תולדות הפועל ר"ג

hapoel_ramatgan_logo

 

מספר עונות בליגה הראשונה :24
מספר עונות בליגה השנייה(כולל:2016/17): 41
מספר עונות בליגה השלישית :6

hapoel_nesher
הפועל "נשר" רמת גן. הקבוצה הראשונה המתועדת של המועדון במכתש של סוף שנות השלושים(באדיבות אלי ספקטור)

סוף שנות העשרים של המאה הקודמת. היישוב היהודי בארץ קורם עור וגידים, הבריטים שולטים בארץ ומדינת ישראל העצמאית היא עדיין חזון רחוק.
כדי לשבור את השגרה, מתארגנות קבוצות חברים משכונת נחלת יצחק ברמת גן ומשכונת בורוכוב בגבעתיים ל"קלובים" ספורטיבים ומשחקים כדורגל בליגה השלישית.
רפתנים, לולנים, נהגי משאיות, פועלים, בנאים, רוקחים ונגרים. רובם צברים ויוצאי מדינות מזרח אירופה שנפגשו פעם פעמיים בשבוע כדי להתאמן, לשחק ולהניח את היסודות למה שיהפוך בסוף שנות השלושים לקבוצה אחת חזקה- הפועל רמת גן.
תוך כדי הם גם הפכו לחברים בנפש, הרבו לטייל ברחבי ארץ ישראל ותרמו מעצמם(חלק תרמו את עצמם הלכה למעשה) למדינה.
סיפורו של מועדון, סיפורה של קבוצה.

"המועצה מאשרת את הקלובים הספורטיבים בעין חרוד, כפר ילדים, עפולה, עתלית ורמת גן(ביחד עם שכונת "בורוכוב" ובני ברק ) ומצרפת אותם להתאגדות בתור סניפי הפועל".
כך במשפט בודד, נוסדה הפועל ר"ג, במהלך מועצת "הפועל" הרביעית שהתקיימה בבית הפועלים בחיפה בין התאריכים 21-23 לאפריל 1927.

המגרש הראשון של הפועל ר"ג היה המגרש החולי בין הרחובות הרצל ויהלום ברמת גן, במקום שעומד עליו היום בית עמנואל.
בשנות הארבעים נוספו ארבעה מגרשים נוספים- מגרש "זקס" שעליו עומד היום מכון מור בבני ברק, "מגרש שינקין" ששכן מול בית העלמין בגבעתיים, מגרש נוסף ששכן מול "הר נפוליאון" ברמת גן והמכתש, שבמקור שימש כמזבלה של שכונת בורוכוב, נחנך כאמפיתיאטרון באחד למאי 1927 והפך ברבות הימים לאצטדיון כדורגל כפי שאנחנו מכירים אותו היום ב 1954, אף ששימש את הפועל ר"ג גם בשנות הארבעים המוקדמות, כך שלמעשה נוסדו המכתש והפועל ר"ג בהפרש של שבוע ימים אחד מהשני ומאז הם הולכים ביחד קרוב ל 85 שנה.

תחילת הפעילות היתה בליגה השלישית (ליגה ג' ) תחת השם הפועל "יהודה" רמת גן שהתאחדה בסוף שנות השלושים עם הפועל נחלת יצחק וכך למעשה החלה לפעול הפועל רמת גן, שהתבססה על שחקנים משתי הקבוצות ומכאלה שעלו מקבוצות הנוער.
מבין השמות ששיחקו בקבוצה הראשונה ניתן למצוא את משה גרשוני, יצחק שטיינר, שמואל אונגר, גרשון קופמן,אהרון בן צבי, משה רסקין, בן ציון הלמן שנפל במלחמת השחרור ומרדכי שורץ שנתלה על ידי הבריטים ב 1938 לאחר שרצח שוטר ערבי ששמח על פרעות שנעשו ליהודים באותה תקופה.

גלי העלייה לארץ בסוף שנות השלושים ותחילת שנות הארבעים הביאו לקבוצה עולים חדשים , בינהם נפתלי שוולב, שנחטף מהפועל חיפה תמורת פנצ'ריה לאופניים ודירה ברחוב הרצל.
שוולב שהביא עמו נסיון משחק רב, העלה את הרמה של הקבוצה ותרם לה רבות בהצלחתה להעפיל לליגה הראשונה בארץ(1941-2).
בעונת 1940-41 התמודדה הקבוצה נגד דגל ציון ת"א על הזכות לעלות לליגה הראשונה, הפגינה יכולת גבוהה אך נוצחה ע"י היריבה 1-4 וכשלה ברגע האחרון.
סכסוך שפרץ בסיום העונה בין מרכזי מכבי והפועל השבית את הליגה למספר חודשים והליגה נבנתה מחדש עם הפועל ר"ג בתוכה, שם היא שיחקה ברציפות עד 1959. משחקה הראשון אי פעם של הפועל ר"ג בליגה הראשונה התקיים ב 04-10-1941 נגד דגל ציון ת"א והסתיים בתיקו 1-1 (להפועל ר"ג כבש נפתלי שוולב).

מאוחר יותר, עם הקמת הליגה הרשמית ב 1950, הפועל ר"ג היתה גם שם וניצחה במשחק הבכורה. הישגיה הבולטים היו במהלך שנות החמישים כשהיא הגיעה פעמיים למשחקי חצי גמר הגביע(1955, 1958).

המאבק להקמת מדינת ישראל, מלחמת השחרור והפעילויות אחריה גבו מחיר כבד מהפועל ר"ג וכמעט גרמה לפירוקה שכן רבים מהשחקנים היו חלק מהפלמ"ח,ההגנה וחטיבת אלכסנדרוני של צה"ל, נטלו חלק פעיל במלחמת העצמאות וחלקם אף שילם בחייו:
מרדכי לאופר, האחראי על הקבוצה ופעיל בכיר ב"הפועל" נעצר ב1947 ע"י הבריטים כשהבריח נשק בטנדר פתוח ונכלא בעתלית. במהלך נסיון בריחה מאורגן מטעם ההגנה ב 26-03-1948 נהרג מחילופי אש בין לוחמי ההגנה לכנופייה ערבית שארבה במקום.
משה פרפר נהרג בקרבות על הקסטל ב 08-04-1948 .
חיים "אידל'ה" לוינשטיין נהרג במהלך קרב טנטורה ב 23-05-1948 .
יאיר רסקין ששיחק בקבוצה ביחד עם אחיו הגדול משה רסקין, והתגייס לצבא עוד בהיותו תלמיד, נהרג בתאונת דרכים במהלך שרותו הצבאי,ב 26-07-1948.
שמחה פאלק נהרג בקרב על משטרת עיראק סודאן ב16-10-1948 .
בן ציון הלמן וישראל ארבייטמן נפלו באותו יום מר בכיס פלוג'ה ב 28-12-1948.
לאחר המלחמה החלה הפועל ר"ג להשתקם, צירפה שחקנים צעירים רבים ושיחקה בליגה הראשונה עד עונת 1959-1960 ברציפות. קבוצת הנוער נקראה על שמו של יאיר רסקין ותמונותיהם של החללים במערכות ישראל התנוססו שנים רבות בפינת הנצחה מיוחדת שהוקמה במכתש.

שחקני הפועל ר"ג במדי חטיבת אלכסנדרוני במלחמת תש"ח

בתאריך 6.11.1954 נערך משחק מיוחד לזכר חיילי הפועל ר"ג שנפלו במלחמת העצמאות. הפועל ר"ג ניצחה בשיעור 3 – 0 את הפועל חיפה וזכתה בגביע שנתרם ע"י סניף הפועל רמת גן. את השערים באותו משחק כבשו הרצל פריצנר, צבי שטלצר ודוד מגדלוביץ.

העסקנים שליוו את הקבוצה באותם ימי בראשית היו אליעזר אלקס שלימים הפך ליו"ר מועצת הפועלים בר"ג, יוסף קצ'קו וישק'ה ליפסון.
בשנות הארבעים נטלו את הפיקוד נתן טייבר,הוגו זינגר ואביו שעלו מאוסטריה,מרדכי לאופר, מוטק'ה כהן , מזכיר האגודה שנים רבות ושלום לב, שבנו אברהם לב נחשב לאחד הבלמים הטובים שצמחו בהפועל ר"ג אי פעם.
הקבוצה היתה אחת מ הקבוצות שהיו בליגה הראשונה לאחר קום המדינה והיא אף ניצחה במשחק הבכורה.
ההישגים המקצועיים הבולטים של הקבוצה במהלך שנות החמישים היו הגעה לחצי גמר גביע המדינה בשנים 1955 ו 1958 אבל באותן שנים הונחו היסודות לדורות הבאים והובאו לקבוצה שחקנים משמעותיים ששינו את פני הקבוצה לעד. בשנות החמישים גם נחנך "המכתש" כאצטדיון הביתי הרשמי של הקבוצה (1953( במשחק חגיגי נגד קבוצת "הפועל" הראשונה בארץ- הפועל חיפה.

הקבוצה שיחקה בליגה הראשונה עד 18-06-1960 , ירדה בגלל יחס שערים נמוך וחזרה כעבור שתי עונות כדי לזכות באליפות (1963-4) ראשונה בתולדותיה ולקבוע שיא היסטורי שבו קבוצה שעולה לליגה הראשונה זוכה באותה עונה באליפות.הזכייה באליפות קטעה להפועל פ"ת רצף של חמש אליפויות רצופות.
הקבוצה שיחקה בליגה הראשונה עוד שש עונות, עד עונת 1968-9 וירדה ל 11 שנות גלות בליגה השנייה.
הירידה סיימה פרק מפואר של הפועל ר"ג בליגה הראשונה ותור הזהב של שנות הארבעים, החמישים והשישים פינה את מקומו לדשדוש מתמשך בליגות המשנה, עם הבלחות מועטות לליגה הראשונה.

מי שהמשיכה ונתנה את הטון באותן שנים היתה דווקא מחלקת הנוער שייצרה שחקנים רבים וטובים והפכה לאחת ממחלקות הנוער הטובות בארץ באותן שנים, אך הנהלת הקבוצה שהחליפה בתחילת שנות השבעים את דור המייסדים, העדיפה ברוב העונות שחקני רכש ותיקים על שחקני הבית ועשור שנות השבעים התאפיין בעיקר מסעות רכש נוצצים, בנסיונות שווא להעפיל לליגה הראשונה ואף בעונת הישרדות קשה בתחתית שממנה יצא דור חדש של שחקני בית, מתוצרת מחלקת הנוער.
העשור הסתיים עם העפלתה של הקבוצה לליגה הראשונה(1979-80) אך העשור שלאחריו לא האיר פנים לקבוצה.

עונת 1980-81 נחשבת עד היום לאחת הגרועות בתולדות המועדון והקבוצה ירדה לליגה השנייה כבר בשלבים מוקדמים של העונה אחרי שלא ניצחה במשך 21 משחקים(שיא שנשבר רק בעונת 2010-11).
עונה לאחר מכן הקבוצה עלתה בחזרה לליגה הראשונה אך שוב נפרדה ממנה בתום עונה אחת בלבד(1982-3), אחרי שלגיון הזרים שהובא לקבוצה נכשל במשימה.
עד אותה שנה, נהנתה הפועל ר"ג מגב כלכלי חזק של מועצת הפועלים וספונסרים עשירים מבין אוהדיה. הירידה לליגה השנייה והאכזבה שבאה בעקבותיה, לצד התרסקותה של קבוצת הכדורסל, גררו את הפועל ר"ג לעידן חדש וצנוע יותר, כשמי שנתן את הטון היתה שוב מחלקת הנוער, ממנה עלו שחקנים רבים לבוגרים והיוו בקבוצה את השלד העיקרי.
בעונת 1988-9, הצליחה הקבוצה להעפיל לליגה הראשונה כשבסגל שלה משחקים שני שחקני רכש בלבד- יעקב" שוקו" נומדר ויוסי שמריה.
במקביל לעליית הקבוצה נחתם מאחורי גב אוהדיה הסכם המכירה הראשון של איצטדיון המכתש.

כמו בשתי העליות הקודמות, גם העונה הראשונה של הקבוצה הסתיימה בירידה טראומטית במחזור האחרון נגד הפועל ב"ש(תיקו אפס במכתש).
בעונה לאחר מכן(1990-1), הקבוצה נהנתה אמנם מגב כלכלי חזק ולא התרסקה, אבל הנסיון להעפיל בחזרה בתום עונה לא הצליח והמשך שנות התשעים התנהל בין הליגות השנייה והשלישית, כששוב שחקני הבית מרבים לקשט את הסגל, אך הפערים בין מחלקת הנוער של הפועל ר"ג לבין מחלקות נוער אחרות החלו לגדול, גם עקב ירידתה של קבוצת הנוער לליגה השנייה באמצע שנות התשעים.

 

27
הפועל ר"ג אלופת 1963/4

 

cup-winner2003_1
הפועל ר"ג זוכה בגביע המדינה בעונת 2002/3
cup2013
הפועל ר"ג זוכה בגביע המדינה בעונת 2012/13

הקבוצה חזרה לליגה השנייה רק בתום העשור ופתחה את המילניום עם קבוצה צעירה על טהרת שחקני בית. בעונת 2002-3 היא רשמה הישג ספורטיבי והיסטורי נדיר כשזכתה בגביע המדינה, אחרי נצחון בפנדלים על הפועל ב"ש, כשהיא עדיין משחקת בליגה השנייה. הישג זה לא נמחק עד היום.

הקבוצה יצאה לשני משחקים במסגרת גביע אופ"א נגד לבסקי סופיה החזקה מבולגריה והפסידה 1-0 במשחק הראשון ו 0-4 במשחק השני שנערך בסופיה. עונה לאחר מכן הקבוצה ירדה לליגה השלישית ממנה שבה כעבור שלוש שנים אחרי שעברה תהליך של פירוק בבית המשפט.

בעונת 2008-9 היא חזרה לליגת העל אחרי 20 שנה, שרדה שנתיים ושוב עלתה לעונה אחת בלבד שהסתיימה בזכיה מתוקה בגביע המדינה(הקבוצה הראשונה שיורדת ליגה וזוכה בגביע)

הצ'ופר הגדול היה שני משחקים נוספים במסגרת מוקדמות הליגה האירופית, הפעם נגד אשטוריל הפורטוגלית. המשחק הראשון בחוץ הסתיים בתיקו 0-0 ובמשחק הגומלין ניצחה אשטוריל 1-0 בזכות פנדל מפוקפק ושלחה את הפועל ר"ג להתכונן בראש שקט למשחקי הליגה הלאומית.

FU1P7706
הפועל ר"ג נגד אשטוריל במסגרת מוקדמות הליגה האירופית

בעונת 2008-9 חזרה הקבוצה לליגת העל ונפרדה מהמכתש האדום שליווה אותה במשך יותר מחמישים שנה. מאז היא משחקת לסרוגין באיצטדיון וינטר ובאיצטדיון ר"ג

אליעזר אלקס, ממייסדי הפועל ר"ג
המסמך הנדיר שמצהיר על הקמת הפועל ר"ג מ 1927(מקור: אלישע שוחט)

שחקני הפועל ר"ג ובנות הזוג נוסעים לטיול בתל חי 1946(תמונה: אריק בורוכוביץ)

rg-m_haifa 084
מאי 2007 במשחק הגביע נגד מכבי חיפה
aliya09 068
מאי 2009 במשחק העלייה נגד עירוני רמת השרון.

1 thought on “תולדות הפועל ר"ג

  1. כך כותבים הסטוריה מבלי להזכיר כמעט באף תקופה את שמות השחקנים גם בקבוצה הבוגרת וגם השחקנים שעלו מהנוער לבוגרת? פשוט כתבה רשלנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.