץ לגחמותיה של נתניה.
הרכב: יעקב חודורוב, משה פרל, שלמה מוסלי, יצחק רודניק, גדי יניאק, מרדכי בנבנישתי, שמואל נחמיאס, איצ'ה קירשנברג, ראובן כהן, שלמה לוי, ששון כתב. מאמן: דוד שויצר. שפט: בן רובי.

 

 

26.05.1990 הפועל ר"ג – הפועל באר שבע 0 – 0
ליגה לאומית, מחזור 32 ואחרון.
הפועל ר"ג חייבת את הניצחון הזה וגם באר שבע. זה היה קרב בבית של ר"ג ועל כל הקופה. ההגנה של ב"ש הצליחה לעצור את חלוצי ר"ג. אריק גילרוביץ (דקה 13) רונן חרזי (דקה 60) ואמיל וולב (דקה 85) יכלו לעשות את זה אבל הם החטיאו את המסגרת.
נגמר בתיקו מאופס ור"ג צוללת לליגה הארצית דווקא עם דרור קשטן, המאמן הכי מעוטר בכדורגל הישראלי. הפועל באר שבע, בית"ר ירושלים והפועל ירושלים ניצלו.
הרכב ר"ג: שולי גילרדי, יהודה עמר (רונן חרזי), ולדימיר לאלוב, אופיר בן חיים, יובל נעים, אבי ברשצקי, זוהר מדינה, אמיל וולב, עוזי צדקה, אריק גילרוביץ (משה אייזנברג), יואב זוהר. 6000 צופים במכתש. שפט: אריה פרוסט.

 

27.05.2003 הפועל ר"ג – הפועל באר שבע 1 – 1 (5 – 4 בפנדלים לזכות ר"ג)
משחק גמר גביע המדינה.
הקבוצה הראשונה שלא מהליגה הראשונה שרשמה סנסציה וזכתה להניף את גביע המדינה.
המסע המופלא של ר"ג הסתיים בניצחון בלתי נתפש בגמר. אופיר חלוואני קיבל כדור עומק מאביב וולנרמן, פתח בריצת אטרף מדהימה ומול אסי רחמים, שוער ב"ש הרים את יציע האוהדים של ר"ג (דקה 55)- 1 – 0.
הפועל ר"ג של הליגה השניה שוב יישמה בהצלחה את תיאורית השימוש בנשק ההתקפה המתפרצת.
המשחק התקדם ור"ג היתה רחוקה כדי 4 דקות מהנפת הגביע,אבל ב"ש (מאמן: לופה קדוש) מליגת העל, לא ויתרה ואופיר חיים הכניע את אברג'יל ואיזן ל – 1:1 (86), קודם להארכה ולבעיטות ההכרעה.

רמי אליהו שחקן ב"ש בעט ראשון אבל החטיא את השער ואז באו הבעיטות המושלמות של איציק ברוך, משה שפירא, איתן עזריה, שחר כדורי וליעד טפר. את כל הכדורים הם הפציצו פנימה, ונגעו עם כל אוהדי רמת גן בשמיים.

ליעד טפר, ששם את הפנדל האחרון לזכות ר"ג, בסיום: "רצו לקחת לי את הפנדל, אמרתי שאני לא מוכן. אני מרגיש כמו מלך העולם".
ר"ג שהגיעה עם מוטיבציה אדירה ועם מאמן מצוין שהתאים לקבוצה כמו כפפה ליד, היתה ראויה לניצחון ורשמה הישג אגדי של פעם בחיים. שחר כדורי הקפטן נשלח לנשיא להניף את הגביע, החגיגות בעיצומן,יש גביע, יש אירופה (אופ"א) ויש שמחה גדולה הלילה, בכיכר אורדע. מי היה מאמין. הפועל ר"ג נצרבת לעד בדפי הזהב של הכדורגל הישראלי.

אלי כהן, מאמן המנצחים: "העלייה למשחק גמר הגביע היתה אקסטרה. כל הזמן חשבנו על הליגה וכשהגענו לגמר הבטחנו את מקומנו בליגה. גביע זה לא כמו ליגה. בגביע היינו אנדרדוג. פחות לחץ, אין מה להפסיד. באנו הרבה יותר משוחררים מאשר בליגה. בשלבים האחרונים של הגביע היינו חייבים להאמין. לא שיחקנו כדורגל פחדני וראו את זה בסגנון שלנו.
הקבוצה תקפה יזמה ובחצי הגמר וגם בגמר היינו עדיפים על היריב ביכולת. מערך הקבוצה בגמר היה 4 – 5 – 1.
ארבעה שחקנים בהגנה (עזריה, כדורי, ברקאי ובן-עמי), בחוליית הקישור חמישה שחקנים: הקשרים האחוריים היו בנאי ושפירא. חלוואני משמאל ובוקסה באמצע מתחת לחלוץ וולנרמן בצד ימין, והחלוץ היה שרון אביטן.
את בועטי הפנדלים תרגלנו. היה לי כוון. ידעתי את מי לבחור. ליעד טפר בעט אחרון. ידעתי שהוא בועט טוב. ובכל זאת מישהו יכול היה להחמיץ… אבל הם כבשו… מה שאני אגיד מבחינת הישג זה באמת מתגמד. קבוצת תחתית של הליגה השניה, תקציב של 10% מהקבוצות מעלינו. משהו שלא היה בישראל ולדעתי זה לא יהיה. רגע שיא. אחרי המשחק הלכנו לאורדע. אחרי זה לחגוג במסעדה בתל אביב. ואחרי זה הצלמים והעיתונאים לא עזבו אותנו והתקשורת המשיכה לטרטר".

 

שחר כדורי (יליד 1975), הקפטן של ר"ג שהניף את הגביע, בראיון מיוחד לכותב שורות אלה, מסכם את מסע הניצחונות המדהים של רמת גן: "בעונת 2002/03 כמעט וירדנו לליגה הארצית.
את משחקי הגביע פתחנו נגד הפועל ירושלים לאחר ההפסד בליגה נגד אותה קבוצה. זה היה בטדי. במחצית הראשונה נתנו הצגה גדולה והובלנו 1 – 0 והפועל ירושלים איזנה את התוצאה קודם שניצחנו בפנדלים. אחר כך ניצחנו את מכבי פ"ת ששיחקה בליגת העל וזה היה בוינטר.
זה היה משחק די שקול, 0 – 0, משחק משעמם אפילו פה ושם הגיע להם פנדל. ניצחנו בדוקרב של פנדלים ועלינו לשלב הבא, משחק רבע הגמר נגד בני סכנין. זה היה המשחק היחיד שלא היינו טובים מהיריב, רק שניצחנו 1 – 0 ועלינו לחצי הגמר.

מכבי ת"א. כל מי שהיה באצטדיון ר"ג אמר שמכבי היתה חלשה ואנחנו שיחקנו מושלם. ואין, אין הסבר לניצחון שלנו על מכבי תל אביב. שיחקתי כבלם לאורך כל העונה ובמשחק מול מכבי להגנה שלנו היתה מעט מאוד עבודה. פשוט שיחקנו מדהים. ואז הגיע הגמר מול הפועל באר שבע. ולמעשה זו היתה סגירת מעגל כיוון ששנה קודם הם ניצחו אותנו 5 – 0 וזה היה באצטדיון רמת גן שהבטיח את עלייתם לליגה הראשונה. זכרנו את הקהל של באר שבע שהתגרה בנו. איך שגלגל מסתובב.

גביע המדינה זה מפעל מאתגר במיוחד. היה לנו הרבה מזל שהתחבר לנו דווקא במשחקי הגביע. עמדנו טוב ולא במקרה שיחקנו יפה. יש שיטה וחבר'ה צעירים שרצו להצליח ומישהו למעלה אהב אותנו כנראה. והדברים התחברו.
אלי כהן, המאמן, התאים לנו מאוד. אני חושב שזה היה חיבור ושילוב מושלם שעבד טוב והתוצאות אמרו הכול. הולכנו 1 – 0 באר שבע השוותה ואז הפנדלים.
את הגול הרביעי שהבקעתי קשה לתאר… יש לך כמה שניות עד שאתה מגיע לכדור… משתדל להתרכז, לא להקשיב למה שקורה מסביב. מצד אחד שריקות בוז של אוהדי באר שבע ומצד שני אתה חושב על החבר'ה ואוהדי רמת גן… רק לא לפספס… יש לך מאית השניה למחשבה. אתה חושב על כולם… מנסה להתעלם מהכול ולהיכנס לבועה… וזה הצליח".

הפועל ר"ג: מוטי אברג'יל, איתן עזריה, שחר כדורי, גבע ברקאי, תמיר בן עמי, שי בנאי, משה שפירא, עומר בוקסנבאום, אביב וולנרמן (איציק ברוך), אופיר חלוואני (ניר חדד), שרון אביטן (ליעד טפר). מאמן: אלי כהן, 25,000 צופים באצטדיון ר"ג, שופט: יעקב בן חמו.

קטעים משיר הסינדרלה (מילים ולחן: שגיא אינפלוס. ביצוע: איתן מסורי): "שנת 2003 אני קם מתוך חלום, מסתכל על השמיים והכל כל כך אדום. ארבעים שנה חלפו, האוהדים מאושרים, הגביע הוא שלנו ועכשיו כולם שרים, סינדרלה שלי, זאת הפועל רמת גן, סינדרלה שלי, אדומה היא מכולן, הקבוצה מהמכתש שאותה כל כך אוהב, אדום לבן הפועל רמת גן".

 

 

29.05.1965 הפועל רמת גן – הכח מכבי ר"ג 1 – 0
ליגה לאומית, מחזור 29.
מחזור לסיום והכח מכבי ר"ג רצה לאליפות. היא הוליכה את הליגה עם סיכויים מצוינים לזכייה בתואר רק שלקבוצת הפועל רמת גן זה לא ממש הזיז. שער חוץ גדול שלמה לוי (דקה 12) הרס זמנית את פנטזית האליפות של הכח.

הנה תיאור של שער הניצחון של חדשות הספורט: "לוי נכנס באותה דקה גורלית לרחבת ה – 16 של הכח. ר. כהן הבחין בו, מיהר למסור לו את הכדור ושלמה לוי דהר עמו קדימה כדי לבצע את אחד המבצעים הגדולים ביותר שראינו על מגרשי הכדורגל שלנו. הוא שלח את הכדור משמאלו של קפיטולניק שיצא מולו, כשהוא עצמו (לוי) מקיף את קפי מימין. הכדור היה מסובב, חזר כמו מגנט אל רגלו השמאלית ומשם נשלח כדי להרעיד את רשתו של קדוש". לופה קדוש, אמן הליגה במשיכת הזמן, היה מה זה עצבני.

עוזי זנדר: "ניצחנו את הכח בגלי גיל. הכח תקפו אותנו ולקחתי כדורים שנראו אבודים ושלמה לוי התחיל את המבצע שלו מארבעים מטרים וכבש שער מדהים". במחזור האחרון נשכח ההפסד להפועל. מכבי ת"א הגיעה לגלי גיל. פתחה רגליים, הכח ניצחה 3 – 1 והאליפות נשארה ברמת גן.

סמי שאולי (חולצה מס' 7 של הכח): את המשחק מול ר"ג לא ממש זוכר. שמיש הבקיע את השער נגדנו. אבל המשחק נגד מכבי ת"א לא היה מכור, כל החברה הצעירים, של מכבי ושלנו, הכירו מנבחרות הנוער והיה פרגון הדדי.
בשבילנו זה היה משחק של איזי. רק ניסים בכר ועסיס שחקני מכבי התאמצו נגדנו.
ניצחנו 3 – 1 ולקחנו את האליפות, הרבה בזכות יצחק שניאור המאמן שהכניס להרכב כשמונה שחקנים צעירים בני 18 – 19. שנה אחר כך, החזרנו את החוב למכבי, ששיחקה על האליפות מול הפועל. התאמצנו ולחמנו נגד הפועל ת"א. לא ניצחנו, נגמר 0 – 0 ובזה עשינו את שלנו".

ההרכב של הפועל ר"ג נגד הכח: עוזי זנדר, אברהם קוצינסקי, שלמה מוסלי, אריה ברזסקי, גדי יניאק, משה פרל, צבי היימן, מרדכי בנבנישתי, ראובן כהן, שלמה לוי, ששון כתב. מאמן: דוביד שויצר. שפט: שושני, 4000 צופים במגרש הכח בגלי גיל.

 

 

29.05.1999 הפועל ר"ג – ניר רמת השרון 3 – 0
ליגה א' דרום, מחזור 29.
הפועל ר"ג חגגה רשמית עליה לליגה הארצית לאחר עונה אחת בליגה א' ודרך המקום השני.
תומר ברזילי, עשה את זה בדקות 7 (בנגיחה), 17, 80 (בפנדל).

הפועל ר"ג: שמעון ישראל, משה סורמלו, איציק ברוך, אלדר שפלר, תמיר בן עמי (אבי ברשצקי), שי בנאי, כדורי, דודו סטולפר, נועם סייג (רולי מוצפי), מיקי ממן, תומר ברזילי (ברק קידר). מאמן: אלי כהן. שפט: שרון אשל, 1200 צופים ברמת השרון.

 

 

 

30.05.1987 הפועל רמת גן – בית"ר רמלה 4 – 1
ליגה ארצית, מחזור 30 ואחרון.
הקרב נגד הירידה ועבור הזכות להשתתף במבחני ההישרדות. חרב הירידה איימה על רמת גן (4 האחרונות מהמקום ה – 13 ועד ה – 16, ירדו באותה עונה ושניים שדורגו במקומות 11 – 12 התמודדו במבחנים) על מנת להבטיח את מקומם במבחנים חייבת רמת גן לנצח את בית"ר רמלה וגם להמתין לתוצאת המשחק בין הכח והפועל בית שאן.

לופה קדוש (יליד 1940), רשם במהלך הקריירה שלו שלוש אליפויות כשחקן (עם הכח, מכבי נתניה ומכבי ת"א וגביע מדינה עם הכח) וגם 6 עליות כמאמן (פעמיים עם הכח, פעמיים עם לוד, 1 עם באר שבע 1 עם בית"ר ירושלים): "קיבלתי את הקבוצה אחרי 6 מחזורים, לאחר ההפסד לבית שאן, והמצב היה קשה. זו היתה העונה הכי מוזרה. 6 קבוצות היו צריכות לעזוב את הליגה. 4 יורדות אוטומטית ושתי קבוצות למבחנים.
בית"ר רמלה, נגדה שיחקנו במחזור האחרון היתה מעלינו. והיינו חייבים לנצח אותם. והיו לנו שחקנים טובים: שולי גילארדי, אריק גילרוביץ, צורי אוזן, שוקו נומדר. את רונן חרזי העלתי מהנוער. היו גם אבי ברשצקי וטופלה בייטנר. שיחקנו התקפי, כל הזמן וזו היתה ליגה מאוד קשה כי 6 מ – 16 הקבוצות היו צריכות להיפרד מהליגה".

אריק גילרוביץ, קפטן הפועל ר"ג: "זה היה אחד המשחקים הכי חשובים בתולדות רמת גן. לופה קדוש, המאמן לקח אותי על הבוקר לסבב של שיחות. רצה לשמוע את דעתי מאחר והוא התלבט בין אם אשחק כבלם או בחוד ההתקפה, במקום שוקו נומדר. אמרתי לו שאם אני אשחק בהתקפה. אני שם גול ואף אחד לא יוכל לעצור אותי. קדוש הסכים ואמר: "טוב, נלך על הגול שלך". וכך אמנם היה. שובצתי בהתקפה וכבשתי. נומדר שולב בהמשך וגם הוא כבש".

"עומר אוסובסקי (יליד 1964) המצטיין במגרש: "ערב המשחק, היינו בבית מלון סירנית בנתניה. כל הגדולים של רמת גן הגיעו להרביץ ציונות.
קדוש המאמן הסתמך באותה עונה על שחקני הרכש. מיבנה הוא הביא את שמעון פרץ וגם את שוקו נומדר הוא הביא. ביקשו ממנו להרכיב את שחקני הבית, את עומר (אוסובסקי) את אריק (גילרוביץ) ואת שאר הצעירים שחקני הנשמה וקדוש השתכנע ועשה שינויים. ואז התחיל המשחק. הובלנו 1 – 0 (שמעון פרץ, דקה 11, מחמישה מטרים) וגם 2 – 0 (מהלך שהתחיל בבישול של עומר לראש של גילרוביץ.
בלאיש שוער רמלה הדף, שמעון פרץ נגח וגילרוביץ קינח בנגיחה נוספת והפעם פנימה).
רמלה צמצמה בבעיטה חופשית לשער של שולי (דקה 35, אריאל אריה). ירדנו לחצי. והרביצו בנו ציונות. וגם הורו לחבר'ה לתת את הכדורים לעומר במרכז השדה. הכדורים התחילו לעבור דרכי והקבוצה התפוצצה.
הבקעתי שער (דקה 56, אסיסט של בייטנר לעומר), ובישלתי שער נוסף, מסירת רוחב באלכסון לשוקו (דקה 90) שגלגל מקרוב. 4 – 1. זה היה אחד המשחקים הכי טובים שלי ברמת גן, בה התחלתי לשחק מגיל שמונה וחצי. כולם בשכונה מכירים אותי. היתה לי תחושת בטן שזה היום שלי ולא יכולתי לאכזב. אז לקחתי אחריות ושמח שזה הצליח".

הפועל ר"ג: שולי גילרדי, מוטי בייטנר, צורי אוזן, בני כהנר, נתן קרייג, עוזי צדקה, דורון ביטון (יעקב עיני), עומר אוסובסקי, שמעון פרץ, אריק גילרוביץ', יואב זוהר (יעקב "שוקו" נומדר). מאמן: מיכאל "לופה" קדוש. שפט: רחמים דינאצ'י, 2000 צופים במכתש בגבעתיים.

 

תגובות מהפייסבוק

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.