ראיון עם שרון אביטן

ראיון מחודש מאי 2003 לפני משחק חצי גמר הגביע נגד מכבי ת"א

מאת ירון בר לב

 

בראיון נרחב לאתר מפרגן אביטן לקבוצה ולאלי כהן, מגבה את שחר כדורי ויורד על איווניר.
ההבטחה לחצי הגמר, הטעויות בקריירה והקבוצה שהוא רוצה לשחק בה בעונה הבאה.
ראיון עם סקורר בחסד שהפך לתקווה הגדולה שלנו להישארות בליגה ולחצי גמר הגביע. לחצו על קרא עוד לראיון.

avitan2003

אז קודם כל מה מצב הרגל?
"אני חושב שהיא החלימה לגמרי ומנסים עכשיו להרים את רמת הכושר הגופני למרות שזה סוף העונה. מדובר בקרע בשני השרירים האחוריים. זו פציעה שקשה לצאת ממנה ושחקן יכול להיסחב איתה לפעמים גם חצי עונה. אבל עברנו את זה , זה מאחורינו".

ספר לנו על עצמך כשחקן, נבחרות, קבוצות שחקנים מוכרים ששיחקת איתם
"סה"כ לא הייתי שחקן בולט כל כך אבל השם שלי די בסדר בארץ מכירים אותי כמעט בכל מקום. שיחקתי מזמן בנבחרת הנערים ,מהשנתון שלי יש את שי הולצמן עמי וזאנה מוטי יברבוים ועוד כמה שפרשו והיו פחות מוכרים.
בקבוצות שיחקתי בהפועל ובית"ר ב"ש ,מכבי פ"ת, הפועל חיפה, בית שאן ,קריית גת הפועל ירושלים והפועל רמת גן"

למה החלפת כל כך הרבה קבוצות?
"אני הולך רק למקום שרוצים אותי ואיפה שאני מרגיש בנוח ולי לא משנה באיזה ליגה אני משחק .לי חשוב לקבל תנאים כמו שמגיע לי ולראיה ויתרתי בתחילת השנה על חוזים בבית"ר ובהפועל באר שבע והלכתי למכבי ב"ש עד שהתמזל מזלי וקיבלתי את ההצעה מפה".

העדפת לרדת עד לליגה א'?
"בחרתי בקבוצה הזאת , קודם כל כי היא נמצאת בעיר שלי וכדי לשמור על כושר ויש שם מאמן שאני יודע שהוא מאמן יסודי ועובד טוב. ותנאי שכר, תתפלא, אבל קיבלתי יותר מאשר בליגת העל. היה שם יו"ר עם הרבה כסף".

אתה לא מרגיש פספוס על זה שאתה לא בליגת העל?
"אני לא מסתכל על זה כעל פספוס אלא כקבלת החלטות לא נכונות מדי פעם.
הייתי במכבי פ"ת והייתי טוב שם כמו שאני פה היום. הייתי שחקן בכיר במערכת שמתייחסים לדעה שלו ושגם השחקנים וגם ההנהלה לקחו ברצינות. עשיתי טעות שעזבתי אותה. זו אחת מנקודות ציון הדרך שבהן עשיתי שטויות. העדפתי לחזור להפועל באר שבע בליגה השנייה, אמנם עם חוזה משופר אבל זו ליגה שנייה ועוד כל מיני החלטות שגויות כמו לא להישאר בקרית גת אחרי שעלינו ליגה וללכת לשחק בבית שאן ובהפועל ירושלים . בסדר, היו דברים שטותיים אבל זה מאחורינו, תמיד אני מנסה לחשוב חיובי ולא תשמע אותי אף פעם אומר ,הייתי צריך , הייתי יכול , פעם הייתי ופעם לא הייתי שרון אביטן תמיד מנסה, בכל עונה, להיות הכי טוב שיכול להיות" .

אבא שלך מלווה אותך למשחקים?
"לא. הוא מגיע מדי פעם אבל אני לא לוחץ עליו להגיע אני מעדיף שכל אחד יהיה במרחק שלו"
.

יש לו השפעה על על הקריירה שלך?
"בוא נגיד שרוב הקריירה, על אף הקריירה הדי משגשגת שהיתה לו, לא ניסיתי ללמוד ממנו ולא ניסיתי להקשיב לו בכל כך הרבה דברים ,כי העדפתי לעשות את הדברים בדרך שלי ואם אני אכשל אז אני אוכל להאשים רק את עצמי ולא להגיד למה אמרת ככה ולמה עשית ככה.
אני גם בחיים גם בכדורגל וגם בכל דבר אחר עשיתי דברים על סמך תפיסת עולמי "

עצם העובדה שאתה הבן של שלום אביטן הפריעה לך או עזרה לך במהלך הקריירה?
"זה יותר הפריע מאשר עזר ואתה יכול לשאול את אלי כהן. מכל מי שהוא שאל הוא שמע "בטח הוא כמו אבא שלו בטח הוא פה גדול" ואני בטוח שאם אלי כהן חשב ככה בטח עוד מאמנים שרצו לקחת אותי חשבו ככה אבל הנה אני חושב שאני מוכיח ההיפך, אני חבר של כולם, כל השחקנים מאד מאד מרוצים מההשתלבות שלי ואני יכול לתת לך דוגמאות משחקנים שמתקשרים אלי ומתייעצים איתי בכל מיני נושאים כמו למה אני לא משחק, אני לא בכושר טוב,ואני יושב ומדבר איתם ותאמין לי שהדברים נופלים על אוזניים קשובות
.

זכור לי שבבאר שבע למשל הוגדרת כ"טיפוס שלילי" בלשון המעטה. מספרים על התחצפויות,קליקות, בעיות משמעת עם מאמנים, לדוגמא אולטימטום של מוטי איווניר להתפטר אם לא ינפו אותך מהקבוצה ולבסוף הוא הלך, ומצד שני השחקן שהגיע להפועל ר"ג , שונה לגמרי ממה שסופר עליו. התבגרת או שזה שטויות?
"לא, לא הכל שטויות היו לי לא מעט עימותים בקריירה שלי אני לא מתכחש לזה אבל אותי לימדו בחיים שמי שרב איתי כנראה הוא לא בסדר ואני תמיד חושב פעמיים לפני שאני מוציא משהו מהפה ובדרך כלל כשאני מדבר אני צודק ואם אני לא צודק אני לא מדבר.
המקרה עם מוטי איווניר זה מקרה שונה. מדובר במקרה עם בן אדם שהוא טיפוס שלילי לחלוטין, בן אדם ששומר טינה , בן אדם שחושב שהוא יותר ממה שהוא באמת ועובדה שהוא לא הצליח באף מקום אחר".

מה מצאת בהפועל ר"ג?
"כל מה ששחקן מחפש למצוא בקבוצת כדורגל.
בית חם, בית נוח, אתה לא יוצא מחדר ההלבשה ומפחד שמישהו ירכל עליך. חבר'ה מלוכדים, חבר'ה ממושמעים חברים אחד אחד, תמיד תמצא אותם מתי שאתה צריך אותם . יש כאן הנהלה שעושה מעל ומעבר בנושא של גיוס כספים ומאמן ברמה גבוהה שלדעתי אם הוא היה טיפה מייחצן את עצמו הוא היה מגיע יותר גבוה. והפועל ר"ג מבחינת מה ששחקן מחפש מתקרבת לשלמות. טיפה שיפור בתנאים האישיים של כל שחקן ושחקן אם זה מתקן ,אם זה ציוד"…..

-משכורות בזמן
"תראה זה חשוב אבל אני לא חושב שאלי כדורי ,אלי ניר וסליחה עם כל מי ששכחתי כי אני לא מכיר, לא עושים את המקסימום או מחזיקים את הכסף אצלם בכיס. אם היה להם את הכסף בטוח היו משחררים אותו אין מה לעשות. מי ששחקן כדורגל למד כבר להבין שאת המשכורת מקבלים טיפה באיחור זה לא כל כך נורא , אני חושב שמשלמים לנו בצורה די יפה, טיפה סבלנות והכל יהיה בסדר"

מה דעתך על הקהל של הפועל ר"ג?
"ממה ששמעתי לקבוצה יש הרבה מאד קהל שאני לא מבין למה הוא לא בא למשחקים. אני חושב שעל אף מצבנו בטבלה הקבוצה די אטרקטיבית, הקבוצה משחקת יפה מאד וזה מתבטא בתוצאות נגד קבוצות הצמרת.
קצת חורה לי ההתנכלות האישית לשחר כדורי אני חושב שאין לזה מקום, בטח שלא במועדון כמו הפועל ר"ג, שנחשב למועדון שקט. אסור לשכוח, וזו בעיה של אוהדים בכל הארץ שהם שוכחים מהר מאד,ששחר הוא יליד המחלקה ,שחר הוא קפטן הרבה שנים, שחר הוא שחקן ואישיות למופת אז קורה ששחקן קצת פחות טוב בתקופה מסוימת זה קורה לכל שחקן ואוהדים חייבים להוקיר ולשמור שחקנים שלא בתקופה טובה. זו לא חוכמה לעודד אותי או את אביב וולנרמן או את חלוואני למשל כשאנחנו טובים. שחקנים זקוקים לקהל בתקופות הלא טובות שלהם ותמיכה בתקופה כזאת עוזרת לחזור לכושר טוב מהר מאד"

 

מותר לקהל להביע את דעתו כשהוא חושב ששחקן זה או אחר לא טוב

"זכותו של הקהל להביע את דעתו אבל אני חושב שיש דרך. הקהל בארץ חושב שאם הוא קונה כרטיס מותר לו הכל אבל זה בלוף אחד גדול. אוהד כדורגל צריך לאהוב את הקבוצה שלו וזה לא משנה באיזו ליגה היא.
תסתכל בטלויזיה בכדורגל מאנגליה שם קבוצות שיורדות ליגה מקבלות מחיאות כפיים וקריאות עידוד מהיציע כי האוהדים יודעים שהשחקנים שלהם עשו את הכל וניסו את הכל.
גם השחקנים רוצים לנצח כמו שהקהל רוצה שננצח אז אני רוצה לפנות לאוהדים ולהגיד שמי שהקבוצה באמת חשובה לו זה נחשב לאוהד.
והוא צריך לעודד את כל השחקנים ובהחלט גם את שחר בתקופה הנוכחית שהיא לא קלה עבורו, הוא לא רגיל לדברים כאלה ואני בטוח שהם יכולים לגרום לו להיות הרבה יותר טוב".

 

נראה שלקחת אישית את שריקות הבוז בחילוף
"תראה, אני לא הרבה זמן במערכת אבל מה שהם עשו לו זה לא יפה וזה מגמתי כי מאז שאני פה בשום חילוף לא נשרקו שריקות בוז וכנראה שיש דברים שהם מעבר ואני פונה אליכם בתור אחד שהמערכת יקרה לו ואחד שרוצה להישאר במערכת ואחד שאוהב את המערכת ורוצה שהיא תתפקד הכי טוב שאפשר בשביל האוהדים ובשביל המועדון , תרדו מהעץ הזה. שחר הוא חלק מהקבוצה והוא לא משחק בזכות אבא שלו כמו שאני שומע מדי פעם את האנשים שמקשקשים, שחר הוא שחקן ואלי כהן הוא מאמן מקצוען ואני לא חושב שהוא היה מתעסק בשטויות שלהרכיב שחקן זה או אחר בגלל אינטרסים אישיים".

מהמגרש שומעים את כל ההערות מהיציע?
"שומעים אבל אתה כל כך מרוכז במשחק שאין לך זמן להתיחס לזה . גם אני קיבלתי שריקות בוז במהלך הקריירה שלי ומעשרת אלפים צופים לא מכמה מאות, אבל שחקן כדורגל משרת את המועדון ומתפרנס מזה, וקל וחומר שחקן שגדל במערכת כמו שחר, שהוא הקפטן של הקבוצה במשך שנים, והוא לא צריך לזכות ליחס כזה , לא הוא ולא אף שחקן אחר".

 

מה תפקיד הקפטן מחוץ למגרש ועל המגרש?

"קודם כל אני רוצה להסתייג מעניין סרט הקפטן. תראה בכדורסל ,שם אתה לא יודע מי קפטן ומי לא . קפטן לא צריך לבוא לידי ביטוי בכך שיש לו סרט על היד. קפטן צריך לבוא לידי ביטוי בזה ששחקנים צריכים אותו הוא לידם, שהשחקנים זקוקים לו הוא תומך בהם, הוא מקשר בין ההנהלה לשחקנים,במגרש הוא דמות שאפשר לעמוד מאחוריו כשהוא עם חזה מתוח וישדר בטחון" .

שחר הוא כזה?
"לא רק שהוא כזה , הוא מעבר לזה ומרוב שהוא טוב אתה מתחיל לחשוב שהוא צבוע ".

אתה מרוצה מהמשחק נגד צפרירים?
"נראינו רע מאד וגם אני ,אחרי תקופה ששיחקתי בלי להתאמן, אבל אני בהחלט מאושר אחרי הנצחון כי גם בימים קשים צריך לקחת נקודות, זה מראה על בגרות בקבוצה ואני יכול להראות לך לא מעט משחקים שהיינו הרבה יותר טובים ויצאנו בלי נקודות אז תחשוב שפעם ב… אם אתה מנצח אז זה די בסדר. רק שזה לא יהפוך לשיטה" .

 

 

בכמה היית מעריך את הסיכויים שלנו להישאר בליגה?

"אני חושב שהנצחון על חולון בהחלט הרים את הסיכויים שלנו מעל 70%

מה קורה איתך בעונה הבאה? "גם אם ההנהלה היתה פונה אלי בשלב זה לא הייתי מוכן לדבר, אני רוצה שכל הסיוט הזה של להישאר בליגה יסתיים. יש לנו עדיין, בניגוד לשאר הקבוצות בליגה ,את כל המשימות בליגה ובגביע וכשזה יסתיים הבנתי שהם מרוצים ממני ,אם ירצו נשב ונדבר אני אשמח להישאר פה ואני לא חושב ששחקן כדורגל שמכבד את עצמו ימהר לוותר על מועדון שכזה".

אתה שחקן חופשי?
"כן".

כמה מילים על חצי הגמר – מה המשמעות של החשיפה לשחקנים בקבוצה?
"עייני כל המדינה נשואות למשחקי חצי הגמר . זה יום חג לכדורגל הישראלי הרבה יותר ממשחק הגמר. אני יכול להראות לך הרבה אנשים שלא קשורים למעמד ומגיעים בכל שנה.
כל הברנג'ה של הכדורגל הישראלי נשואות למשחקים כי כולם מחפשים לנסות ולקלוט דברים שעד היום אף אחד לא ראה אז אני חושב שבהפועל רמת גן יש דברים שעדיין אף אחד לא ראה. קודם כל אף אחד לא מכיר את השחקנים בקבוצה קודם כל בגלל שאנחנו קבוצה די אלמונית ולא מוכרת בגלל היעדר השידורים ודבר שני יש פה שחקנים מאד מוכשרים שהופעה טובה בחצי הגמר תילקח בחשבון אצל ראשי מועדון כאלו או אחרים ותפתח להם דלתות במקומות אחרים" .

 

 

אז בסוף נפסיד את השחקנים הטובים שלנו "תראה, אין מה לעשות כדורגל בנוי מתן וקח . אם יש שחקן כמו לדוגמא עומר, או איתן או תמיר בן עמי שירצו אותם בליגת העל אני חושב שההנהלה תראה את זה בתור כבוד למועדון וזה גם יפתח דלת לשחקנים אחרים לרצות לבוא לכאן כי הם יראו שמהמועדון הזה יוצאים שחקנים".

איך אפשר להתגבר על ההתרגשות הטבעית מהמעמד? בסך הכל מדובר בשחקנים צעירים שלא חוו את זה בעבר.
"כן בהחלט ,זה החשש העיקרי שלנו כי לשחק נגד מכבי תל אביב –ברמה העקרונית אין לך מה להפסיד צריך לשחק כמה שיותר טוב , לנסות לא לקבל את הגול ולדחות את ההכרעה כמה שניתן" .

יש סיכוי?
"אני אומר דבר כזה ואני בד"כ ידוע בתור אחד שעומד במילים שלו- אם המשחק יגיע לשלבים המאוחרים אני יכול להכריע את המשחק"

sharon_avitan

 

מי מהמאמנים שהתאמנת אצלם השפיעו עליך לטובה?
"גילי לנדאו ואלי גוטמן. גוטמן פתח את עיניי בכל מה שקשור לכדורגל ולהבנת המשחק וגילי לנדאו פתח את עיניי בכל מה שקשור בלהנות מכדורגל ואני חושב שגם פה בהפועל ר"ג יש מאמן שמשלב גם את זה וגם את זה. גם נותן לשחקנים את חוכמת המשחק שהם אמורים לדעת אותה וגם את שמחת החיים שהם אמורים להביא למשחק"

 

יש שחקן שהערצת או שלמדת ממנו דברים?

"לא, אבל יש שחקן אחד שמעבר להיותו חבר הוא גם דמות שכיף להיות לידו וזה רן בן שמעון ששיחק איתי בהפועל חיפה וחשף אותי לעובדות החיים כשבאתי כילד בן 23 מבאר שבע לחיפה . הוא לימד אותי לקחת דברים בפרופורציות ובהחלט כיוון אותי" .

אתה רוצה להיות מאמן בעתיד?
סיימתי בהצטיינות קורס מאמנים בוינגייט ואני חושב שיש לי את היכולות לכך, יש לי דוגמאות ממאמנים שמתקשרים ומתייעצים גם מליגת העל וששמעו לא פעם את עצתי ואת מה שיש לי להגיד ובהחלט התייחסו אלי בכבוד ונתנו לי להבין ולדעת שאני כן מבין את המשחק ואני כן מבין את הכדורגל".

אתה משתמש בידע שלך על המגרש, כשחקן?
"כמובן, כשאני משחק אני מרגיש כמו מאמן על המגרש . אלי עסוק באלף ואחד דברים ואני בהתקפה רואה את השחקנים עם הפנים אלי .אני מכוון, אני מדבר, אני משתדל לא לרטון, כי יש פה ילדים טובים שעושים את המקסימום, אז אתה לא יכול לכעוס על ילד שעושה את המקסימום, ואני משתדל להקרין להם את מה שיש לי ואם הם ידעו לקחת את הדברים שאני מעניק להם יהיה להם יותר קל בחיים"

תרצה שחקן כמוך בקבוצה שתאמן?
"אני אחטוף בשתי ידיים. גם מבחינת יכולת וגם מבחינת בן אדם".

 

sharon_avitan002

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *