סיפורו המרתק של יצחק ורטש

בלב גבעתיים, במרחק של כמה בלוקים מהמכתש, מתגורר יצחק ורטש. יליד רומניה שעלה לארץ בשנת 1948 והגיע לגבעתיים בשנת 1957.
כחובב כדורגל מושבע עם נסיון באימון, הוא מצא את עצמו מהר מאד במכתש, מעודד את בניו ששיחקו בקבוצת הילדים.
ההערות המקצועיות שזרק מהיציע, משכו את תשומת לב אנשי מחלקת הנוער ויצחק הוזמן להיות אחראי(ככה קראו לזה אז) על קבוצת ילדים בני 11 שלימים גדלו והפכו לשחקניה המוכרים של הפועל ר"ג.

לאחר כמה שנים עבר יצחק לאמן את אור יהודה ומשם המשיך למכבי רמת השקמה שבדיוק הוקמה והוא נחשב עד היום לאחד ממיסדיה.
בנו אלכס, שהיה אחד השחקנים בקבוצה, הזמין אותי ואת יוסי עוז לראיון מרתק עם אביו, שזוכר את אותם ימים כאילו היו אתמול.
סיפור מרתק על ימי התום של פעם שמובא כאן דרך הכתיבה של אלכס שלא יכל להעביר את הסיפור בצורה יותר טובה מאיתנו.

בלב גבעתיים, במרחק של כמה בלוקים מהמכתש, מתגורר יצחק ורטש. יליד רומניה שעלה לארץ בשנת 1948 והגיע לגבעתיים בשנת 1957.
כחובב כדורגל מושבע עם נסיון באימון, הוא מצא את עצמו מהר מאד במכתש, מעודד את בניו ששיחקו בקבוצת הילדים.
ההערות המקצועיות שזרק מהיציע, משכו את תשומת לב אנשי מחלקת הנוער ויצחק הוזמן להיות אחראי(ככה קראו לזה אז) על קבוצת ילדים בני 11 שלימים גדלו והפכו לשחקניה המוכרים של הפועל ר"ג.

במהלך הראיון, היה שם אחד שיצחק הירבה להזכיר. אדמונד איוון ז"ל.
מיד קפצנו שנינו, השם היה מוכר ומיד נזכרנו באחיו יורם שמרבה להזכיר אותו ואף הנציח אותו על גבי כיסא במכתש. אחיו.

יצחק סיפר שאדמונד, שהיה נער שובב מגבעתיים, היה בן טיפוחיו ולמרות התנגדות אביו, בחר לשחק כדורגל בהפועל ר"ג, היה אחד השחקנים הטובים והממושמעים שגם לאחר שיצחק סיים את תפקידו בהפועל ר"ג, המשיכו השניים להיות בקשר כשאדמונד עבד אצלו במפעל.
לימים, לאחר שנפטר מהתקף לב, דאג יצחק לאלמנתו של אדמונד למקום עבודה על מנת שתוכל להמשיך ולהתפרנס.

לאחר כמה שנים עבר יצחק לאמן את אור יהודה ומשם המשיך למכבי רמת השקמה שבדיוק הוקמה והוא נחשב עד היום לאחד ממיסדיה.
בנו אלכס, שהיה אחד השחקנים בקבוצה, הזמין אותי ואת יוסי עוז לראיון מרתק עם אביו, שזוכר את אותם ימים כאילו היו אתמול.
סיפור מרתק על ימי התום של פעם שמובא כאן דרך הכתיבה של אלכס שלא יכל להעביר את הסיפור בצורה יותר טובה מאיתנו.

יצחק ורטש – מאמן כדורגל בקבוצת הפועל רמת גן גבעתיים

כתב: אלכס ורד

אבי, יצחק ורטש, חי ונושם את משחק הכדורגל מאז שהוא עומד על דעתו, וממשיך בכך גם בגילו המופלג היום, 93 שנים, כשראשו צלול וחד לחלוטין.
יצחק, נולד בשנת 1923 בטרנסילבניה, רומניה. עלה לישראל בשנת 1948, ומתגורר בעיר גבעתיים מאז שנת 1957.

יצחק עוקב אחר משחק הכדורגל עוד מימיה המפוארים של נבחרת הכדורגל האגדית של הונגריה, עם שחקניה הידועים פרנץ פושקאש, ננדור הידגקוטי, שנדור קוצ'יש, זולטן צ'יבור ואחרים.
נבחרת זו ניצחה בשנת 1953 באצטדיון וומבלי בלונדון את נבחרת אנגליה, מולדת הכדורגל, בתוצאה 3:6, והביסה אותה במשחק הגומלין בשנת 1954 בבודפסט בתוצאה 1:7. זה נחשב הפסדה הגבוה ביותר של נבחרת אנגליה בכל הזמנים.

משנת 1959 קיבל על עצמו יצחק בהתנדבות את האימון והאחריות על קבוצת הילדים (גילאי 11 עד 13 שנה) בכדורגל של קבוצת הפועל רמת-גן גבעתיים.
אימוני הקבוצה ומשחקיה הביתיים התקיימו במגרש "המכתש" המיתולוגי.
בקבוצה זו החלו את הקריירה שלהם בכדורגל ילדים צעירים, ילידי השנים 1947 עד 1948. לימים בגרו הילדים, המשיכו לשחק בקבוצת הנערים והנוער של המועדון, והגיעו לקבוצת הבוגרים של הפועל רמת-גן גבעתיים.
בנוסף לאימון הכדורגל של השחקנים הצעירים, טיפל בהם כבילדיו. שניים מילדיו, הלל ואלכס התאמנו תחת שרביטו בקבוצת הילדים והנערים של המועדון.

משחקי ליגת קבוצות הילדים נערכו בדרך כלל בימי שבת בשעה 9 בבוקר. משחקי הבית התקיימו ב"המכתש", ומשחקי החוץ במגרשן הביתי של הקבוצות היריבות, כגון: קריית שלום, מגרש "המכביה" ליד נמל תל-אביב, מגרש "באסה" ביפו, פתח תקווה, שכונת התקווה, רחובות ואחרים.
על קבוצת הילדים בשנת 1961/62 נמנו בין השאר השחקנים הבאים: הבלם ניסים שם טוב, החלוצים התאומים מנחם ויהושע לוי, מגן שמאלי אריה וילקומירסקי, חלוץ מרכזי "זיתוני" קרוק, עודד באנט חלוץ, אדמונד איוון, בלם בשם אוסקר , קשר "צוציק", חלוץ מנשה, השוער שלמה "צ'ונם", אלכס ורטש, קונסטנטין ומאוחר יותר גם אברהם לב ואחרים.
מנחם ויהושע לוי הצטיינו והוזמנו לסגל נבחרת הנוער של ישראל בימיו של המאמן עמנואל שפר!
קבוצה זו, שבגרה ועלתה לליגת הנערים ומאוחר יותר לליגת הנוער, הגיעה להישגים מעולים, הן במשחקי הליגה והן בגביע המדינה.
בין השחקנים בקבוצות היריבות שנגדם שיחקה הקבוצה בליגת הילדים והנערים, בגרו והתפרסמו בשנים הבאות, נמנים בין השאר: גיורא שפיגל, דרור קשטן, צביקה רוזן,שמואל מליקה, מיקו בלו ועוד.
במהלך פעילותו עם הקבוצה, מצא יצחק זמן לעבור קורס מאמנים של התאחדות הכדורגל.

אף כי יצחק עבד באופן מלא לפרנסת משפחתו, הוא מצא את הזמן לקיים לקבוצה אימונים סדירים לפחות פעמיים בשבוע אחר הצהריים, ב"מכתש". האימונים התקיימו לפעמים במקביל עם קבוצת הפועל גבעתיים.
חיי המשפחה של יצחק הושפעו מאד מאהבת הכדורגל שלו ושל שני בניו.
סדר יום שבת היה די שגרתי בזמן פעילות משחקי הליגה הסדירים. משחקי קבוצת הילדים בה שיחקתי התחילו בדרך כלל בשעה 9 בבוקר ונמשכו 40 דקות והפסקה של 10 דקות במחצית. משחקי קבוצת הנערים, שם שיחק אחי הלל, החלו בדרך כלל בשעה 10 בבוקר ונמשכו כ-60 דקות, עם הפסקה במחצית. משחקי קבוצת הנוער החלו בדרך כלל בשעה 11:30 ונמשכו 90 דקות עם הפסקה במחצית.
מאוחר יותר בצהריים נערך משחק בוגרים מוקדם של קבוצת המילואים או משחק של הפועל גבעתיים", ואז הגיע מועד המשחק המרכזי של הקבוצה הבוגרת "הפועל רמת גן גבעתיים.
כך שביום שבת כזה, בשעה 8 בבוקר, היה יצחק יוצא עם שני בניו מהבית, מצוידים ב"שק" פירות, שתייה ונשנושים, וחוזרים הביתה עייפים אך בדרך כלל מרוצים (תלוי בתוצאות המשחקים של בני המשפחה ושל "הפועל רמת גן גבעתיים"), אוכלים ארוחה חמה מסודרת ומתחילים לעקוב אחר שידורי תכנית הכדורגל ברדיו "שירים ושערים" ותוצאות משחקי הכדורגל.

היו אלה ימי הפאר של קבוצת הכדורגל הפועל רמת גן. קודם שיחקו שם השוער זולר, משה רסקין, יצחק קירשנברג, איצ'ה קירשנברג, מורדכוביץ', צביקה שטלצר, ומאוחר יותר עוזי זנדר, גדי יניאק, דני תיק, שם טוב דואנס, צביקה היימן ("קיצוני סופה"), ראובן כהן, משה פרל, שמואל נחמיאס, כתב ששון, ועוד יותר מאוחר, בימי המאמן דוביד שוויצר נרכשו יעקב חודורוב, מרדכי בנבנישתי, שלמה מוסלי, שלמה לוי ("מלך בעיטות המספריים") ועוד ועוד.

יצחק לא הסתפק רק באימון קבוצות כדורגל או בצפייה במשחקים. הוא היה משחק כדורגל שכונתי כל יום שישי אחה"צ בחצר ביה"ס בורוכוב עם צעירים בני גילי ובני גיל אחי, במשך כ-3 שעות.
אז היינו חוזרים בערב הביתה, מתקלחים ומסירים מעלינו את האבק והזיעה שדבקו לגופנו, אוכלים סעודת ערב שבת ויוצאים לבילוי, כל אחד בחברת ידידיו וחבריו.
לאמי, רלה, אשתו של יצחק, היתה זו שבת של מנוחה ואתנחתא מחברת הגברים במשפחה,
שכמעט כל עולמם סבב כדורגל.

מאוחר יותר, בשנות ה-60 המאוחרות, קיבל לידיו יצחק מעיריית רמת-גן תפקיד של מדריך בשכונת רמת-השקמה. יחד עם מספר מבוגרים מהשכונה הקימו קבוצת כדורגל, שנרשמה בהתאחדות הכדורגל והחלה לשחק בליגה הבוגרים התחתונה, ליגה ג'.
מהר מאד התגבשה תחת שרביטו והדרכתו של יצחק קבוצת כדורגל טובה, שבמהרה הצליחה לעלות לליגה ב' הגבוהה יותר.
יצחק ראה את עצמו מלבד מאמן ומדריך, גם כאב מחנך ודואג לשחקני קבוצת רמת השקמה, בעיקר לבי הנוער שבקבוצה, וכך גם הם התייחסו אליו.
שכונת רמת השקמה היתה ידועה כשכונה ברמה סוציו-אקונומית נמוכה למדי, ולא היה קשה לבני נוער משועממים להידרדר חלילה לדרך לא טובה. לפיכך, יצחק אסר על שחקני הקבוצה לעשן, ואף הורה להם, אף כי כבר לא היו ילדים, לסיים את בבילוייהם ביום שישי בערב מוקדם, לחזור לביתם ולישון, כדי שיגיעו למשחק השבת מלאי כוח. יצחק לא היסס, וערך לעתים בערב שבת ביקורי בית אצל השחקנים בשכונה.

כשלא שיחקנו באופן פעיל בהפועל רמת גן, היה אבי לוקח את אחי ואותי בשנות ה-60 למשחקיה של קבוצת הפועל תל-אביב במגרש "באסה" ביפו, בימים ששיחקו בקבוצה יעקב חודורוב, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, רחביה רוזנבאום, האחים בורסוק ועוד טובים אחרים.

גם את אימוניה משחקי נבחרת ישראל באצטדיון רמת-גן לא החמצנו במשחקיה הגדולים בימיה הטובים בשנות ה-60, תחת שרביטו של המאמן ההונגרי הדגול גיולה מנדי, שחקן העבר של נבחרת הונגריה האגדית. היינו הולכים ברגל מגבעתיים לאצטדיון רמת-גן לצפות באימונים ובמשחקים, כשעדיין היו שם מספר יציעים, כמחצית האצטדיון, לצפייה בעמידה במחיר מוזל…
בין המשחקים הבולטים הזכורים היו אלה במסגרת המשחקים המוקדמים של גביע העולם, נגד נבחרות יוגוסלביה, יוון, איטליה, קפריסין, ווילס ועוד.
אז שיחקו בנבחרת בין השאר יעקב חודורוב, מרדכי בנבנישתי, צבי מויססקו, אהרון עמר, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, אברהם מנצ'ל, נחום סטלמך, רחביה רוזנבאום, שיע גלזר ועוד שחקנים גדולים נוספים.

יצחק מנוי על כל ערוצי הספורט של ספק שידורי הטלויזיה, וצופה בכל המשחקים המשובחים ביותר של הקבוצות הטובות ביותר באירופה בעיקר, וכמובן במשחקי היורו ליגת האלופות, משחקי גביע העולם וגם משחקי כדורסל חשובים.

יצחק גר בגבעתיים מאז שנת 1963 ברחוב בלוך 9, קרוב ל"קן" סניף בורוכוב המהולל של "הנוער העובד והלומד" וקרוב למקום בו היה ממוקם מגרש "המכתש" של הפועל רמת-גן, שעתה נמחק מהמפה, ובמקומו מתנוססים שני מגדלי מגורים ופארק שעשועים ציבורי.

יוסי עוז, אלכס ורד ואביו יצחק ורטש
נערי הפועל ר"ג. יצחק ורטש במרכז
יצחק ורטש עם חניכיו. במרכז התאומים יהושע ומנחם לוימכבי רמת השקמה בשנות ה60


יוסי עוז ויצחק ורטש במהלך הראיון

תגובות מהפייסבוק

תגובות

2 thoughts on “סיפורו המרתק של יצחק ורטש

 1. איש יקר שמבין ומכיר את הכדורגל על בוריו,אדם חביב דרך אגב גר לידי המון שנים ,מאחל לו המון המון בריאות ושימשיך להסתכל על ערוצי הספורט עוד הרבה שנים

 2. קראתי היום את הכתבה על יצחק
  וורטש,התרגשתי מאד מאד .
  אני אריה וילקומירסקי התחלתי את דרכי בקבוצת הילדים
  לפני 60 שנה יצחק היה מורי ורבי הראשון
  ,שלימד אותי את רזי הכדורגל ובזכותו
  הייתה לי קרירה של 14שנים בקבוצות
  הבוגרים של הפועל והכוח רמת גן .
  התמונות הקיימות באתר צולמו לפני כ
  60 שנה! תודה לכולם על ההפתעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *