לזכרם של הנופלים

סיפור תולדותיה של הפועל ר"ג שזור בסיפור עצמאותה של המדינה כשכמה מטובי שחקניה ואוהדיה נפלו במערכות ישראל.תושבי שכונת בורוכוב התגייסו במלחמת העצמאות לחטיבת אלכסנדרוני כשגם שחקני המועדון הצעיר נטלו חלק בלחימה.
עם השנים הלך וגדל מספר החללים ואתר המכתש מביא לכם את סיפורם, 7 מחללי תש"ח הונצחו על כסאות במכתש.

לחיצה על הקישור בתוך הכתבה תוביל לעמוד היזכור הפרטי של כל אחד מהחללים באתר משרד הבטחון

כל שחקני קבוצת הפועל ר"ג עשו במהלך מלחמת העצמאות בחטיבה 3 (אלכסנדרוני).
אלכסנדרוני הוקמה בראשית מלחמת העצמאות חיילי החטיבה הורכבו מגדודי חיל השדה (חי"ש) ומאנשי הישובים במרחב. לוחמי אלכסנדרוני הופקדו על הבטחת ישובי מישור החוף וכיבוש בסיסי אויב שהיו בו וכן בהדיפת התקפות הירדנים והעיראקים.
לאחר מכן שימשה אלכסנדרוני ככוח משימה צה"לי מזדמן שפעל בכל חלקי הארץ.
בגליל, בבקעת אונו (מבצע דני) בהרי ירושלים, בדרום ועד לאחרון מבצעי מלחמת העצמאות – מבצע עובדה בואך עין גדי.
בקרבות אלכסנדרוני נפלו 455 לוחמים.

בתאריך 6.11.1954 נערך משחק מיוחד לזכר ששת חיילי הפועל ר"ג שנפלו במלחמת העצמאות. הפועל ר"ג ניצחה3 – 0 את הפועל חיפה וזכתה בגביע שנתרם ע"י סניף הפועל רמת גן. את השערים באותו משחק כבשו הרצל פריצנר ז"ל , צבי שטלצר ודוד מגדלוביץ.
(נתונים אלישע שוחט)

**********************************************************************************מרדכי שוורץ ז"ל
בן לאה ויעקב. נולד בשנת תרע"ד (1914) בעיירה קומרני שבצ'כוסלובקיה, למשפחת חקלאים מרובת-ילדים, מושרשת בעיירה מדורי-דורות ומוכרת על סביבותיה. בביתו קיבל חינוך מסורתי וציוני. למד לימודי קודש, תחילה בברטיסלאבה ואחרי-כן בשירני וכשסיים את לימודיו חזר לעיירתו כדי לסייע לאביו במשק המשפחתי.
בשנת 1933 עלה לארץ ישראל למרות התנגדות הוריו. בארץ הצטרף להפועל המזרחי….

לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו 

********************************************************************************* בן ציון הלמן ז"ל
בן בלה ושלמה, נולד ביום י"ב באייר תרפ"ב (10.5.1922) בעיר ורשה, בירת פולין ועלה ארצה ב-1925 עם הוריו שהתיישבו בשכונת בורוכוב (גבעתיים). בן-ציון סיים בית-ספר עממי והצטרף ל"נוער העובד" ול"הגנה" וסיים קורסי מ"כים ומ"מים. במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט שירת בפלוגות-האש אשר בעמק.
במלחמת-העולם השנייה, כשהסכנה של פלישת האויב הנאצי איימה על ארצנו, היה מפקד מטעם ה"הגנה" על קורס מרוכז לפעולות נגד האויב, אם יפלוש. אחר-כך קיבל רשות להתגייס לצבא הבריטי. שירת בבריגדה היהודית, הגיע לדרגת סרג'נט (סמל) והשתתף בקרבות באיטליה.
כשחזר ארצה הוסיף לשרת בקביעות ב"הגנה". נשא אישה ונולד לו בן.

לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו 


*********************************************************************************

יאיר רסקין ז"ל(אחיו של שחקן ומנהל העבר האגדי משה רסקין ז"ל).
בן חוה וזאב, נולד בשנת 1931 בתל-אביב. הוא התגורר בנחלת יצחק ולמד בבית-הספר המקביל בשכונת בורוכוב. משסיים לימודיו בבית-הספר למד מלאכה והיה למכונאי. היה חבר ב"נוער העובד" ברמת גן וגם בסניף "הפועל" המקומי
לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו 

********************************************************************************
חיים לוינשטיין ז"ל
בן חינה ושמואל, נולד ביום ג' בניסן תרפ"ה (28.3.1925), גדל ולמד בשכונת-בורוכוב (גבעתיים). מילדותו היה מטובי הספורטאים. אחרי שסיים את בית-הספר היסודי נתקבל לעבודה בבתי- המלאכה של הרכבת בלוד, עלה לדרגת מסיק ובגיל 17 כבר נהג בקטר. חיים נתחבב על חבריו ומנהליו בעבודה. בשעות הפנאי שימש כמדריך בסניף "הנוער העובד" בשכונת בורוכוב וב"הפועל" והיה מטובי הכדורגלנים בקבוצת "הפועל" רמת גן.
לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו

חיים לוינשטיין במדי הפועל ר"ג בשנות
הארבעים

הכיסא של חיים אידל'ה במכתש
levinshtein1
בני משפחת לוינשטיין והכיסא של אידל'ה באתר ההנצחה לחללי חטיבת אלכסנדרוני. צילום:שלמה מן ועמיר פרידמן

לכתבה על העברת הכיסא למשפחתו לחצו כאן

*******************************************************************************
 ישראל ארביטמן ז"ל
בן מרים וצבי, נולד ביום ד' בשבט תרפ"ז (7.1.1927) בארץ-ישראל. נעוריו עברו עליו ברמת גן בקרב חברים רבים, שאהבוהו בזכות תכונות אופיו. הוא היה ותרן ונוח לבריות ותמיד עשה מאמצים להשכין שלום בין הנצים. התבלט בקומתו הגבוהה ושערו הבהיר. בראשית שנת 1948 התגייס ישראל לצבא והוצב בגדוד 33 של חטיבת "אלכסנדרוני".


לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו

*******************************************************************************

מרדכי לאופר ז"ל
בן ביילה ואברהם, נולד ביום י"ט בתשרי תרס"ט (14.10.1908) בעיר רדאוץ, רומניה. בנעוריו התחנך בתנועת "השומר הצעיר" בבוקובינה. לפני עלותו ארצה שירת כשנתיים בצבא הרומני וסיים קורס קצינים. בבואו ארצה הצטרף לגרעין "השומר הצעיר" במגדיאל, אך נאלץ לעזוב את הגרעין כדי לעזור להוריו. הוא השתקע ברמת גן ועבד כמנהל-עבודה בבית-החרושת "ארגמן". היה פעיל בציבור הפועלים וחבר "הפועל" וה"הגנה".
לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו 

 

מרדכי לאופר,עומד שלישי מימין בתמונה קבוצתית שצולמה במכתש לפני משחק בין הפועל ר"ג לקבוצה מהצבא הבריטי באמצע שנות ה40.
הכיסא של מרדכי לאופר במכתש

*******************************************************************************


שמחה פלק ז"ל
בן חינקה ויוסף, נולד ביום א' באלול תרפ"ו (11.8.1926) בעין חרוד. גדל ולמד בשכונת בורוכוב וברמת גן ואחר-כך למד מכונאות בבית-הספר המקצועי על-שם מכס פיין. היה חבר "הנוער העובד" וה"הסתדרות". בשנת 1941 הצטרף לגדנ"ע גוש דן. בשנת 1943 סיים קורס מ"כים של הגדנ"ע והוסיף לעסוק בהדרכה במקומו. בשנת 1944 התגייס לפלמ"ח ושירת בפלוגה ח' כסייר ובתפקידים מיוחדים בקרית ענבים, רמת רחל, בית הערבה וירושלים. ב-31.1.1946 נאסר בבית הערבה עם ארבעה מחבריו ונשפט לחמש שנות מאסר בעוון החזקת נשק. הוא נשא את סבלו בלי תלונות ועוד היו בפיו דברי עידוד להוריו כשביקרוהו בכלא בירושלים. מששוחרר ביולי 1947 הציעה לו מפקדת הפלמ"ח להישאר זמן-מה מחוץ לכל פעולה, אך הוא לא יכול היה לעמוד מן הצד בשעה שחבריו מגבירים את כוננותם והוסיף לפעול ב"רזרבה" (מילואים) שבאזורו. בו בזמן היה חבר "הפועל" רמת גן ומטובי הכדורגלנים של הקבוצה.
לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו 

הכיסא של שמחה פלק במכתש

*******************************************************************************

מורדוף משה ז"ל
בן רחל ויצחק, נולד בארץ ביום כ"ד בכסלו תרצ"ב (4.12.1931). הוא סיים בית-ספר יסודי ועבד בגננות. היה חבר אגודת "הפועל" רמת גן, הצטיין באיגרוף והיה מועמד להשתלמות בענף ספורט זה בארצות-הברית. משה היה בחור עליז וטוב-לב, אשר חבריו באגודת הספורט וב"הגנה" חיבבוהו והתגאו בהישגיו. היה חבר ה"הגנה" כשלוש שנים.
לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו 

******************************************************************************

 
משה פרפר ז"ל
בן רחל ויהושע, נולד ביום כ"ה בטבת תרפ"ט (7.1.1929) בנחלת גנים. למד בבית-ספר יסודי והיה מנעוריו חבר "הנוער העובד" בקבוצת "ירדן" ברמת גן וחבר ה"הגנה". את פרנסתו מצא בעבודתו כמסגר. בשנת 1945 הצטרף להכשרה מגויסת ביגור. בזמן החיפושים במשק ב"שבת השחורה" (29.6.1946), נלקח למעצר ברפיח. כאשר שוחרר ממעצרו חזר למשק ומשם עבר לגבעת השלושה. בשנה השנייה לשירותו בפלמ"ח עלה לדרגת מ"כ והשתתף בביעור כנופיות הפורעים בכפר פג'ה.
לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו 

**********************************************************************

אפרים ניסנבוים ז"ל
אפרים, בן רבקה וחיים, נולד ביום ט' בשבט תשי"ג (25.1.1953) בתל אביב. את לימודיו היסודיים סיים בבית-הספר "עמישב" ברמת-גן. אחרי-כן המשיך וסיים את לימודיו התיכוניים בגימנסיה "הרצליה" בתל-אביב. אפרים היה ילד עירני, שעירנותו התבטאה בצורות שונות – החל מתשומת לב לדברים המתרחשים סביבו, ועד להתעניינות בענפי ספורט שונים. הוא עסק בכדורגל, ואף היה חבר בקבוצת הכדורגל של "הפועל" רמת-גן.
שמו מונצח בקבוצת הנוער של הפועל ר"ג עד היום.
לחצו כאן לסיפור חייו ונפילתו 

לכתבה מאתר one לחצו כאן 

הפועל "אפרים" רמת גן

********************************************************

 

דני זילבר,קפטן הקבוצה,ראשון מימין, מוביל את הפועל ר"ג למשחק ליגה.

דני זילבר ז"ל
בן דבורה ואברהם-יעקב, נולד בתל-אביב ביום ב' בתמוז תשכ"א (16.6.1961). דני גר בשכונת יד-אליהו עד גיל שש. ביוני 1967 נסעו הוריו בשליחות הממשלה לפריס, ושם למד דני ארבע שנים בבית-הספר הישראלי על-שם שרת. כשחזר עם הוריו לישראל, הוא המשיך ללמוד בבית-הספר "ברנר" בגבעתיים ובבית-הספר התיכון "קלעי". דני היה בעל שיער מתולתל, עיניים צוחקות, מלא חן וחביבות. כשרונותיו היו מיוחדים, אבל הוא פעל תמיד בצוותא עם כולם. הוא היה תולעת-ספרים, אבל גם חברותי מאוד. דני אהב ספורט, והיה שחקן כדורגל בקבוצות הילדים והנוער של "הפועל" רמת-גן.
לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו 

לכתבה מאתר one לחצו כאן 

*******************************************************************

sm
שון, ראשון מימין במדי קבוצת הנערים של הפועל ר"ג

שון מונדשיין ז"ל
בן נינט ומנחם. שון נולד ביום כ"ז בטבת תשנ"ה (30.12.1994) בתל אביב. ילד שני להוריו, אח של שחף ושיר לי.
מגיל צעיר שון עסק הרבה בספורט. עד גיל שבע הוא השתתף בחוג קפוארה וגם שיחק בחוג כדורסל. בכיתה ג' הוא נטש את החוגים האלה והחל לשחק כדורגל בקבוצת הילדים של מועדון "בני יהודה". שון שיחק שם כשש שנים, אחר כך השתתף שנתיים בקבוצת גדנ"ע יהודה, ובכיתה י' שיחק בקבוצת הפועל רמת גן.
שון נפל בקרב בשכונת שג'אעייה בעזה במבצע "צוק איתן" ביום כ"ב בתמוז תשע"ד (20.7.2014), כאשר הנגמ"ש שבו היה נפגע מטיל האויב (שנה פחות יום מיום גיוסו לצה"ל). איתו נפלו שישה חבריו לצוות הנגמ"ש: סמל ראשון אורן שמחה נח, סמל ראשון דניאל פומרנץ, סמל ראשון אורון שאול, סמל ראשון שחר תעשה, סמל בן יצחק וענונו וסמל מקס דונלד שטיינברג.
לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו

*******************************************************************************

אוהדים וקרובי משפחה:


יצחק כשר ז"ל

בקרב בו נפל בן ציון הלמן נפל חברו הטוב יצחק כשר בשעה שרכן על שולחן הפיקוד ושקד על פעולת חילוץ לכח שנקלע למצור המצרי.
כשר ז"ל היה אוהד של הפועל ר"ג ואחיו עקיבא ואחיינו דורון מלווים את הקבוצה עד היום.

להמשך סיפור חייו ונפילתו לחצו כאן 
*****************************************************************


רועי נמיר,אוהד הקבוצה שכל את אביו כשהיה בן 10 :
אבא שלי נולד וגדל בר"ג, והיה אוהד שרוף של הקבוצה מילדותו.
אבי היה לוקח אותי למשחקים במכתש מאז שהייתי בן 5-6. היינו יושבים יחד ביציע הצפוני. אבא שלי ואבי בוקסנבאום היו חברים טובים והיכרותם התחילה פשוט משום שהיינו שכנים במשך שנים רבות.
אבי נפל בעקבות פציעה קשה שספג במלחמת יום הכיפורים, ממנה סבל במשך מספר שנים עד לפטירתו.
לצבא הוא התגייס לאחר הפעלת קשרים רבים והתעקשות, כיוון שהיה חולה פוליו, שהצבא לא רצה לגייס תחילה… למרות שיכל בקלות להשתמט מהצבא, במשפחה שלנו ואצל אבי בפרט, זה היה בגדר עלבון לא לשרת בצה"ל.
כך, לאחר שירות צבאי מלא, בחלקו בצנחנים ובחלקו בחיל האוויר, המשיך לשירות מילואים ואל אותה מלחמה ארורה.
הפעם האחרונה בה ראיתי את אבא שלי, הייתה ביום הולדתי העשירי, לפני 26 שנים. הוא נפטר לאחר קריסת מערכות כללית, בגיל 33 וחודשיים, כמעט 3 שנים צעיר מהגיל שלי היום.
לחצו כאן לדף האישי באתר יזכור 

***********************************************************

רוני שחמון ז"ל
בן ברטה ויוסף. נולד ביום כ"א באדר תשכ"א (9.3.1961) ברמת-גן. מילדות התבלט רוני בכשרונותיו. הוא למד בבית-הספר היסודי "הלל" ברמת-גן, ואחרי שהשלימו בהצטיינות עבר ללמוד בבית-הספר "אורט" בגבעתיים, במגמת מחשבים. כילד וכנער היה רוני שקדן, תמיד עסוק בלימודיו או בתחביביו הרבים. היה לו אוסף של בולים וצלוחיות-בושם מיוחדות. היה לו גם אקווריום, שבו טיפח דגי-נוי והתקין אביזרים מיוחדים, לרווחת הדגים. הוא עסק בספורט לענפיו השונים: כדורגל, כדורסל וטניס.
לחצו כאן להמשך סיפור חייו ונפילתו 

**********************************************************

אסף גרינוולד ז"ל
אסף נולד ביום ט' בתמוז תשל"ז (25.06.1977), בנם בכורם של עדנה למשפחת זילכה ושל יעקב גרינוולד, בן למשפחת ניצולי שואה שרבים מבני משפחתם הושמדו בתאי הגזים.
אסף היה אוהד שרוף של הפועל רמת גן. בדומה לאביו(יעקב ז"ל), לדודו ולדור ההמשך עקב אחרי הקבוצה, צפה במשחקיה ונשם את הצלחותיה וכישלונותיה.
בתאריך 7.10.2004 נרצח בפיגוע במלון הילטון טאבה והונצח באתר אינטרנט שפתחה משפחתו לזכרו ובמכתש,על גבי כיסא הנושא את שמו.

לאתר ההנצחה של אסף גרינוולד ז"ל 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.