המשחקים הגדולים של חודש אפריל

כשהאביב מגיע, מתחיל האקשן. והפועל ר"ג בחודש אפריל מתחילה בד"כ את היישורת האחרונה שלה במסעי ההישרדות או בפסיעות האחרונות לעבר עליית ליגה.
והפעם- הארכיון של אלישע שוחט ז"ל מביא לכם את משחקי חודש אפריל הגדולים

מאת אלישע שוחט

מי באמת דקר את הסוס בדרבי המפורסם נגד הכח? למי "גנב" טופל'ה את האפיקומן? מי הוביל את ר"ג למאזן של 17 נצחונות ותיקו אחד בדרך לעלייה? מתי היתה לר"ג הכנסת שיא של מליון לירות ?מי זה ריימונד נסביט ואת מי זרק משה וארון למערכה כדי שישמור על נחום סטלמך? הכל ועוד בפרויקט הענק של אלישע שוחט ואתר המכתש בשיתוף הארכיונים הפרטיים של חיים גרינפלד ויורם פומרנץ(כיום סגן ראש עיריית גבעתיים ואז כתב צעיר בחדשות)

02.04.1955 הפועל רמת גן – הפועל תל אביב 1 – 0
ליגה לאומית, מחזור 8.
בעיתון כתבו שזו היתה "אחת ההפתעות המרעישות של העונה".
ואכן הפועל ר"ג שנחלצה מהנשירה ממש לקרת סיום העונה הדהימה את קבוצת הצמרת (מקום שלישי בסיום העונה) הפועל ת"א בשורותיה כיכבו יעקב חודורוב ודוד שויצר.
את שער הניצחון לר"ג הבקיע הרצל פריצנר, שחקנה לשעבר של ת"א.

פריצנר: "עכשיו נזכרת לפנות אלי? "נולדתי בקייב, 1919, אך למדתי בדיסלדורף. התבלטתי בהתעמלות ואז הדביקו לי את השם היינץ פריצנר. שם משפחתי האמיתי זה גולדמן. בשנת 1935 עליתי ארצה עם עליית הנוער. זכיתי באליפות הארץ בהטלת כידון (בשנת 1941 עם 53.49 מ' – א. ש.) ובהדיפת כדור ברזל (בשנת 1938 קבע 11.75 מ', ובשנת 1939 אלוף הארץ עם 12.02 מ' – א. ש.). מתגורר ברמת גן משנת 1938. שיחקתי כי אהבתי כדורגל. יום יום אהבתי להתאמן. שיחקתי כחלוץ במכבי רחובות, ועזריקם מילצ'ן, דאג לי למגורים. הייתי חבר מכבי ספורטאי ולא עניינה אותי פוליטיקה. וכך שיחקתי בקבוצות מכבי ת"א, הפועל ת"א והפועל ר"ג (שתי קדנציות).
עבדתי במחלקת חקירות של משטרת תל אביב יפו, אצל מייג'ור פורד, מפקדה לשעבר של משטרת מחוז ת"א. לקחתי גביע עם מכבי תל אביב וגם הבקעתי גולים. שיחקתי עם נבחרת תל אביב בכדורגל, לא זוכר שערים שכבשתי, היום זה כבר לא מעניין אותי".

משה ליטבק ששיחק בעבר עם פריצנר: "יש לי סיפור בשבילך. בזמנו כשנבחרת הפועל שיחקה בארצות הברית (1947 – א. ש.) הרביצו בנו ציונות. את מליקה שוער נבחרת הפועל שאלו: מי זה היה הרצל: ואז מליקה ענה לתומו: הרצל הוא הצנטרפור (רץ מרכזי, היה תפקיד כזה בכדורגל של פעם) של הפועל רמת גן. וכוון את דבריו להרצל פריצנר…"

"חדשות הספורט", למחרת המשחק: "קהל רמת גני נלהב ביותר, בא למשחק על אף השרב הכבד… המשחק שהיה ברובו מרוכז בין קווי ה – 16 מפאת איתנותן של ההגנות החל להתנהל בעצלתיים, עבר לפסים עירניים יותר רק לאחר הבקעת השער. הרמת גנים גילו מרץ רב יותר בכל שלבי המשחק. הגנתם היתה איתנה ביחוד תודות למורדכוביץ וממו. קירשנברג הצטיין בשורת הרצים ואילו בין החלוצים בלט שטלצר הצעיר שסיכן, באגפו הימני, את שערו של חודורוב שוב ושוב.

בעזרתו ידעו גם מגדלוביץ ופריצנר לפרוץ ולבעוט לשער התל אביב. פריצנר שזכה לתשואות רמות עבור השער שהבקיע פתח אומנם את משחקו בחולשה, אולם סיימו בצורה נאה, תוך גילוי טכניקה ונסיון גם בעת שהוזעק להגנה. רדלר היה תקיף, אך חרונזיץ במרכז לא מצא את עצמו בעת התקפות קבוצתו…

ר"ג פתחה בסערה, אך אט אט משיבים התל אביביים במספר התקפות. אולם ברוב 45 הדקות הראשונות התנהל המשחק בטבור המגרש, תוך חוסר מתח ובלא סיכון ממשי של אחד השערים. פוקס בעט פעמיים לשער, ללא הצלחה. רדלר חיקה אותו מיד, ואילו מגדלוביץ בעט ישר לידי חודורוב. כמה התקפות יפות של ת"א נבלמות ע"י הגנתה האיתנה של ר"ג: רוזנבאום הופרע ע"י גולדשטיין והחמיץ מקרוב, ואילו פוקס בועט לשחקים משמאל.

הזדמנות מצוינת ניתנה לר"ג כאשר מגדלוביץ מעלה למרכז השער, שם לא נמצא חודורוב ולבקוביץ הציל בשניה האחרונה את סכנת מרוצתו של פריצנר. לר"ג היו רגעי חולשה מעטים רק בעת יציאתו של ממו, שנפצע וחזר, אולם היה הקהל ער יותר מהשחקנים בפרק זמן זה.

הדקה ה – 52 שינתה כללי את אווירת המשחק: קירשנברג מוסר כדור נוח לשטלצר, זה מושכו לכיוון השער ומרים אותו בדייקנות למרכז, שם מתרומם פריצנר ונוגחו לרשת במהירות הבזק. מכאן ואילך החריף המשחק במידה רבה. הודות לקהל ובקרב התל אביבים הורגשה עצבנות. בלוט ושויצר אינם מנצלים שתי בעיטות עונשין מ – 20 מ', בעוד זילברשטיין שבעט בעוצמה לפינה הגבוהה היה משוכנע שהבקיע שער… אך שרסטינסקי בקצה אצבעותיו הוציא לקרן.

התקפות הת"א נעשו מסוכנות יותר בעת שממו נפצע שוב ויצא לדקות מספר. אולם משחזר הפך המשחק שקול וחריף. פריצנר מחמיץ מקרוב, ואלו דקות ספורות אח"כ בועט אותו שחקן בסיבוב – החוצה. וויכוח התנהל בדקה ה – 78 כאשר אללוף ומורדכוביץ נצטוו ע"י השופט לצאת בשל התנגשות הדדית. ר"ג מנסה להרוויח זמן ומגינה על שערה בכל מחיר, אולם בלוט, שבעט החוצה מקרוב, סיים את כל תקוות התיקו של קבוצתו".

הפועל ר"ג: אהרון שרסטינסקי, מרסל אברמוביץ, חנוך מורדכוביץ, קירשנברג, יוסף ממו, אבנר קוסיוב, צבי שטלצר, יצחק מגדלוביץ, שלמה חרונזיץ, אריה רדלר, הרצל פריצנר. מאמן: עמנואל גלילי. שפט: פרנס. 2500 צופים בגבעתיים.

הרצל פריצנר
הרצל פריצנר

הרצל פריצנר הלך לעולמו ב16 למרץ 2007. הוא היה בן 88 במותו ושיחק בהפועל ר"ג החל מ – 1947. במאזנו 13 שערים במדי ר"ג וכמאמן רשם 31 מש' (13 ניצחונות – 6 תיקו – 12 הפסדים).
אחד הקוריוזים שקשורים לשמו התרחשו כשאימן את הפועל ר"ג ב1960/1.לפריצנר היתה משאית קרח והוא היה מחנה אותה בירידה התלולה של המכתש. יום אחד שכשולם חזרו ממשחק חוץ המשאית נעלמה. אחרי שעה מצאו אותה במורד רחוב בורוכוב אחרי שנסעה ללא נהג כמה מאות מטרים…

 

 

04.04.1981 מכבי יפו – הפועל רמת גן 3 – 1
ליגה לאומית, מחזור 24.
שישה מחזורים קודם לסיום העונה ורמת גן המפורקת מבטיחה סופית את ירידתה. ר"ג נראתה רע. בעצם כל העונה היא היתה מנותקת מהליגה. הדבר הכי מעניין במשחק מול יפו היה השער המרהיב שכבש בוקסה. חדשות הספורט: "בני כהן הדף בדקה ה – 20 כדור מהרחבה. הכדור הגיע לאבי בוקסנבאום. שמ – 20 מטר בעט כדור חזק אשר עשה דרכו בסיבוב לעבר חיבורי הקורות ונעצר רק ברשת כשהוא מותיר את קביליו וחבריו המומים. 1 – 0 לרמת גן".

בוקסנבאום: "זוכר את הגול שכבשתי מ – 35 מטרים לחיבורים של הרצל קביליו שהיה אז שוער מכבי יפו". מול ר"ג של 80/81 שכבשה בקושי 15 שערים, ועם עשרה שחקנים לאחר הרחקה של המגן רביב ספיר, התחולל המהפך הצפוי. שכטר (27), ליאון (68) ואוננה (82, פנדל) כבשו ור"ג צללה לליגה הארצית. ליאון קונסטנטינובסקי המאמן: "לא הלך לנו בליגה הלאומית כי חומר השחקנים לא היה מספיק טוב לליגה הראשונה. הסתמכנו כמעט על כל הקאדר של השנה הקודמת וזה לא היה מספיק".

הפועל ר"ג: אבי עסיס, רביב ספיר, דני קאופמן, צורי אוזן, יגאל כוכבי, רוני לוריא, יגאל גרובר, אבי ברשצקי, הראל קירשנברג, אבי בוקסנבאום, מוטי בייטנר. מחליפים: אבי כהן, אברהם חזן. מאמן: ליאון קונסטנטינובסקי. 1500 צופים. אצטדיון גאון ביפו.

 

מכבי יפו נגד הפועל ר"ג ב 1981(צילום:יורם ספיר ז"ל)

 

 

05.04.1980 הפועל ר"ג – הפועל ראשון לציון 1 – 0
ליגה ארצית. מחזור 25.
משחק העונה הכי חשוב לרמת גן (מאמן ליאון קונסטנטינובסקי). ראשון לציון מגיעה למכתש עם הרבה יומרות ולאחר 17 משחקים רצופים ללא הפסד פוגשת את האיום הכי גדול שלה, בדרך לליגה הלאומית.

7000 צופים היו במכתש (שפט: מנחם אשכנזי) וראו את יהודה פילוסוף, שוער ר"ג עוצר את חלוצי ראשל"צ .

 

טופל'ה על הכתפיים של אבי שפנצר אחרי המשחק

 

לאחר לחץ גדול של ראשל"צ, יצאה רמת גן קדימה ואז באה הדקה ה – 85: קרן של רפי פלד וטופל'ה בייטנר (נכנס לשחק בדקה ה – 75), שם את הכדור ברשת והקפיץ את האוהדים לשמיים.

טופלה: "למשחק הזה הגעתי מהטירונות בצבא. האווירה ביציעים היתה מחשמלת וחמש דקות לפני כיבוש השער התחילו האוהדים המיואשים של ר"ג לשרוף את הכרזות.
בדקה ה – 85 הרימו קרן ואת הכדור שהגיע אלי בעטתי מעשרה מטרים אל הפינה הימנית של שער ראשל"צ עליו הגן אפריים ויימן". לאחר הילולת הניצחון הזה, נראתה הליגה הלאומית בטווח של נגיעה.

הפועל ר"ג: יהודה פילוסוף, אבי בוקסנבאום, דני קאופמן, שלמה ניניו, יגאל כוכבי, רוני לוריא, רפי פלד, אבי כהן, הראל קירשנברג (מרדכי בייטנר), ריי נסביט (אברהם חזן), גבי פרץ. מאמן: ליאון קונסטנטינובסקי. 7000 צופים במכתש. שפט: מנחם אשכנזי.

טופל'ה או בשמו המלא מוטי בייטנר, פיתח קריירה מרשימה במדי הפועל ר"ג אחרי אותו שער. הקבוצה עלתה ללאומית,ירדה בתום עונה, עלתה שוב ירדה שוב וחזרה על התהליך בשנים 1988-1990 כשעלתה וירדה בתום עונה אחת בלבד בליגה הבכירה. טופל'ה שיחק בכל אותן שנים כמגן ימני ועזב אחרי הירידה עם קשטן להפועל קרית אונו עמה הגיע לחצי גמר גביע המדינה כשהיא בליגה א…

 

5.04.1998 בני סכנין – הפועל רמת גן 1 – 0
ליגה ארצית, מחזור 27.
זה היה המשחק שסתם את הגולל על ר"ג. ר"ג החמיצה הזדמנות כמעט אחרונה להינצלות. זה היה מפגש חוץ, אבל שוחק בכפר קנא בגלל עונש רדיוס ללא קהל של המארחים.
ר"ג שיחקה לא רע ולחצה במהלך כל המשחק, אבל גם זה לא עזר.
שער הירידה נרשם בדקה ה – 81 בגלל טעות של שוער ר"ג, שמעון ישראל-איציק דדון הגביה קרן וישראל הדף את הכדור לתוך השער שלו. 5 דקות לסיום יכול היה רן דז'לובסקי להשוות, אבל גם זה לא נכנס. במחזור הבא ר"ג ניצחה את קריית גת (צמד שערים של רולי מוצפי בדקות 41, 55) רק שזה היה מאוחר, הרבה בגלל היריבות לתחתית, הפועל בת ים והפועל לוד שניצחו.

הרכב הקבוצה במשחק מול בני סכנין: שמעון ישראל, רועי פינק (רן דז'ילובסקי), איציק ברוך, יובל בקר, יניב שמיע, תמיר בן עמי, שחר כדורי, רולי מוצפי, נועם סייג (שימי לביא), אבי ברשצקי (אריק חנגלי), מאיר גולדפינגר. מאמן: דוד קרקו. שפט: שמואל שטייף, צופים: 0 (ללא קהל), בכפר קנא.

 

 

 

15.04.1961 הפועל ר"ג – הכח ת"א 2 – 1
ליגה א' מחזור 24.
משחק הדרבי הזה שהיה מה זה חשוב להכח, פוצץ בדקה ה – 88, ונשאר צרוב בתודעה בגלל הסוס שנדקר.
הפועל (מאמן: משה וארון) הוליכה 2 – 1 עם צמד שערים של מאיר גיצי (בישול – נגיחה של ראובן כהן), החלוץ המרכזי של הפועל (38) ושל דוד נתן (בישול של היימן) מקרוב, בין הידיים של קדוש, שוער הכח (50).
הכח כבשה את השער הראשון מרגלי משה משה (36)
.
6000 צופים הגיעו למכתש הגדוש עד אפס מקום. הכח ת"א של אז שיחקה בגלי גיל ונחשבה כקבוצה שייצגה את מכבי ר"ג ומרבית אוהדיה היו תושבי רמת גן. בדקה ה – 60 התחילו להתעופף אבנים והמהומה הגדולה פרצה.

ביציע המזרחי ישבו אוהדי הפועל הצעירים של הנוער העובד והלומד וגם השחקנים התכסחו על המגרש. הדיווחים סיפרו שקהל אוהדי הכח (מאמן: חנוך מורדכוביץ) הבעיר את היציעים, פרץ למגרש והחל להכות את סדרני הפועל. זקני המכתש זוכרים היטב את דוד נתן, השחקן ש"היה מהיר יותר מהכדור" ושכבש את שער הניצחון לרשת של לופה קדוש.

דוד נתן, על המשחק: "המשחק הטוב ביותר שלנו באותה עונה היה נגד מחנה יהודה אבל הכי זכור זה היה משחק הדרבי. היה מותחן. והכח מעולם לא ניצחו אותנו. כבשתי את שער היתרון וגם חטפתי לבנה בראש, היה שמח והיה גם סוס משטרה שנדקר".

שתי דקות לסיום, פנה קפטן הכח, הרמה, וביקש מהשופט להפסיק את המשחק בטענה שהקהל השליך אבנים לעבר שער קבוצתו. וורנר סרב ובתגובה נטל הרמה את הכדור והעיף אותו לקיבינימט. וורנר הרחיק את הרמה וההשתוללות נמשכה.
וורנר שהחליט לעצור את המשחק: "לא אמשיך את המשחק לאחר שהכו את חברי לשיפוט באוירת טרור". הכח ת"א סופגת הפסד טכני ונשארת בליגה.

יעל קפיטולניק, רעייתו של שחקן הכח, אהרון צפתה באירוע ההוא: "לא החסרתי שום משחק של קפי. גם כשהיה מאמן. קפי התחיל לשחק לאחר גיל הצבא. למעשה הוא הגיע להיבחן בתפקיד של בלם אחורי, אצל משה ווארון, מאמן הפועל ר"ג, אבל ווארון לא נתן לו צ'אנס וקפי נאלץ לחצות את הכביש לעבר מגרש מכבי ר"ג אותה אימן ישראל חליבנר, ששיחקה אז בגלי גיל ולימים התאחדה מכבי ר"ג עם הכח.
למה דקרו את הסוס? השוטרים פרצו למגרש עם הסוסים והתחילו להכות את אוהדי הכח ואת אוהדי רמת גן. אלות הונפו, שחקנים ואוהדים הוכו. מכות רצח היו שם.
הרבה בגלל קומץ של אוהדים שחיממו את המשחק. קפי, אחד השחקנים הקשוחים של הכח, היה דווקא הפעם, אחד השחקנים שניסו להרגיע ולבלום, גם את לופה קדוש, שרדף אחרי אוהדים שנהגו לקלל אותו.
למרות משחקי הדרבי הטעונים, השחקנים של שתי הקבוצות היו חברים והם נהגו להתכנס לאחר המשחקים בקפה אביב ואחר כך בקפה רונדו ברחוב ביאליק".

שאלת השאלות: למה לדקור סוס? מה אשם הסוס? לופה קדוש: "לא היתה דקירה. זה היה אחד מסיפורי אלף לילה ולילה. לפני חדרי ההלבשה היה שער. הפרש המשטרתי שהיה רכוב על הסוס רצה לעבור דרך זווית השער לכוון המגרש עם הסוס. המעבר היה צר הסוס נתקל בזוית השער וככה הסוס נדקר".

אריה מליניאק: "הייתי אז בן 12 היו שם עשרים אוהדים של הכח. ואני כן זוכר שהסוס נדקר ע"י אחד מאוהדי הכח".

הפועל ר"ג: אליעזר זולר, גדי תיק, אמנון רז, זבולי אייכין, יעקב מרגון, שמואל פרידמן, צבי שטלצר, מאיר גיצי, דוד נתן, משה פרל, צבי היימן. מאמן: הרצל פריצנר.
הכח: קדוש, הרמה, זהבי, מוסטריאל, קפיטולניק, לוי, שדה, משה, בדיאל, אלבוכר, צלניקר. מניין הקרנות: 9 – 2 להכח. 5000 צופים, המכתש בגבעתיים. שופט: וורנר.

דוד נתן מקבל גביע הוקרה מקובי חסן במכתש 2007

על דוד נתן מספרים שהוא היה יותר מהיר מהכדור. אחרי שעזב את ר"ג הוא שיחק בעוד כמה קבוצות ופרש. את גביע ההוקרה העניק לו קובי חסן לפני משחק הליגה נגד קרית אתא בעונת 2006-7.
בנו טל הפך למאמן כדורסל נשים מצליח.

15.04.1939 התחיה תל אביב – הפועל רמת גן 9 – 6

משחק במסגרת ליגה ב' (הליגה השניה) מחוז תל אביב.
בליגה ב' של אותה עונה היו שלושה מחוזות: תל אביב, שומרון ודרום.
ולא כל יום נתקלים בתוצאה כזו. ומה שעוד יותר מדהים זה שרמת גן הוליכה 3 – 0 במחצית… את הדיווח הזה מצאתי במוסף "הבוקר ספורט" מיום 14.4.1939, כ"ו ניסן תרצ"ט. עיתון שהופיע אחת לשבוע במוצאי שבת, דפוס עזריאלי תל אביב, רחוב רענן 22. טלפון: 5377. עלות: 5 מיל.
ושם נכתב: "במשחק הצטיינה קבוצת רמת גן שהצליחה להעביר 3 שערים במשך המחצית הראשונה נגד 0 של התחיה. אחרי ההפסקה התרכזו אנשי התחיה וירו 9 שערים. שופט: וסרמן".

בעונת המשחקים 1939 חטפה הפועל ר"ג במהלך הסיבוב הראשון, 57 שערים כולל תבוסת שיא בתוצאה 3 – 11 (18.3.1939) לקבוצת הג"א תל אביב. עניין שגרר כמובן את פיטוריו של חיים רייך המאמן.

 

תגובות מהפייסבוק

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.