הצד שלו. ראיון עם פרדי דוד

ראיון גדול עם מאמן הקבוצה פרדי דוד אחרי סיום העונה וההעפלה לליגת העל

עליית ליגה בעונה שבה יש רק עולה אחת היא לא דבר קל או פשוט ולמעשה התרחשה בהפועל ר"ג רק פעם אחת בעונת 1989-90 . גם העובדה שהקבוצה ירדה ליגה בעונה שעברה בצורה כל כך מבישה והצליחה להשתקם ולהעפיל בתוך עונה אחת בלבד בליגה השנייה, היא הישג לא מבוטל שגם הוא קרה בהפועל ר"ג רק פעם אחת בעונת 1981-2 ופרדי דוד, כמאמן ה 48 בתולדות המועדון, נכנס לרשימת המאמנים המצומצמת שהעלו את הפועל ר"ג לליגה הבכירה.
רשימה שכוללת את דוביד שוויצר(1962-3 מקום ראשון), ליאון קונסטנטינובסקי(1980 מהמקום השני ו 1989 מהמקום הראשון), אליעזר שפיגל (1982 מקום שני) ויובל נעים( 2008-9 מהמקום הרביעי).
מיעוט הפעמים בהם הצליחה הקבוצה לעלות לליגה הראשונה לעומת מספר השנים הרב שבילתה בליגות הנמוכות מעצים את גודל ההישג והותיקים שביננו יכולים לספר על עשורים שלמים בהם הקבוצה ניסתה לעלות עם תקציבים גבוהים וסגל בכיר ונכשלה פעם אחר פעם.
אחרי הבלגן במשחק הפלייאוף נגד בני לוד ובמצב שבו מאמנים רבים היו מרימים ידיים, נלחם פרדי בכל הכלים שעמדו לרשותו. זרק למערכה שחקנים אלמוניים, שינה תפקודים של אחרים והאמין. בעיקר האמין.
תחת ידיו, עם צל של אי וודאות ניהולי, הקבוצה התפוצצה על המגרש.ניצחה את מכבי הרצליה 3-1, את אחי נצרת 0-3, את רעננה 3-2 במשחק בלתי נשכח עם גול עוד יותר בלתי נשכח של קרלוס צ'קאנה ועכשיו את בני לוד במשחק המכריע.
תגידו מזל, תגידו פוקס, אבל בלי מנהיגות, אחריות, אמונה, קור רוח, יכולת אילתור, דמיון ופסיכולוגיה, היינו מדברים על העונה הזאת אחרת לגמרי.
השמחה שלו בסיום המשחק האחרון אמרה הכל. פרדי רקד ושר כמו אחרון האוהדים ונטש לכמה שעות את תדמית האיש הקשוח והמנוכר שהוצמדה לו. לכמה שעות היה נדמה שהוא אפילו גדל במערכת והגשים חלום ילדות.
עכשיו הגיע הזמן לעשות איתו צדק היסטורי ולתת לו את הבמה באתר.
הכותרת לראיון ("הצד שלו" ) נבחרה, כי בעצם עד היום,לא שמענו אותו באמת. היינו חסרי סבלנות, אולי אפילו נסחפנו אחרי העליהום שיש בתקשורת על כל מאמן שלא מביא תוצאות ושצריך למהר להחליפו. נגררנו אחרי הזילות שיש במעמד המאמנים בארץ, התרגלנו אחרי העונה שעברה שגם אצלנו אפשר להחליף מאמנים כמו כדורי רגל משומשים ומאד יכול להיות ששפטנו אותו לא נכון. אולי בכל זאת יש בו משהו? ואנחנו הרי יודעים טוב מאד להתעלל במאמנים שלנו ואחר כך להתגעגע אליהם בטירוף( מישהו אמר אלי כהן?).

סכם את העונה מהזווית שלך
"עברנו עונה מתישה, הפכפכה, עליות, מורדות ואני מרגיש שעלינו העונה שלוש פעמים לליגת העל. סיימנו את העונה במקום הראשון, סיימנו את הפלייאוף במקום הראשון וניצחנו את בני לוד במשחק המכריע. זכינו גם בגביע הטוטו בלי לספוג שער, התמודדנו עם קיזוז בליגה שבה יש רק עולה אחת ואם יש מגיע אז מגיע לנו ואסור לשכוח שבדרך גם עברנו ארועים מטלטלים כמו הפטירה של איגור ולהבדיל העונשים שקיבלה הקבוצה אחרי המשחק נגד בני לוד".

איך התמודדת עם המצב שנכפה על הקבוצה אחרי המשחק נגד בני לוד והעונשים שקיבלו השחקנים? איך מרימים קבוצה ממצב כזה?
" תשמע, זה היה הרבה עניין פסיכולוגי והרבה תחושה של להאמין. ראיתי את הפרצופים במערכת ושמעתי את הקולות והתחושות של עוד פעם זה קורה לנו, ועוד פעם אכלנו אותה ועכשיו גם אין בעלים והפסדנו את העליה ועוד פעם קרה משהו שלא תכננו ואני חושב שהעניין שאולי תרמתי לכולם ביחד עם כל הצוות המקצועי וניר כץ שעזר לי בהרבה דברים, זה לבוא ולתת תחושה שאפשר לעשות את זה ולצורך העניין אימצתי סלוגן שהדבקתי בו את כולם לפיו ככל שמקשים עלינו ככה נתגבר ונעשה את זה יותר מתוק ובכל קושי שנוצר בדרך הזכרתי לכולם שזה עוד שלב שצריכים לעבור ועוד מכשול ששמים לנו בדרך אבל אנחנו נעמוד בזה ונצליח במשימה. גם כשאיבדנו את צ'ם ממאדו שהיה השחקן הכי חם בפלייאוף אמרתי לשחקנים שזה עוד קושי ועוד שלב שאנחנו צריכים להתגבר עליו ואנחנו נתגבר וכל שחקן נתן יותר כדי להצליח".

כשהיית במכבי פ"ת התפרסם שיש לך כל מיני שיטות כדי להכין קבוצה למשחק ולהגביר את המוטיבציה כמו סרטים על השייטת. עשית את זה גם פה?
" גם בהפועל ר"ג ראו הרבה פעמים סרטים ודברים מהסוג הזה, אני חושב שיש כאן הרבה עניין פסיכולוגי והעצמה של הדברים שמערבים את הרגשות שיש בכדורגל ואני אוהב להשתמש בזה לצד ההכנות המקצועיות והעניין הטקטי והרבה פעמים אני מקבל פידבקים מהשחקנים שזה עושה להם משהו וכל דבר כזה שתורם אפילו אחוז קטן להעלאת המורל של הקבוצה ולהצלחה, אז כבר השגנו משהו."

נגד בני לוד בפלייאוף עם שלוש נקודות יתרון להם, היתה הכנה מיוחדת?
לפני המשחק בוינטר תליתי להם הרבה כתבות וציטוטי שנאה שהופיעו בכלי התקשורת מצד בני לוד, כולל תמונות וערכנו להם סרט שבו הם ראו את צורת ההתבטאות של בני לוד כלפינו ואני חושב שהשחקנים עלו למשחק בטירוף ואלה דברים שעוזרים בסך הכל".

יכול להיות שהשחקנים עלו בעודף מוטיבציה עד שזה הגיע למכות?
"לא. אם זה היה במהלך המשחק והיה גורם למכות ולהרחקות אז אתה צודק אבל זה היה סרטון שהקרנתי להם כבר במשחקים קודמים ושגרם להם למוטיבציה של נצחון ולווינריות. המכות היו בסוף המשחק ולא התחילו בגללנו".

כבר בתחילת העונה הצהרת שנעלה ליגה, לא משנה מה. עמדת במילה, אבל אתה חושב שזה נכון להציב כבר בשלב מוקדם מטרה גדולה כל כך מול השחקנים שחלקם לא מנוסים במעמדים האלה ועוד בעונה שיש בה רק עולה אחת?
" זה נכון מה שאתה אומר ואני מסכים עם זה במאה אחוז אבל אני גם חושב שבכדורגל, כמו כל דבר אחר בחיים, צריך להציב מטרות וכולם ידעו שבהפועל ר"ג השנה זו קבוצה שלא נבנית סתם לקיים פעילות אלא לעלות ליגה ולבנות קבוצה לכמה שנים ואני חושב שחלק מהעניין של כדורגל זה להתמודד עם לחצים ותארים ומי שלא יכול להתמודד עם לחצים כאלה לא יכול להיות בקבוצה מנצחת."
והשחקנים שבחרת בתחילת העונה, נבחרו על סמך ההתאמה המנטלית שלהם לעמוד בלחצים אתגרים כאלה?
"ברור, חד משמעית כן . לענין הזה של בחירת שחקנים עם נסיון היה חלק מאד חשוב בבניית הסגל כדי שיהיה להם את האופי המתאים להתמודד עם המשימות האלה, תפקוד במצבי לחץ, התנהגות, היינו משפחה אחת למרות שעברנו כמה משברים ולא היו לנו בקיעים או ריבים וכולם התאמצו ונתנו את הכל בשביל הקבוצה ולראייה יש לנו חדר הלבשה חזק מאד."

כשאתה מדבר עם השחקנים אתה לבד איתם או ביחד עם הצוות המקצועי וההנהלה?
"כל הצוות בפנים, אני איש צוות לכל דבר וגם ניר ארקין וניר כץ היו לפעמים באסיפות, אני משתף את כולם".

ואם ניר ארקין היה רוצה לדבר לפני השחקנים זה היה מקובל עליך?
"דיבר, בטח. היו לפחות פעמיים שלוש שניר דיבר. אני פתוח לגמרי. הבעלים, המנכ"ל הם חלק בלתי נפרד מהמועדון ואין לי בעיה שכולם ידברו".

אמרת לא פעם שלקחת סיכון מקצועי בזה שירדת לליגה הלאומית. זה משפט שגרם להרבה אוהדים לחשוב שאתה מסתכל על הפועל ר"ג מלמעלה ושכאילו עשית טובה שהגעת.
זה גם התפרש כמשפט יהיר כי הרבה מאמנים היו שמחים לקבל את התפקיד, בטח תחת הניהול המסודר של ניר ארקין.

" ממש לא היתה לי כוונה להתיחס להפועל ר"ג ספציפית או שיובן שאני עושה טובה שאני בא, או להישמע משתחצן. הכוונה שלי בדברים היתה שבגלל שהשנה הוחלט שיש רק עולה אחת לליגת העל ויש קיזוז, לקחתי על עצמי סיכון מקצועי. אני רוצה שתבין שיש לא מעט מאמנים שירדו ליגה ולא הצליחו לעלות ולאט לאט נמחקו ממפת המאמנים בכדורגל הישראלי. כולם יודעים שאם הפועל ר"ג לא היתה עולה ליגה אז זה כשלון של המאמן ואין לי בעיה והייתי לוקח את זה על עצמי אבל להתמודד עם כשלון מבחינתי כמאמן זה היה קשה מאד.
אני לא התכוונתי שתחשבו שהגעתי להפועל ר"ג בגלל שהיא קבוצה פחות טובה או מועדון לא מסודר או שאין כאן פוטנציאל, נהפוך הוא. הגעתי בגלל שהפועל ר"ג זה מועדון מסודר, אבל בגלל תנאי הפתיחה הקשים עם כל השינויים בתקנון של הליגה לקחתי סיכון על עצמי."

לאיזה מועדון חשבת שאתה מגיע?
"מועדון משפחתי, סבלני, אוהב, דואג. מקום עם פוטנציאל גדול מאד, מועדון עם קהל. תמיד ידעתי שלהפועל ר"ג יש הרבה קהל, הן מבחינת בעלים, עם חזון ואני חושב שלאחר כמה דקות של שיחה ידעתי לאן אני הולך".

ואיזה מועדון מצאת?
"מצאתי מקום אוהב, מסור, וגם אם היו לי ולקהל תקלים כאלה ואחרים אני חושב שלהפועל ר"ג יש אוהדים חמים וטובים מאד ומה שכן נוכחתי לדעת ודי שמחתי לראות זה שהקהל של הפועל ר"ג מחולק לשלוש ברמות הגילאים. יש את האוהדים הותיקים שעברו הרבה חוויות מהעבר, יש את דור הביניים ויש את הדור הצעיר שאחראי על התפאורה והשירים וזה די חריג וייחודי בנוף של הכדורגל הישראלי ומה שממחיש את המושג קבוצה משפחתית".

אתה מרגיש שהקהל לא מעריך אותך מספיק?
"את האמת נגעת בנקודה רגישה וחשובה אצלי. אני יודע שאמרו עלי שאני שחצן ומתנשא אבל מי שמכיר אותי יודע שזה בכלל לא נכון. צריך להבין שהגעתי השנה למועדון שעבר טראומה של ירידה בעונה שעברה והיו סביבו הרבה ציפיות לעלות בתוך שנה אחת לצד בניית קבוצה לשנים הבאות, עם הבאת שחקנים חדשים והחיבור שלהם וזה לוקח זמן ולא תמיד הקהל היה סבלני כלפיי או כלפי התוצאות שהיו והיתה חסרה לי תמיכה כמו שהרגשתי אותה במשחקים האחרונים בפלייאוף. שם הרגשתי רוח אחרת מהקהל ושהקהל איתי ועם הקבוצה ללא שום תנאים ולא משנה מי משחק ובאיזה תפקיד, כולם מלוכדים סביב המטרה וזה נתן לי המון כוחות ופעל בסך הכל לטובת הקבוצה.
בהזדמנות הזאת אני רוצה להודות לאוהדים על התמיכה שהם נתנו, על התפאורה המדהימה שהיתה ביציע, על הדחיפה של הקבוצה, זה ממש לא מובן מאליו בעיני ולא תמיד קיים בקבוצות אחרות ואני מאד מעריך את זה וזה רק מחזק את מה שחשבתי על הפועל ר"ג לפני שבאתי".

קשה להיות מאמן בכדורגל הישראלי?
"את קריירת האימון שלי התחלתי כמאמן ילדים 7 על 7 . התחלתי לגמרי מלמטה אבל אני נלחם.
הבעיות העיקריות שאני מזהה אצלי הן שאני שייך לסוג מאמנים כמו אלי גוטמן, אברהם גרנט ואיל לחמן שלא היו שחקנים אבל הם אנשי מקצוע ומולם יש את אלו שהיו שחקני עבר בכירים ויש להם הילה של כוכבים והקהל זוכר אותם ככאלה.
שים אותי לדוגמא מול ראובן עטר או טל בנין. לי יש ארבעה הפסדים רצופים ולהם יש ארבעה הפסדים רצופים. למי יתנו יותר קרדיט? הרי ברור שלהם כי הם נהנים מההילה שיש להם כשחקני עבר גדולים ותמיד יתנו להם יותר קרדיט וסבלנות להבדיל ממאמן כמוני שלא היה שחקן".

לאיזה מאמן בארץ היית רוצה להידמות?

"אם אני מקנא במישהו מבחינה חיובית, זה באלי גוטמן ולא רק בקטע המקצועי, אלא ביחסים הטובים שהיו לו עם האוהדים של הפועל ת"א. זה היה דבר מדהים לראות את החיבור הזה, את ההערכה ההדדית, את הפרגון שהוא קיבל.
תבין שגם מאמן הוא בן אדם וגם לו חשוב לדעת שמעריכים את העבודה שלו ואת המאמץ שהוא משקיע.
ברור שהיו טעויות וגם אני לא חף מטעויות וטעיתי ואמרתי דברים שלא הייתי צריך להגיד ואני לבטח עוד אטעה, אבל יש קטע של יחסי גומלין בין מאמן לקהל שלו וברגע שיש חיבור טוב וכל צד מגלה סבלנות והערכה כלפי הצד השני אז הכל מצליח והדוגמא שנתתי לגבי אלי גוטמן היא דוגמא מצויינת לאיך מאמן מגיע לקבוצה שעומדת לרדת ליגה,משאיר אותה ומצליח לרתום מאחוריו את כל הקהל ולגרום לו ללכת אחריו ולתמוך בו גם ברגעים קשים וגם כשאין תוצאות טובות. זה המודל הנכון, משם השמיים הם הגבול ואחת הסיבות להצלחה של הפועל ת"א בשנים אלי אימן שם זה החיבור הזה עם הקהל".

אז אולי הבעיה היא תקשורת או לדעת איך ומה להגיד בעיתוי הנכון?
"מאד יכול להיות, חשוב להיעזר באמצעי התקשורת כדי להעביר מסרים מתאימים ולדעת גם מה לא להגיד".

למשל כשאמרת בראיון אחרי משחק שאתה הולך לעשות קידוש?
"אולי לא תאמין אבל זה היה בהומור. השדר אמר לי שהאוהדים קוראים לי ללכת הביתה ושאל את דעתי, אז בסיטואציה שהיתה, אחרי משחק שהפסדנו בו עם כל האמוציות שיש באותו רגע, חיפשתי את המשפט שיוציא את העוקץ וישחרר את האוויר הלחוץ אז אמרתי לו בבדיחות שאני באמת הולך הביתה אבל לעשות קידוש. ממש לא התכוונתי להישמע שחצן או להתגרות במישהו, להיפך ואני מצטער שזה נשמע ככה".

תסכים איתי שמאמנים חייבים להיות גם יחצנים של עצמם בהתנהלות מול התקשורת
"יש בזה משהו. התקשורת היום היא חלק משמעותי מאד בחיי היום יום של הכדורגל. עיתונאים ממנים ומפטרים מאמנים כי ככה הם רוצים, במשחקים יש לך מצלמה ליד הפנים, בוחנים אותך בכל תנועה, יש שדר קווים, אתה צריך לשקול מילים ולחשוב איך זה יצטלם, כשנגמר המשחק אתה מחוייב להתראיין כשהדופק שלך על 200 ואתה עצבני, במהלך השבוע מתקשרים אליך מכל האתרים והעיתונים ואם אתה לא עונה לאחד ומדבר עם אחר, אפילו בלי כוונה, אתה פותח חזיתות ויכולים להתנכל לך וזה לא פשוט.אבל זה המשחק היום בכל העולם."

מה קרה בסיום הדרבי? למה דווקא אחרי סוג של סולחה שהיתה עם האוהדים כמה שבועות קודם אמרת לשחקנים לא לגשת לקהל בסיום?
"אני גם בן אדם וטעיתי. באותו משחק הוצאתי את פרננדז והכנסתי את עזריה שגם הבקיע, אבל איך שפרננדז יצא אחד האוהדים התנפל עלי בקללות ונסחפתי. לקחתי את זה גם לאחרי המשחק והודיתי שטעיתי. דיברתי עם כמה אוהדים בחדר ויצאתי כדי להתנצל ולהסביר את עצמי".

אתה מגדיר את עצמך כמאמן קשה? קפדן? שומר דיסטנס? משוחרר?
"לכל מאמן יש את הדרך שלו ואני חושב שאני מאמן שדורש הרבה מהסובבים אותו, כולם מכירים את זה, לא רק השחקנים. והרצונות שלי זה להיות מושלם בכל מה שסביבי ואני רוצה להגיע למצוינות ברמות הכי גבוהות שיש, לכן זה יוצר דימוי כזה אבל הדבר המרכזי זה שאני עושה את זה לטובת המועדון ואף פעם לא חיפשתי טובה כזו או אחרת ובטח לא אישית שלי על דברים מסוימים. אני תמיד מחפש את טובת המועדון."

למה אתה עובד בלי עוזר?
"עוזר מאמן זו משרת אמון של המאמן עצמו. את קריירת אימון שלי התחלתי כעוזר של רמי לוי בהפועל ראשל"צ וכשהוא עזב, מיד עזבתי אחריו כי זו לויאליות וככה אני מצפה מכל עוזר שעבד או יעבוד איתי. פעמיים בעבר עבדתי עם עוזרים. בהפועל פ"ת לקחתי את בני קוזשווילי ובבני סכנין עם טל בניה ובשני המקרים נפגעתי מהם ולכן מאז אני נזהר. בגדול אני איש צוות שמשתף את כולם ובהפועל ר"ג מאמן הכושר אבנר עיני העביר אימונים וגם אבי ששון ולא היתה לי בעיה עם זה ולגבי העתיד אז יכול להיות שבעונה הבאה כן אעבוד עם עוזר מאמן בהפועל ר"ג."

אומרים שהיה לנו העונה יותר מזל מיכולת
"אומרים שהמזל הולך עם הטובים וגם מזל הוא חלק מהמשחק אבל אי אפשר להצליח לאורך עונה שלמה ולהתבסס רק על מזל. היתה פה דרך, היה פה צוות מקצועי שלם שעשה עבודה מעולה, צוות ניהולי מדהים, בעלים שאין כמוהו בכדורגל הישראלי, שחקנים אחד אחד, הטבלה גם מדברת בעד עצמה, ניצחנו הכי הרבה משחקים, הבקענו הכי הרבה (אם מנטרלים את התוצאה במשחק של אחי נצרת נגד בני לוד) הגענו לפלייאוף מהמקום הראשון ואלמלא הקיזוז היה לנו פער הרבה יותר גדול ממכבי הרצליה ואחי נצרת. גם לא הפסדנו אף פעם ליריבה הכי גדולה שלנו על העלייה ולא רק המזל שיחק כאן תפקיד."

ומה לדעתך ניצח את המשחק נגד הפועל רעננה?
"נסים בשמיים".

אז כן היה לנו מזל בעלייה.
"ברור. בכל עליה או בכל אליפות יש את עניין המזל. תקשיב, אתה ראית את הגול של סולארי מקרית שמונה נגד בני יהודה? ראית את המהפך של מנצ'סטר סיטי? או את הפנדל בגמר הצ'מפיונס שבאיירן החמיצה פנדל בדקה ה94? לכל הקבוצות המנצחות האלה קורים נסים ובלי נסים זה לא ילך . ומה שקרה לנו ברעננה זה נס".


דקה לפני הגול החלפת בין התפקידים של קרלוס צ'קאנה לבין אורן נסים ופתאום קרלוס צ'קאנה הבקיע. מה הרגשת?

"אני חושב שכולם ראו את הבחור המאופק ואת הבחור שבדרך כלל לא יוצא מגדרו מגיע עד חצי המגרש. גם אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים אז כשראיתי את עצמי אחר כך גם לא הבנתי איזה התפרצות של הר געש קרתה אצלי" .

מבחינתך הוא נשאר בעונה הבאה?
"קרלוס? קרלוס, נשאר לפניי".

עם עומר בוקסנבוים עברת דרך ארוכה גם במכבי הרצליה וגם קצת במכבי פ"ת. פגשת עומר אחר כשהוא בהפועל ר"ג? לחוץ? משוחרר?
"עומר בוקסנבוים זה אחד השחקנים הכי הגדולים בכדורגל הישראלי שלא מימש חמישים אחוז פוטנציאל ממה שיש לו ברגליים ובראש.
לעומר יש דברים שאין להרבה שחקנים ועומר יודע ומטפל בזה, זה משהו מנטלי שהוא מודע לו והוא עשה קפיצת מדרגה ענקית בשניים שלושה משחקים במאני טיים והוכיח לעצמו שכל מה שאמרנו ואמרו עליו זה נכון".

סיכמת עם ניר ארקין שתהיה מאמן הפועל ר"ג עוד בעונה שעברה והרבה טענות הופנו נגדך שעם הזמן שהיה לך והתקציב הכי גדול בליגה שהרתיע קבוצות אחרות מלהתחזק, יכולת להביא שחקנים עם יותר נסיון ופחות אלמוניים, שאולי היו מצליחים להעלות את הקבוצה בשלב מוקדם יותר ולמנוע את כל המתח.
"הבאנו השנה הרבה מאד שחקנים ואי אפשר להגיד שהם לא הצדיקו את האשראי. אולי לחלק לקח יותר זמן להתאקלם ולקבוצה כולה להתחבר אבל בשורה התחתונה כולם תרמו את חלקם.
גם צריך להבין שאין היום הרבה שחקני ליגת על טובים שמוכנים לשחק בליגה השנייה. הפועל ר"ג כמועדון עם שם טוב ותקציבים לא גרם לשחקנים להגיע וכשישבתי עם שחקנים שיש לי איתם קשר טוב כמו מהראן ראדי, שלו מנשה, אוהד קדוסי, אחמד סבע, יוסי דורה ואם אני אזכר אז יש עוד, אז אף אחד מהם לא רצה לרדת לליגה השנייה וכולם התנו את זה בסכומים כאלה גבוהים עד שלא יהיה סיכוי שהם יגיעו.
צריך גם להבין שלקבוצות שירדו ליגה כמו הפועל ומכבי פ"ת יתקשו להביא שחקנים טובים, כי אין הרבה שחקנים טובים בשוק והן יצטרכו להיבנות על התשתית המקומית. ואני חושב שאצלנו הכל הצדיק את עצמו גם בפן האישי וגם במקצועי וכל שחקן ושחקן שהבאנו הצדיק את ההבאה שלו ועזר להפועל רמת גן בנקודת זמן מסויימת לעלות ליגה".

ליאור אסולין זו בחירה שלך?
"כל שחקן שהגיע להפועל ר"ג כמובן שקיבל את האישור שלי. לגבי ליאור אסולין זה השחקן היחידי שאני חייב להגיד לך שלא הייתי שלם עם ההבאה שלו, זה לא היה נכון בתחילת העונה ובטח לא בסיומה. השחקן היחידי שהבאתי לא בלב שלם".

הוא ימשיך בעונה הבאה?
"לא".

הרבה טענות הופנו נגדך על ההחתמה של פול קסאני שלא התחיל טוב את העונה ורק במשחקים האחרונים נולד מחדש.
" זו דוגמא מצויינת מבעיה שנוצרת מזמן התאקלמות נטו. לא חסרות דוגמאות של שחקנים זרים שמגיעים לארץ וקוטלים אותם אחרי כמה משחקים ומורידים להם את הבטחון ורק אחרי שעובר זמן והם מתאקלמים, רואים איזה שחקנים טובים הם. פשוט צריך לתת להם את הזמן להתאים את עצמם למדינה, למאמן, לאוכל לאקלים. זה לא פשוט זה לוקח זמן .לכל שחקן יש את הקצב שלו ואני שמח שהאמנתי בו והלכתי עם הדרך שלי ובסוף אתה רואה לבד" .

איזה לקחים הפקת מבניית הקבוצה בעונה שעברה לקראת העונה הבאה? יש שחקנים על הכוונת שלך?
"אני חושב שחלוקת עוגת התקציב מבחינת השחקנים שהבאנו היתה ברובה נכונה ולגבי העונה הבאה קודם כל צריך לראות שלקבוצה יש בעלים וכל עוד לא נדע מה התקציב ואם יש גב כלכלי זה לא יהיה נכון מבחינתי לדון על העונה הבאה. אני יודע מה צריך להביא ואיזה סוג שחקנים הפועל ר"ג צריכה אבל זה לא יהיה נכון מצידי לדבר עכשיו על זה בטח שכל העניינים האחרים פתוחים".

וינטר מתאים לנו כמגרש בייתי?
" ממש לא. זה מגרש מנוכר, מגרש בלוי. מגרש שאני לא רואה את הפועל ר"ג מבחינת האופי משחקת שם".

יש מחשבות על מגרש אחר?
"אני חושב שאצטדיון ר"ג יכול יותר להתאים לנו".

נהנית העונה?
"מאד! "

איך תוריד את השחקנים לקרקע אחרי העלייה ולקראת העונה הבאה?
לשחקנים קודם כל מגיע להיות בעננים עד הראשון ליולי. ואני מניח שעם הזמן ושנגיע לאימון הראשון הם יבינו והם מבינים שעומדת בפנינו משימה לא פשוטה".

אנחנו הולכים עכשיו לליגת על מצומצמת עם 14 קבוצות, היריבות שיהיו לנו הן ברובן קבוצות עם מסורת בליגה ואתה בטח חושב כבר הלאה. מה יהיה?
"קודם כל אנחנו צריכים לדאוג להשאיר את משפחת ארקין בקבוצה. אמרתי לא פעם אחת שהם נכס לכדורגל הישראלי ועברתי הרבה הנהלות ואין דברים כאלה. אסור לוותר עליהם. אחר כך נדאג לבנות קבוצה טובה. בטוח שנצטרך לעשות שינויים כי ליגת העל היא סרט אחר לגמרי".

מה תהיה המטרה העיקרית?
אני לא מהמאמנים שמשתמשים בקלישאות כמו "לתקוע יתד" או אומרים שהמטרה היא "לשרוד".
מהכרותי עם הפועל ר"ג והעבר שלה אני חושב שהכי חשוב זה להגיע ליציבות. המועדון הזה עבר הרבה ליגות והרבה טלטלות בעונות האחרונות ואם יש משהו שהוא צריך זו יציבות ואעשה הכל כדי לעשות את זה".

תגובות מהפייסבוק

תגובות

28 thoughts on “הצד שלו. ראיון עם פרדי דוד

 1. מבחינתך הוא נשאר בעונה הבאה?
  "קרלוס? קרלוס, נשאר לפניי".

  רק על המשפט הזה אני אומר, פרדי מלך….
  היו תאקלים היו טעויות היו ריבים, עלינו ליגה!! המשימה הושלמה בהצלחה…

 2. – לבכות על הקיזוז, או אפילו רק להזכיר אותו, זה כל כך סיבוב 2 ולא מתאים. ללא הקיזוז יש להניח שלא היינו עולים כי בזכותו הרצליה חזרה למשחק ועשתה עבורנו עבודה סופר חשובה, ובלתי חוזרת, כשניצחה את לוד.
  – המכות התחילו בגללנו. נקודה. שינה לא הרביץ אלא אנחנו התחלנו.
  – פרדי להבנתי ממש לא משתף את כולם. לראייה ניר כץ כמעט לא נספר במערכת. פרדי הפך מהר מאוד, הרבה יגידו יותר מדי מהר, לאיש החזק במועדון בכל היקפו. זה נובע גם מהאדישות המתגברת של ניר לאורך הזמן האחרון.
  – ללא ספק היתה יהירות לא קטנה בלא מעט אמירות שלו. לפחות עכשיו, אחרי שהצליח במשימה העיקרית (נס? מזל? אנאערף?), פרדי קצת חוזר בתשובה. אני רק מנסה לדמיין איך היה נראה ראיון סיכום עונה עימו אם לא היינו עולים (אם בכלל הוא היה טורח לתת ראיון כזה ממקום מחבוא מרוחק) וכמה האשמות היו באוויר כלפי כל אחד וכל דבר.
  – זה לא רק הקידוש והדרבי אלא גם מה שפרדי הראה לנו באשקלון.
  – בנושא עוזר מאמן ניתן היה לראות לא פעם שפרדי מחפש אחד כזה בספסל ולא מוצא. לקראת סוף העונה אלי לוי נטל את התפקיד. יהיה נחמד לראות עוזר מאמן שהוא אורדון ורצוי עם אישיות. הכוונה לא לאיציק ברוך שכבודו במקומו מונח אלא לאריק גילרוביץ.
  – זה שבוקסה לא מממש חצי מיכולותיו במשך לא מעט שנים זו בעייה של בוקסה אבל העובדה שהוא כן מסוגל להגיע לשיאים מוכיחה שאולי גם פה פרדי טעה כשלא הצליח להביא את בוקסה למקומות האלה הרבה יותר מוקדם.
  – להגיד עכשיו שלא היית שלם עם הבאתו של אסולין זו חוכמת הבדיעבד. לא יפה.
  – אצטדיון המושבה מתאים הרבה הרבה יותר מאיצטדיון ר"ג. הבעייה שבוינטר יש בכל זאת קצת "בית" מה שכנראה לא יהיה במושבה או באיצטדיון הלאומי.

  כמה שאלות שלא נשאלו או שהוסכם שלא ישאלו או שנשאלו ולא נענו.
  – למה עומר פרץ לא חזר יותר מוקדם?
  – למה לא בחרו לאיתי מאמן שוערים שעימו תהיה יותר קומיוניקציה חיובית, אדם שממנו כן יוכל ללמוד? מה יהיה בעונה הבאה בהקשר הזה? הרי הוכח בזמן הממש אחרון כמה מאמן שוערים מעולה חשוב כדי לתת בטחון לאיתי.
  – לאחר התקרית האלימה טענת שתפקיד המאמן הוא גם לחנך. לפי הפרמטר הזה, ולאור ההתפרצות האלימות של שחקני ר"ג, הרי שכשלת בעניין החינוך. אם זה חלק מהתפקיד אז איך החינוך לא הוטמע?
  – האם ישבו עם פרננדז כשהגיע כדי לתת לו להבין משמעויות ישראליות לעומת התנהלות דרום אמריקאית מקובלת?
  – האם תישאר גם עם בעלים אחר? האם תהיה מוכן להפחתת שכר לאור העובדה שכנראה נהיה גם בשנה פיננסית בעונה הבאה. ברור שיש לך חוזה מובטח ע"י הארקינים (שאותם איכשהו כישפת) אבל אם יש שנה פיננסית היא חייבת להיות כלפי כולם לפחות כדי לשמור על מראית עין.

  המון תודה לירון על הכתבה ולפרדי על השת"ף.

 3. ירון אחלה ראיון, שיחקת אותה!.
  ל 1:17, אני אנסה בשבוע הקרוב להביא מפרדי ראיון נוסף כולל כל ההיבטים המקצועים שקרו העונה, ירון שאל קודם כל את השאלות הכלליות והחשובות.
  נס משמיים זה אנדרסטייטמנט לדבר שראינו ברעננה..

 4. לכותב מעלי
  לגבי ההארות באלף בכדי להאיר זה טוב .

  עכשיו הזמן לשמוח והרבה .
  למה לא לקבל את הכתוב ולחפש במובן לחפש רק דברים טובים שעברנו בסוף העונה .
  ראה צילומים שמראים את השחרור של פרדי , השיתוף , וחזרת של אימפריית הפועל ר"ג לבמה המרכזית .

  לכל האוהדים למאמן להנהלה וכמובן למשפחת ארקין עוד שנים רבות של עשיה בר"ג.

  תודה על עונה שעברה
  תודה על המועדון שקיים חי ונושם בליגת העל .

 5. פרדי מודה שהבאת ליאור לא היתה שלמה
  ואם נעשה טעות זה לגביו
  פרדי יודע וידע כמו כולם שליאור מבחינה מקצועית
  יעזור לנו לעלות אבל מבחינה אישית הוא יכול לפגוע
  לפעמים מאמן צריך להמר גם שהביאו את שוקו ב89
  שקלו מספר פעמים אם להביאו
  שוקו היה מסיים אימון ומדליק סיגריה ביציאה לאוטו…

  לגבי קיזוז, פרדי כמו רבים חושב שזה פגע
  כי שקבוצה מנצחת ופותחת פער ויחס שערים ענק
  ומגיעה 3-4 מחזורים לסיום והיא ״פתאום״ מבינה שרגע,
  עוד לא עלינו יש קיזוז אז זה פוגע פסיכולוגית בשחקנים
  וזה קרה למכבי חיפה וגם הפועל כפר סבא.
  אין בכלל ספק שקיזוז פוגע לא רק בהורדת נקודות
  אלא גם מוראלית על תפקוד השחקנים
  שחקנים מנצחים כובשים ולא סופגים
  ופתאום הולכים ומורידים להם חצי מהנקודות
  וגם יחס השערים לא משחק תפקיד.
  לוקח זמן לעכל את זה ועובדה שזה פגע לא רק בנו אלא בכל הקבוצות שהיו במצב שלנו.
  אנחנו לעומת כפר סבא וחיפה התגברנו ועשינו את זה למרות הקיזוז
  מזל?שינה?מזג האויר?
  הכל חרטה, עלינו והצלחנו

  כל הכבוד לפרדי הוא עשה הישג מצוין !

 6. בשבילי עלינו כבר במחזור ה27,
  ברגע שניצחנו את ירושלים בטדי ואת אחי נצרת ויצאנו ללוד ועשינו תיקו ,
  כשהיה פער של 12-15-18 מהיריבות ו5 מלוד עלינו,
  כל מה שהיה אחר כך לא קשור לכדורגל!
  כמו שכתבו מעלי לעכל קיזוז זה מפגע מנטלי וקבוצות עוד לא הצליחו להתרגל
  לשיטה הזאת וזה פוגע בקבוצות והמאמנים שעוד לא למדו בזמן הקצר שהשיטה הזאת
  משוחקת לדעת להתמודד איתה מבחינה מנטלית.

  עוד דבר ורק היום אנחנו יודעים זאת , זה שארקין כבר בסיום העונה הרגילה ,
  כמו שאמר הבין שהוא לא רוצה להמשיך וזה חדר לשחקנים ולכל המערכת,
  וזאת עובדה.
  שימו לב איפה התחילה הנפילה מהמשחק בנצרת עילית בגביע שבו ארקין
  כבר לא הגיע למשחק.
  זה ההתנהלות שלו עקב כך פגעה בקבוצה ואני בטוח שאם לא היה מחליט לעצמו כבר ,
  אז שהוא עוזב או חושב לעזוב הקבוצה היתה מתפקדת הרבה יותר טוב.

   

 7. בעניין אסולין.

  כמו רבים גם אני לא חשבתי יותר מדי דברים טובים על אסולין לאור ההיסטוריה שלו. מצד שני, לאורך השנים אסולין נתן כמעט תמיד את התפוקה המצופה ממנו, קצת יותר או קצת פחות אבל נתן.

  כעובדה אסולין הוא מלך השערים של הקבוצה השנה (12 בליגה ועוד 3 בישולים) וזאת כשהרבה מהתפוקה שלו היתה יותר בחלק הראשון של העונה ופחות בחלק השני.

  כניסתו של אורן ניסים הביאה להפחתת התפוקה של אסולין ולא ממש בטוח שכמות השערים של אורן (4 בליגה ועוד 2 בישולים)) מכסה על האובדן הפוטנציאלי של שערים מצד אסולין. במילים אחרות, כניסתו של אורן לסגל גרמה לאסולין להבקיע פחות מכל מיני סיבות.

  לסיכום, אסולין נתן את שלו ולשם כך הביאו אותו למרות ההיסטוריה שלו.

  הנתונים מהאתר הרשמי של המועדון. http://www.hapoelrg.co.il/?CategoryID=243&ArticleID=170&sng=1

 8. ירון, כל הכבוד על הראיון הממצה.
  פרדי , עלה והצלח. הצלחתך הצלחתנו.

 9. להתחיל לנתח עכשיו את הטעויות של פרדי דוד זה כמו לנתח את הטעויות של מנצ'יני במנצ'סטר סיטי.
  בסופו של דבר הוא עמד במטרה והשורה התחתונה= הצלחה גדולה.
  אם לא היינו עולים זה היה כישלון גדול.
  אין מה לטחון את זה יותר מידי…
  הוא נפתח עם הקהל והתחבר לקבוצה ולאוהדים, מגיע לו פירגון ענק

 10. כשיובל עלה ליגה איתנו מהמקום הרביעי אמרנו עליו שהוא עמד במבחן התוצאה
  א בטח פרדי שהוא יותר "אישיותי" ופחות מחובר לכל מיני חברים טובים ראוי לקבל פרגומים.

  ראיון טוב וממצה וכן ירבו. אני מקווה לשמוע מפרדי בעוד כמה ראיונות כאלה גם בתחילת העונה והלאה.

  זה שהוא ירד מהאוטובוס ורקד ושר עם האוהדים היה קסום בעיני ובאותו רגע הצלחתי להתחבר אליו כי ראיתי את הבן אדם שבו ולא את המאמן הקשוח.

 11. פרדי שלום אני לא יודע אם תיקרא או לא תיקרא את התגובה הזאת
  אבל אני יכול להגיד ויש לזה סימוכין באתר שאמרתי כמה וכמה פעמים שגם אם האוהדים אוהבים או לא אוהבים את הדרך שלך הם צריכים לקבל אותה כי בסופו של דבר אתה ורק אתה משלם אל ההצלחות או אי ההצלחות
  ואני יכול להגיד שאני שמח ביותר שהצלחתה ועוד יותר שמח שאתה נישאר
  אז בהצלחה לעונה הבאה
  ובנוסף על תיקח את האורדונים יותר מדיי ללב כי מאז הומתמיד אנחנו רגילים להיתלונן גם שהיו פה מאמנים ושחקנים הרבה יותר טובים ממכם היתלוננו עוד מיימי רוני קלדרון ואברם לב וכך זה יהיה תמיד אבל להבדיל מקבוצות אחרות גם אם יהיה לנו מה להגיד לך זה תמיד יהיה בתחומי המגרש אף אחד לא יגיע אליך הביתה (לא שאתה מפחד)ואף אחד לא יעמוד אחרי או לפני אימונים ויקלל אותך כי אנחנו אולי בכיינים אבל ממש מחונכים
  ועוד דבר אצלנו כולם חושבים שהם יודעים הכי טוב ובטח שיותר ממך

 12. עמד במבחן התוצאה !!
  יותר מזה.
  ניווט את הקבוצה ברגעים הקשים בסוף העונה בצורה ראויה להערכה עד הסוף המתוק.
  ועוד יותר חשוב – קנה את אמון והערכת האוהדים
  להתראות בשנה הבאה רק בשמחות ועם משפחת ארקין ברקע.

 13. מה יהיה מחר במסיבה בזיסמן ?
  ההתראה כל כך קצרה וצריך פעולות שיווק מינימאליות כדי שידעו עליה.
  זה מתאים לכל הגילאים ? מישהוא יכול להוסיף קצת פרטים ?

 14. המסיבה מתאימה לכל הגילאים, הבנתי שבקבוצה עמלו על הרבה אטרקציות והפתעות.

 15. אני מאד מקווה שמי שמבקש שנבוא לחגוג במסיבה ידאג גם לפזר את הערפל בקשר לעונה הבאה.
  אני מאד מעריך ומכבד את מה שניר ארקין עשה כאן, אבל הוא צריך לכבד את הקהל שהגיע בהמוניו ל-2 המשחקים האחרונים למרות אי הוודאות.
  בלי דחיפת הקהל אני לא חושב שלשחקנים היה את הכוח לנצח את 2 המשחקים האלו.
  כדי לחגוג בכיף צריך לדעת שיש עתיד ואני לא נכנס להגדרות-בעלים/תומך/ספונסר/יועץ. העיקר שיהיה ברור שהפועל רמת גן תוכל להעמיד תקציב של 11-12 מליון ש"ח לעונה הבאה.
  אם גם צבי בר או רמזי גבאי יגיעו, חסר להם, אחרי חוסר התרומה שלהם בעניין המכתש, שלא יודיעו על תמיכה כספית רצינית לעונה הבאה.

 16. בסיכומו של דבר מגיעה לפרדי ברכת תודה מאיתנו האוהדים על שעמד במשימה.
  יש מאמנים שונים ולכל אחד יחוד משלו, אני התרשמתי מפרדי כאחד שיודע להכין קבוצה כטקטיקן,ובסוף העונה אפילו כמנהיג. אבל ויש כאן הערה שאני מקוה שהיא לא פוגעת { אין לי כונה כזאת} פרדי לא חי את המשחק והחילופים שלו נראים כאלו שהוא בא איתם מהבית.אולי עוזר מאמן עוד עין על המגרש תוכל לעזור כאן.לקראת העונה הבאה לתשומת ליבך פרדי תמצא את זה שאתה סומך עליו תכין לך אבוקסיס משלך.
  הערת אגב בעקבות חקירת המשטרה
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4232907,00.html
  למרות כל השטויות עלינו ועכשיו המטרה בעונה הבאה כמאמר פיזמון האוהדים "רוצים גביע רוצים אירופה"

 17. על עלייה מרגשת ושמחה,
  עשית העונה טעויות אבל כמו כל מאמן ,
  בסך הכל הצלחת לעלות בליגה של עולה אחת
  וזה הישג , גם אם יגידו שזה עקב כך וכך.

  מתוך 6 עליות ליגה של רג אתה הוא השלישי
  שעולה ממקום ראשון אחרי דוביד וליאון .
  עם הטעויות שלך אסור לשכוח שגם היו קשיים
  של מות בן של שחקן, מכות והרחקת שחקנים,
  קיזוז ושיטה שונה ומשונה העונה,

  בנוסף אף אחד לא זוכר זאת אבל עלינו ללא מכתש
  שהיה בכל השנים ובכל העליות בעל משקל כבד של
  מאגר נקודות .
  הירידה של פ״ת העונה יכולה להעיד כמה הצלחה היתה לך שם,
  בעונה שעברה כאשר שיחקת באצטדיון רג ולא באורווה או במושבה.

  מקווה שתלמד מהשגיאות של העונה גם מקצועית וגם בפן האישי,
  ותצעיד אותנו להיות הפתעת העונה הבאה בליגת העל.

  בתור אורדון שרוף אני אומר לך תודה,

 18. התעוררנו הבוקר לידיעה ששחקן נצרת נעצר ואולי משחק נוסף הפעם מול הרצליה.

  לאחר שגמרנו את העונה הסדירה במקום הראשון ולא עלינו.

  לאחר שגמרנו את הפלייאוף במקום הראשון ועדיין לא עלינו.

  לאחר שניצחנו את אבו סובחי במשחק המכריע- לא עלינו??????

  קורא בזאת להחרים את המשחק מול הרצליה !!!!!!

 19. למה להחרים ?אף אחד לא מתלהב מהאפשרות ההזויה שנדרש להתמודד פעם נוספת על הזכות לעלות זה נשמע מופרך ולא ריאלי אבל בלוזוניה הכל הולך. אם זה יקרה ואני מקווה שלא הקבוצה צריכה אותנו אפילו יותר כי קשה מאוד לאסוף שוב כוחות אחרי אופוריה כזו.

 20. תירגעו.
  לא יהיה משחק נוסף.
  עם כל הכבוד ללוזונים, ואין כבוד, הם לא יכולים לעשות מה שבא להם מתי שבא להם.
  המשיכו בחגיגות…

 21. כדי שבכלל ידונו אם יש צורך בפסילת המשחק בין נצרת ולוד צריכים להוכיח לא רק ששחקן אחי נצרת היטה את המשחק, אלא גם שבני לוד מעורבים ואז המשמעות היא הורדת ליגה גם של בני לוד וגם של אחי נצרת.
  אני לא רואה את זה קורה כל כך מהר שמצליחים להוכיח שהנהלת בני לוד קנתה את המשחק.
  מכונת אמת כשלעצמה לא מספיקה והשחקן צריך להישבר בחקירה ולהצביע על אבו סובחי כאדם שאחראי על הטיית המשחק.
  כמו שאני רואה את זה, סיכוי גבוה שאחי נצרת תיענש ושחקנים שלה יענשו, אך לא יבטלו את המשחק.

 22. התקווה היחידה של לוזון להינצל מירידה עם מכבי פ"ת היתה אם לוד היתה מנצחת את ר"ג במשחק העלייה.

  במצב כזה פסילה של המשחק לוד/אחי נצרת היתה אמורה להביא למשחק בין הרצליה לר"ג. אבל ר"ג כבר הפסידה וגם סוף העונה והשחקנים מתפזרים והרצליה (של שיימן ידיד לוזון) היתה מוותרת (כמו ששיימן כבר ויתר פעם על איזה משחק במחלוקת) ולכן היו קובעים שמכבי פ"ת שירדה שלישית מליגת על עדיפה על השניה מליגה לאומית אם צריך להוסיף קבוצה לליגת על וזה נסמך גם על מה שקרה בשנה שעברה כשהפו' פ"ת הועדפה על כ"ס למרות שמן הצדק אז היה שכ"ס תעלה.

  הנצחון של ר"ג דפק את מכבי פ"ת וכעת אין ללוזון שום אינסנטיב כי אפסו סיכוייו לעלות. אם הרצליה תתעקש עשוייה להיות בעייה מסויימת אבל חזקה על שיימן שהוא יודע היטב שאין לו כעת יכולת לליגת על, לא רק בגלל הכסף אלא גם בגלל שהוא כעת נסמך בעיקר על שחקני בית, ואולי הוא אפילו יצליח להוציא מלוזון איזו פרמיה עבור הויתור כמו שפעם, למי שזוכר, יו"ר ההתאחדות של אז גברי לוי סידר מענק ירידה לצפרירים אותה אימן בנו גיא לוי ואותה ניהל אז שטרן חלובה.

  קומבינות זה אנחנו.

 23. ירון ראיון ענק! מודה שהרבה דברים שחשבתי טעיתי בפרדי. פרדי תודה על עונה ענקית אני מעריך אותך ואת דרך עבודתך גם אם לפעמים לא הסכמתי איתה שאפו על עונה גדולה!!!.אורדונים יקרים פרדי דיבר בראיון שטובת הקבוצה תמיד היתה ותהיה לנגד עניו. אני מבקש ופונה תפסיקו עם ענין גילרוביץ! זה לא משרת את הצרכים שלו.תנו לפרדי לבחור את אנשי ציוותו ושחקניו ונאחל להם בצלחה. קדימה להפציץ את זיסמן הערב

 24. חברה רונן ל צודק! אף אחד לא יקח לנו את העליה. קדימה להקדים ולהגיע לזיסמן אין מקום לכולם…….

 25. פרדי שמחתי שהגעת אלינו בתחילת שנה שמח עוד יותר שאתה איתנו בסופה.פרדי אוהב אותך מאמן ה 48 של האורדונים. מה זה מה זה הכח

 26. זה לא שלמה. הוא בד"כ כותב רק בבלוג שלו ותמיד בשם שלו או בכינוי המכתש.

  סתם הארה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *