צבי שטיינבך

rg-kta2007 024
צבי שטיינבך עם בניו רוני וחיים והנכד אלון, במשחק במכתש ב 2008-9

צבי שטיינבך, אחד האוהדים המזוהים והוותיקים של הפועל ר"ג הלך היום לעולמו.
שטיינבך גידל דורות של אוהדים ומעבר לשלושת בניו ונכדיו גם דאג בצעירותו להסיע ילדים ברכב המסחרי שלו.
בחודש יוני 2009 העלה שלמה מן פוסט מיוחד על שטיינבך בשם:"נוף מולדתו" והוא מובא כאן במלואו לצד פוסט מרגש שהעלה היום בנו רוני בעמוד הפייסבוק שלו.

הלוויתו תתקיים מחר(יום ד) בבית העלמין ירקון בשעה 16:30(שער גאולה) והשבעה בביתו ברחוב ז'בוטינסקי 54 בגבעתיים.
את הפועל ר"ג ייצג היו"ר עינב חזנולד שיניח על קברו זר פרחים.
עינב:" אני מכיר את צבי ז"ל מגיל מאד צעיר. גרנו במרחק חמישים מטר אחד מהשני ואני גם זוכר את המקום הקבוע שבו היה יושב במכתש. עצוב לי לשמוע על פטירתו, הוא היה אדם מיוחד שייצג את גבעתייים של פעם".

הפוסט של בנו,רוני שטיינבך, בפייסבוק:
אבא יקר שלי, היום בבוקר החזרתך נשמתך לבורא עולם,
לאחר למעלה מ-85 שנים בעולם הזה.
גיבור , זה מה שהיית במהלך חייך,
איך יצאת מהתופת של מלחמת העולם השניה, שרדת ביערות ועלית בגפך לארץ ישראל והקמת בית לתפארת, 3 בנים, 6 נכדים [חמישה נכדים ונכדה]
טוב לבך ואהבת הזולת הניעו אותך בכל מהלך חייך, וזו גם המורשת שהעברת לכולנו.
המעטת מעצמך והענקת לאחר.
תמיד עם חיוך רחב וצחוק שלא מפסיק,
נכון שלא אהבת לספר סיפורי השרדות אולם לאט לאט הצלחנו למשוך ממך הסיפורים וללמוד על העבר המדהים של השרדותך בגיל צעיר.
אהבתך למוסיקה היתה מדהימה.
וגם אהבתך לצפייה במשחק הכדורגל,
אבל הכי הכי אהבת ש ו ק ו ל ד כן הקוביה החומה והמתוקה היתה בשבילך עולם ומלואו. לא היה יום בביתנו שלא היה בו שוקולד !!!
אנחנו מודים לך על הכבוד שנתת לנו להיות בניך [אורי, חיים ורוני] ועל הכבוד של הנכדים להיות נכדיך.
אם היתה לי אפשרות לבחור אבא ביום הוולדי אין לי כלל ספק שרק בך הייתי בוחר.
אני בטוח שלאור מעשייך בעולם הזה מקומך בגן העדן הוא בכיסא רם מעלה לצידה של אמא.
נוח בשלום על משכבך אבא מדהים ומיוחד שלי. שמך וזכרך לעד חקוקים בליבי.
היה שלום גיבור

נוף מולדתו- מאת שלמה מן
קוראים לו צבי שטיינבך, בן 80 פלוס, האוהד המבוגר הפעיל ביותר. תראו אותו כמעט בכל משחק במכתש. לא פשוט לאדם בגילו. הוא מגיע לא רק בגלל שני בניו, האוהדים השרופים חיים ורוני (בעבר כתב מעריב לענייני הפועל ר"ג), ולא רק בגלל הנכדים, אלון ורועי, אלא גם מכוח האינרציה של 50 שנה. כולם מכירים אותו כאוהד ותיק, שקט, שנהנה מכל רגע במכתש.

יש לו שלושה בנים (אורי, חיים ורוני), חמישה נכדים ונכדה אחת. נולד בפולין, שרד את מלחמת העולם השניה, עלה לארץ ב-1948 והקים את ביתו ברחוב יצחק שדה בגבעתיים. בשנות השישים, כשלמעט מאוד מתושבי גבעתיים היתה מכונית, לצבי היה רכב מסחרי ששימש אותו בעבודתו כמחלק לחם. מדי שבת נהגו ילדי השכונה לתפוס איתו טרמפ למכתש. עדות לכך ניתן למצוא בסיפורו של האוהד דודו זלצמן באתר המכתש, כיצד החל לאהוד את הקבוצה. גם למשחקי חוץ היה נוסע: אוהדים זוכרים את שטיינבך מגיע למכתש ושואל מי רוצה להצטרף אליו לבית שמש, לחדרה, לשעריים.

כשתופסים אותו לשיחה על הפועל ר"ג, שטיינבך מיד מתחיל לדקלם את ההרכב מעונת האליפות ("חודורוב, יניאק, כתב ששון, בנבנישתי, פרל, היימן, שלמה לוי"…). הוא אוהב לתאר איך היימן הקטן פורץ מימין ומגביה לשלמה לוי, וכך ניתן להבין איך הקבוצה הציגה משחק שוטף להנאת הצופים. ברפרטואר הזכרונות הצרובים ביותר שלו גם משחק אי העלייה מול מכבי יפו.

סיפור אחד משעשע. בעונת 77-76 התמודדה ר"ג מול בני יהודה במאבק לעלייה לליגה הראשונה. בני יהודה בראשות אהוד בן טובים, ר"ג עם רוני קלדרון. שטיינבך נסע באמצע השבוע לשכונה, דפק על דלתו של אחד התושבים שהתגורר סמוך למגרש, וסיכם איתו שבשבת יגיע לצפות במשחק עם ילדיו מהמרפסת, והוא ישלם לו כמו כרטיס כניסה רגיל. וכך היה: צבי נסע עם בניו למשחק והתמקם עם ילדיו במרפסת. בני יהודה הוליכה 0:1 במחצית הראשונה, עם השריקה למחצית הישווה קלדרון מהקרן. הלחץ במגרש גבר ואיך ששטיינבך שמע את הקללות במגרש ומחוצה לו, אמר תודה רבה לבעל הבית ולקח את בניו חזרה הביתה. בני יהודה ניצחה בסיום 1:2.

בשנות השמונים, בתקופות העליות והירידות של הקבוצה מהליגה הראשונה, הוא המשיך להגיע. בשנים האחרונות הוא מגיע פחות, עושה זאת בעיקר כדי לשהות במחיצת נכדיו במכתש, אבל הוא עדיין חלק בלתי נפרד מהנוף של המגרש בשכונת בורוכוב. הפרידה מהמכתש היא כנראה גם סיום פרק ארוך בחיים עבור צבי שטיינבך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.